اقتصادیرویدادها و حوادثکسب و کار ویژه

چه چیزی سبب دشارژ شدن باتری سمند می شود؟

منظور از خوابیدن باتری ماشین چیست؟

خوابیدن باتری ماشین به عنوان یکی از مشکلات رایج مرتبط با سیستم برق رسانی خودرو شناخته می‌شود. که به نام‌های دیگری نظیر مردن باتری، خالی شدن باتری یا دشارژ شدن باتری هم معروف است. دلیل اصلی به وجود آمدن این مشکل خالی شدن شارژ باتری خودرو است. به این معنی که باتری خودرو بنا به دلایل مختلف دیگر توانی به منظور تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز الکتریکی برای فعالیت سیستم برق‌رسانی خودرو را ندارد.

جلوگیری از خالی شدن باتری ماشین در زمان پارک طولانی ماشین |خالی شدن باتری ماشین اتومات

فرض کنید به مسافرت خارج از کشور رفته این بعد از یک هفته برمی گردین به منزل و فردا صبح می خواهید به سرکار بروید، داخل ماشین نشسته و استارت می زنید اما ماشین روشن نمی شود و این یعنی همان خوابیدن باتری اتمی ماشین رخ داده است.

علائم خوابیدن باتری ماشین

علائم خوابیدن باتری سمند

مشکل خوابیدن باتری ماشین بیش از هر چیزی، خود را در روشن نشدن موتور خودرو یا استارت نخوردن آن نمایان می‌سازد. البته این موضوع می‌تواند به دلایل دیگری نظیر خرابی سیستم استارت خودرو یا وجود عیب و ایراد در دینام آن هم به وجود آمده باشد.

در هر حال مشکل روشن نشدن موتور خودرو به هنگام استارت زدن آن از وجود عیب و ایراد در سیستم برق‌رسانی خودرو ناشی می‌شود. اما چگونه و از کجا بفهمیم که دلیل اصلی به کار نیفتادن موتور خودرو پس از استارت زدن، خوابیدن باتری ماشین است؟ و این مشکل به سایر قطعات موجود در سیستم برق‌رسانی اتومبیل مربوط نمی‌شود؟

کیان باتری چند مورد از دلایل خوابیدن باتری ماشین را توضیح میدهد: صداهایی مانند کلیک کردن هنگام روشن کردن ماشین، خاموش شدن چراغ های داشبورد، کند شدن موتور همه نشانه هایی از خوابیدن باتری ماشن است که باید بدان ها توجه داشته باشید.

به گفته سایت باتری با ما اغلب افراد خالی شدن باتری خودرو را به این گونه تعریف می‌کنند که نمی‌توانند اتومبیل پارک شده خود را روشن کنند. به همین دلیل اگر شما حین رانندگی شاهد اتمام باتری هستید، احتمالا سیستم شما در شارژ رسانی دچار مشکل شده باشد.

چگونه مطمئن شویم باطری ماشین خوابیده؟

اگر از سالم بودن دینام خودروی خود به صورت صد در صد اطمینان دارید اما موتور آن پس از استارت خوردن روشن نمی‌شود، عیب و ایراد اصلی خودروی شما به احتمال فراوان از سیستم استارت آن است. حال این مشکل می‌تواند به باتری خودرو و عیب و ایرادهای رایج وابسته به آن مربوط باشد.

به طور حتم یکی از ایرادهای مذکور خوابیدن باتری ماشین خودرو است. از جمله نشانه‌های ظاهری رایجی که می‌تواند بر این مشکل دلالت داشته باشد بلند شدن صدایی شبیه به تلق تلق کردن هنگام استارت خوردن خودرو است. در چنین شرایطی معمولا موتور خودرو روشن نمی‌شود و پس از چند بار استارت زدن ممکن است سر و صدای مذکور نیز دیگر به گوش نرسد.

برای اطمینان یافتن از این موضوع که آیا به عنوان راننده‌ای که خودروی او استارت نمی‌خورد با مشکل خوابیدن باتری ماشین روبرو هستید یا خیر می‌توانید موتور خودرو را با هل دادن آن روشن کنید. پس از انجام این کار تمام سیم‌های متصل به باتری را جدا کرده و اندکی صبر کنید. اگر دینام خودرو توانایی شارژ کردن سیستم برق‌رسانی خودرو را نداشته باشد موتور آن تنها پس از سپری شدن لحظه‌ای کوتاه خاموش می‌شود.

