جامعه و خانوادهکسب و کار ویژه

هزینه مسافرت به ترکیه

واحد پول مردم استانبول چیست؟

واحد پول مردم استانبول همانند سایر شهرهای ترکیه لیر است. هر لیر معادل 100 قروش است. هر لیر ترکیه بین 1500 تا 2000 تومان قیمت دارد که بستگی به نوسانات، این میزان متفاوت است. برای تهیه ارز این کشور می توانید از روش های زیر این کار را انجام دهید. اسکناس های 5 لیری (قهوه ای و بنفش)، 10 لیری (قرمز)، 20 لیری (سبز)، 50 لیر (نارنجی)، 100 لیر (آبی) و 200 لیر (بنفش) از اسکناس های رایج در ترکیه است.

 1. به صورت مستقیم از صرافی های ایران با معادل واحد ایرانی چنج کنید.
 2. از صرافی های کشور، پول خود را به دلار تبدیل کنید و پس از رسیدن به استانبول، دلار خود را تبدیل به لیر کنید.

البته راه دوم به علت نوسانات زیاد قیمت لیر ترکیه، پیشنهاد بهتری است.

اولین سفر به استانبول |تور سفر به ترکیه

 عوامل موثر در هزینه سفر به استانبول

مانند سفر به هر شهری، هزینه یک هفته سفر به استانبول نیز به مسائل مختلفی بستگی دارد. از ابتدا باید به این شهر می بایست مبالغی بابت گذرنامه پرداخت کنید. اما هزینه یک هفته اقامت در استانبول بستگی به این دارد که آیا شما قصد انجام سفری لوکس به این شهر را دارید یا فقط قصد خرید و بازار گردی دارید. علاوه بر این هتل شما نیز بیشترین تاثیر را در هزینه های پرداختی مسافران دارد. در انتها هزینه استفاده از نیز در هزینه های پرداختی شما موثر است. در این قسمت به برررسی تمام عوامل موثر در هزینه سفر به استانبول در مدت زمان 7 روز می پردازیم.

هزینه یک هفته سفر به استانبول؛ بخش اول سفر به استانبول با تور به صرفه است یا شخصی؟

شما روش های مختلفی برای سفر به استانبول پیش رو دارید که هزینه هرکدام از این روش ها، مختلف است. طبیعتا در صورتی که این سفر را با خرید بلیط اتوبوس انجام دهید، هزینه کمتر و در صورت انجام این سفر با هواپیما، هزینه بیشتری پرداخت می کنید. شما به 2 روش رزرو تور استانبول و به صورت شخصی با وسایل نقلیه مختلف می توانید به این شهر دسترسی داشته باشید. در این قسمت به بررسی هزینه سفر به ترکیه با وسایل نقلیه مختلف از جمله خرید بلیط ارزان هواپیما می پردازیم.

هزینه سفر به ترکیه با تور

شما می توانید با خرید بلیط هواپیما از قاصدک 24 تورهای این شهر را از 1 روزه تا 10 روزه رزرو کنید. البته آژانس ها و شرکت های خدمات گردشگری مختلف، اغلب این تور را به صورت 3 شب و 4 روز به مسافران ارائه می دهند. هزینه تور به استانبول به مسائل مختلفی از جمله هتل، وسیله نقلیه ارائه دهنده، نوع هتل و خدمات ارائه دهنده و اتاق هتل بستگی دارد. اگر این تور را از رسپینا رزرو کنید می توانید از خدمات مختلفی از قبیل ترانسفر فرودگاهی، اقامت 4 روزه با بیمه مسافرتی، تور لیدر فارسی زبان، گشت شهری با ناهار بهره مند شوید. در این قسمت به بررسی هزینه یک هفته سفر به استانبول با تورهای زمینی و هوایی می پردازیم.

هزینه سفر به استانبول با تور هوایی

میانگین هزینه یک هفته سفر به استانبول با تورهای هوایی این شهر حدودا 14 میلیون تومان است. البته اگر در این تور از پروازهای بیزینس کلاس استفاده کنید، ممکن است برای هزینه سفر استانبول، 3 تا 4 برابر این مبلغ را نیز پرداخت کنید. اما اگر در بازه ی زمانی لوسیزن به این شهر سفر کنید گاهی آفرهای استثنایی از سوی ایرلاین ها و شرکت های چارترکننده ارائه می شود که با آن می توانید از تخفیف های عجیب و غریبی مثل بلیط هواپیما 80 درصد تخفیف بهره مند شوید.

