ورزش و نشاطکسب و کار ویژه

مقایسه بهترین دوچرخه کوهستان در بازار ایران

دوچرخه سواری یکی از لذت بخش ترین کارهایی است که همه ما می بایست آن را تجربه کنیم. امروزه دوچرخه سواری به یکی از ورزش های حرفه ای در دنیا تبدیل گشته و می توان گفت با توجه به مسیر های مختلف دوچرخه های متفاوتی نیز تولید شده است. از این رو برای مسیر های خطرناک و صعب العبور دوچرخه های کوهستانی را طراحی کرده اند، این نوع دوچرخه ها دارای ایمنی بالا و استحکام زیادی هستند و امنیت دوچرخه سوار را حین رکاب زنی در مسیر های سخت تضمین می کنند.

شما می توانید مقاله بهترین دوچرخه کوهستان در بازار ایران را مطالعه کنید.

با توجه به حساسیت بالای دوچرخه های کوهستانی برای خرید آن باید آگاهی کامل داشته باشید. بدین منظور ما امروز قصد داریم شما را با بهترین دوچرخه کوهستان آشنا ساخته و دو نوع دوچرخه کوهستان را با یک دیگر مقایسه کنیم تا شما عزیزان به تمام ویژگی ها و مواردی که می بایست هنگام خرید دوچرخه در نظر داشته باشید، آگاه شوید.

دوچرخه hard_tail یا دوچرخه full_ suspension !!

دوچرخه های کوهستان به دو دسته کلی دوچرخه های hard_tail و دوچرخه full_ suspension دسته بندی می شود. یکی از ویژگی هایی که دوچرخه های کوهستانی باید از آن بر خوردار باشند کمک فنر و سیستم تعلیق می باشد، این سیستم ها به دوچرخه کمک می کنند بتواند ضرباتی که هنگام حرکت در مسیر های ناهموار و صعب العبور به چرخ ها و بدنه وارد می گردد را تا حد زیادی کنترل کند.

در برخی از دوچرخه ها سیستم تعلیق را تنها در قسمت بالای چرخ جلویی نصب می کنند، در برخی دیگر از دوچرخه ها علاوه بر آن سیستم تعلیق را زیر صندلی نیز قرار می دهند. حال با توجه به اینکه گفتیم دوچرخه های کوهستانی دو دسته هستند بهتر است، بدانید نوع اول یا همان hard_tail به دوچرخه هایی گفته می شوند که چرخ جلویی آن ها دارای سیستم تعلیق و کمک فنر می باشند، اما دوچرخه های نوع دوم یا همان full_ suspension  دارای دو  سیستم تعلیق در چرخ جلو و در زیر صندلی هستند.

از این رو شما می توانید با توجه به موارد گفته شده تصمیم بگیرید کدام نوع دوچرخه برای شما مناسب تر است، به شما پیشنهاد می کنیم اگر شما دوچرخه سواری را در مسیر های کوهستانی به صورت حرفه ای انجام می دهید از دوچرخه های full_ suspension استفاده کنید، اما اگر دوچرخه را برای مسیر های شهری و هموار می خواهید بهتر است دوچرخه های hard_tail را خریداری کنید.

توجه داشته باشید که دو چرخه های full_ suspension نسبت به دوچرخه های hard_tail گران تر بوده و علاوه بر آن به علت داشتن دو سیستم تعلیق دارای وزن بیشتری نیز می باشند، بنابراین سرعت آن ها پایین تر از دوچرخه های hard_tail می باشد.

فریم دوچرخه کوهستانی باید چگونه باشد؟

از جمله مهم ترین ویژگی هایی که هنگام خرید دوچرخه کوهستان باید به آن دقت کنید فریم یا همان جنس بدنه دوچرخه می باشد. برای دوچرخه های کوهستانی دو نوع فریم وجود دارد، معمولا این نوع دوچرخه ها را یا از آلومینیوم یا از کربن می سازند. هر کدام از این فریم ها دارای ویژگی های خاص خود بوده و شما می بایست با توجه به ویژگی هایی که در زیر عنوان می کنیم یکی از آن ها را انتخاب کنید:

