بین المللکسب و کار ویژه

سرمایه گذاری با خرید ملک در استانبول ترکیه

خرید ملک در ترکیه ! چرا سرمایه گذاری در ترکیه؟

در این پست می خواهیم روش های سرمایه گذاری با خرید ملک در استانبول ترکیه را بررسی کنیم.همانطور که میدانید ترکیه به دلیل موقعیت مکانی خود به دروازه اروپا معروف است و سیستم بانکی جهانی و امکان مراوده در سطح جهان فرصت بسیار مناسبی برای سرمایه گذاری می باشد.اما در سال 2023 روش های پر بازده و سودده چه هستند؟ برای اشنایی بیشتر به سایت ترکیه هلپر مراجعه کنید.

خرید خانه در ترکیه با 700 میلیون تومان |سایت خرید خانه در ترکیه به لیر

روش های سرمایه گذاری در ترکیه

۱- راه اندازی کسب وکار در ترکیه

اولین روش پیشنهادی راه اندازی یک کسب وکار در ترکیه است.با توجه به توریستی بودن شهری مانند استانبول و علاقه مردم ترکیه به کافه و رستوران گردی راه اندازی یک کافه و رستوران می تواند فکر خوبی برای شروع باشد.شما برای راه اندازی هر کسب و کاری در ترکیه مطابق با قانون این کشور حتما باید نسبت به ثبت شرکت در ترکیه اقدام کنید. از کسب و کارهای سود ده دیگر می تواند راه اندازی کارگاه های بسته بندی و تولید پوشاک معرفی کرد.همچنین راه اندازی شرکت های برنامه نویسی و IT با توجه به نیاز این کشور می تواند سرمایه گذاری مناسبی باشد.برای راه اندازی کسب و کار در ترکیه با مبلغ حدود ۱۰ هزار لیر برای کارهای اجاره دفتر و ثبت شرکت می توان شروع کرد.

۲ – خرید ملک در ترکیه و اخذ شهروندی

این روش یکی از روش های سرمایه گذاری پر طرفدار و مورد استقبال تمام خارجی ها در ترکیه خرید ملک و سرمایه گذاری در بازار مسکن میباشد.شما با خرید خانه در ترکیه با هر مبلغی اقامت خود و خانواده را در این کشور بدست میارید واگر ارزش ملک بالای 400 هزار دلار باشد پاسپورت ترکیه را دریافت خواهید کرد. در صورتی که شما خرید ملک با قیمت کمتر از 400 هزار دلار انجام دهید ( حداقل 75 هزار دلار در شهرهای بزرگ یا 50 هزار دلار در شهر های کوچک ) میتوانید درخواست اقامت ترکیه را بدهید و تا زمانی که ملک خود را داشته باشید میتوانید اقامت خود را تمدید کنید.جواب این سوال بستگی به نوع خرید ملک، لوکیشن و شهر و… دارد.

۳- سرمایه گذاری در واردات و صاردات کالا ترکیه

ترکیه با توجه به موقعیت جغرافیایی خود و هم مرز بودن با ایران و از سوی دیگر موقعیت آن نسبت به قاره اروپا موقعیت طلایی برای سرمایه گذاری در بخش واردات و صادرات ترکیه را فراهم کرده است.همانطور که می دانیم به دلیل پایین بودن نرخ کالا ها در کشور ما نسبت به بازار جهانی صادرات کالا را تجارتی ارزشمند ساخته است. حال ترکیه به دلیل نزدیکی آن به کشور ایران و پایین تر بودن نرخ حمل و نقل کالاها، کشور مناسبی برای این تجارت است. همچنین به دلیل تحریم بودن کشور ایران و کمبود بسیاری از کالا ها در ایران می توان نسبت به واردات کالا از ترکیه به ایران اقدام کرد.واردات کالاهایی مانند قطعات آسانسور، سموم کشاورزی و تجهیزات دندانپزشکی کالاهایی از این قبیل هستند.

۴- سرمایه گذاری در بانک های ترکیه

این سرمایه گذاری بیشتر مناسب برای دریافت شهروندی ترکیه می باشد.شما با مبلغ ۵۰۰ هزار دلار و سپرده کردن آن برای ۳ سال میتوانید پاسپورت ترکیه را دریافت کنیددر این حالت شما باید مبلغ مشخص شده را به صورت دلار یا یورو وارد حسابتان کنید و بعد از طریق بانک آن را تبدیل به لیر کنید. در این سه سال سود بانکی به شما تعلق میگیرد و در نهایت مبلغ شما از رهن دولت ترکیه خارج شده و شما میتوانید آن را از بانک خارج کنید.البته این روش خیلی بازده خوبی ندارد زیرا سود چندان زیادی به شما تعلق نمیگیرد و همچنین با توجه به نوسان ارزش لیر، بعد از سه سال سرمایه شما کاهش میابد.