بنابراین در چنین شرایطی احتمالا مشکل استارت نخوردن از باتری خودرو نیست و به سایر اجزای سیستم برق‌رسانی آن مانند دینام مربوط می شود. اما اگر موتور خودرو روشن بماند و به کار کردن ادامه دهد، به احتمال فراوان مشکل عدم روشن شدن موتور از باتری خودرو است. البته باید به این نکته توجه داشت که به طور کل خوابیدن باتری ماشین با خرابی باتری کاملا متفاوت است و نباید این دو موضوع را یکی دانست.

دلایل خوابیدن باطری ماشین

دلایل خوابیدن باتری ماشین

علت خوابیدن باتری ماشین را لیستی گسترده تشکیل می‌دهد که با ورود به آن راه بی پایانی را در پیش خواهیم داشت. اما به طور کلی می‌توانیم دلیل خوابیدن باتری خودرو را به سه دسته عمده از قبیل: 1- مشکلات اساسی باتری، 2- مشکلات سیستم الکتریکی و 3- خطاهای ساده‌ای که افراد انجام می‌دهند، تقسیم نماییم. گاهی اوقات می‌توان در خانه علت خالی شدن باتری خودرو را پیدا کرد، اما در بسیاری از مواقع شما می‌بایست به یک تعمیرگاه مراجعه نمایید.

برخی از رایج ترین دلایلی که یک باتری اتومبیل را خالی می‌کند شامل اتصالات شل یا فاسد شده باطری، تخلیه الکتریکی مداوم، مشکلات شارژ، تقاضای مصرف برق زیاد از طریق امکانات موجود در خودرو و حتی تغییرات آب و هوایی بسیار می‌شود.

یکی دیگر از علت های خوابیدن باطری ماشین رانندگی های کوتاه مدت است. رانندگی های کوتاه مدت با تعداد زیادی توقف و شروع مجدد به طور کلی باتری شما را از بین می برد. شما بعد از اینکه ماشین را روشن کردید باید زمان کافی و مورد نیاز برای شارژ مجدد باتری را فراهم کنید.

در ادامه به برررسی این دلایل می پردازیم:

نارسایی دینام علت خوابیدن باطری خودرو

مشکل دینام علت خوابیدن باطری خودرو

یکی از مهمترین دلایل خوابیدن باتری ماشین، نارسایی دینام خودرو است. به این معنی که اگر دینام خودرو نتواند وظایف خود را به خوبی انجام دهد بخشی از این وظایف به ناچار بر گردن باتری خودرو خواهد افتاد. اگر دینام خودرو دچار مشکل باشد و به درستی کار نکند، باتری خودرو دیگر به عنوان یک منبع ذخیره‌ی انرژی که عمده وظیفه‌اش تامین انرژی مورد نیاز برای استارت زدن خودرو است عمل نمی‌کند. در چنین شرایطی باتری خودرو ناگزیر از بر عهده گرفتن وظایف دینام خودرو خواهد بود و فشار بیشتری بر آن وارد می‌شود. در نتیجه انرژی ذخیره شده در باتری نیز زودتر از حالت عادی تخلیه خواهد شد.

مهم‌تر از این موضوع آن که این انرژی تخلیه شده قادر به بازیابی یا جایگزینی هم نخواهد بود. پس مسلم است که در چنین شرایطی خوابیدن باتری ماشین به امری گریز ناپذیر و محتمل تبدیل می‌شود.

دلیل اصلی این امر آن است که باتری خودروها بیش از هر چیز به عنوان یک منبع ذخیره‌ی انرژی برای تامین نیروی استارت خودرو به کار می‌روند و به منظور کارکرد مداوم و طولانی مدت ساخته نشده‌اند. از همین رو کار کردن طولانی مدت و مداوم یک باتری می‌تواند به خالی شدن شارژ آن و از کار افتادن باتری منجر شود.

در مجموع اگر سیستم شارژ باتری یک خودرو دچار مشکل شود، انرژی مورد نیاز برای فعالیت باتری خودرو تامین نخواهد گردید و در نتیجه دیر یا زود مشکل خالی شدن باتری گریبان خودرو و مالک آن را خواهد گرفت.

