نوعی کفش برای لباس های ورزشی

انتخاب کفش مناسب برای هر ورزش بسیار اهمیت دارد. تطبیق نوع پا با کفش ورزشی شما باعث بهبود تناسب و عملکرد شما خواهد شد. پیدا کردن کفش ورزشی مناسب در میان تنوع بسیار زیاد و گیج‌کننده‌ای از کفش‌های موجود در بازار ممکن است کاری دشوار باشد. با این حال، انتخاب یک جفت کفش مناسب برای دویدن، پیاده‌روی و سایر فعالیت‌های ورزشی بسیار مهم است تا از درد ساق پا، درد پاشنه و سایر مشکلات جلوگیری شود. پوشیدن کفش مناسب می‌تواند عملکرد شما را بهبود بخشد.

پوشیدن کفش والیبال ورزشی مناسب و راحت می‌تواند یک پیاده‌روی یا یک ورزش را لذت‌بخش‌تر کند. همه ما می‌دانیم که کفش ورزشی نامناسب نه‌ تنها باعث ناراحتی فرد می‌شود بلکه می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی در پا شود. متخصصین با تجربه ما در کلینیک سلامت پا امید می‌توانند بهترین کفش ورزشی را متناسب رشته ورزشی شما پیشنهاد دهند.

A type of shoe for sportswear

کفش دوندگی

کفش‌های مخصوص دوندگی به‌ راحتی در همه‌ی فروشگاه‌های یافت می‌شوند. این کفش‌ها برای فعالیت‌های ورزشی که بر مبنای دویدن هستند مانند آهسته دویدن، دویدن در مسافت کوتاه و غیره مفید هستند. این کفش‌ها به خاطر میزان راحتی بی‌همتا و کیفیت ضربه‌ گیریشان به کسانی که فعالیت ورزشی دارند توصیه می‌شوند. یک جفت کفش دوندگی مناسب همچنین می‌تواند به کاهش احتمال آسیب‌دیدگی‌ها، رگ به رگ شدن پا، پارگی یا آسیب به تاندون‌ها، شکستگی‌ها و دیگر علائم خطرناک ناشی از انجام فعالیت‌های غلط و مفرط با پا کمک کند.

کفش تنیس

کفش‌های تنیس دارای یک طراحی به خصوصی هستند که به حرکات از پهلو و انتقال ناگهانی وزن که بازیکنان در هنگام بازی ناچار به انجام آن‌ها می‌باشند، کمک می‌کند. اگر علاقه‌مند به ورزش تنیس و یادگیری این ورزش هستید، می‌بایست کفش‌هایی با بهترین کیفیت خریداری کنید. یک کفش تنیس خوب باید استحکام و انعطاف‌پذیری خوبی داشته باشند تا به حرکات عقب و جلو رفتن ناگهانی کمک کند. همچنین این کفش‌ها، باید تمایل کمتری برای ضربه‌گیری داشته باشند. کفش‌های تنیس را می‌توان برای فعالیت‌های ورزشی که شامل دوندگی یا پیاده‌روی می‌شوند نیز استفاده کرد، زیرا کفی نرم و بالشتک ابری روی آن‌ها راحتی مورد نیاز برای انجام این فعالیت‌ها را فراهم می‌آورد.

کفش پیاده‌روی

کفی کفش‌های پیاده‌روی یا کوه‌پیمایی برای گذشتن از نواحی صخره‌ای ساخته‌ شده‌اند و سطوح سخت مختلفی دارند. کفی این کفش‌ها که معمولاً از جنس لاستیک هستند، دارای الگوها و عمق تورفتگی متفاوتی خواهد بود، از این‌ رو تورفتگی‌ها و دندانه‌هایی در ته کفی کفش وجود دارند که راه رفتن روی سطوح ناهموار را بی‌خطر و ایمن خواهند ساخت. تورفتگی‌های بسیار عمیق در این کفش‌ها، بیشترین حد کشش‌ها و انقباضات را میسر می‌سازند و تورفتگی‌های پهن و کم‌عمق‌تر سبب گرفتگی کمتر پا خواهند شد.

شاید یک کفش با کفی پاشنه‌ بلند، به نام پاشنه مخفی، نیز از این نوع کفش‌ها بیابید. این نوع از پاشنه باعث می‌شود تا احتمال سرخوردنتان هنگام راه رفتن در سرازیری با شیب بسیار تند کمتر شود. کفی کفش‌های پیاده‌روی معمولاً محکم‌ترین و انعطاف‌ناپذیرترین کفش در بین کفش‌های ورزشی می‌باشند، اما بیشترین جذب ضربه‌گیری (خاصیت ضربه‌گیری) را دارند.

