بهترین تنظیمات دوربین چیست؟

 آیا بهترین تنظیمات دوربین برای همه یکسان است؟

«بهترین تنظیم برای دوربین من کدام است؟» یکی از متداول ترین و شاید بی جواب ترین سوالات در مورد دوربین ها این است و معمولا با جواب «چیزی به نام بهترین تنظیمات دوربین عکاسی وجود ندارد»، پاسخ داده میشود. چرا که تنظیمات دستی هر دوربین مانند انتخاب دنده اتومبیل در سرعت های مختلف است، با وجود این که محدوده مشخصی برای تغییر دنده وجود دارد، اما هر شخص بنابر تجربه و سلیقه خود دنده ماشینش را عوض میکند. در عکاسی نیز ممکن است برخی تنظیمات بسته به شرایط و نیازی که دارید، برایتان بهتر باشد. در ادامه سعی میکنیم روش های ارائه شده توسط کارشناسان نمایندگی کانن برای بهبود کارایی دوربین ها، در شرایط مختلف را بررسی کنیم.

انگشتانتان را با دوربین تنظیم کنید!

اولین کاری که اکثر عکاسان هنگام کار کردن با یک دوربین کنون جدید انجام میدهند، استفاده از روش هایی جهت سهولت در عکاسی و دسترسی آسان به گزینه های دوربین است. که معمولا به این کار «تنظیم انگشتان با دوربین» گفته میشود. در میان سرآشپزهای حرفه ای جمله «همه چیز سر جای خودش باشد» بسیار مرسوم است. به این معنی که میبایست قبل از شروع کار تمام لوازم در مکان مناسب خود قرار گیرند، تا هنگامی که به آنها نیاز داشتیم در اسرع وقت در دسترس باشند.

دوربین های جدید دارای گزینه ها و امکانات نرم افزاری و سخت افزاری بسیاری هستند. در هنگام تنظیمات دستی دوربین خود سعی کنید از تمام امکانات آن بهره بگیرید از جمله دکمه های سخت افزاری تعبیه شده، که میتوانند نقش میان بر را برای شما ایفا کنند.

    یکی از رایج ترین کارهایی که افراد برای شخصی سازی دوربین خود انجام میدهند، اختصاص دادن فوکوس به یک دکمه پشت دوربین است، که انگشت شصت شما بتواند براحتی از آن استفاده کند.

این امر در دوربین های قدیمی تر هم رایج است، اما امروزه میتوانید با استفاده از دکمه ها تایمر دوربین را تنظیم کنید، وای فای و بلوتوث دوربین را خاموش یا روشن کرده و یا موارد خاص دیگر را تنظیم کنید. تنظیمات دوربین عکاسی برای تمام میان بر ها زمان زیادی نمیخواهد اما هنگام استفاده از آن ها، زمان و انرژی زیادی را برای شما صرفه جویی میکند.

با لنز کثیف عکس نگیرید!

لنز کثیف میتواند تاثیرات بسیار بدی بر روی کیفیت عکس شما داشته باشد. به همان اندازه که ابزار ها و روش های درستی برای تمیز کردن دوربین و لنز وجود دارد، وسایل و روش هایی هستند که میتوانند دوربین شما را در دراز مدت نابود کنند. بنابراین سعی کنید با استفاده صحیح از دوربین، ابتدا نیاز به تمیز کردن آن را به حداقل برسانید و در ادامه از ایمن ترین و درست ترین روش برای تمیز کردن دوربین و لنز استفاده کنید.

از تمیز کردن غیر ضروری لنز خودداری کنید. با وجود اینکه جنس شیشه نسبتا سخت و با دوام است اما هنگامی که پوشش های پیشرفته و سایر مواد شیمیایی به لنز اضافه میشوند، در برابر خراش و آسیب های ناشی از مواد شیمیایی بسیار آسیب پذیر میشود.

