طلاق بخاطر زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چیست و چطور منتقل می‌شود؟

 به گفته وکیل پایه یک هوداد زگیل تناسلی یک بیماری مقاربتی است که از طریق رابطه جنسی با فرد مبتلا منتقل می‌شود. به طور کلی این بیماری در زنان بیشتر از مردان دیده می‌شود. برخی از انواع زگیل‌های تناسلی ممکن است سرطانی باشند و برای فرد مشکلات جدی ایجاد کنند. همه افرادی که از نظر جنسی فعال هستند احتمال زیادی وجود دارد که در طول زندگی‌شان به یکی از انواع این بیماری مبتلا شوند.

با این‌حال احتمال ابتلا در افرادی که روابط جنسی محافظت نشده دارند، بیشتر است. درمان‌های مختلفی برای این بیماری ویروسی وجود دارد و در اکثر موارد درمان با موفقیت صورت می‌گیرد. عدم درمان به موقع این بیماری ممکن است منجر به شدیدتر شدن آن، ایجاد بیماری‌های جدی‌تری مثل سرطان دهانه رحم و گسترش آن شود.

زگیل تناسلی |طلاق

تاثیرات روانی زگیل تناسلی روی رابطه زن و شوهر

از آن‌جایی که عمده‌ترین راه انتقال این بیماری رابطه جنسی است، وقتی یکی از زن و شوهر به این بیماری مبتلا شود، حتما رابطه‌اش با همسر تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

ایجاد مشکل در رابطه جنسی

وقتی فردی از بیماری زگیل تناسلی در همسرش مطلع می‌شود یکی از مهم‌ترین نگرانی‌هایی که برایش ایجاد می‌شود این است که نکند خودش هم به این بیماری مبتلا شده یا در اثر داشتن رابطه جنسی با همسرش او هم دچار بیماری شود. بنابراین فرد به طور کلی مضطرب می‌شود. در این شرایط هر رابطه جنسی با همسر به جای اینکه باعث آرامش، کسب لذت و نزدیکی بین زوج شود، خودش تبدیل به عاملی برای اضطراب و استرس می‌شود و کیفیت آن نیز به شدت پایین می‌آید.

به همین خاطر خیلی از زن و شوهرها در این شرایط رابطه جنسی‌شان را بسیار محدود یا قطع می‌کنند و در نتیجه صمیمیت و رابطه عاطفی‌شان آسیب می‌بیند. با وجود اینکه راه‌های پیشگیرانه و مراقبتی مختلفی مثل واکسن زدن، استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی، اقدام سریع به درمان و نداشتن رابطه جنسی دهانی وجود دارد، اما در اغلب موارد همسران به دلیل بالا رفتن سطح اضطراب‌شان نمی‌توانند شرایط را مدیریت کنند.

نگرانی درباره وفاداری همسر

یکی دیگر از مشکلاتی که در اکثر موارد بعد از اطلاع از ابتلا به زگیل تناسلی ایجاد می‌شود، نگرانی و تردید هر دو نفر درباره وفاداری همسر است. چه زن چه شوهر ممکن است با خودشان بگویند من که با کسی غیر از همسرم رابطه جنسی نداشته‌ام، حتما او با کسی رابطه داشته و به این بیماری مبتلا شده است. این شک و تردید گاهی فقط در ذهن فرد باقی می‌ماند و درباره آن با همسرش صحبت نمی‌کند، اما نسبت به رابطه با او سرد می‌شود و نمی‌توانند مثل قبل با او رفتار کند.

گاهی نیز دوطرف شروع به بحث و درگیر شدن با هم می‌شوند، بهم تهمت می‌زنند و وفاداری همدیگر را زیرسوال می‌برند. بار روانی این موضوع به قدری زیاد است که دوطرف در این شرایط به این موضوع دقت نمی‌کنند که درست است که این بیماری در اکثر موارد از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود، اما تنها راه انتقال آن سکس نیست و راه‌های دیگری هم برای انتقال این بیماری وجود دارد. نشانه‌های مختلفی دارد و تنها به خاطر همین یک موضوع نباید به همسرتان شک کنید.

وقتی افکار منفی در این شرایط به حدی زیاد باشد که خودتان به تنهایی نتوانید از پس آن برآیید به احتمال زیاد با رفتاهای اشتباه و نسنجیده به رابطه عاطفی و جنسی‌تان آسیب می‌زنید و شرایط را سخت‌تر می‌کنید. بنابراین با مراجعه به یک   و از رابطه‌تان محافظت کنید.

طلاق به خاطر زگیل تناسلی

به گفته وکیل انحصار وراثت گاهی بیماری زگیل تناسلی باعث می‌شود همسران به جدایی فکر کنند یا حتی از هم طلاق بگیرند. معمولا در چنین شرایطی، خودِ این بیماری عامل اصلی جدایی نمی‌شود، بلکه ناتوانی دوطرف در مدیریت شرایط باعث می‌شود مشکلات قبلی در رابطه زن و شوهر شدت پیدا کند و از طرفی مشکلات جدیدی هم ایجاد شود که شرایط را از کنترل آنها خارج کند و به سمت جدایی بروند.

مثلا زن و شوهری که قبل از این موضوع هم مشکلاتی در و عاطفی‌شان داشتند، نمی‌توانستند اختلاف‌نظرها و چالش‌های ایجاد شده در زندگی‌شان را حل کنند و نسبت به هم بوده‌اند و نداشته‌اند، طبیعتا بعد از ابتلای یکی از آن‌ها به این بیماری، تنش‌های بین‌شان به حدی بیشتر می‌شود که به جدایی فکر می‌کنند.

از مشاوره طلاق کمک بگیرید

اگر به خاطر بیماری زگیل تناسلی تصمیم گرفته‌اید از همسرتان جدا شوید، احتمالا با توجه به آنچه تا اینجای مقاله درباره آن صحبت کردیم متوجه شده‌اید که درصورت نشان دادن واکنش‌های صحیح و تلاش برای مدیریت شرایط، این موضوع به تنهایی دلیل مناسبی برای جدایی نیست و لازم است با درایت و بردباری بیشتر با آن مواجه شوید. به احتمال زیاد شما الان در شرایط مناسبی نیستید که بخواهید برای موضوعی به این مهمی تصمیم بگیرید. بنابراین حتما با یک صحبت کنید.

فرآیند به شما کمک می‌کند بدون سنجیدن شرایط تصمیم به جدایی نگیرید، مشکلات واقعی‌تان را بشناسید و برای حل این مشکلات تلاش کنید. تنها در این شرایط است که می‌توانید تصمیم درستی برای زندگی‌تان بگیرید و با اطمینان عمل کنید. اگر بدون بررسی شرایط تصمیم به جدایی بگیرید، احتمال زیادی وجود دارد که شوید یا فکر کنید کارهایی از دست‌تان برمی‌آمده اما انجام نداده‌اید. در این صورت سازگاری با هم برای‌تان خیلی دشوار می‌شود.

پشت سر گذاشتن جدایی

اگر به دلیل زگیل تناسلی خودتان یا همسرتان، از او جدا شده‌اید، احتمالا این روزها شرایط سختی دارید. روزها و ماه‌های اول بعد از جدایی برای هرکسی با چالش‌ها، سردرگمی‌ها، احساسات و افکار ناخوشایند زیادی همراه است. حتما شما هم درگیر این احساسات و افکار ناخوشایند هستید. ممکن است شما هم مبتلا به این بیماری شدید و همسرتان به خاطر آن درخواست طلاق داده است.

 احتمالا در حال حاضر خیلی از دست او عصبانی هستید و احساس طردشدگی بهتان دست داده یا حتی خودتان را سرزنش می‌کنید که چرا مبتلا به این بیماری شدید. اگر دیگران هم از علت جدایی‌تان باخبر شده باشند احتمالا نگران قضاوت‌ها و برداشت‌های آنها هم هستید.آینده زندگی‌ برای‌تان نامشخص و گنگ شده و از ازدواج مجدد می‌ترسید یا نگران هستید این بیماری در آینده هم برای‌تان مشکل ایجاد کند.

اگر هم این شما بودید که به خاطر بیماری همسرتان از او جدا شده‌اید، احتمالا حال و روز بهتری ندارید. احتمالا مدام با این تردید درگیر هستید که او چطور به این بیماری مبتلا شده و از فکر کردن به این که به شما خیانت کرده باشد به شدت عصبانی می‌شوید. شاید هم در حال حاضر پشیمان شده باشید و فکر کنید زود قضاوت کرده‌اید و تصمیم گرفته‌اید.