۵- خریداری برند سود ده در ترکیه

یکی از روش های بسیار مناسب سرمایه گذاری در ترکیه خرید یک برند آماده و در حال فعالیت است.به جای اینکه شما از صفر بخواهید شروع کنید میتوانید بیزینسی را خریداری کنید که اکنون به سود دهی رسیده است.به عنوان مثال خرید یک هتل آپارتمان می تواند سود زیادی برای شما به همراه داشته باشد.همچنین خرید کافه ها و رستوران ها و در کل برندهایی که اکنون به سود دهی رسیده اند گزینه بسیار مناسبی هستند.

۶- سرمایه گذاری در بورس ترکیه

در حال حاضر حدود ۵هزار شرکت خارجی در چرخه اقتصادی ترکیه به‌طور فعال مشارکت دارند و بخش بانکداری ترکیه نیز در سال‌های اخیر و همراه اصلاحات اقتصادی، پیشرفت قابل توجهی داشته تا اقتصاد ترکیه به سمت آزادی پولی و مالی بیشتری حرکت کرده و خود بانک‌ها نیز در زمینه ساختارهای سازمانی و کیفیت خدمات تغییرات مهمی را به نمایش گذارند.

۷- سرمایه گذاری در بخش توریست دریایی

بله! درست خواندید ! یکی از سرمایه گذاری های مناسب می تواند کرایه یک کشتی و برگزاری تورهای تفریحی باشد.به دلیل حجم بالای مسافران در استانبول و مخصوصا ایرانیان و استقبالی که از تورهای کشتی می شود می تواند یک گزینه عالی باشد.قطعا اگر پلن مناسبی داشته باشید می توانید در کوتاه مدت سرمایه خود را چندین برابر کنید.

عوامل تأثیرگذار بر سرمایه لازم برای حداقل خرید ملک در ترکیه برای اقامت

 • متراژ خانه
 • شهر، منطقه و محله
 • سن بنا
 • امکانات بنا
 • انواع دسترسی‌ ها
 • امکانات محلی و منطقه‌ ای

خرید ملک در استانبول نسبت به سایر شهرهای ترکیه چه مزایایی دارد؟

نرخ رشد ارزش ملک در استانبول از میانگین نرخ رشد سالیانه ترکیه بالاتر است. در نتیجه ممکن است میانگین کمترین قیمت بالاتر از میانگین حداقل قیمت خرید خانه در ترکیه در شهرهای دیگر باشد.دلایل بالاتر بودن حداقل قیمت خرید ملک در ترکیه برای اقامت در استانبول به شرح زیر است:

 • استانبول به عنوان مرکز اقتصادی، توریستی و سیاسی ترکیه است و به همین دلیل نیز بازار ملک در این شهر رونق خوبی دارد.
 • حق انتخاب بیشتری در شهر استانبول برای خواهید داشت.
 • پتانسیل رشد قیمت ها در استانبول بالاتر از شهرهای دیگر ترکیه است.
 • با توجه به گستردگی حق انتخاب، فرآیند خرید ملک در ترکیه در شهر استانبول با سرعت بالاتر انجام می‌شود.

شرایط دریافت اقامت دائم از طریق خرید ملک در ترکیه چیست؟

یکی از مهمترین شروط برای دریافت ، انتقال سند از فروشنده به خریدار است. زمانی که شما بر روی یک قیمت توافق کرده و ودیعه را پرداخت و قرارداد خرید ملک را منعقد می‌کنید، تنها بخشی از راه را رفته‌اید. تازه پس از پرداخت مابقی ارزش ملک است که انتقال سند انجام شده و شما مالک خانه می‌شوید.

پس از انتقال سند، می‌توانید به اداره مهاجرت ترکیه مراجعه کرده و برای دریافت اقامت وقت ملاقات درخواست دهید. در روز ملاقات باید کلیه مدارک و مستندات لازم را ارائه دهید. کارشناسان اداره مهاجرت، مدارک شما را بررسی کرده و در نهایت به شما یک اقامت 1 یا 2 ساله می‌دهند.پس از 5 سال اقامت موقت در ترکیه (با شرط حضور 11 ماه از سال در ترکیه) می‌توانید برای اقامت دائم ترکیه درخواست دهید.