هنگامی که دوربین شما در قفسه یا کیف مخصوص آن قرار دارد نگرانی ها در مورد کثیف شدن لنز به حداقل میرسد، چرا که با قرار دادن درپوش مخصوص میتوانید از تماس لنز با گرد و غبار و آلودگی های محیط جلوگیری کنید. زمانی که از دوربین خود استفاده میکنید ناگزیر در معرض آلودگی قرار میگیرد. نمیتوانید از این امر جلوگیری کنید اما میتوانید آن را به حداقل برسانید.

گرد و غبار همه جا وجود دارد، اما دشمن اصلی دوربین شما محسوب نمیشود. اینکه دوربین سال ها در قفسه یا جعبه باشد و لایه ای ضخیم از خاک روی آن بنشیند مسلما در کیفیت عکس تاثیر منفی میگذارد، اما مقدار ناچیز گرد و غبار که اینجا و آنجا روی لنز و دوربین باشد اثر چندانی روی نتیجه عکاسی شما ندارد. وسواس شما در تمیز کردن مداوم لنز، عمر و کیفیت آن را تا حد قابل توجهی کاهش میدهد.

اما در صورت لزوم میتوانید به سادگی دوربین خود را تمیز کنید. ابتدا با یک برس نرم -که معمولا هنگام خرید دوربین داخل جعبه وجود دارد- گرد و غبار را تا حد امکان از روی لنز پاک کنید. سپس چند قطره از محلول مخصوص تمیز کردن لنز را روی یک پارچه تمیز ریخته، به آرامی و به صورت یک حرکت دایره ای گرد و غبار، اثرات انگشت و چربی های روی لنز را از مرکز به سمت بیرون پاک کنید.

از سه پایه استفاده کنید

    من دیده ام که کیفیت کار بسیاری از عکاسان به لطف استفاده از سه پایه بهبود چشم گیری پیدا کرده است.

هنگامی که شما شروع به استفاده از سه پایه میکنید، به سرعت برایتان تبدیل به یک عادت عکاسی میشود و در ضمن میتوانید تغییرات مثبت را در کیفیت کارتان ببینید. البته در بسیاری از موارد شما قادر به استفاده از آن نیستید و باید خود را برای این موقعیت ها نیز آماده کنید.

مثلا هنگام عکاسی در مکان های توریستی شلوغ و یا رویداد های خاص، ممکن است سه پایه نه تنها کارایی مثبتی نداشته باشد بلکه جلوی دست و پای شما را هم بگیرد. همچنین در برخی از اماکن خاص به دلایل امنیتی یا دلایل دیگر استفاده از سه پایه ممنوع میباشد و شما باید یاد بگیرید که بیش از اندازه به سه پایه وابسته نشوید.

بیشتر بخوانید : راهنمای خرید سه پایه عکاسی: ۶ ویژگی که باید در نظر بگیرید

تلفن همراه هوشمند، کنترل از راه دور دوربین!

سه پایه همیشه ابزاری عالی برای کمک به شما در ثابت نگه داشتن دوربین است و به شما اجازه میدهد مدت زمان طولانی تری بدون لرزش از سوژه مورد نظرتان عکس برداری کنید. همچنین امروزه شما میتوانید با فشار دادن چند دکمه کوچک دوربین خود را به گوشی همراه هوشمندتان متصل و از آن بهره بگیرید. اتفاقی که تا چند سال گذشته امکان آن را نداشتید، یا آنقدر سخت و پیچیده بود که معمولا مجبور میشدید از آن صرف نظر کنید.

    به کمک تکنولوژی پیشرفته امروز، فقط کافیست اتصال بی سیم دوربین خود را روشن کرده و از طریق بلوتوث یا وای فای به تلفن همراه هوشمند خود متصل شوید.

