دلیل کدر شدن فرش چیست؟

کدر شدن فرش یکی از متداول‌ترین مشکلاتی است که ممکن است برای همه خانه‌داران پیش بیاید و متوجه کدر شدن فرش‌های خود شوید که شاید برایتان سوال پیش بیاید دلیل اصلی این مشکل چیست. در این صفحه می‌خواهیم به طور کامل درباره دلایل اصلی کدر شدن و سیاه شدن فرش مطالبی و رفع آن با کمک قالیشویی خوش قدم  در کرج را به شما بگوییم پس تا انتها با ما همراه باشید.

چه دلایلی باعث کدر شدن فرش می‌شود؟

زمانی که ما وارد خانه‌ای می‌شویم اولین چیزی که شاید برخورد کنیم فرش یا پادری خانه است و تمیزی و زیبایی فرش می‌تواند نقش بسزایی در دکوراسیون و زیبایی منزل ایفا کند. به طوری که کدر شدن و فرش می‌تواند از زیبایی خانه شما بکاهد اما چه دلایلی می‌تواند باعث کثیفی و کدر شدن قالی و یا فرش شود؟
عواملی زیادی مانند نور آفتاب، رفت و آمد زیاد، گرد وغبار و لکه‌های موادغذایی و …  می‌تواند باعث کدر شدن قالی منزل شما بشود که در ادامه همین مطلب در مورد عوامل کدر شدن فرش صحبت می‌کنیم تا با آشنایی از این عوامل بتوانید طراوت وزیبایی فرش خود را حفظ کنید.

آیا رفت وآمد زیاد نیز باعث کدر شدن فرش می‌شود؟

اگر شما به مدت طولانی از هر کالایی استفاده کنید رفته رفته موجب استهلاک آن کالا می‌شود در اینجا فرش هم از این قاعده مستثنی نیست و مثل هر کالایی دیگر استفاده طولانی مدت باعث کدر شدن و آسیب به الیاف فرش می‌شود، برای جلوگیری از کدر شدن ناشی از رفت و آمد زیاد استفاده از روفرشی و همچنین به کاربردن یک روتین مناسب برای لکه گیری و پاک کردن فرش توصیه می‌شود.

عدم غبارگیری فرش قبل از شستشو

بسیاری از افراد شاید این سوال براشون پیش آمده باشد عدم غبارگیری چگونه باعث کدر شدن و پوسیده شدن فرش می‌شود؟ غبار گیری فرش یکی از مهم‌ترین کارهایی است که قبل از شستشو فرش باید انجام شود این کار می‌تواند با جاروهای خانگی یا صنعتی انجام شود اگر در فرآیند تحویل فرش به قالیشویی قبل از شستشو غبارگیری انجام نشود ممکن است گرد و غبار به منافذ و الیاف فرش نفوذ کند و چناچه در حین شستشو فرش به درستی انجام نشود این گرد و غبار در فرش باقی می‌ماند و باعث سیاه شدن فرش می‌شود.

خیساندن فرش به صورت اشتباه

با توجه به اینکه هر فرشی از الیاف و تار و پود منحصر به فردی ساخته می‌شود علاوه بر موارد گفته شده از خیساندن اشتباه نیز می‌توان به عنوان یکی دیگر از عوامل کدر شدن فرش نام برد. لازم به ذکر است که همواره به این نکته توجه ویژه‌ای شود برای خیساندن فرش از آبی با دمای ملایم استفاده کنیم آب سرد و داغ می‎‌تواند موجب آسیب به الیاف فرش شود و نمی‌تواند کارآیی مناسبی داشته باشد البته توجه به این مورد که فرش نباید به مدت طولانی خیسانده شود و فرش باید بلافاصله پس از خیساندن شسته شود.

چرا استفاده از شوینده نامناسب باعث کدرشدن و آسیب به فرش می شود؟

شویینده‌هایی که امروزه برای شستشوی فرش مورد استفاده قرار می‌گیرند بسته به نوع شوینده از خاصیت اسیدی یا قلیایی متفاوتی برخوردار هستند و باید به این نکته توجه کرد که هر فرش از الیاف و تار و پود منحصر به فردی ساخته شده است و استفاده از یک شوینده برای تمامی فرش‌ها با الیاف متفاوت ممکن است باعث آسیب زدن به الیاف فرش و حتی کدر شدن آن شود.از این رو ممکن است استفاده از شوینده های بی کیفیت باعث “کدر شدن فرش” شود.

چگونه آبکشی ناقص باعث کدر شدن فرش می‌شود؟

هنگام شستشوی فرش باید این نکته را مدنظر داشت که هیچ کدام از فرآیند‌های گفته شده بر دیگری ارجحیت ندارد آبکشی صحیح و اصولی به همان اندازه غبارگیری و شستشو حائز اهمیت است. آبکشی باید به گونه‌ای انجام شود که هیچ مواد شوینده‌ای در فرش باقی نماند در صورتی که فرش به صورت نادرست آبکشی شود باعث تاری و کدر شدن آن می‌شود. این کدر بودن هم باتوجه به نوع فرش می‌تواند کم یا زیاد باشد البته فرش‌ها با الیاف و تار و پود طبیعی در صورت آبکشی نامناسب بیشتر دچار تغییر رنگ می‌شوند.

