راهنمای خرید و انتخاب بهترین نوع دوربین مدار بسته

با توجه به تنوع بالای دوربین های مدار بسته و گستردگی در نحوه انتخاب، در این مقاله مهم ترین قابلیت های دوربین مدار بسته بررسی شده است. ما قصد داریم در قالب راهنمای انتخاب دوربین مدار بسته تحت شبکه شما را با قابلیت های مختلف دوربین مدار بسته آشنا کنیم تا بر مبنای اینکه چه دوربین مداربسته ای برای کاربری موردنظر شما بهتر است، اقدام به خرید نمایید. اگر محیطی دارید که نیاز به نصب دوربین مداربسته دارد، این مقاله بهترین راهنما برای انتخاب و خرید دوربین مداربسته است. در پایان این مقاله می توانید با توجه به محیط و بودجه مورد نظر و شناخت دوربین های موجود در بازار ایران، مناسب ترین انتخاب را داشته باشید.

نحوه انتخاب دوربین مداربسته مناسب

معرفی انواع دوربین های مداربسته موجود در بازار

مهم ترین نکته در ، نوع دوربین می باشد که می توان به دوربین مداربسته IP ،HD و HDCVI اشاره نمود. این دوربین ها به صورت کلی شامل انواع آنالوگ و دیجیتال می شوند. نوع دوربین در راهنمای خرید و نحوه انتخاب دوربین مدار بسته مناسب خانگی، تجاری و غیره دارای اهمیت است. بهترین نوع دوربین مداربسته برای منزل، دوربینی است که حداکثر پوشش دهی را برای تمام نقاط و بخش های مختلف داشته باشد. همچنین عامل موثر دیگر، اهمیت دادن به قابلیت هایی است که در فضای منزل کاربرد دارند. در صورتی که دوربین قابلیتی غیرضروری داشته باشد باعث افزایش هزینه های اضافی و سرویس های دوره ای می شود. از این رو می توان از برخی قابلیت ها صرف نظر نمود.

یکی از پر فروش ترین مدل های دوربین مدار بسته، دوربین های سیم کارت خور می باشند. جهت اطلاعات بیشتر و خرید دوربین سیم کارت خور به وب سایت دوربین استور مراجعه کنید.

مهم ترین مشخصات دوربین مداربسته HDCVI

نکات مهم درباره دوربین مداربسته IP

با قابلیت انتقال تصاویر در لحظه و به صورت آنلاین برای کاربران ساخته شده اند. این دوربین ها به سه دسته دوربین IP تحت شبکه Dome، دوربین IP تحت شبکه Speed Dome و دوربین IP تحت شبکه Bullet تقسیم می شوند. حداکثر کیفیت تصاویر قابل ارائه در این دوربین ها 30 مگاپیسکل و حداکثر رزولوشن 1080p است.

معرفی ویژگی های بارز دوربین مداربسته HD

اگر به دنبال انتخاب دوربین مداربسته با کیفیت بالا هستید، این دوربین ها در مقایسه با دوربین های آنالوگ و قدیمی از کیفیت بالاتری برخوردار هستند. دوربین های فول اچ دی به دلیل تفاوت در قابلیت هایی مانند کیفیت تصاویر، میزان فضای ذخیره سازی و پهنای باند، دارای قیمت بیشتری نسبت به  هستند. به طور کلی دوربین مداربسته HD در انواع دوربین مداربسته دام HD، دوربین بولت HD و دوربین مدار بسته PTZ تقسیم بندی می شود.

8 نکته کلیدی در زمان خرید دوربین مداربسته

در ادامه مهم ترین پارامترهایی که باید در زمان خرید و انتخاب دوربین های مدار بسته به آن توجه نمود را مورد بررسی قرار می دهیم.

دستگاه ضبط دوربین مداربسته

از مهم ترین نکات در زمان انتخاب دوربین مدار بسته می توان به نوع دستگاه ضبط آن اشاره کرد. همه دوربین ها از دستگاه های DVR و به منظور ذخیره سازی و ثبت تصاویر استفاده می کنند. در نظر داشته باشید عدم استفاده از موجب عدم بهره مندی از همه قابلیت های مرتبط با نظارت تصویری می شود. همچنین در انتخاب دوربین مدار بسته به ظرفیت دستگاه های DVR و NVR، قابلیت جستجوی هوشمند، پشتیبانی از فناوری های موجود و تعداد ورودی های دوربین در زمان توجه نمایید. هارد دیسک ها در دستگاه های ضبط، ذخیره سازی تصاویر را انجام می دهند، از این رو یکی از نکات راهنمای خرید هارد دوربین مدار بسته، میزان ظرفیت ذخیره سازی آن است.