 هزینه سفر یک هفته ای به استانبول با تور زمینی

با توجه به این که اخیرا خطوط ریلی برای سفر به استانبول از مبدا ایران بسته شده اند، تنها راه سفر به استانبول با تور زمینی، اتوبوس است. هزینه اتوبوس برای سفر رفت و برگشت به آنکارا مجموعا 2 میلیون تومان می شود که با احتساب هزینه یک هفته سفر به آنکارا 5 میلیون تومان می شود. همچنین هزینه سفر زمینی از آنکارا به استانبول نیز 300 هزار تومان است. در نتیجه برای سفر رفت و برگشت به استانبول با اتوبوس می بایست با هزینه های هتل، مبلغی حدود 6 میلیون تومان پرداخت کنید.

 هزینه سفر به استانبول با هواپیما

اگر قصد سفر به استانبول با نرخ ارزان را دارید، پیشنهاد می شود پرواز خود را با ایرلاین های داخلی انجام دهید. در بین ایرلاین های داخلی نیز قشم ایر و آسمان، ارزانترین پروازها را به مسافران ارائه می دهند. اگر قصد سفری با کیفیت دارید می توانید با ایرلاین ترکیش ایر، پگاسوس یا لوفتهانزا این سفر هوایی را انجام دهید. در حال حاضر (مرداد 1401)، هزینه رفت و برگشت با ایرلاین های داخلی، حداقل 9 میلیون و 500 هزار تومان خواهد بود.

هزینه سفر به استانبول بدون تور

علاوه بر روش سفر با تور شما می توانید به صورت شخصی و بدون استفاده از تورهای مختلف استانبول به این شهر سفر کنید. البته در این صورت هزینه های نسبتا بیشتری پرداخت خواهید کرد. در این قسمت به بررسی هزینه یک هفته سفر به استانبول بدون تور می پردازیم.

هزینه یک هفته سفر به استانبول با اتوبوس

با توجه به این که ارزانترین سفرها به مقصد استانبول از مبدا تهران انجام شده و بیشترین تعداد سفرها از مبدا تهران به استانبول انجام می شود، بنابراین در این مقاله، مبدا را به صورت پیش فرض، تهران تصور می کنیم. یکی از راه های کاهش هزینه سفر به استانبول نیز، سفر به تهران از شهر مبدا و سپس حرکت از تهران به مقصد استانبول است.

هزینه سفر به استانبول با ماشین شخصی

برای محاسبه هزینه سفر به استانبول با ماشین شخصی می بایست هزینه راه را مدنظر قرار دهید. از تهران تا استانبول حدودا 2457 کیلومتر فاصله دارید. این موضوع با احتساب سوخت 10 لیتر بنزین 3 هزار تومانی در هر 100 کیلومتر، معادل 738 هزار تومان می شود. البته به جز این مورد می بایست هزینه روغن موتور را نیز محاسبه کنید.

در مجموع هزینه سفر به استانبول با ماشین شخصی، بیش از 1 میلیون تومان می شود. اگر این رقم را برای مسیر رفت و برگشت محاسبه کنید، هزینه ای معادل 2 میلیون تومان پرداخت می کنید. البته در صورتی که قصد اقامت در استانبول دارید می بایست گواهینامه رانندگی در این کشور را نیز دریافت کنید. این موضوع نیز با هزینه های نسبتا بالایی همراه است. در این قسمت به بررسی این هزینه ها می پردازیم.

 • هزینه پلاک بین الملل: 425000 تومان
 • بیمه ۱۰ روزه ماشین: ۷۵ تا ۱۰۰ هزار تومان
 • برچسب CD و IR برای خروج از کشور: 5400 تومان
 • هزینه کاپوتاژ یا مجوز خروج از کشور: 30000 تومان
 • هزینه گواهینامه بین المللی یک ساله: 141000 تومان
 • دفترچه مالکیت یا کارت مالکیت خودرو: 100 هزار تومان
 • هزینه عوارض خروج از کشور به صورت زمینی: ۲۵ هزار تومان
 • با در نظر گرفتن این موارد می توان دریافت که هزینه یک هفته سفر به ترکیه با اتوبوس ارزانتر از انجام این سفر با خودروی شخصی است.

 هزینه سفر به استانبول؛ بخش دوم گذرنامه

برای سفر به استانبول نیازی به صدور ویزا ندارید و تنها با گذرنامه خود می توانید به این شهر سفر کنید. بر اساس آخرین تعرفه سال 1401، مجموعا 580 هزار تومان هزینه برای صدور گذرنامه و 100 هزار تومان برای تست PCR می بایست پرداخت کنید. این هزینه ها شامل موارد زیر می شوند.

 • 33 هزار تومان هزینه دفتر
 • 20 هزار تومان هزینه دادرسی
 • 1000 تومان بابت صدور شناسه
 • 15 هزار تومان هزینه انگشت نگاری
 • 42 هزار تومان هزینه عکس و احراز هویت
 • 75 هزار تومان به سازمان نیروی انتظامی
 • 5 هزار تومان بابت پرداخت هزینه های شهرداری
 • حدودا 100 هزار تومان بابت هزینه های تست PCR
 • مبلغ ۸۷۳,۱۳۲ ریال بابت هزینه  خدمات دفاتر پلیس +۱۰
 • 100 هزار تومان بابت خزانه داری استان و تعرفه صدور گذرنامه
 • در صورت مفقودی گذرنامه یا برای تمدید آن می بایست مبلغ 120 هزار تومان پرداخت کنید.

 هزینه یک هفته سفر به استانبول؛ بخش سوم اقامت

در حالت کلی رزرو هتل های 3 ستاره تا 5 ستاره استانبول می تواند از بهترین انتخاب ها برای افرادی باشد که قصد لذت بردن از این سفر را دارند. البته هتل های 1 و 2 ستاره بسیاری در این شهر وجود دارند اما این هتل ها به علت کیفیت بسیار پایین مسافران پیشنهاد نمی شود. علاوه بر هتل ها، رزرو سوئیت نیز می تواند از گزینه های محبوب برای مسافران قلمداد شود.

هزینه یک هفته سفر به استانبول و اقامت در هتل های 3 تا 5 ستاره از 9 میلیون تومان تا 30 میلیون تومان خواهد بود. علاوه بر این هزینه اقامت در سوئیت های 2 نفره در استانبول به طور میانگین بین 400 تا 600 لیر معادل 750 هزار تومان تا 1 میلیون و 200 هزار تومان است.

 هزینه سفر یک هفته ای به استانبول و اقامت در هتل 3 ستاره

قیمت یک هفته اقامت هتل های 3 ستاره در استانبول حداقل 9 میلیون است. البته این موضوع بستگی به هتل محل اقامت شما دارد. در هتل های با کیفیت 3 ستاره و خصوصا هتل هایی که در مناطق خوش آب و هوای استانبول مثل تکسیم قرار دارند، نرخ رزرو اتاق در این هتل ها می تواند تا 14 میلیون تومان نیز افزایش داشته باشد.

اما اگر قصد رزرو هتل در استانبول را دارید، پیشنهاد می کنیم تور این شهر را خریداری و هزینه کمتری پرداخت کنید. میانگین هزینه یک هفته سفر به ترکیه با تور در هتل های 3 ستاره این شهر، 10 میلیون تومان است. پیشنهاد می شود از رزرو هتل های ارزان قیمت در این شهر خودداری کنید. نوسان نرخ هتل های 3 ستاره برای اقامت هفت روزه از 70 تا 800 لیر متفاوت است.