خوردگی و پوسیدگی کابل های متصل به باتری

از دیگر دلایل رایجی که منجر به از کار افتادن باتری خودرو و خالی شدن شارژ موجود در آن می‌شود پوسیدگی کابل‌های اتصال باتری به موتور و سایر بخش‌های خودرو یا قطع شدن آنها است. بر این اساس اگر با مشکل استارت نخوردن خودرو روبرو هستید بهتر است پیش از انجام هر اقدامی کابل‌ها و راه‌های ارتباطی باتری خودرو با سایر بخش‌های سیستم استارت را مورد بررسی قرار دهید و از سلامت آنها اطمینان حاصل کنید.

چراغ‌های روشن

چراغ های روشن علت دشارژ شدن باتری خودرو

از دیگر دلایل رایجی که در بسیاری از اوقات موجبات خالی شدن شارژ باتری خودرو را فراهم می‌آورد روشن ماندن چراغ‌های داخلی یا خارجی خودرو به مدت طولانی است. در واقع برخی از رانندگان کم حواس شب‌ها پس از پارک کردن خودروی خود فراموش می‌کنند که چراغ‌های داخلی یا خارجی آن را خاموش نمایند و خودرو را در همان وضعیت به حال خود رها می‌کنند.

این دسته از رانندگان هنگامی که صبح روز بعد برای استفاده از خودرو پشت فرمان آن می‌نشینند معمولا با این حقیقت تلخ روبرو می‌شوند که اتومبیل آنها دیگر استارت نمی‌خورد. در چنین شرایطی مسلم است که عمده شارژ باتری خودرو در طول شب گذشته برای روشن نگه داشتن چراغ‌های آن هدر رفته است و باتری خالی شده دیگر توانی برای تامین انرژی مورد نیاز برای استارت زدن خودرو ندارد.

شاید هم این مورد به بی‌دقتی راننده مربوط نشود و دلیل اصلی آن وجود عیب و ایراد در سوییچ چراغ‌های داخلی و بیرونی خودرو باشد. در صورت وجود این مشکل چراغ‌های داخلی یا خارجی خودرو بدون اطلاع راننده به شکل خود به خود روشن می‌ماند و در طولانی مدت تمام انرژی موجود در باری را مصرف می‌کند. از همین رو بهتر است وضعیت چراغ‌ها و سیم‌ها

روشن ماندن چراغ‌های جلو و حتی چراغ‌های درونی خودرو را می‌توانیم از مهم‌ترین علت خوابیدن باتری ماشین معرفی نماییم. هنگامی که قصد خروج از اتومبیل را دارید، حتما از خاموش بودن چراغ‌ها اطمینان حاصل نمایید. البته برخی از چراغ‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که پس از مدتی، خاموش خواهند شد. اما گاه به دلیل وجود نقص فنی، ممکن است چراغ‌ها روشن باقی مانده و به یک علت خالی شدن باتری خودرو تبدیل شود.

باتری ضعیف شده

نشتی باتری دلیل خوابیدن باتری خودرو

باتری ضعیف یا با وضعیت ضعیف ممکن است شارژ رسانی درستی را صورت ندهد و باعث خوابیدن باتری خودرو شود. در این حالت ممکن است کوچک‌ترین مصرف باتری آن را تخلیه کند.

تخلیه‌های بار الکتریکی

یافتن سیستم‌های سیم‌کشی شده‌ای که به خوبی کار نمی‌کنند، می‌تواند بسیار دشوار باشد، اما همین سیستم‌ها می‌توانند به علت خوابیدن باتری ماشین تبدیل شوند. این سیستم‌های معیوب می‌توانند به صورت خودکار و زمان‌هایی که لازم نیست، رادیو و یا چراغ‌ها را روشن کنند و سبب تخلیه باتری اتومبیل شوند.

برای شناسایی مکان نشت باتری یا ، با یک باتری کاملا شارژ شده شروع کنید. مطمئن شوید چراغ ها و رادیو خاموش هستند. شارژر تلفن، GPS یا لپ تاپ را جدا کنید. درب ها را ببندید و خلاصه هر ابزاری که باتری مصرف می کند را جدا یا خاموش کنید.

هوای بسیار گرم و یا سرد

هوای بسیار گرم یا بسیار سرد روی عملکرد باتری نو تاثیری ندارد، اما همین تغییرات آب و هوایی می‌تواند سبب تخلیه شدن یک باتری ضعیف شود. در واقع هوای گرم و سرد می‌تواند وضعیت‌های مخرب را تشدید نماید.

