واید شکلات تلخ برای پوستی شاد و جوان

«شکلات» در شکل ها و طعم های مختلف از جمله محبوب ترین خوراکی های دنیاست که از دانه های کاکائو به دست می آید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در فاصله سال های 250 تا 900 میلادی مردم از دانه های کاکائو به عنوان اکسیر سلامتی استفاده می کردند. به مناسبت 7 جولای، روز جهانی شکلات، از تاریخچه شکلات و 5 مورد از فواید شگفت انگیز شکلات تلخ برای لاغری و پوست و قلب و سلامت کلی بدن، مقاله ای از سرویس و در انتخاب شده اند.

به نظر می رسد تاریخچه شکلات این «تلخِ محبوب» به زمان تمدن«مایاها» برمی گردد. در حقیقت نخستین بار حدود 1100 سال قبل از این مایاها و آزتک ها بودند که از شکلات در قالب یک ماده خوراکی به شکل نوشیدنی استفاده می کردند.

اگر چه گفته می شود این نوشیدنی که به دلیل تلخی فراوان به «آب تلخ» مشهور بود حتی پیش تراز این ها در بخش های جنوبی کشور مکزیک و در زمان تمدن«اولمک» بسیار محبوب و به «خوراک خدایان» مشهور بود.

تاریخچه شکلات؛ هر چه تلخ تر بهتر

محبوبیت این خوراکی انرژی زا و مفید به حدی زیاد بود که در یک بازه زمانی در کشورهای آمریکای مرکزی، نوعی کالای لوکس محسوب می شد به طوری که از دانه های کاکائو به عنوان پول استفاده می کردند. تا سالیان سال از کاکائو به صورت نوشیدنی استفاده می شد تا این که در قرن 16 میلادی یک فرد اسپانیایی به نام «هرناندو کورتز» دانه های کاکائو را از آمریکای مرکزی به اروپا  آورد.

اگر چه طبق یک روایت دیگر «کریستف کلمب» در سال 1502 میلادی نخستین بار دانه های کاکائو را از آمریکا به اروپا آورده است. در سال 1528 میلادی از کاکائو در اسپانیا هم به عنوان واحد پول استفاده می شد. در واقع طبق یکسری جداول مالیاتی کالاهایی با ارزش برابر کاکائو با این ماده مبادله می شدند. حدود 60 سال بعد اولین محموله شکلات کاکائویی وارد سایر کشورهای اروپایی شد.

در قرن هفدهم شکلات از دربار اشراف فرانسوی و از طریق اتریش به انگلستان راه پیدا کرد. با این همه شکلاتی که در آن زمان در اروپا رایج شده بود و در دست اشراف دست به دست می شود به انواع مختلف کاکائویی امروزی شباهت چندانی نداشت و در برخی مراسم مهم «کاکائوی داغ» نوشیدنی محبوب مهمانی های رسمی بود.

این خوراکی محبوب به شکل امروزی شباهت بسیار اندکی به انواع اولیه دارد و بیشتر از این که مزه تلخی را زیر زبان بیاورد به خاطر طعم شیرین و در برخی موارد با درصدهای مختلف تلخی اش، محبوب است. به مناسبت روز جهانی شکلات بد نیست کمی بیشتر در مورد شکلات بدانیم.

بیشتر بخوانید:

شکلات چگونه درست می شود؟

شکلات از میوه های درخت کاکائو که گیاه بومی آمریکای جنوبی و مرکزی است به دست می آید. هر کدام از این میوه ها «پود» نام دارند و هر پود حاوی 40 عدد دانه کاکائو است. برای تهیه شکلات این دانه های کاکائو خشک و رُست یا بو داده می شوند.

برای به دست آمدن یک شکلات بهتر و خوش طعم تر بهتر است دانه ها کاکائو را به مدت هفت روز در نور خورشید خشک کنند که البته در تولید انبوه و کارخانه ای شکلات این روش دیگر منسوخ شده است. بعد از خشک شدن دانه ها آن ها تفت یا به اصطلاح بو می دهند و سپس آن ها را آسیاب می کنند.