نحوه پشتیبانی از دوربین مداربسته

توجه داشته باشید همه دوربین های مدار بسته باید مجهز به یک سیستم پشتیبانی قدرتمند باشند تا بر اساس اصول از پیش تعیین شده و طبق برنامه، دوربین به خوبی نگهداری شود و از فرسایش و خرابی زودهنگام آن جلوگیری شود. نکته قابل توجه این است که دوربین های مدار بسته خانگی را باید به صورت دوره های یکساله سرویس مجدد نمود.

بهترین کیفیت تصاویر در دوربین های مدار بسته

رزولوشن تصاویر در دوربین های مدار بسته شامل 1080P ،2MP ،4MP ،5MP و کیفیت های بالاتر است و رزولوشن ویدئوهای قابل ارائه 720P و 1080P است. با بالا رفتن کیفیت تصاویر و ویدئوها مسلما نیازمند فضای ذخیره سازی بیشتری هستید. به همین جهت، دوربین هایی که فقط حافظه داخلی دارند، سریع تر پر می شوند. به طور معمول دوربین های 1 مگاپیکسلی، حدود 38 گیگابایت از فضای داده ها را می گیرند. توصیه می شود در زمان انتخاب دوربین مداربسته، رزولوشن و کیفیت دوربین را مد نظر قرار داده و این عوامل را به سیستم پشتیبان و میزان فضای ذخیره سازی دوربین مرتبط سازید.

اهمیت سنسور صدا و سنسورهای حرکتی در دوربین مداربسته

دوربین های مدار بسته ای که مجهز به سنسور حرکتی و صدا هستند در صورت مشاهده حرکات و صداهای غیر عادی می توانند در لحظه، فرد ناظر را مطلع سازند. این دوربین ها در دسته دوربین های مدار بسته گران قیمت قرار دارند و روز به روز خواهان بیشتری پیدا می کنند. در صورتی که امنیت محیط مورد نظر شما از اهمیت بالایی برخوردار است، این نوع دوربین ها را تهیه کنید.

برد در دوربین مداربسته

از جمله عوامل تاثیر گذار در برد دوربین های مدار بسته که میزان پوشش دهی دوربین را مشخص می کند، می توان به اندازه سنسور تصویر و فاصله کانونی لنز اشاره نمود. دوربین هایی که دارای برد بیشتری هستند، می توانند از فاصله های دور، تصاویر واضحی را ثبت کنند. از این رو برد دوربین به ویژه برای دوربین هایی که در فضای باز نصب می شوند، حائز اهمیت است و توصیه می شود از دوربین هایی که حداقل 20 الی 25 متر را پوشش می دهند استفاده نمایید.

ضد آب بودن دوربین مداربسته

شما می توانید در صورت استفاده از دوربین های مدار بسته در فضای آزاد مانند مغازه، مراکز تفریحی و غیره از عایق رطوبتی استفاده کنید و در مواردی که احتمال آسیب و مجاورت مستقیم با عوامل مخرب مانند باران، برف و غیره وجود دارد، توصیه ما به شما خرید دوربین های ضد آب است.

مهم ترین لوازم جانبی قابل ارائه با دوربین های مدار بسته

حتما قبل از اقدام به خرید، محتویات موجود در جعبه دوربین را بررسی کنید. اصلی ترین تجهیزاتی که باید همراه با دوربین های مدار بسته عرضه شوند شامل پایه نصب دوربین، کابل، آداپتور و پچ های برق است. گاه دوربین های مدار بسته ارزان قیمت فاقد آداپتور هستند که در این صورت باید به صورت مجزا آن را خریداری نمایید. علاوه بر تمام ویژگی هایی که تا کنون به آنها اشاره کردیم، می توانید متناسب با نیازها و خواسته های خود از دوربین و همچنین بودجه مورد نظر، یک دوربین مداربسته خوب را انتخاب و خریداری نمایید. قیمت دوربین مداربسته با توجه به همه ویژگی های ذکر شده می تواند متفاوت باشد.

فروشگاه دوربین استور

راهنمای خرید و انتخاب دوربین مداربسته با توجه به کاربرد

دوربین های مدار بسته ای که عموما در محیط خانه بکار می روند از نوع دام و بولت هستند. در مواردی که برای محل ورود در ساختمان یا فضای سبز اطراف خانه قصد خرید دوربین مداربسته را دارید، توصیه می شود از دوربین مدار بسته اسپید دام استفاده شود. همچنین دوربین مداربسته اسپیددام به دلیل قابلیت چرخش برای فضاهایی مانند کارخانجات، معادن و محیط های وسیع مناسب هستند. در مقابل، دوربین های بولت به دلیل ضد آب بودن و مقاومت بالا بیشتر در محیط هایی با شرایط جوی نامساعد قابل استفاده هستند و حتی قابلیت نصب بر روی سقف را نیز دارند. دوربین های دام نیز به دلیل شکل نیم دایره ای یا گنبدی به راحتی برای مکان های مسقف بکار رفته و فضاهای داخلی آن محیط را پوشش می دهند که با عنوان دوربین سقفی نیز شناخته می شوند

 منبع: دیجیاتو

دکمه بازگشت به بالا