باتری ها در ماه های زمستان بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند همین علت خوابیدن باتری ماشین در سرما می باشد. معمولاً وقتی دمای هوا به زیر صفر می رسد باتری ها علائم کهنگی و ازکارافتادگی را نشان می هند.

علت خوابیدن باتری ماشین صفر

پارک طولانی مدت علت خالی شدن باتری ماشین

یک باتری جدید با شارژ باتری در حالت نرمال معمولا  باید در طول دو هفته و بدون شارژ از طریق دینام ، شارژش را کامل حفظ کند. اما باتری خودرو در طول مدت 2 تا 3 ماه به طور کامل تخلیه می شود. اگر ماشین خود را با یک باتری کاملا شارژ شده پارک کرده و از ماشین خود به مدت 2.5 ماه استفاده نکنید، احتمالا  نمی توانید ماشین را روشن کنید.

شما باید باتری ماشین را مجددا شارژ کرده و یا در صورت لزوم آن را تعویض کنید. باید توجه داشته باشیم که  حفظ شارژ  باتری خودرو، بستگی به تعداد دستگاه هایی دارد که برای عملکرد مناسب خود، نیاز به انرژی دارند. ما در مورد دستگاه هایی صحبت می کنیم که  هنگام پارک ماشین در حال فعالیت هستند مانند سیستم تهویه مطبوع، چراغ جلو، سیستم زنگ خطر خودرو و غیره.

هرچقدر دیرتر به سراغ خودرو خود رفته و مدت زمان طولانی تری از باتری استفاده ننمایید، نمی توانید به سلامت باتری و حفظ شارژ آن امیدی داشته باشید. برخی از صاحبان خودرو انتظار دارند که باتری ماشین تا مدت دو هفته عدم استفاده از ماشین،  شارژ داشته باشد. اگر باتری ماشین شما قادر به انتقال انرژی برای روشن کردن موتور نباشد، شما باید یک باتری جدید خریداری کنید.

راه های جلوگیری از خوابیدن باتری ماشین

جلوگیری از خوابیدن باطری ماشین

1- جدا کردن سر باتری در پارک های طولانی

باطری ماشین بعد از چند روز میخوابد؟ اگر باتری ماشین شما کاملا سالم بوده و مشکلی نداشته باشد تقریبا تا دو هفته شارژ حفظ می کند. اما با این حال، لازم است ، از خاموش بودن تمام دستگاه هایی که انرژی مصرف می کنند، مطمئن شوید. اگر مجبور هستید خودرو خود را به مدت طولانی پارک کرده و استفاده نکنید، بهتر است باتری ماشین را از ماشین جدا  کرده و خارج کنید، یا کابل برق را از ترمینال باتری جدا کنید. برداشتن سر باطری ماشین هم از خوابیدن باتری جلوگیری می کند.

2- تمام چراغ ها و لوازم الکتریکی را خاموش کنید!

باتری‌های اتومبیل به گونه‌ای طراحی شده‌اند که هر وقت موتور خاموش باشد، بتوانند چراغ‌های جلو، چراغ‌های داخلی و لوازم جانبی دیگر را روشن کند، اما باتری‌ها ظرفیت بسیار کمی برای این کار دارند. به عنوان مثال شما می‌توانید برای یک لحظه خرید از سوپر مارکت چراغ‌های جلو خودرو را روشن نگه دارید، اما روشن ماندن چراغ‌های داخل آن هم از شب تا صبح می‌تواند سبب تخلیه شدن باتری خودرو شود.

یا کابل‌های متصل به آنها هر ازگاه مورد بررسی و بازبینی قرار گیرد تا در صورت وجود مشکل در آنها، ایرادهای موجود رفع گردد

3- تست و نگهداری باتری اسیدی

اگر مورد واضحی مانند روشن ماندن چراغ‌های جلو یا چراغ داخلی نمی‌بینید، نکته بعدی که می‌بایست مورد بررسی قرار دهید، خود باتری اتومبیل است. بسیاری از باتری‌های اتومبیل را می‌توان با یک تعمیر ساده و جزئی دوباره احیا نمود.

اگر باتری شما پلمپ نشده است، بنابراین مهم است که اطمینان حاصل کنید که هر سلول به درستی با الکترولیت پر شده است. اگر به داخل سلول نگاه کنید و ببینید که سطح الکترولیت از بالای صفحات سرب پایین آمده، به این معنی است که مشکلی در شرف وقوع خواهد بود.