در این مرحله، چربی کاکائو را با تحت فشار قرار دادن این ماده، از کاکائو جدا می کنند، در نهایت آن چه که باقی می ماند پودر کاکائو است. برای درست کردن شکلات مقادیر مختلفی از پودر کاکائو را با نسبت های مختلف چربی کاکائو و سایر مواد مخلوط و شکلات با طعم های مختلف درست می کنند.

بد نیست بدانید شکلات تیره از نوع مرغوب آن، دارای 70 درصد کاکائو است، در حالی که در تهیه انواع شیری تا 50 درصد از کاکائو استفاده شده است و شکلات سفید تنها 33 درصد کاکائو دارد.

هات چاکلت؛ نوشیدنی محبوب ثروتمندان

در جریان تاریخچه شکلات «هات چاکلت» یا همان شکلات داغ از همان ابتدای کشف دانه های کاکائو هم یک نوشیدنی محبوب بود. در تمدن های اولیه این نوشیدنی داغ را از دانه های کاکائو، آب و مقداری فلفل درست می کردند. بعدها این نوشیدنی محبوب با ترکیبی از شکلات، وانیل و ادویه های خوش عطر مثل دارچین و به صورت غلیظ و البته سرد تهیه می شد و نوشیدنی محبوب طبقه اشراف به خصوص در کشورهایی مثل اسپانیا بود.

شاید برای تان جالب باشد که بدانید فرمول نوشیدنی شکلاتی اسپانیایی ها تا سال ها جز اسرار طبقه اشراف محسوب می شد. بعدها نوشیدنی شکلات به شکل گرم سرو شد و به همان اسم شکلات معروف بود و بعدها به به «هات چاکلت» تغییر نام داد تا از سایر انواع این خوراکی و نوشیدنی ها شکلاتی متمایز شود.

 فواید شکلات تلخ برای لاغری و پوست و قلب و

تا به حال در مورد فواید شکلات تلخ در مورد لاغری و پوست و قلب و آب کردن چربی شکم و پهلو چیزی شنیده اید؟ بد نیست ادامه این مقاله را بخوانید:

1- شکلات تلخ بخورید. اگر قصد دارید رژیم لاغری بگیرید و وزن کم کنید هفته ای حداکثر 30 گرم از نوع تلخ این خوراکی را بخورید. نوع تلخ و بدون شکر این خوراکی سرشار از «فلائونید» است. فلائونیدها سبب کاهش مقاومت بدن نسبت به انسولین می شوند و باعث تنظیم قند خون می شوند و علاوه بر این از بالا رفتن قند خون جلوگیری می کنند. از جمله مزایای شکلات تلخ این است که سبب کاهش اشتها و در نتیجه عدم پرخوری و کاهش وزن می شود.

بیشترین میزان فلائونیدهای کاکائو در شکلات تلخ وجود دارند و به همین دلیل نوع تلخ آن، بهترین و کامل ترین نوع شکلات برای سلامت بدن است. اگر شکلات با تلخی خیلی بالا را دوست ندارید با کمی آجیل و مغزهایی مثل بادام و فندق تلخی آن را کمتر کنید. اگر می خواهید از خواص شگفت انگیز شکلات برای سلامت بدن بهره مند شوید در هفته بیشتر از 30 گرم شکلات حتی از نوع تلخ مصرف نکنید.

2- از جمله مزایای شگفت انگیز شکلات تلخ برای سلامت بدن همین بس که تلخ ترین نوع این خوراکی لذیذ و محبوب، ریسک حمله قلبی را کاهش می دهد. ماده اصلی تشکیل دهنده این خوراکی، کاکائو است و کاکائو به دلیل مقادیر فراوان «فلاوانول» باعث باز شدن رگ های قلب می شود و البته خواص آنتی اکسیدانی دارد.