 هزینه سفر به استانبول و اقامت در هتل های 4 ستاره

هتل های 4 ستاره استانبول با توجه به کیفیت و خدمات نسبتا بیشتر نسبت به هتل های 3 ستاره، به صورت میانگین 4 میلیون تومان گران تر از 3 ستاره این شهر است. از بهترین هتل های 4 ستاره در استانبول می توان به هتل گرند هیلاریوم | Grand Hilarium، هتل آیکون استانبول | Icon Istanbul Hotel، هتل لیون | Lion Hotel، هتل گلدن هیل استانبول | Golden Hill Hotel و بسیاری از اقامتگاه های دیگر اشاره کرد. هزینه سفر یک هفته ای به استانبول و اقامت در این هتل ها به صورت میانگین، بین 14 تا 18 میلیون تومان است. هزینه اقامت در هتل های 4 ستاره از 100 تا 1200 لیر متفاوت است.

 هزینه سفر به استانبول و اقامت در هتل های 5 ستاره

خدمات هتل های 5 ستاره استانبول در تمام دنیا شهرت دارد. این مجموعه های اقامتی بهترین خدمات را از قبیل ارائه غذاهای کشورهای مختلف، مراکز ورزشی، مراکز ماساژ حرفه ای، حمام ترکی، تبدیل ارز، وایفای پر سرعت رایگان، خط تلفن مستقیم و بسیاری خدمات دیگر را به مسافران ارائه می دهند.

بهترین هتل های 5 ستاره در استانبول شامل هتل دیوان، هتل لوکس شانگری، هتل رافلز، هتل ماریوت، مارمارا، هیلتون، تایتانیک و بسیاری هتل های دیگر می شود. اگر سفر به استانبول را با آفر آن از رسپینا تهیه کنید، می توانید برای رزرو این هتل ها هزینه ای بین 20 تا 30 میلیون تومان پرداخت کنید. اقامت در هتل های 5 ستاره این شهر به ازای 7 روز حداقل 150 لیر است.

هزینه سفر یک هفته ای به استانبول؛ بخش چهارم حمل و نقل

حمل و نقل در استانبول را می توانید اگر با خودروی خود وارد این شهر شده اید به صورت شخصی در این شهر تردد داشته باشید. البته در صورتی که قصد بنزین زدن دارید جالب است بدانید تعرفه هر لیتر بنزین ترکیه معادل 20 تا 29 لیر است. در سایر موارد با تاکسی، تراموا، مترو و وسایل نقلیه دیگر انجام دهید.

پرداخت هزینه استفاده از وسایل نقلیه مختلف در استانبول تنها با تهیه استانبول کارت امکان پذیر است. هزینه تهیه استانبول کارت نیز، 50 لیر معادل 100 هزار تومان است. البته هزینه استفاده هر کدام از وسایل نقلیه متفاوت است. در این قسمت به بررسی هزینه استفاده هر کدام از این وسایل می پردازیم. توجه داشته باشید قیمت این وسایل نقلیه با احتساب داشتن استانبول کارت محاسبه شده است.

 • هزینه تاکسی: 15 هزار تومان. همچنین به ازای هر کیلومتر، ملزم به پرداخت 7 لیر اضافه هستید.
 • هزینه اتوبوس استانبول: 2 لیر (4 هزار تومان) و کودکان زیر 6 سال رایگان
 • هزینه فونیکولار یا قطار کابلی استانبول: 2.6 لیر (5 هزار تومان)
 • هزینه مترو استانبول: 3.5 لیر (7 هزار تومان)
 • هزینه فرابر استانبول: 3 لیر (6 هزار تومان)
 • هزینه متروبوس استانبول: 4 لیر

 هزینه سفر یک هفته ای به استانبول؛ بخش پنجم بازار گردی و خرید

در حالت کلی برای یک هفته خرید از پاساژهای این شهر می بایست حداقل 1500 لیر همراه خود داشته باشید. اما این در صورتی است که اجناس ترکی را از این مراکز خرید تهیه کنید. در صورت خرید اجناس وارداتی و برندهای لوکس، ممکن است به 100 برابر این هزینه ها نیاز داشته باشید. همچنین میانگین نرخ اجناس در فروشگاه های استانبول به شرح زیر است.

هزینه خرید لباس در استانبول مانند قیمت پوشاکِ برند و غیر برند در استانبول حدود ۱۰ تا ۴۵% ارزان تر از موارد مشابه در تهران است که قیمت برخی از لباس ها را در ترکیه به لیر شرح داده ایم.