شما می‌توانید باتری خود را با یک ابزار ارزان قیمت به نام هیدرومتر تست و بررسی کنید، که به شما امکان می‌دهد وزن مخصوص الکترولیت را در هر سلول بررسی نمایید. اگر بعد از شارژ کامل باتری یک یا چند سطح سلول بسیار کم باشد، به این معنی است که باتری نیاز به تعویض دارد.

4- بررسی اتصالات باتری اتومبیل گشاد یا فاسد شده

اتصالات باتری را چک کنید

هنگام انجام بازرسی بصری از باتری خود، ممکن است متوجه خوردگی اطراف پایانه‌های باتری، کابل‌ها یا اتصالات شوید. گاهی ممکن است این خوردگی‌ها جزئی و یا حتی بسیار بزرگ باشند. در صورت وجود هرگونه خوردگی در پایانه‌های باتری و اتصال دهنده‌های کابل، در توانایی موتور استارت در ایجاد جریان از باتری و توانایی سیستم شارژ در خاموش کردن باتری تداخل ایجاد می‌شود.

5- رفع پوسیدگی و خوردگی کابل اتصالات

روشن کردن ماشین با باطری ضعیف

خوردگی باتری را می‌توان با جوش شیرین، آب و یک برس سخت و محکم تمیز کرد. در عین حال باید از ورود جوش شیرین به داخل باتری جلوگیری نمایید. همچنین می‌توان خوردگی را از پایان‌های باتری و اتصالات کابل با کاغذ سنباده یا یک ابزار طراحی شده جدا کرد.

این ابزارها معمولاً به صورت برس‌های سیمی استفاده می‌شوند که استفاده از آن‌ها بسیار آسان است. پس از استفاده از یکی از این ابزارها، پایانه‌های باتری روشن و تمیز به نظر می‌رسند و اتصال الکتریکی بهتری خواهید داشت.

6- باطری خودرو را خنک نگه دارید.

از آنجا گرما دلیل خوابیدن باتری ماشین است و این گرماست که باتری ماشین را تخلیه می کند ماشین خود را در یک نقطه خنک از پارکینگ و یا یک محل سایه دار پارک کنید. این کار علاوه بر اینکه به شما کمک می کند تا از خوابیدن باتری ماشین خود جلوگیری کنید، به شما کمک می کند که با باز کردن ماشین با صندلی های داغ و هوای دم کرده روبرو نشوید.

7- باتری را تمیز کنید.

تجمع خاک و گریس روی باتری ماشین باعث گرم شدن باتری و در نتیجه خوابیدن باتری ماشین شما می شود. با استفاده از پارچه به طور مرتب باتری را پاک کنید تا با تخلیه باتری مواجه نشوید. شما همچنین باید از درست نصب بودن باتری ماشین اطمینان حاصل کنید.

دلایل و جلوگیری از خوابیدن باتری اتمی ماشین

خوابیدن باتری اتمی ماشین

بعضی از راههای جلوگیری از خوابیدن باتری اتمی ماشین عبارتند از  :

  • بعد از پارک کردن خودرو چراغهای جلو را خاموش نکنید.
  • چراغ داخل کابین را روشن کنید و بعد از پارک کردن خاموش نکرده باشید.
  • این اشتباه بسیار رایج است زیرا اکثر خودروها خاموش شدن چراغ داخل کابین را بعد از ترک خودرو کمی به تعویق می اندازند، بنابراین راننده ها متوجه نمی شوند که چراغ را روشن گذاشته اند.
  • پوسیدگی قطب های باتری اتمی ماشین و یا عدم اتصال کابل به باتری ماشین
  • باز ماندن سوئیچ خودرو با اینکه سوئیچ را جدا کرده اید.
  • اشکال در سیستم شارژ خودرو ( دینام یا دیود دینام ماشین ) که باعث می شود سیستم شارژ نتواند شارژ باتری را مجدداً پر کند.
  • کهنه بودن باتری اتمی ماشین که باعث می شود باتری نتواند شارژ کامل را نگه دارد.
  • عمر باتری های ایرانی معمولاً 1.5 تا 3 سال و باتری کره ای بین 3 تا 5 سال است و بعد از این مدت حتی اگر بخوبی کار کنند هم باید تعویض شوند.

در صورت خرابی باتری خودرو باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به تعویض آن اقدام کرد. اما راه حل خوابیدن باتری ماشین می تواند شارژ مجدد ان باشد

 

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا