وقتی باتری ماشین میخوابه چیکار کنیم

شاید برای شما هم پیش‌آمده که بعد از بازگشت از سفر با مشکل روشن نشدن ماشین روبرو شده‌اید یا برای یک جلسه فوری عجله دارید و هرچقدر ماشین را استارت می‌زنید روشن نمی‌شود. در این شرایط چه کاری انجام دهید؟ اگر برای اولین بار است که با چنین مشکلی مواجه می‌شوید جای نگرانی نیست اما اگر برای بار چندم است که این اتفاق می‌افتد یعنی باید برای رفع مشکل یک فکر اساسی کنید. یکی از سوالاتی که معمولا رانندگان از ما می‌پرسند این است که « اگر باتری ماشین خوابید چه کار کنیم؟» یا حتی چطور می‌توانیم جلوی خالی شدن باتری ماشین را بگیریم؟ در این مطلب از مجله آچاره قصد داریم درباره مهم‌ترین علت، علائم و راه‌حل رفع دشارژ شدن باطری ماشین صحبت کنیم پس برای رسیدن به جواب تمام سوال‌هایتان همراه ما باشید.

قیمت باتری ماشین چقدر است؟

منظور از اصطلاح باتری ماشین خوابیده چیست؟

آیا تا به حال در موقعیتی قرار گرفته‌اید که برایتان این سوال پیش‌ بیاید که «اگر باتری ماشین خوابید چه کار کنیم» یا از زبان اطرافیانتان این سوال را شنیده‌اید؟ اگر از باتری ماشین درست استفاده نکنید یا خودرو به مدت طولانی خاموش باشد می‌تواند باعث تمام شدن شارژ شود. در این حالت به اصطلاح باتری می‌خوابد.

لذا بهتر است علائم خالی شدن باتری ماشین را بشناسید!

آیا چندین بار استارت زده‌اید اما ماشین روشن نشده؟ این یعنی سیستم برق‌رسانی ماشین به مشکل برخورده است. پس در پاسخ  به این سوال که اگر باتری ماشین خوابید چه کار کنیم؟ باید به شما بگوییم اول با شناخت علائم خالی شدن باتری ماشین می‌توانید در زمان مواجه‌شدن با چنین صحنه‌ای، متوجه شوید که آیا علت روشن نشدن ماشین، خوابیدن باتری است یا قطعات دیگر ماشین دچار مشکل شده‌اند. این نشانه‌ها عبارت‌اند از:

 • موتور آهسته شروع به کار می‌کند
 • تمام چراغ‌های داشبورد خاموش هستند
 • چراغ چک ماشین روشن شده است
 • روشن نشدن ماشین یا خیلی طول می‌کشد تا ماشین روشن شود
 • پوسیدگی کانکتورهای خودرو

نکته: اگر با نشانه‌هایی مانند خاموش شدن رادیو یا ضبط در حین رانندگی مواجه شده‌اید احتمالا باتری ماشین شما به‌زودی خراب خواهد شد. پس بهتر است در زمان مشاهده چنین علائمی با یک متخصص برای رفع این مشکل صحبت کنید.

قیمت باطری نیرو گستران خراسان چقدر است؟

دلایل زیادی مانند گرم و سرد شدن هوا، کار نکردن زیاد باتری و خاموش و روشن کردن مداوم ماشین وجود دارند که باعث می‌شوند باتری ماشین بخوابد. البته نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که گاهی روشن نشدن ماشین به علت دینام یا قطعات دیگر خودرو است و اصلا ربطی به خوابیدن باتری ماشین ندارد. برای اطمینان از اینکه مشکل دینام نیست بهتر است روشن کردن ماشین با هل دادن را امتحان کنید. اگر با انجام این کار ماشین روشن نشود یعنی مشکل دشارژ شدن باتری نیست بلکه مشکل از دینام است که نمی‌تواند برق قسمت‌های مختلف را فراهم کند، پس ماشین دوباره خاموش خواهد شد. در غیر این صورت ماشین روشن می‌ماند. اگر این اتفاق افتاد بهتر است بعد از روشن شدن ماشین به تعمیرگاه مراجعه کنید و ماشین را به تعمیرکار نشان دهید تا مجددا روزهای بعد با این صحنه مواجه نشوید.

برای خدمات خودرو در محل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

۶ دلیلی که نشان می‌دهد باتری ماشین خوابیده است

پوسیدگی کابل‌های باتری

همان‌طور که می‌دانید باتری، برق قسمت‌های مختلف خودرو را تامین می‌کند به همین دلیل گذشت زمان و استفاده زیاد از ماشین باعث می‌شود تا کابل‌های برق باتری دچار پوسیدگی و فرسایش شوند. اگر باتری ماشین خوابید چه کار کنیم؟ در این شرایط باید به شما بگوییم که می‌توانید از راه‌هایی که در ادامه در رابطه با آنها صحبت می‌کنیم استفاده کنید. ولی قبل از رخ دادن چنین مشکلی بهتر است آنها را چک کنید.

بیشتر بخوانید

روشن ماندن چراغ‌های جلو ماشین برای مدت زمان طولانی

برای پاسخ به سوال «اگر باتری ماشین خوابید چه کار کنیم؟» باید به شما بگوییم ساده‌ترین کار چک کردن چراغ‌های ماشین بعد از پیاده شدن است. گاهی اوقات می‌بینیم که بسیاری از افراد به دلیل مشغله‌های زیاد فکری، فراموش می‌کنند که چراغ‌های جلو ماشین را خاموش کنند. از طرفی چون برق لازم برای روشن ماندن چراغ‌ها توسط باتری انجام می‌شود احتمالا بعد از گذشت چند ساعت با روشن نشدن ماشین و درواقع خالی شدن باتری مواجه خواهید شد.

قدیمی شدن باتری ماشین

ضعیف بودن باتری یکی از دلایل دیگر خوابیدن باتری ماشین است. باتری ماشین می‌تواند حداقل ۳ و حداکثر ۵ سال کار کند اما بعد از گذشت این زمان ممکن است ضعیف شود و کارکرد خوب خود را از دست دهد. در این زمان معمولا باید از روش باتری به باتری کردن ماشین استفاده کنید برای انجام این کار نیاز به یک ماشین روشن دارید تا باتری ماشین شما را به کمک کابل اتصال شارژ کند. البته این نکته را در نظر داشته باشید که نباید ماشین‌ها را در زمان وصل بودن کابل اتصال روشن کنید چون ممکن است به برق کل خودرو آسیب وارد کند.

مکش برق انگلی

مکش برق انگلی اصطلاحی است که معمولا توسط تعمیرکاران استفاده می‌شود و به معنای ساده یعنی فشار باتری ناشی از تخلیه الکتریکی. زمانی که شما ماشین را خاموش می‌کنید، باتری در حال تامین انرژی و برق مورد نیاز بخش‌های مختلفی مانند رادیو و ساعت است. در این زمان ماشین خاموش است و دینام نمی‌تواند باتری را شارژ کند و باتری خالی می‌شود. این اتفاق باعث می‌شود تا صبح روز بعد با صحنه روشن نشدن خودرو روبرو شوید.

گرم و سرد شدن هوا

احتمالا شنیده‌اید که می‌گویند خوابیدن باتری ماشین در فصل زمستان زیاد اتفاق می‌افتد. مهم‌ترین علت آن سرمای زیاد هوا است که می‌تواند باعث خوابیدن باتری کارکرده ماشین شود. بیشترین آسیب در فصل تابستان به باتری ماشین وارد می‌شود و هوای سرد هم عمر باتری را کاهش می‌دهد.

وجود مشکل در دینام یا اجزای دیگر

یکی دیگر از علت‌هایی که باعث دشارژ شدن باتری ماشین می‌شوند، وجود مشکل در دینام یا اجزای دیگر ماشین است. همان‌طور که در جریان هستید دینام تامین‌کننده برق باتری است پس اگر به مشکلی بر‌بخورد، باتری هم به‌مرورزمان تخلیه می‌شود و با صحنه خوابیدن باتری ماشین مواجه خواهید شد.

چطور جلوی خوابیدن باتری ماشین را بگیریم؟

اگر به‌طور مداوم به دلیل خوابیدن باتری ماشین به مشکل برمی‌خورید، می‌توانید با انجام چند راه‌حل ساده جلوی این اتفاق را بگیرید تا کمتر با این صحنه ناخوشایند مواجه شوید.

 • زمان پیاده شدن از ماشین اطمینان حاصل کنید که تمام چراغ‌های ماشین خاموش هستند.
 • هرچند وقت یکبار سیستم برق‌رسانی و کابل‌ها را چک کنید
 • تعویض یا شارژ باتری ماشین را فراموش نکنید
 • گرمای بیش‌از‌حد هوا باعث می‌شود تا باتری بخوابد برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است ماشینتان را در سایه پارک کنید.
 • برای مسافت‌های کوتاه ماشین را به صورت مداوم خاموش-روشن نکنید.

چگونه ماشینی که باتری خالی کرده روشن کنیم؟

یکی از سوالات رایجی که معمولا برای رانندگان خودرو پیش می‌‌آید این است که چگونه ماشینی که باتری خالی کرده روشن کنیم یا اگر باتری ماشین خوابید چه کار کنیم. برای پاسخ به این سوالات بهتر است ادامه مطلب را با دقت مطالعه کنید و درنهایت در صورت وجود مشکل، آن را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

قیمت باتری دولتی از چقدر است؟

روشن کردن ماشین اتومات با هل دادن

طریقه روشن کردن ماشین دنده اتومات کمی متفاوت از ماشین‌های دیگر است. برای روشن کردن ماشین اتومات بدون باتری باید در ابتدا سوئیچ را باز کنید و دنده را روی N قرار دهید. سپس از اطرافیان خود بخواهید تا ماشین را هل دهند. البته روشن کردن ماشین با هل دادن روش مناسبی برای این نوع ماشین‌ها نیست، حتی ممکن است به گیربکس خودرو و درنهایت موتور آن آسیب وارد کند و مجبور شوید برای تعمیر هزینه بالایی پرداخت کنید. شاید با شنیدن این جمله امید خودتان را ازدست‌داده باشید اما یکی از ساده‌ترین راهکار‌ها تماس با خدمات خودرو در محل یا تعمیرکار متخصص است.

از متخصصین “آچاره” رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

روشن کردن ماشین با هل دادن

روشن کردن ماشین با هل دادن یکی از روش‌های رایجی است که بیشتر رانندگان در این زمان آن را انجام می‌دهند. اما باید دو نکته مهم را در نظر داشته باشید، پایتان را به‌صورت ناگهانی از روی کلاچ برندارید و حتی بعد از روشن شدن ماشین هم دقت کنید که ممکن است ماشین یکهو روشن شود و با سرعت به شخص یا ماشینی برخورد کند.

اگر در جایی هستید و نمی‌توانید از کمک اطرافیان برای روشن کردن خودرو استفاده کنید، می‌توانید کارها را به‌صورت زیر انجام دهید. در غیر این صورت بهتر است منتظر کسی بمانید تا به شما کمک کند.

 • در مرحله اول نیاز است سوییچ را باز کنید.
 • خودرو را در شیب پارک کنید تا به کمک شیب بتوانید ماشین را حرکت دهید.
 • سپس ترمز بگیرید و دستی را بلند کنید.
 • دنده دو را انتخاب کنید. انتخاب دنده دو باعث می‌شود تا کلاچ و گیربکس به مشکل حادی برخورد نکنند.
 • کلاچ را کامل نگه‌دارید و سپس پدال ترمز را رها کنید تا ماشین شروع به حرکت کند.
 • وقتی ماشین کمی حرکت کرد، کلاچ را رها کنید اما اگر ماشین روشن نشد باید کلاچ را مجددا نگه‌دارید.
 • بعدازآن احتمالا صدای موتور را می‌شنوید. یعنی کار خود را به‌درستی انجام داده‌اید و ماشین روشن شده است.

اما اگر بتوانید از کسی کمک بگیرید انجام این کار ساده‌تر است و می‌توانید ماشین را زودتر روشن کنید.

اگر باتری ماشین خوابید چه کار کنیم: برداشتن سر باتری ماشین

اگر جز افرادی هستید که ماشین خود را برای مدت‌زمان طولانی روشن نمی‌کنید و در واقع از آن استفاده نمی‌کنید، باید بدانید به‌مرور‌ زمان با مشکل خالی شدن باتری مواجه می‌شوید. همان‌طور که می‌دانید باتری ماشین قابل شارژ شدن است. پس یکی از کارهایی که می‌توانید در این زمان انجام دهید، برداشتن سر باتری ماشین است. برای انجام این کار در ابتدا باید وسایلی مانند سوکت، آچار، عینک، جوش‌شیرین، ظرف کوچک، آب داغ و بند برای بستن کابل‌ها را آماده کنید و سپس طبق روال زیر پیش بروید.

در ابتدا نیاز است ماشین را خاموش کنید و برای محافظت از چشم خود از عینک استفاده کنید.

بست‌های باتری ممکن است به‌مرورزمان خراب و فرسوده شوند پس می‌خواهیم به شما بگوییم برداشتن سر باتری ماشین چطور انجام می‌شود و چطور می‌توانید آن را تعویض کنید.

 • برای اینکه بتوانید اتصال باتری را قطع کنید نیاز است در ابتدا سر باطری منفی را پیدا کنید.
 • سوکت مناسبی را انتخاب کنید و در آچار قرار دهید.
 • پیچ را در جهت عقربه‌های ساعت بپیچانید تا باز شود.
 • سیم منفی را از باتری جدا کنید و همین کار را برای قطب مثبت باتری هم انجام دهید.
 • حالا باید سر باتری مثبت را روی مثبت و سر باتری منفی را روی منفی قرار دهید.
 • پیچ آنها را محکم کنید تا به حالت اول بازگردد.
 • حدود ۱۰ ثانیه صبر کنید و سپس پشت ماشین بنشینید و استارت بزنید.

نکته: اگر می‌خواهید سر باتری سولفاته نشود، می‌توانید آن را باکمی آب جوش و جوش‌شیرین بشورید.

اگر باتری ماشین اتومات خوابیده چطور روشنش کنم |باتری ماشین خوابیده چطور روشنش کنم

در این مطلب تلاش کردیم به این پرسش شما که اگر باتری ماشین خوابید چه کار کنیم، پاسخ دهیم. اگر تمام روش‌های بالا را انجام دادید اما ماشینتان روشن نشد، جای نگرانی نیست فقط نیاز است با یک ارائه‌دهنده خدمات خودرو در محل تماس بگیرید تا برای حل مشکل به کمک شما بیایند. شما می‌توانید برای تست و تعویض باتری از متخصصخوابیدن باتری ماشین یکی از اتفاقات بد است که قطعاً خیلی از ما دوست نداریم با آن مواجه شویم. تمامی باتری های ماشین عمر مشخصی دارند، اما رعایت نکردن یکسری موارد باعث زودتر خالی شدن باتری می شود. به همین منظور ما به بررسی راه های جلوگیری از خوابیدن باتری ماشین پرداخته‌ایم تا با رعایت این نکات از خوابیدن باتری خودرو جلوگیری کنید.

اگر قصد دارید برای مدتی از ماشین خود استفاده نکنید، باید نکاتی را در مورد شارژ نگه داشتن در زمان عدم استفاده بدانید. باتری یکی از بخش های ضروری خودروی شماست، زیرا بدون آن سیستم هایی وجود دارند که کار نمی کنند و حتی نمی توانید خودرو را استارت بزنید یا روشن کنید. بدون استفاده ماندن باتری خودرو برای مدت طولانی می تواند مشکلاتی را ایجاد کند یا حتی به طور کامل از بین برود. به این ترتیب برای اینکه بدانیم چگونه از “خوابیدن باتری ماشین” جلوگیری کنیم باید نکاتی که در ادامه آورده شده است را رعایت کنیم.

باتری برای ماشین چه کاری انجام می دهد

با وجود اینکه ممکن است فکر کنید باتری () یک قطعه معمولی است، اما نقش های زیادی را در ماشین ایفا می کند. ماشین شما بدون باتری روشن نمی شود و اگر به طور معجزه آسایی روشن شود، تا مدت زیادی دوام نمی آورد. باتری ضعیف می تواند منجر به سرگردان شدن شما در راه شود و باتری خوابیده کلاً خودروی شما را روشن نمی کند.

به طور کلی وظایف باتری ماشین عبارتند از:

 • راه اندازی موتور
 • راه اندازی سیستم احتراق یا جرقه زنی موتور
 • تامین انرژی اولیه
 • تنظیم ولتاژ وسایل الکترونیکی خودرو
 • ذخیره انرژی برای استارت اولیه و دفعات بعدی

چرا باتری ماشین می خوابد

دلایلی که چرا باتری ماشین شما پس از مدتی از بین می رود و یا اصطلاحاً می خوابد، عبارتند از:

اتصالات شل یا خوردگی باتری

اتصالات شل شده باتری یا خوردگی سیم ها می تواند از شارژ کافی باتری خودروی شما جلوگیری کند. وقتی این مشکلات وجود داشته باشد، در هنگام رانندگی باتری آنطور که باید شارژ نمی شود.

روشن گذاشتن چراغ های جلو و سایر چراغ ها

روشن گذاشتن چراغ های جلو، باتری ماشین شما را خالی می کند. حتی روشن ماندن چراغ های داشبورد منجر به خوابیدن باتری می شود که گاهی اوقات دلیل روشن ماندن این چراغ ها می تواند نشان دهنده نقص در سیستم خودروی شما باشد.

باتری ضعیف

باتری ضعیف ممکن است برای مدت طولانی شارژ نگه ندارد. اگر متوجه شدید عملکردهای لوازم جانبی خودروی شما نقص دارد، نشان دهنده باتری ضعیف است. به همین منظور توصیه می کنیم مقاله آشنایی با را از مجله یدک یار مطالعه کنید تا بیشتر با این موضوع آشنا شوید.

هوای بسیار سرد یا بسیار گرم

شرایط آب و هوایی منجر خوابیدن باتری یا ضعیف شدن آن می شود.

مشکلات دینام

فرض کنید باتری ماشین شما هنگام رانندگی از بین برود، این بدان معناست که سیستم شارژ یا دینام خودرو مشکلی دارد.

راه های جلوگیری از خوابیدن باتری ماشین

راه های زیادی برای جلوگیری از خوابیدن باتری ماشین، حتی زمانی که قصد ندارید برای مدتی از ماشین خود استفاده کنید وجود دارد. روش هایی که می توانید با استفاده از آنها از خوابیدن باتری ماشین جلوگیری کنید عبارتند از:

باتری را از خودرو جدا کنید

اگر قصد دارید از ماشین خود برای مدت طولانی استفاده نکنید، باید باتری را جدا کرده و خارج کنید. انجام این کار به حفظ آن و جلوگیری از خوابیدن باتری ماشین کمک می کند.

همچنین برای اطمینان از سالم ماندن باتری، بهتر است آن را در محیطی خشک با دمای بین مناسب نگهداری کنید. بعد از اینکه باتری ماشین خود را بیرون کشیدید، می تواند بین شش هفته تا شش ماه دوام بیاورد.

از نگهدارنده باتری استفاده کنید

اگر می خواهید دردسر خارج کردن باتری از ماشین خود را نداشته باشید، می توانید از نگهدارنده باتری استفاده کنید. یک نگهدارنده باتری انرژی کافی برای حفظ باتری را فراهم می کند و پس از شارژ کامل باتری خاموش می شود. سپس زمانی که شارژ باتری به یک سطح معین کاهش یابد، دوباره فعال می شود.

هنگام خرید یک نگهدارنده باتری، مطمئن شوید که به دنبال یکی با ولتاژ مشابه باتری ماشین خود هستید.

اگر خودرو را در پارکینگ پارک می کنید، از دزدگیر استفاده نکنید

اگر قصد دارید ماشین خود را در پارکینگ ایمن پارک کنید، می توانید سیستم امنیتی یا دزدگیر ماشین خود را غیر فعال کنید. دزدگیر ماشین شما تمایل به خالی کردن باتری دارد و روشن ماندن آن باعث تخلیه سریع باتری می شود.

قطب منفی باتری را جدا کنید

کامپیوتر ماشین، ساعت و هشدارهای امنیتی حتی پس از خاموش کردن ماشین فعال می مانند که می تواند عمر باتری را کم کند. این شکل تخلیه معمولاً به عنوان تخلیه انگلی نامیده می شود و اگر از ماشین خود برای چندین هفته استفاده نکنید، می تواند منجر به خوابیدن باتری ماشین شود. با جدا کردن قطب منفی باتری،‌ می توانید از این اتفاق جلوگیری کنید. البته دقت داشته باشید که اگر قطب مثبت باتری را جدا کنید ممکن است به طور تصادفی این قطب باتری لیز بخورد در صورت تماس با سایر قسمت ها الکتریکی خودرو، به آنها آسیب وارد کند.

با ماشین خود حداقل یکبار در هفته به مدت ۳۰ دقیقه رانندگی کنید

سیستم های الکتریکی خودروی شما باتری را به آرامی تخلیه می کند، که در نهایت باعث می شود باتری نیروی کافی برای روشن کردن موتور و به حرکت در آوردن آن نداشته باشد. ترجیحاً می توانید هر هفته ۳۰ دقیقه با ماشین خود رانندگی کنید تا باتری شما شارژ را نگه دارد. اگر به صورت هفتگی با ماشین خود رانندگی کنید شارژ باتری خود را حفظ خواهید کرد و دچار خوابیدن باتری ماشین نخواهید شد.

نتیجه گیری

باتری ماشین معمولاً عمر مشخصی دارد که بعد از اتمام عمر باتری، نیاز به باتری جدید دارید. اما گاهی اوقات با رعایت نکردن یکسری موارد ممکن است دچار مشکل خوابیدن باتری ماشین شوید که این مشکل با رعایت نکاتی که در بالا ذکر شد قابل حل است. سعی کنید با در نظر گرفتن راه های جلوگیری از خالی شدن باتری، از باتری ماشین خود نهایت استفاده را ببرید و دچار سردرگمی برای روشن کردن ماشین نشوید.

با تشکر از اینکه ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید، اگر تجربه‌ای راجع به جلوگیری از خوابیدن باتری ماشین دارید خوشحال می شویم دیدگاه های خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

ان آچاره راهنمایی بگیرید و درخواست خودتان را در سایت یا اپلیکیشن ثبت کنید تا خدمات باتری در محل را در اسرع وقت دریافت کنید.

 

مرور محتوای این مطلب پنهان کردن
1 منظور از اصطلاح باتری ماشین خوابیده چیست؟
1.1 ۶ دلیلی که نشان می‌دهد باتری ماشین خوابیده است
دکمه بازگشت به بالا