در مجموع انواع تلخ این خوراکی سبب کاهش فشار خون، کاهش خطر لخته شدن خون و نیز کاهش کلسترول بد خون (LDL) و در نهایت کمتر شدن ریسک ابتلا به ناراحتی های قلبی و سکته قلبی می شود. به نظر می رسد مصرف 19 تا 30 گرم شکلات تلخ و تیره در طی یک هفته 32 درصد خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد. در حالی که مصرف روزانه شکلات تلخ این تاثیر را نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

3- وقتی از مزایای شگفت انگیز شکلات تلخ برای سلامت بدن صحبت می کنیم مشخصا منظور ما مصرف انواع تلخ این خوراکی خوش طعم با کمترین میزان چربی و شکر است. در حقیقت شکلات تلخ و تیره به شکلاتی گفته می شود که 75 درصد آن را کاکائو تشکیل می دهد.

شکلات تلخ با تولید هورمون «آندروفین» در خون سبب تحریک مغز و به وجود آمدن احساس لذت می شود. می خواهید یکی دیگر از خواص شگفت انگیز شکلات را با شما در میان بگذاریم؟ شکلات تلخ با تولید هورمون شادی یا همان «سروتونین» شما را سر حال می آورد و میزان افسردگی را در شما کاهش می دهد.

4- یکی دیگر از مزایای شکلات تلخ تاثیر آن بر سلامت پوست شماست. این خوراکی تلخ و تیره پوست شما را شاداب و جوان نگه می دارد. هر چه میزان شکر موجود در این خوراکی کمتر و رنگ آن تیره تر و طعمش تلخ تر باشد با مصرف آن پوستی جوان و شاداب خواهید داشت. در حقیقت «فلاونوئیدهای» شکلات سیاه به جذب پرتو UV کمک می کند، جریان خون پوست را افزایش می دهند، بافت پوست را تقویت و آبرسانی پوست را افزایش می دهند.

علاوه بر این شکلات با درصد بالای کاکائو سرشار از «فلاونولهاست» که با کاهش التهاب سبب شادابی پوست می شوند. بد نیست بدانید طبق تحقیقات پزشکی صورت گرفته زنانی که سه ماه مداوم سه ماه روزانه شکلات داغ غلیظ با درصد آنتی اکسیدان بالا مصرف می کنند پوست سالم و مرطوب تر و نیز مقاوم تری در برابر آفتاب نسبت به زنانی دارند که نوع تلخ این خوراکی را نمی خورند. این مورد آخر یکی دیگر از خواص شگفت انگیز شکلات برای زیبایی از قدیم الایام تا به امروز بوده است.

5- از جمله مزایای شکلات تلخ همین بس که شکلات تلخ سرشار از مواد آنتی اکسیدان است و در نتیجه به خنثی کردن رادیکال های آزاد در بدن و اکسیداسیون سلولی جلوگیری می کند. با مصرف نوع تلخ این خوراکی خوشمزه و سایر مواد غنی از آنتی اکسیدان می توانید از خطر ابتلا به سرطان تا حد زیادی پیشگیری کنید.

شکلات تلخ چند درصد بخوریم؟ شکلات تلخ را چگونه مصرف کنیم؟

میزان تلخی شکلات از 20 درصد شروع می شود و تا 97 درصد ادامه دارد. در حقیقت به تلخی شکلات هر بار 0.5 درصد اضافه می شود. اگر مشکل رفلاکس معده و ترش کردن دارید بهتر است شکلات تلخ کمتر از 45 درصد میل کنید. اگر از مشکلات بی خوابی، ترش کردن و رفلاکس معده و سنگ کلیه رنج می برید بهتر است سراغ شکلات بالاتر از 50 درصد نروید.

اگر مشکل جسمی خاصی ندارید تا 70 درصد تلخی شکلات را هم می توانید تحمل کنید ولی بهتر است با معده خالی شکلات تلخ 80 تا 97 درصد نخورید. بهترین زمان خوردن شکلات تلخ به خصوص شکلات با درصد تلخی بالا در زمان وعده صبحانه است.

اگر عادت دارید در وعده صبحانه غلات سبوس دار، پروتئین و میوه و سبزیجات میل کنید بهتر است یک تکه شکلات تلخ هم در وعده غذایی صبحانه جای دهید تا هم در تمام طول روز انرژی داشته باشید و هم از فواید آنتی اکسیدان های شکلات تلخ در تمام طول روز بهره ببرید.

بیشتر بخوانید:

منابع: /  

دکمه بازگشت به بالا