انواع زین برای دوچرخه کوهستان را بشناسید

یکی از لوازم اساسی برای هر دوچرخه زین است در واقع دوچرخه سواری بدون زین امکان پذیر نمی باشد. در زمان دوچرخه سواری بیشترین وزن بدن بر روی زین دوچرخه قرار دارد و قسمتی از آن نیز به پاها انتقال پیدا می کند.

هر چقدر زین دوچرخه شما نرم تر باشد، شما در زمان دوچرخه سواری احساس راحتی می کنید و به راحتی می توانید بر روی دوچرخه تسلط داشته باشید، بنابراین اگر دوچرخه شما زین خوبی نداشته باشد به راحتی نمی توانید دوچرخه سواری کنید و ممکن است برای شما ضرر داشته باشد پس باید در هنگام خرید دوچرخه به زین آن توجه داشته باشید.

معمولا دوچرخه سواران به دلیل این که در مورد زین دوچرخه آگاهی چندانی ندارند برای خرید زین دچار اشتباه می شوند و نمی توانند یک زین مناسب را خریداری کنند پس در هنگام خرید دوچرخه باید در مورد زین آن اطلاعات کافی داشته باشید تا بتوانید یک دوچرخه سواری ایده آل را تجربه کنید.

البته توجه داشته باشید که زین دوچرخه را می توانید تعویض کنید، داشتن یک زین مناسب و راحت می تواند موجب شود تا شما از دوچرخه سواری نهایت لذت را ببرید و در مقابل هر چقدر زین شما بد باشد می تواند شما را از دوچرخه سواری زده کند.

منظور از زین دوچرخه چیست و چه کاربردی دارد؟

زین دوچرخه در واقع همان صندلی دوچرخه است و یکی از پنج قسمتی است که بدن دوچرخه سوار با آن در تماس است. زین دوچرخه د رهمان ابتدا که دوچرخه تولید شده، وجود داشته است.

بهتر است بدانید تمام وزن بدن بر  روی زین قرار نمی گیرد در واقع بخشی از آن توسط دست به فرمان منتقل شده و قسمت دیگری از آن توسط پاها به رکاب منتقل می شود.

در اکثر دوچرخه ها، زین توسط یک میله به دوچرخه وصل شده است و شما با کمک همین میله می توانید ارتفاع صندلی خود را تغییر دهید.

زین دوچرخه ها با توجه به نوع آن ها و حتی جنسیت آن با هم تفاوت دارند زیرا ناحیه لگن مردها با زن ها کاملا متفاوت بوده بنابراین هم نمونه مردانه و هم نمونه زنانه دارد.

اجزای تشکیل دهنده زین دوچرخه

پوسته

آخرین قسمتی که شما بر روی زین مشاهده می کنید، پوسته آن است. جنس پوسته معمولا از چرم طبیعی، مصنوعی و یا پلاستیک باشد، بهترین جنس برای پوسته صندلی چرم طبیعی می باشد زیرا این چرم ها در برابر آب مقاوم بوده و ضد آب است و همچنین با گذشت زمان پوسته پوسته نمی شود.

پوشش

پوشش زین ماده است که در زیر پوسته قرار می گیرد که جنس آن اسفنج، ابری و یا فوم است. در واقع جنس پوشش مشخص می کند که زین شما نرم یا سفت باشد، زین شما نباید خیلی نرم و یا خیلی سفت باشد زیرا در زمان دوچرخه سواری احساس راحتی نمی کنید.

ریل ها

ریل به قسمتی گفته می شود که موجب می شود زین به بدنه دوچرخه وصل شود، دوچرخه دارای دو میله ی فلزی بوده که از قسمت باریک صندلی  شروع می شود و تا انتهای آن که به میله تنظیم ارتفاع وصل می شود ادامه دارد. امروزه بعضی از دوچرخه ها ریل ندارند و مستقیما به بدنه وصل می شود.

سیستم تعلیق

اگر ضربه ای به بدن و ستون فقرات واقع شود باید توسط یک سیستم خنثی شود و برای این کار چند فنر را بین زین و ریل در ناحیه پشت  قرار می دهند. این سیستم، سیستم تعلیق نام دارد. البته سیستم تعلیق معمولا در دوچرخه های قدیمی بیشتر به کار رفته است.

انواع مدل زین برای دوچرخه کوهستان

زین مسابقه ای یا حرفه ای

زین های مسابقه ای بسیار راحت می باشند و معمولا برای دوچرخه سواران حرفه ای طراحی شده است و برای دوچرخه ها مسابقه ای بیشتر کاربرد دارد و این زین ها موجب می شود تا دوچرخه سوار با سرعت بیشتری بتواند رکاب بزند این زین ها بسیار نازک هستند.

زین راحت دوچرخه سواری

اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که مدام از دوچرخه استفاده می کنید و یا قصد سفر با دوچرخه را دارید بهتر است یک زین راحت را انتخاب کنید زیر راحتی زین در دوچرخه سواری یک امر بسیار مهم است.

این زین ها از زین ها مسابقه ای اندکی پهن تر بوده و فشار کمتری را به شما وارد می کند.

زین کروزر

این زین ها پهن بوده و سطحی صاف دارند، نشستن روی این زین ها احساس راحتی و آرامش را به شما منتقل می کند. این نوع زین ها برای کسانی مناسب است که معمولا به صورت تفریحی دوچرخه سواری می کنند و سرعت برایشان معنا ندارد.

اما اگر شما قصد دارید رکاب زدن با سرعت بالا را تجربه کنید این زین ها برای شما مناسب نیست.

زین ویژگی خاص

بهتر است بدانید که برای هر نوع از دوچرخه ها زین های مخصوصی طراحی شده است که شما باید زین مخصوص آن دوچرخه را خریداری کنید زیرا استفاده از زین مناسب موجب می شود تا شما در زمان دوچرخه سواری کمتر احساس خستگی کنید.

تفاوت زین دوچرخه زنانه و زین دوچرخه مردانه

همان طور که می دانید فرم لگن مردان و زنان با هم متفاوت است به همین دلیل زین های آن ها را متفاوت طراحی کرده اند. فاصله استخوان های لگن زنان در حالت نشسته نسبت به لگن مردان کمی بزرگ تر می باشد بنابراین زمانی که زنان روی دوچرخه قرار می گیرند به لگن آن ها بیشتر فشار وارد می شود پس صنئلی های زنانه باید کمی پهن تر باشد.

دکمه بازگشت به بالا