 • قیمت شلوار جین برند در استانبول: حدود 252 لیر ترکیه
 • یک جفت کفش چرم مردانه در استانبول: حدود 370 لیر ترکیه
 • قیمت یک جفت کفش نایک در استانبول: حدود 488 لیر ترکیه
 • قیمت پیراهن زنانه با برند زارا یا اچ اند ام در استانبول: حدود 173 لیر ترکیه

 هزینه یک هفته سفر به استانبول؛ بخش ششم شکم گردی

هزینه غذاها و خوراکی های استانبول هر ساله در حال افزایش است. در حالت کلی برای اقامت یک هفته ای در ترکیه می بایست حداقل بین 200 تا 300 لیر (360 تا 600 هزار تومان) برای شکم گردی در رستوران ها و فست فودهای استانبول هزینه پرداخت کنید. در این قسمت به بررسی هزینه شکم گردی در استانبول به ازای هر روز می پردازیم.

کاپوچینو: 30 تا 70 لیر
رستوران ارزان: 60 لیر برای هر وعده
رستوران معمولی: 260 لیر برای 3 وعده 2 نفره
مک دونالد و غذاهای ترکیبی فست فودی: 50 تا 72 لیر

علاوه بر این موارد، هزینه مهم ترین مواد خوراکی جهت درست کردن در منزل نیز به شرح زیر است:

 • سیب: 6 تا 20 لیر
 • پرتقال: 5 تا 25 لیر
 • نوشابه: 7 تا 20 لیر
 • گوجه فرنگی: 18 لیر
 • گوجه فرنگی: 8 تا 26 لیر
 • پنیر محلی: 50 تا 140 لیر
 • شیر 1 لیتری: 13 تا 20 لیر
 • کاهو (1 راس): 5 تا 18 لیر
 • آب معدنی کوچک: 2 تا 10 لیر
 • تخم مرغ کیلویی: حدودا 24 لیر
 • نان سفید تازه 500 گرمی: 7 تا 15 لیر
 • هر کیلوگرم گوشت گاو: 110 تا 200 لیر

 هزینه سفر یک هفته ای به استانبول؛ بخش هفتم تفریحات

 • ورودی حمام ترکی استانبول: از 15 لیر
 • هزینه ورودی دلفیناریوم استانبول: 45 تا 60 لیر
 • قیمت ورودی آکواریوم تورکوآ زو استانبول: ۱۳۰ لیر
 • قیمت بلیط ورودی آکواریوم استانبول: 35 تا 53 لیر
 • هزینه بلیط ورودی مسجد ایاصوفیه استانبول: رایگان
 • بلیط ورودی پارک آبی آکوامارین استانبول: ۳۰ تا ۴۵ لیر
 • قیمت بلیط ورودی پارک آبی دلفین استانبول: ۳۰ تا ۴۰ لیر
 • هزینه و قیمت تورهای کشتی کروز در بسفر استانبول: ۱۲۰ تا ۲۴۰ لیر
 • قیمت بلیط ورودی مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی استانبول: رایگان
 • هزینه بلیط ورودی باسیلیکا سیسترن استانبول: 15 لیر برای مسافران خارجی
 • قیمت بلیط ورودی کاخ دلمه باغچه استانبول: 90 لیر برای بازدید از همه قسمت ها
 • قیمت بلیط ورودی کاخ توپکاپی استانبول: ۴۰ لیر برای بلیت موزه + ۴۵ لیر برای بازدید از باقی بخش ها
 • هزینه ورودی و قیمت بلیط برخی از جاذبه های تفریحی استانبول از ارزان به گران به شرح زیر می باشد.
مسجد ایاصوفیه کاخ توپکاپی مسجد سلطان احمد
حمام ترکی استانبول باسیلیکا سیترن کاخ دولمه باغچه
پارک آبی آکوامارین آکواریوم استانبول پارک آبی دلفین
دلفیناریوم استانبول آکواریوم تورکوآ زو کشتی کروز در بسفر

مرور محتوای این مطلب پنهان کردن

دکمه بازگشت به بالا