چرا خشک شدن ناصحیح  فرش باعث کدر شدن فرش می‌شود؟

از دیگر دلایل کدر شدن و سیاه شدن فرش می‌توان به خشک کردن غیر اصولی اشاره کرد. زمانی که شستشوی فرشی به پایان رسیده و آبکشی نیز انجام شده است هنوز مقداری رطوبت در این فرش باقی مانده است و اگر شما در این زمان فرش خود را در محیطی آلوده که در آن دود، ریزگرد، گرد و غبار و… وجود دارد

برای خشک شدن قرار ‌دهید نمی‌تواند محیط مناسبی برای خشک کردن فرش باشد و توصیه نمی‌شود که فرش‌ها را در این محیط خشک کرد چون باعث نفوذ گرد و غبار به الیاف فرش می‌شود و با توجه به رطوبتی که دارد می‌تواند باعث کدر شدن فرش شما بشود برای خشک کردن فرش باید با آن را در محیط سر بسته و عاری از هر گونه گرد و غبار و آلودگی قرار داد.

چگونه می‌توان از کدر شدن فرش جلوگیری کرد؟

راه های جلوگیری از کدرشدن فرش آنچنان سخت نیست کافی است تمام موارد بالا که در مورد علت کدر شدن فرش گفته شد رعایت شود و هچنین شما می‌توانید برای جلوگیری از کدر شدن و کمتر در معرض نور آفتاب و گرد و غبار قرار گرفتن از روفرشی مناسب استفاده کنید یا اینکه روفرشی را در قسمتی قرار دهید که بیشتر در معرض نور آفتاب و رفت و آمد قرار دارد.
جارو کشیدن منظم و مرتب نیز می‌تواند باعث افزایش طول عمر و جلوگیری از کدر شدن فرش شما بشود. همچنین لکه گیری مناسب و به موقع نیز یکی از راه‌های جلوگیری از کدر شدن فرش می‌تواند باشد.

نتیجه گیری

همه ما وقتی که وارد خانه می شویم، با اولین چیزی رو به رو می شوید، فرش است. فرش در دکوراسیون و طراحی منزل، نقش بسزایی دارد. اگر فرش کثیف یا کدر باشد، جلوه بدی به خانه می دهد. با گذشت زمان و رفت و آمد ها، ورود و خروج هوا، باعث نشستن گرد و غبار روی فرش می شود.دلایل زیادی را می توان برای کدر شدن فرش ها یاد کرد اما یکی از اصلی ترین عوامل آن را می توان رفت و آمد زیاد بر روی فرش نام برد.

عامل دیگری که در کدر شدن فرش نقش زیادی دارد؛ گرد و غبار است. اگر در نزدیکی منزلتان، ساختمانی در حال ساخت بوده و یا پنجره ها باز باشد فرش زودتر از روال همیشه دچار کدری و تیره شدن می شود. در ادامه دلایل دیگر کدر شدن فرش را شرح میدهیم با ما همراه باشید :

۱- استفاده طولانی و رفت و آمد زیاد

۲- تابش نور آفتاب

۳- عدم غبارگیری فرش قبل از شستشوی آن

۴- خیساندن فرش به صورت اشتباه؛ دلیل کدر شدن فرش

۵- استفاده از مواد شوینده نامناسب

۶- عدم آبکشی صحیح فرش

۷- خشک کردن غیراصولی فرش

راه‌های جلوگیری از کدر شدن فرش

تمامی دلایلی که برای کدر شدن و تغییر رنگ فرش‌ها عنوان شدند به راحتی می‌توانند برطرف شوند. به صورت کلی برای جلوگیری از کدر شدن قالی می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد:

  • استفاده از روفرشی مناسب درصورتی‌که رفت‌وآمد بر روی فرش زیاد است و تمیز کردن روفرشی فراموش نشود.
  • عدم قرار دادن بلندمدت فرش در معرض نور خورشید.
  • جارو کشیدن منظم و مرتب فرش‌ها و لکه‌گیری همیشگی.
  • شستشوی فرش با استفاده از مواد شوینده مناسب
  • آبکشی مناسب فرش‌ها بعد از شستشو
  • استفاده از خدمات قالیشویی تهران برای شستشوی فرش چرا که از روش‌های اصولی و تخصصی برای تمیز کردن فرش استفاده می‌کنند.

جاروبرقی برای از بین بردن کثیفی و کدر شدن فرش موثر است؟

جارو نکشیدن می تواند یکی از دلایل کدر شدن فرش باشد. جاروبرقی در تمیز کردن فرش و از بین بردن گرد و غبار بسیار موثر است. جذب گرد و غبار با جاروبرقی باعث کدر نشدن فرش و در نتیجه زیبایی و درخشندگی آن می شود. البته آشنایی با اصول صحیح جارو کشیدن به تمیزی فرش کمک زیادی می کند و جارو زدن ساده دردی را دوا نمی کند.

راه حل ؟

فرش یکی از مهمترین عناصر خانه هر ایرانی است. فرش در فرهنگ و سنت ما جایگاه ویژه و ارزشمندی دارد. بنابراین باید بتوانیم آن را نگهداری و مراقبت کنیم تا کمتر آسیب ببیند. کدر شدن فرش اتفاقی است که بعد از مدتی برای همه فرش ها اتفاق می افتد

دکمه بازگشت به بالا