  • وزن: یکی از فاکتور های بسیار مهم وزن فریم ها می باشد، فریم هایی از جنس کربن وزن سبک تری نسبت به فریم های آلومینیومی دارند. معمولا در سربالایی ها بهتر است وزن دوچرخه کم باشد که فشار زیادی به عضلات پای دوچرخه سوار نیاید، اما در سرپایینی ها بهتر است وزن دوچرخه زیاد باشد که از مسیر منحرف نگردد. بنابراین این شما هستید باید تصمیم بگیرید دوچرخه ای خریداری کنید که سبک باشد یا سنگین؟!
  • Torsional stiffness یا همان سختی پیچشی: هر چقدر سختی پیچشی دوچرخه بیشتر باشد پدال ها بهتر می توانند قدرت را به چرخ ها انتقال دهند. فریم های کربنی در این مورد علمکرد بهتری داشته و در واقع سختی پیچشی بیشتری نسبت به فریم های آلومینیومی دارند. باید بگوییم که برای مسیر های ناهموار استفاده از فریم ها کربنی چندان مناسب نیست و اما فریم های آلومینیومی با داشتن سختی پیچشی کمتر برای مسیر های ناهموار مناسب ترند. البته این بدان معنا نیست که فریم های کربنی کاملا برای مسیر های ناهموار مناسب نیستند بلکه تنها از لحاظ سختی پیچشی اینگونه می باشند.
  • راحتی در رکاب زنی: نکته بسیار مهمی که باید هنگام انتخاب دوچرخه های کوهستانی به آن دقت کنید راحتی است، چرا که شما قرار است مسیر های طولانی و صعب العبوری را با چنین دوچرخه ای رکاب زنی کنید، پس خیلی مهم است دوچرخه شما راحت باشد. در این مورد باید بگوییم که دوچرخه هایی با فریم کربنی راحتی بیشتری برای دوچرخه سوار فراهم کرده اند.
  • استحکام: در گذشته استحکام فریم های آلومینیومی از فریم های کربنی بیشتر بود، اما امروزه فریم های کربنی نیز استحکام بهتری پیدا کرده اند. در واقع باید بگوییم از نظر استحکام هر دو فریم عملکرد یکسانی دارند.

چه نوع ترمزی برای دوچرخه های کوهستانی مناسب تر است؟

در حالت کلی دوچرخه های کوهستانی دارای دو نوع ترمز لقمه ای و دیسکی می باشند. دوچرخه هایی که مجهز به ترمز های دیسکی هستند قابل اطمینان تر بوده و در برابر ناهمواری ها، گیر کردن در گل و لای و مسیر های سخت عملکرد بسیار بهتری دارند. اما در صورتی که شما قصد ندارد دوچرخه کوهستانی خود را برای مسیر های خطر ناک استفاده کنید و همچنین به صورت حرفه ای دوچرخه سواری بلد نیستید، بهتر است دوچرخه کوهستانی با ترمز لقمه ای خریداری کنید. دوچرخه هایی با ترمز لقمه ای هزنیه کمتری را در پی داشته و به نگهداری آنچنانی احتیاج ندارد.

البته توجه داشته باشید که برخی از ترمز های لقمه ای قابلیت تعویض داشته و شما به راحتی می توانید ترمز لقمه ای را با ترمز دیسکی تعویض کنید. بنابراین هنگام خرید این کالا حتما به این نکته توجه فرمایید.

مقایسه دو نوع دوچرخه کوهستان در بازار ایران

 در بالا سعی کردیم برخی از مهم ترین ویژگی های دوچرخه کوهستان را برای شما باز گو کنیم، حال در ادامه قصد داریم به مقایسه دو نوع از بهترین دوچرخه های کوهستان که در بازار ایران موجود هستند، بپردازیم.

  • دوچرخه های کراس کانتری: این نوع دوچرخه یکی از بهترین دوچرخه های کوهستان موجود در بازار ایران بوده که به دو شکل حرفه ای و غیر حرفه ای یا همان sport xc تولید می شوند. دوچرخه کراس کانتری معمولا در مسابقات فوق حرفه ای کاربرد داشته و در مقابل ناهموار ترین مسیر ها نیز عملکرد فوق العاده از خود نشان می دهد. تولید کنندگان این محصول تمرکز زیادی بر روی وزن و همچنین کارایی آن داشته اند به همین دلیل نیز به شدت برای مسیر های سر بالایی پیشنهاد می شود.

تایر این نوع دوچرخه را باید با توجه به مسیری که قصد رکاب زنی در آن را دارید خریداری کنید. دوچرخه های کراس کانتری برای رکاب زنی های حرفه ای مناسب بوده و در صورتی که شما شخصی حرفه ای در این زمینه نیستید بهتر است این نوع دوچرخه را خریداری نکنید.

  • دوچرخه کوهستان Downhill: دوچرخه های دانهیل برای افرادی که عاشق هیجان هستند بسیار مناسب بوده، چرا که دوچرخه سواری با این نوع دوچرخه مانند پرواز در آسمان می باشد. اما باید بدانید که این دوچرخه برای رکاب زنی در مسیر های سر بالایی مناسب نبوده و دوچرخه سوار در چنین مسیر هایی می بایست آن را پیاده بالا ببرد. از این رو تنها برای مسیر های سرازیری می توانید از دوچرخه دانهیل استفاده کنید.

دوچرخه دانهیل دارای دو سیستم تعلق در جلو و عقب با ابعاد 17 تا 21 cm می باشد و در ضمن توجه داشته باشید که برای دوچرخه سواری با دوچرخه های دانهیل می بایست از موارد ایمنی کاملی چون عینک، زانو بند، کلاه ایمنی بهره مند باشید.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم شما را با ویژگی های بهترین دوچرخه کوهستان آشنا ساخته و دو مدل از پر فروش ترین های آن در بازار ایران را با یک دیگر مقایسه کنیم. امیدواریم که خواندن این مطالب به شما کمک کرده باشد و در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر می توانید به دیگر صفحات وب سایت ما سری بزنید.

دکمه بازگشت به بالا