همچنین میتوانید دوربین خود را در مکان مناسب تنظیم کرده و همه چیز را از طریق تلفن همراه خود کنترل کنید. قسمت جذاب داستان امکان دسترسی به عکس ها از طریق تلفن همراه است، یعنی شما میتوانید در همان لحظه که عکس میگیرید، آنها را در شبکه های اجتماعی به اشتراگ گذاشته یا برای کارتان مورد استفاده قرار دهید.

صفحه نمایشگر چرخان، بهشت عکاسان

تا همین چند سال پیش شما امکان دیدن تصاویر را فقط از طریق چشمی دوربین عکاسی و در بهترین حالت از صفحه نمایشگر دوربینتان که آن هم به بدنه دوربین چسبیده بود داشتید. اما در طول این چند سال و با یک ابتکار ساده، زاویه دید عکاسان گسترش زیادی پیدا کرد.

    از زمان ورود صفحه نمایشگر های چرخان شما میتوانید بدون نگرانی برای از دست دادن زاویه مورد نظرتان، عکاسی کنید.

مثلا میتوانید بون چرخاندن بدن، از پشت سرتان عکس بگیرید یا میتوانید دوربین را بالای سر خود نگه داشته و بدون نگاه کردن به چشمی دوربین عکاسی کنید. صفحه چرخان امکان دسترسی به زوایای بیشتر را جهت عکاسی فراهم میکند، قابلیتی که تا چند سال پیش غیر ممکن به نظر میرسید.

تنظیمات دستی سرعت شاتر، نتایج باور نکردنی

در نظر بگیرید که به یک مسافرت توریستی رفتید و برای عکاسی وارد یک موزه یا قلعه تاریخی میشوید. شما میتوانید از تمام زوایا و با نورهای مختلف عکاسی کنید. ولی در ادامه به یک آبشار یا رودخانه زیبا میرسید.

    میتوانید خیلی ساده از مناظر عکس بگیرید و از آن ها لذت ببرید اما نوع دیگری از عکاسی هم وجود دارد که زیبایی عکس را چند برابر میکند.

شما با چند تغییر ساده در تنظیمات دوربین عکاسی میتوانید طوری عکس بگیرید که آب کم شود و ابریشمی به نظر بیاید! این امر نیاز به تمرین و آشنایی شما با تنظیمات شاتر و استفاده از فیلتر ها دارد. اما به صورت ساده نیاز دارید سرعت شاتر را پایین بیاورید و مثلا تمرکز دوربین را روی یک سنگ یا گل های کنار آبشار قرار هید.

البته این امر باعث تشدید لرزش و تاریک شدن عکس شما میشود، اینجاست که دعا میکنید کاش سه پایه تان را همراهتان آورده بودید. شما میتوانید تاریک شدن عکس را با نوردهی مناسب جبران کنید، هرچند که برخی از افراد نور کم این تصاویر را بیشتر میپسندند.

نور پردازی را در نظر بگیرید

نور پردازی ابتدا عکاسان مبتدی را میترساند، اما میتوانید از آن لذت ببرید. مخصوصا اگر نتیجه کارتان مورد پسند واق شود. میتوانید بدون هیچ چراغ مصنوعی یا نور اضافه ای زیباترین عکس ها را مال خود کنید. با انتخاب زمان مناسب برای عکاسی شروع کنید. یکی از بهترین ساعات روز برای این کار یک ساعت قبل از غروب آفتاب است. این ساعت طلایی بدون ایجاد سایه های خشن نوری گرم و مناسب را در اختیار شما قرار میدهد. به جای اینکه سوژه خود را روبروی خورشید قرار دهید، آن را بین خودتان و خورشید بگذارید.

    به این ترتیب آن ها نور پس زمینه مناسبی دریافت میکنند که جلوه زیبایی به عکس شما میبخشد.

اگر در وسط روز عکاسی میکنید سعی کنید سوژه خود را در سایه قرار دهید. همچنین انتخاب پیش زمینه مناسب شما را در بهبود کیفیت عکستان یاری میکند.

