جامعه و خانوادهکسب و کار ویژه

حق طلاق چیست؟

اسلام حق را به مرد داده است. به این معنا که مرد بدون کسب رضایت از زن و البته با ارائه دلایلی محکمه پسند می‌تواند همسر خود را بدهد. اما وکالت در طلاق چگونه به زن داده می‌شود؟ چه مدارکی لازم است تا وکالت طلاق به زن داده شود. در این مطلب از مجله دکتر بهشتیان شما را با ابعاد مختلف این حق آشنا خواهیم کرد.

حقی که مجوز طلاق را بدون نیاز به جلب رضایت همسر فراهم می‌کند به حق طلاق موسوم است. این حق همواره با مرد است. البته حق زن در طلاق از طرف مرد باید رعایت شود. به این معنی که مرد باید حقوقی مانند ، ، نحله و تصنیف دارایی را پرداخت کند. این نکته به طور کامل در نیز مورد اشاره قرار گرفته است.

دو حالت بخشیدن حق طلاق به زن

مرد می‌تواند با قرار دادن حق طلاق زن در شروط ضمن عقد، این حق را به همسر خود بسپارد. به این ترتیب زن از زمان جاری شدن خطبه عقد، این حق را دارد که برای رسمی از همسر خود اقدام کند.

دومین حالت زمانی است که مرد بعد از این که وارد زندگی مشترک با همسرش شد، به یکی از دفاتر اسناد رسمی رفته و حق یا وکالت طلاق را به زن بسپارد. جالب است بدانید که اگر مرد در خارج از ایران باشد، می‌تواند وکالت در طلاق را به هر کسی غیر از همسر خود نیز بدهد.

وکالت در طلاق یا مهریه

شرایطی وجود دارند که به واسطه آن مرد خیلی راحت وکالت در طلاق را به زن می‌سپارد. یکی از این شرایط زمانی است که زن از مهریه خود بگذرد و در قبال آن، حق طلاق را دریافت کند. با این حال، توافق نهایی زوجین تعیین می‌کند که وکالت طلاق در اولویت باشد یا پرداخت مهریه.

موارد گرفتن وکالت در طلاق

بر خلاف تصور همیشگی روش دیگری هم وجود دارد که بر اساس آن حق طلاق به زن داده می‌شود. گاهی شرایط مرد به گونه ای خواهد بود که قانون وکالت طلاق را به زن می‌دهد. این شرایط شامل اعتیاد، ازدواج مجدد، ترک کردن منزل بدون هیچ دلیل قانع کننده ای، بدرفتاری مرد، ابتلای مرد به بیماری صعب العلاج، مفقودالاثر بودن مرد، مجازات مرد به مدت حداقل ۵ سال و بچه دار نشدن زوجین به مدت حداق ۵ سال می‌شوند.

 شروط گرفتن حق طلاق چگونه است؟

پیش از اینکه تصمیم به افزودن وکالت در طلاق در شروط دوازده گانه عقد بگیرید، باید با همسر خود به توافق برسید. فرقی ندارد که کدام یک از دو روش مذکور را برای گرفتن وکالت در طلاق انتخاب می‌کنید، گرفتن حق طلاق زن باید به صورت رسمی ثبت شود و وجهه قانونی داشته باشد. اگر این حق به صورت کلامی یا روی کاغذی به صورت غیر رسمی به زن داده شود، از سوی دادگاه و مراجع قانونی به رسمیت شناخته نخواهد شد.

مدارک لازم برای دادن وکالت در طلاق

طبق قانون جدید حق طلاق، اگر تصمیم به رسمی کردن وکالت طلاق زن را دارید باید چند مدرک را همراه خود داشته باشید. ارائه مدارک شناسایی از جمله شناسنامه و کارت ملی به همراه عقدنامه و رسید هزینه‌های وکالت و وکیل طلاق در کرج برای رسمی کردن این حق زن لازم است. توجه به این موضوع اهمیت دارد که زوجه باید یک نسخه از وکالتنامه را نزد خود نگه دارد. این کپی در صورت مفقود شدن اصل وکالتنامه قابل استفاده خواهد بود.

مراحل طلاق با داشتن وکالت طلاق

شاید این سؤال برای شما هم مطرح شود که زن با داشتن حق طلاق چگونه می‌تواند برای طلاق اقدام کند. در پاسخ باید بگوییم:

  • ابتدا به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و پروفایل خود را در سامانه ثنا ایجاد می‌کند.
  • با کمک وکیل طلاق یا داشتن نمونه دادخواست طلاق، درخواست خود را به ثبت می‌رساند.
  • پس از آنکه زن و مرد یا وکلای آنها جلسه مشاوره خانواده و غربالگری را طی کردند، نوبت به مرحله دادگاه می‌رسد.
  • در جلسات دادرسی، بر مبنای مدارک، نظر خانواده و حاضران در دادگاه (زوجین و وکلای آنها) رأی صادر می‌شود. البته می‌توان درخواست تجدید نظر را هم به ثبت رساند و منتظر جواب نهایی دادگاه بود.
  • در گام آخر، زن یا وکیل او حکم طلاق را برای ثبت نهایی به دفتر ثبت ازدواج و طلاق تحویل می‌دهند و صیغه طلاق جاری می‌شود.

حق طلاق چیست؟ و با کیست؟

همانطور که می دانید بر طبق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی و شرع، حق طلاق به دست مرد است. اما مرد می تواند اجرای حق خود در طلاق را به همسرش یا هر شخص دیگری وکالت دهد. و این توضیح ساده اصطلاح حق طلاق زن است.

نکته: اگر زوج (مرد) به زوجه (زن) وکالتنامه بلاعزل طلاق داده باشد حق طلاق مرد هنوز پابرجاست و شوهر هم می تواند برای اقدام کند.

وکالت حق طلاق یا همان گرفتن حق طلاق به دو صورت است:

  1. این که به صورت شرط ضمن عقد در سند ازدواج نوشته شود.
  2. این که زوج (مرد) به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه می کند و وکالت در طلاق به همسرش یا دیگری بدهد .اگر زوج خارج از کشور باشد می تواند به سفارت یا کنسولگری ایران مراجعه کند و حق طلاق را به هر کس که تمایل داشته باشد اعطا کند. اما مورد شایع این است که مرد به همسرشوکالت در طلاق می دهد. ولی همانطور که گفته شد زوج می تواند این وکالت طلاق را به هر کس که بخواهد فرضا پدرش ، دوستش و یا همسرش واگذار کند. کما اینکخ زوجه هم میتواند برای طلاق به هر شخصی صلاح بداند وکالت بدهد.

داشتن حق طلاق و گرفتن مهریه

آنچه که در حق طلاق برای زن اهمیت دارد حدود اختیارات است. به عنوان مثال مرد می تواند از سردفتر بخواهد که در وکالت قید کند طلاق در قبال بذل (بخشیدن) تمام مهریه باشد و یا نه می تواند وکالت در طلاق را با بذل هر مقدار از مهریه یا غیر آن قرار دهد.
لذا در خصوص این پرسش که اگر حق طلاق با زن باشد مهریه تعلق می گیرد؟ باید گفت که بستگی به حدود اختیارات وکیل در وکالت زن در طلاق دارد. به عبارت دیگر متن  وکالت طلاق مهم است.

وکالت برای طلاق اگر در ضمن عقد نکاح (سند ازدواج) شرط شده باشد، غیر قابل عزل از جانب مرد می باشد و اگر اعطای وکالت در طلاق در دفترخانه داده شده باشد می تواند بلا عزل و یا قابل عزل و یا مدت دار باشد که همه این موارد بستگی به مرد دارد که چه نوع وکالت در طلاقی بخواهد اعطا کند.

مزایای حق طلاق برای زن

اگر حق طلاق با زن باشد، بدون نیاز به حضور شوهر در تمام مراحل و از طریق وکیل دادگستری می تواند با ، به راحتی طلاق بگیرد. برای اطلاع بیشتر در خصوص  را روی لینک آبی رنگ کلیک نمایید یا با ما تماس بگیرید. به این صورت که مثلا اگر حق طلاق به زن داده شده باشد وکیل شوهر در مراجعه به وکیل دادگستری و امضا وکالتنامه اعطای وکالت و طی مراحل طلاق یا حدود مندرجات و اختیارات وکالتنامه محضری طلاق است.

پرسش دیگر اینکه  آیا زن هم می تواند وکالت را به شوهر خود بدهد؟ (حق طلاق به مرد) یعنی عکس آنچه که در بالا گفته شد. در این مورد نیز مشکل حقوقی و قضایی وجود ندارد و زن می تواند با مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی به شوهر وکالت برای گرفتن وکیل به جهت مطلقه نمودن خود از قید زوجیت با وکالت بذل تمام یا قسمتی از مهریه را بدهد.

اگر چه که این وکالت کم دیده می شود ولی منع قانونی ندارد ولی مشکل این وکالت نامه ها که زوج، وکیل زوجه می شود، آزمایش بارداری یا بکارت است. که باز هم نیازمند حضور زوجه برای آزمایش بارداری و یا تست بکارت می باشد. معمولا این نوع وکالت زن در طلاق به شوهر یا شخص دیگر در مواردی است که زن خارج از کشور است. زوجه به سفارت ایران در کشور محل اقامت مراجعه می کند و وکالت برای طلاق تنظیم میکند.

در این مورد ابتدا به مراجعه می شود. توصیه میکنیم که زوجه وقتی که می خواهد اصل مدارک و وکالتنامه طلاق را به ایران ارسال کند یک تست بارداری به زبان انگلیسی هم برای شخص مورد نظر در ایران پست کند، عزیزان خارج از کشور می توانند به وکلای مجرب گروه پارسای وکالت بدهند.

What is the right to divorce

چرا وقتی وکالت برای طلاق  را داریم باید وکیل دادگستری داشته باشیم ؟

این را میدانیم که هرکسی می تواند برای امور حقوقی و اداری به  دیگری وکالت محضری بدهد ولی وکالت در دادگاه مستلزم داشتن پروانه وکالت و تخصص است و اینگونه نیست که هرکس بتواند با اخذ وکالت در دفتر خانه از دیگری به جای او در دادگاه وکالت کند .

لزوما می بایستی وکالت به وکیل صلاحیت دار دارای پروانه وکالت باشد از این رو وقتی مثلا زن از شوهر وکالتنامه به طلاق دارد در واقع وکالت دارد که برای او وکیل دادگستری انتخاب کند. اما خود زوجه میتواند وکیل نداشته باشد چون اساسا داشتن وکیل اختیاری است ولی به کرات زوجه با وکالت برای طلاق به دفتر وکالت گروه وکلای پارسای مراجعه کرده است و وکالتا از جانب شوهر و اصالتا از جانب خود دو وکیل انتخاب کرده است.

اعتبار وکالت در طلاق زن پس از رجوع

زنی با استناد به وکالتی که از شوهر داشته موفق به اخذ دادنامه قطعی گواهی عدم امکان سازش شده و طلاق را در محضر طلاق ثبت نیر کزده است اما در سه ماه عده یا با توافق ،زن و شوهر هر دو آشتی کرده و رجوع کرده اند و یا اینکه زن به فدیه یا همان مابذل رجوع کرده و شوهر نیر پس از اطلاع به توجه به اینکه طلاق بعد از رجوع زن رجعی میشود او نیز زجوع میکند و طلاق به هر دلیل از بین میرود در اینجا بین شعب مختلف خانواده و دیوان عای کشور اختلاف نطر بود که آیا زن هنوز وکالت دارد یا اینکه چون یک بار استفاده کرده و حال رجوع کرده مورد وکالت انجام شده است؟

دکمه بازگشت به بالا