نزدیکی ترکیه به ایران و فاصله پروازی ۳ ساعته ایران و ترکیه بسیاری از افراد را علاقه مند به خرید ملک در این کشور کرده است.با توجه به قیمت بسیار مناسب خانه در ترکیه نسبت به ایران خرید خانه برای حفظ ارزش پول و همچنین گذراندن اوقات تفریحی گزینه بسیار مناسبی به نظر می رسد. همچنین با خرید خانه در ترکیه اقامت این کشور را برای خود و خانواده دریافت می کنید و حتی میتوانید تحت شرایطی که در ادامه توضیح می دهیم شهروندی ترکیه را نیز اخذ نمایید.پاسپورت ترکیه دارای رتبه پنجاه و دو در جهان است و با پاسپورت ترکیه می توانید به ۷۱ کشور جهان بدون ویزا سفر کنید.

قیمت خرید خانه در ترکیه

قیمت خرید خانه در ترکیه به پول ایران از چهار میلیارد تومان شروع میشود.در نگاه اول شاید از خود سوال بپرسید که با این قیمت پایین خانه خریداری شده در شهرهای کوچک امکان پذیر است.در صورتی که اینگونه نیست و شما در شهر استانبول و در مناطق متوسط می توانید با این پول خانه خریداری کنید. این میزان پول برای خرید خانه در حدود ۵۰ متری است. به عنوان مثال در غرب استانبول یک خانه ۷۰ متری و یک خواب به قیمت حدودی ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار لیر یعنی حدود ۳ میلیارد تومان میباشد.قیمت در شهرهای دیگر به عنوان مثال در شهر سامسون حدود متری ۱۶ هزار لیر و در اسکی شهیر حدود ۱۳ هزار لیر می باشد.در شهر توریستی آنتالیا این قیمت در حدود ۲۵ هزار لیر است.

خرید ملک در استانبول

استانبول به عنوان توریستی ترین شهر ترکیه همواره دارای بیشترین رشد قیمت خانه بوده و از نظر سرمایه گذاری مناسب ترین شهر ترکیه می باشد.بر اساس اطلاعات اعلامی مرکز آمار ترکیه بیشترین نرخ رشد ملک در ترکیه در سال های اخیر مربوط به شهر استانبول بوده است.همچنین بیشترین تعداد معاملات ثبت شده در ترکیه مربوط به فروش خانه در شهر استانبول بوده است.

اما این بدین معنی نیست که در شهرهای دیگر ترکیه نباید ملک و خانه خریداری کنید.این موضوع می تواند بدین معنی باشد که با خرید خانه در استانبول بیشترین سود را خواهید کرد و از طرف دیگر برای فروش آن انتظار نخواهید کشید.اما در ادامه متن به مقایسه بررسی خرید خانه در استانبول و سایر شهرها خواهیم پرداخت. خرید ملک در استانبول به دلیل حضور بیشتر خارجی ها در این شهر می تواند فرصت سرمایه گذاری مناسبی برای شهروندان ایرانی باشد.قیمت خانه یک خوابه در استانبول از دو میلیون لیر شروع میشود.از نظر بازار خرید و فروش ملک، استانبول در ترکیه پر رونق ترین شهر محسوب می شود.

چه نکاتی هنگام خرید ملک در ترکیه باید رعایت شود؟

ابتدا باید انتخاب کنید در چه شهری میخواهید ساکن شوید؟ در استانبول، ازمیر، آنتالیا، آنکارا یا آنالیا کدام شهر را میخواهید انتخاب کنید؟ شرایط هر شهر + هزینه هایی که لازم است داشته باشید متفاوت است. مثلا اقامت در استانبول هزینه بیشتری نسبت به آنتالیا از شما میگیرد.

 • محلی که انتخاب میکنید ساحلی است یا داخل شهر؟
 • مراکز خرید، اموزشی و درمانی چقدر در حوالی محل سکونت شما وجود خواهد داشت؟
 • اینکه ملک آپارتمانی میخواهید یا ویلایی، اداری یا تجاری؟
 • دقت کنید با چه فروشنده ای قرارداد میبندید؟ که بعد از خرید ملک، خانه را به نام تان بزند.
دکمه بازگشت به بالا