تنظیمات دوربین که هر عکاس تازه کاری باید بداند

اولین باری که دوربین عکاسی را دست می‌گیرید ممکن است کار کردن با آن برای شما بسیار گیج کننده باشد. با این وجود، علائم راهنمای موجود در دوربین های DSLR سطح مبتدی، همان چیزی است که باید از آن کار را شروع کنید.یادگیری از طریق آزمون و خطا یکی از بهترین راه‌ها برای رسیدن به کارکرد مناسب دوربین و یادگیری نحوه استفاده از آن است؛ اما این کار زمان می‌گیرد؛ بنابراین بعضی تنظیمات دوربین در این مطلب آورده شده است که به نظر من هر عکاسی زمانی که دوربین DSLR را در دست می‌گیرد باید راجع به آن اطلاعات داشته باشد

۱- نمای زنده ( live view )

وقتی دکمه شاتر را فشار می‌دهید این «صدای کلیک» رضایت بخشی که می‌شنوید، واقعا صدای جهش شاتر در دوربین نیست. در حقیقت، این صدای آینه است که به بالا و پایین حرکت می‌کند تا وجود حسگر دوربین را به شما نشان دهد. این حرکت نسبتا تهاجمی و پرتکاپوی آینه، می‌تواند تاثیر لرزش دوربین در تصاویر گرفته شده را نشان دهد. اگر شما با نوردهی طولانی عکاسی کنید؛ ممکن است این موضوع را متوجه شده باشید.

اما یک راه آسان نیز وجود دارد؛ دوربین کنون را در حالت نمای زنده live view قرار دهید که باعث می‌شود آیینه به طور دائم بالا بیاید (تا زمانی که حالت live view خاموش شود)، بنابراین می‌توانید تصویر را روی صفحه نمایش LCD دوربین مشاهده کنید. این بدان معناست که هنگامی که شما دکمه را فشار دهید، تنها خود شاتر در حال حرکت است، بدون نیاز به نگران بودن درمورد این که آینه بیشتر از این به بالا و پایین حرکت کند.

۲- حالت ایزوی خودکار ( Auto ISO ) و حالت دستی ( Manual Mode )

بسیاری عکاسان به دلیل ترس از دست رفتنِ تصاویر در حالت دستی، از حالت اتوماتیک استفاده می‌کنند. برای از بین بردن این ترس، با فعال کردن حالت ایزوی اتوماتیک ( auto iso ) عکاسی در حالت دستی را امتحان کنید. این یعنی هنوز یکی از سه عاملی که بر نوردهی اثر می‌گذارد را دوربین کنترل می‌کند (سه عامل دیافراگم ، سرعت شاتر و ایزو بر نوردهی اثر می گذارند) به طوری که بتواند تظیمات را با ایزو مطابقت دهد. اما حالا می‌توانید خودتان کنترل دیافراگم و سرعت شاتر را در دست بگیرید و آن‌ها را در بازه کوتاهی تغییر دهید تا ببینند چه تاثیری روی عکس شما خواهند داشت.

سعی کنید سرعت شاتر را کم کنید یا دیافراگم لنز را کاهش دهید، در این صورت می‌توانید مطمئن باشید که حالت ایزوی خودکار در تنظیم نوردهی، کار خود را خوب انجام می‌دهد (مگر اینکه سرعت شاترتان را خیلی کم کنید.) توانایی آزمایش آزادانه‌ای مانند این به شما کمک خواهد کرد تا دانش عملی در مورد مثلث نوردهی و کارایی آن را به دست آورید.

۳_ حالت‌های نواحی فوکوس خودکار را غیرفعال کنید.