چیزی که در این شرایط مهم است این است که باید شروع به انجام کاری برای خودتان و بهبود حال‌تان کنید. غرق شدن در این احساسات منفی و این اما و اگرها چاره کار شما نیست و فقط باعث می‌شود در این شرایط سخت گیر کنید. الان زمان آن است که روی خودتان تمرکز کنید و قطار زندگی‌تان را دوباره به مسیر اصلیش برگردانید.

دوره به شما کمک می‌کند احساسات و افکار منفی ناشی از جدایی را مدیریت کنید و از بین ببرید، اهداف جدیدی برای زندگی‌تان انتخاب کنید، برای این اهداف برنامه‌ریزی کنید، مشکلات اصلی و عمیق زندگی و رابطه‌تان را بشناسید و یاد بگیرید دوباره تکرارشان نکنید و در نهایت برای داشتن یک زندگی پیروزمندانه و یک رابطه و ازدواج موفق در آینده آماده شوید. برای آشنایی بیشتر با این دوره را مطالعه کنید.

زگیل تناسلی یک بیماری ویروسی مقاربتی است که اصلی‌ترین راه انتقال آن از طریق رابطه جنسی است. به همین دلیل وقتی یکی از همسران به این ویروس مبتلا می‌شود، در رابطه جنسی و عاطفی با همسرش مشکلات و چالش‌های متعددی را تجربه می‌کند. در این شرایط دو نفر ممکن است که به شدت مضطرب باشند که چطور می‌توانند با همسرشان رابطه جنسی داشته باشند و این اضطراب در عملکرد جنسی‌شان و متعاقبا در رابطه عاطفی بین دو نفر مشکل ایجاد می‌کند.

همچنین ممکن است دو نفر درباره تعهد و وفاداری طرف مقابل دچار شک و تردید و در نتیجه دچار مشکل و اختلاف شوند. اگر زوج قبل از این بیماری هم مشکلاتی در رابطه‌شان داشته‌اند و نمی‌توانستند اختلافات‌شان را به خوبی مدیریت کنند، همین موضوع می‌تواند عاملی برای طلاق‌شان شوند. اگر در این شرایط هستید بهتر است قبل از هرتصمیمی وارد روال شوید. همچنین اگر به این دلیل از همسرتان جدا شده‌اید و روزهای سختی را پشت سر می‌گذارید، دوره « به شما کمک می‌کند جدایی را پشت سر بگذارید.

علت بروز زگیل تناسلی چیست؟

همانگونه که کمی پیشتر اشاره نمودیم، زگیل تناسلی انواع مختلفی دارد و یک نوع بیماری عفونتی مقاربتی محسوب می‌شود. بیماری‌های عفونی پوستی نیز معمولا از طریق تماس پوستی انتقال می‌یابد. بنابراین این بیماری نیز با تماس پوستی در ناحیه تناسلی منتقل می‌شود. نکته بسیار مهمی که در خصوص این بیماری وجود دارد این است که عده‌ای به آن مبتلا هستند اما به دلیل آن که بیماری هنوز علائم خود را نشان نداده است، از ابتلای آن اطلاعی ندارند. برخی از عوامل هستند که احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهند مانند:

  • برقراری رابطه جنسی به شکل محافظت نشده
  • ابتلا به سایر ویروس‌های عفونی مانند HIV و یا ویروس هرپس سیمپلکس
  • استرس

بیماری زگیل تناسلی چه علائمی دارد؟

در بررسی دقیق طلاق به علت بیماری زگیل تناسلی بهتر است به این که این بیماری چه علائمی دارد هم بپردازیم. همانگونه که بیان شد، مهم‌ترین عامل انتقال این بیماری، برقراری ارتباط جنسی با شخص مبتلا است. البته داشتن رابطه جنسی با شخص مبتلا، تنها راه ابتلا به این بیماری نیست بلکه راه‌های دیگری نیز برای انتقال این بیماری وجود دارد مانند استفاده از لباس زیر یا حوله مشترک با شخصی که به این بیماری مبتلاست و یا استفاده کردن از تیغ شخص مبتلا و یا همچنین لیزر یا اپیلاسیون کردن در مکان‌های غیربهداشتی و غیره.

اما این موارد بسیار نادر و کم هستند و کماکان شایع‌ترین دلیل انتقال این بیماری به دیگران، برقراری رابطه جنسی است. بیماری زگیل تناسلی هم در مردان بروز پیدا می‌کند و هم در زنان و شکل بروز و ابتلای هر دوی آن‌ها به این بیماری یکسان است. البته در بانوان گاهی این بیماری به جای ظاهر شدن توده‌هایی در اطراف ناحیه تناسلی، در داخل ناحیه واژن ظاهر می‌شود و تشخیص آن را دیرتر و سخت‌تر می‌کند.

زمانی که این بیماری در داخل ناحیه واژن ظهور یابد، ممکن است تا مدت‌ها زن ابتلای خود را به این بیماری متوجه نشود. البته زمانی که شک کند، می‌تواند آزمایشات لازم را انجام داده تا اطمینان حاصل کند. اگر زگیل تناسلی در داخل واژن زن ظاهر شود، برای زن خطرناک خواهد بود.

علائم ابتلا به بیماری زگیل تناسلی در آقایان بسیار واضح است و در صورت ابتلا به راحتی می‌توان ضایعات زگیل تناسلی را در اطراف ناحیه تناسلی مشاهده کرد. در خصوص بانوان نیز اگر در قسمت بیرونی ناحیه تناسلی ضایعات زگیل تناسلی نمایان شود، تشخیص آن راحت و سریع است. ولی اگر در قسمت داخلی واژن نمایان گردد، تشخیص را سخت خواهد کرد.

علائم وجود زگیل تناسلی در قسمت داخلی واژن عبارت است از: التهاب واژن، عفونت‌های پی در پی و علائم اداری.

آیا مبتلا کردن افراد دیگر به بیماری‌های مقاربتی جرم محسوب می‌شود؟

احتمالا این سوال برایتان پیش آمده که اگر کسی به یک بیماری مقاربتی مبتلا باشد و آن را به دیگری سرایت دهد، آیا مرتکب جرمی شده است یا خیر؟ همچنین این سوال نیز بسیار پرسیده می‌شود که برای جلوگیری از این بیماری‌های مقاربتی، آیا قانونی وجود دارد؟ کارشناسان سامانه طلاق 24 در ادامه این سوالات را بررسی خواهند کرد.

آنگونه که کارشناسان سایت طلاق 24 می‌گویند، در ایران قانون خاصی مبنی بر مجرم شناخته شدن کسانی که بیماری‌های آمیزشی داشته و به دیگران انتقال می‌دهند وجود ندارد. ولی در بعضی از قوانین می‌توان احکامی یافت که تا حدودی شبیه به این مبحث باشد.

به عنوان مثال در ماده 9 قانون طرز جلوگیری از بیماری‌های آمیزشی و واگیردار مصوب 1320 آمده است: هرکس بداند مبتلا به بیماری آمیزشی واگیردار بوده و یا آن که اوضاع و احوال شخصی او طوری باشد که بایستی حدس بزند که بیماری او واگیردار است و به واسطه آمیزش او طرف مقابل مبتلا شود و به مراجع قضایی شکایت کند، مبتلا کننده به حبس از 3 ماه تا یک سال محکوم می‌شود.

البته در این ماده به هیچ عنوان نامی از بیماری برده نشده است. به عبارت دیگر در ماده فوق هرگز نامی از بیماری ایدز برده نشده است، اما در زمانی که این بیماری از طریق برقرار کردن رابطه جنسی با شخص آلوده منتقل یابد، می‌توان به این ماده استناد کرده و از او شکایت نمود. البته عده‌ای بر این اعتقاد هستند که در خصوص بیماری ایدز می‌توان به ماده 290 قانون مجازات اسلامی نیز استناد کرد و آن را قتل عمد یا شبه عمد دانست.

آیا کسی که به بیماری زگیل تناسلی مبتلا شده، می‌تواند از مبتلا کننده دیه بگیرد؟

در این زمینه اختلاف نظر وجود دارد و عده‌ای بر این اعتقاد هستند که نمی‌توان از مبتلا کننده دیه دریافت کرد. اما باید این را گفت که ممکن است که نتوان از مبتلا کننده دیه دریافت کرد، اما به دلیل آن که به شخص مبتلا شده خسارت و زیان مسلمی وارد شده، می‌توان برمبنای مسئولیت مدنی از او درخواست جبران خسارت کرد. زوج یا زوجه می‌تواند شکواییه‌ای تنظیم و از شخص مبتلا کننده شکایت کند.

در پایان این مطلب باید گفت که زگیل تناسلی یکی از بیماری‌های مقاربتی است و تنها عامل انتقال آن رابطه جنسی نیست، اما رایج‌ترین و شایع‌ترین راه انتقال آن رابطه جنسی است. این بیماری مخصوصا در مزدان رواج  بیشتری داشته و زنانی که مسرشان به این بیماری مبتلا است، می‌توانند به کمک سامانه طلاق 24 دادخواست طلاق به علت زگیل تناسلی تنظیم کرده و اقدامات طلاق را انجام دهند

آیا زگیل تناسلی نشانه خیانت است؟

یکی دیگر از مشکلات اساسی پس از مشاهده زگیل تناسلی، نگرانی و تردید زوجین نسبت به همسر خود درباره وفاداری او و احتمال عدم تعهد است. اکثر مردم تصور میکنن تنها راه انتقال این بیماری، برقراری رابطه جنسی است. در صورتی که این راه عمده ترین راه انتقال است نه تنها ترین راه. گاهی همین موضوع سبب می شود هر دوطرف با یگدیگر بحث و مشاجره داشته و وفاداری یکدیگر را زیر سول ببرند و در نهایت پس از مدتی خواستار جدایی و طلاق شوند. باید به این نکته توجه داشته باشید برای اطمینان از عدم تعهد و وفادری همسرتان علاوه بر این موضوع به نشانه های دیگر نیز توجه کنید و در این مورد با عجله تصمیم نگیرید.

ایا در ازمایش ازدواج زگیل تناسلی مشخص می شود؟

قبل از ازدواج آزمایش اجباری تحت عنوان تشخیص زگیل تناسلی وجود ندارد. اما به دلیل اینکه این بیماری از طریق رابطه جنسی امکان انتقال تقریباً 100% دارند، قطعا پیشنهاد می شود در کنار آزمایشات دیگر، آزمایش HPV را به درخواست خود انجام داده تا از ابتلای احتمالی جلوگیری کنید. سپس، تزریق واکسن HPV می تواند به جلوگیری از ابتلا به ویروس تاثیر گذار باشد.

اکثر افراد از انجام این آزمایش خجالت می کشیده و احساس ناخوشایندی دارند. ولی انجام آن پیش از ازدواج امری ضروری است چرا که در صورت عدم آگاهی و مبتلا بودن به این ویروس، به مرور زمان امکان ابتلا به انواع سرطان ها در نواحی تناسلی از جمله سرطان مقعد، سرطان دهانه رحم، سرطان رحم و تخمدان، سرطان آلت تناسلی و سرطان ریه بسیار بالا می رود.

البته با مراجعه به پزشک متخصص و تشخیص در زمان مناسب، می توان با بهترین راه درمان زگیل تناسلی آشنا شده به درمان سریع و کارآمد آن پرداخت. واکسن HPV برای جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی و ویروس پاپیلوم انسانی بسیار موثر خواهد بود. البته باید بدانید که تزریق این واکسن زمانی تاثیر گذار خواهد بود که در سنین مناسب (معمولا زیر 26 سال) و توسط پزشک متخصص انجام شود. حتی در مواردی ممکن است پزشک با ترجیح خود، تزریق یک دوز بیشتر را پس از ازدواج برای زن و مرد توصیه کند.

به این مورد نیز توجه داشته باشید که بعضی از پزشکان بیان کرده اند که تاکنون هیچ راهی برای تشخیص این بیماری برای مردان کشف نشده و بعضی دیگر اظهار دارند از طریق آزمایش DNA و نمونه برداری از قسمت های زیر امکان تشخیص وجود خواهد داشت:

• سطح آلت تناسلی

• ادرار

• مایع منی

• ختنه گاه

• پوست نزدیک به سر آلت تناسلی

• پوست دور مقعد و کانال مقعد

منبع : ویکی پدیا

دکمه بازگشت به بالا