اولین کاری که شما باید انجام دهید این است که هر ناحیه از حالات فوکوس خودکار را غیر فعال کنید. چرا که در حالت های فوکوس خودکار، دوربین، جایی را که فوکوس می‌کند انتخاب می‌کند؛ به طوری که به ندرت نقطه مورد نظر شما در حوزه فوکوس شده خواهد بود. به جای این، فوکوس تک نقطه‌ای را امتحان کنید. این کار به شما اجازه می‌دهد تا دقیق باشید و مربع سیاه را در منطقه هدفتان در صحنه قرار دهید.

برای مثال، اگر از یک سگ عکس گرفتید؛ بهتر است روی چشم آن فوکوس کنید تا اینکه عمل فوکوس را به عهده دوربین بگذارید تا نقطه فوکوس را برای شما پیدا کند. اگر از حالت فوکوس خودکار دوربین استفاده کنید؛ به احتمال زیاد دوربین در انتهای بینی سگ فوکوس خواهد کرد که عکس خوب و تاثیرگذاری نخواهد شد.

4_ صدای دوربین عکاسی خود را قطع کنید.

به عنوان یک عکاس حیات وحش، شنیدن صدای «بیپ» هنگامی که به آرامی در یک مکان پنهان شده اید تا از حیوانات عکس بگیرید واقعا آزار دهنده است. زمانی که یک دوربین عکاسی جدید می خرم، بلافاصله به منوی آن رفته و تمام صداهای “بیپ” هنگام فوکوس اتوماتیک، صدای بیپ‌های انتخاب منو و هر صدای دیگری را که ممکن است احساس کنم دوربین می‌خواهد تولید کند را قطع می‌کنم.

نه تنها این صداهای دوربین بسیار بی ارزش و غیر ضروری است، بلکه می‌تواند یک حیوان را نیز از حضور شما آگاه کند! بنابراین عکاسان حیات وحش نباید این کار را انجام دهند.

۵- به تنظیمات وایت بالانس توجه کنید.

تنظیمات وایت بالانس (White Balance) یا تراز سفیدی، چیزی است که می‌تواند تصاویر شما را در یک ثانیه کاملا تغییر دهد؛ اما اکثر مردم تنظیمات وایت بالانس را کاملا نادیده می گیرند و دوربین را در حالت خودکار (auto) تنظیم می‌کنند. اگر شما هنگام عکاسی از فرمت فایل jpeg استفاده می‌کنید نه فرمت raw ، وایت بالانسی که  انتخاب می‌کنید بسیار مهم است. اگر شما با فرمت raw عکس برداری می‌کنید، می‌توانید بعد از گرفتن عکس، آن را تنظیم کنید.

چرا وایت بالانس را به صورت خودکار تنظیم نکنیم؟

من متوجه شده‌ام که وایت بالانس خودکار ( Auto White Balance ) اصلا مناسب نیست. در این حالت، رنگ‌ها بسیار پراکنده و کسل کننده به نظر می‌آیند در حالی که تنظیمات نور روز و یا هوای ابری، یک تاثیر و قدرت سریع به عکس شما اضافه می‌کنند. آن را امتحان کنید. احتمالا چیزهایی پیدا خواهید کرد که واقعا شما را به سمت بهتر شدن سوق می‌دهند.

همچنین شما می‌توانید تنظیمات دستی وایت بالانس manual White Balance (که با درجه کلوین kelvin اندازه گیری شده است) را مشاهده کنید؛ این برای زمانی است که بخواهید تنظیمات کم‌تری داشته باشید ولی کنترتان روی این تنظیمات بیشتر باشد.

خلاصه تنظیمات دوربین

امیدوارم این پنج نکته به شما کمک کند تا از میدان مینی به نام « جدید» عبور کنید! مطمئنا موضوعات بیشتری برای یاد گرفتن وجود دارد و جایی است که می‌تواند به شما کمک کند. اگر شما هم تجربه کار کردن با دوربین ‌های DSLR جدید را دارید می‌توانید آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

منبع : راهنمای خرید دوربین دست دوم

دکمه بازگشت به بالا