کفش بسکتبال

کفی کفش‌های بسکتبال لاستیکی و نسبتاً تخت هستند. اکثر آن‌ها پهن‌تر می‌باشند و یک الگوی قالب‌گیری شده با طرح جناغی دارند که به مقاومت و کشش برای چرخش‌های سریع روی پاشنه، شروع و ایست‌های سریع بهبود می‌بخشند. کف کفش‌های بسکتبال سالنی اغلب از لاستیک نازک ساخته می‌شوند تا برای حرکات سریع، سبک‌تر باشند، در حالی‌ که کفی کفش‌های بسکتبال در فضای باز برای دوام بیشتر، ضخیم‌تر هستند. کفش‌های بسکتبال معمولاً بالاترین جذب ضربه را دارند و در مقایسه با انواع دیگر کفش‌های ورزشی، نسبتاً انعطاف‌پذیر می‌باشند.

کفش فوتبال (کفش میخ دار)

کفش‌های فوتبال در کفی‌های خود دارای گل‌میخ‌هایی برای کشش بهتر در هنگام دویدن روی زمین چمن می‌باشند. این گل‌میخ‌ها می‌توانند در داخل کفش به‌ عنوان جزیی ثابت از کفی طراحی شوند یا به‌ صورت جداشدنی باشند. گل‌میخ‌ها معمولاً از سه جنس ساخته می شوند: پلاستیک، لاستیک یا فلز. سه نوع گل‌میخ برای این کفش‌ها وجود دارد، گل‌میخ مخروطی که استقامت و استحکام بیشتر را برای ورزشکار فراهم می‌کنند، گل‌میخ‌های تیغه‌ای که می‌توانند کشش و سرعت بیشتری را فراهم کنند و گل‌میخ‌های ته سخت برای سطوح محکم‌تر. کفش‌های فوتبالی دارای انعطاف‌پذیری متوسط و ضربه‌گیری نسبی می‌باشند.

کفش گلف

کفی کفش‌های گلف، در مقایسه با کفش‌های بسکتبال یا کفش‌های باشگاهی معمولی، دارای کمترین خاصیت جذب ضربه و انعطاف‌پذیری هستند. این کفش‌ها دارای گل‌میخ‌های فلزی، گل‌میخ‌های نرم یا بدوم گل‌میخ هستند. میخ‌های فلزی معمولاً جداشدنی هستند و باعث بالا رفتن میزان پایداری و کشش روی نواحی مرطوب یا ناهموار می‌شوند.

پوشیدن این نوع از کفی‌های میخ‌دار اغلب برای همه‌ی افراد غدغن است به‌ جز برای گلف بازان حرفه‌ای، زیرا می‌توانند به زمین چمن آسیب بزنند. میخ‌های نرم را نیز می‌توان از کف کفش‌های گلف جدا کرد و این میخ‌ها می‌توانند کشش نسبی را برای بازیکن فراهم کنند. کفش‌های گلف بدون میخ دارای برآمدگی‌های لاستیکی داخلی و توکار می‌باشند که جدا نشدنی هستند. این کفش‌ها کششی نسبتاً بیشتر از کفش‌های معمولی فراهم می‌کنند.

انتخاب کفش ورزشی مناسب

اگر چه در بسیاری از فروشگاه‌های کفش ورزشی، فروشندگانی آگاه در این زمینه دارند که می‌توانند به شما در انتخاب یک کفش مناسب ورزشی برای نیازهای شما کمک کنند، بالا بردن معلوماتتان درباره‌ی کفش ورزشی، قبل از خرید کفش جدید، ضرری نخواهد داشت:

  •  سعی کنید کفش مورد نظرتان را بعد از یک تمرین در پایان روز امتحان کنید. پاهای شما در صبح شروع به ورم کردن می‌کنند و این تورم تا ۴ بعد از ظهر ادامه دارد. پاهای شما بعد از یک تمرین ورزشی در پایان روز به بیشترین سایز می‌رسند، بنابراین سعی کنید کفش‌های ورزشی را در این زمان امتحان کنید.
  •  انگشت‌های پایتان را تکان دهید. وقتی پایتان را در کفش برده‌اید، باید بتوانید همه‌ی انگشت‌های پایتان را به‌ راحتی به بالا و پایین حرکت دهید. پاهای شما در حین ورزش متورم و طویل‌تر می‌شوند، بنابراین باید به عرض یک انگشت شست فضا بین بلندترین انگشت پا و نوک کفشتان وجود داشته باشد.
  •  برای هر فعالیت بدنی، یک جفت کفش داشته باشید. اگر فعالیت‌های بدنی و ورزش‌های مختلفی را مانند دویدن و پیاده‌روی، انجام می‌دهید، برای هر کدام از این کارها یک جفت کفش داشته باشید. کفش‌های مخصوص دویدن باید انعطاف‌پذیرتر باشند و نرمی و حالت اسفنجی بیشتری از کفش‌های پیاده‌روی داشته باشند، در حالی‌ که کفش‌های پیاده‌روی کمی سفت‌تر هستند.
  •  پاشنه‌ی پایتان باید به‌ راحتی در کفش قرار بگیرد. پاشنه‌ی پایتان باید به‌ راحتی در کفش قرار گیرد، اما نباید خیلی تنگ باشد. باید بتوانید پاشنه پایتان را حرکت دهید، البته نباید موجب ناراحتی و درد شود. وقتی بند کفش‌هایتان تا بالا بسته‌ شده‌اند، بایستی بتوانید پایتان را از کفش بیرون آورید.
  •  هنگامی‌که آهسته و با قدم‌های بلند راه می‌روید یا قدم می‌زنید احساس راحتی با کفش‌ها داشته باشید. بدون ایستادن با کفش‌هایی که به پا دارید نمی‌توانید احساس راحت بودن یا نبودن با آن‌ها را متوجه شوید، بنابراین بهترین راه این است که کفش‌ها را بپوشید و سپس سریع یا با قدم‌های بلند و آهسته در فروشگاه راه بروید. تکیه‌گاه زیر قوس کف پایتان باید راحت و طبیعی باشد. اگر احساس می‌کنید که قوس کف پایتان می‌گیرد، پس باید کفشی را انتخاب کنید که تکیه گاه کمتری در قوس پا داشته باشد.

پایتان را اندازه بگیرید. همه‌ی افراد تصور می‌کنند که سایز پایشان هیچ‌وقت تغییر نمی‌کند، اما همیشه این‌گونه نیست. سایز پای شما ممکن است با گذشت زمان تغییر کند، از این‌ رو باید دو بار در سال پای خود را اندازه بگیرید. هرگاه که می‌خواهید کفش بخرید، سایزهای مختلفی را امتحان کنید. عوامل مختلفی ممکن است در متناسب بودن یک کفش برای پاهای شما تأثیرگذار باشند، مانند فرم قسمت فوقانی و نوع دوخت کفش. همچنین سایزها بین برندهای مختلف کفیتی از مهم‌ترین انتخاب‌هایی که ما در طول روز با آن مواجه می‌شویم، در موقعیت‌های مختلف است.

معمولاً خانم‌ها و آقایان دارای مجموعه‌ای از کفش‌های متنوع همچون کفش‌های تخت و راحت، کفش‌های اسپرت و کتانی، کفش‌های تابستانی و ص دل و همچنین کفش‌های مجلسی و بسیار شیک هستند و بعضاً در انتخاب بهترین گزینه دچار مشکل می‌شوند. در ادامه به معرفی کفش‌های مناسب برای استفاده‌ی روزمره و مراسمات خاص خواهیم پرداخت و تصمیم‌گیری را برای شما راحت‌تر خواهیم نمود.

کفش مناسب برای زندگی روزمره

خانم‌ها برای زندگی روزمره انتخاب‌های متنوعی دارند. آن‌ها می‌توانند از انواع کتانی‌ها و کفش‌های اسپرت استفاده کنند. البته وقتی از کتانی حرف می‌زنیم، حتماً منظورمان پوشیدن کتانی‌های ورزشی مخصوص دویدن نیست. کتانی‌ها انواع مختلفی دارند که برخی از آن‌ها قابل پوشیدن بالباس‌های کار، استایل خیابانی و استایل روزمره هستند و پوشیدن آن‌ها موجب می‌شود که هم در طول روز احساس راحتی کنید و هم استایلی شیک و زیبا داشته باشید.

گزینه‌ی بعدی که برای استفاده در زندگی روزمره پیشنهاد می‌شود، پوشیدن کفش‌های تخت در همه‌ی فصول و صندل‌های تابستانی در فصل تابستان است. این کفش‌ها بسیار راحت و درعین‌حال هستند و تقریباً با هر استایلی قابل‌استفاده هستند.

مراسم عروسی، نامزدی و پارتی‌های بزرگ

وقتی از مراسم عروسی و پارتی‌های بزرگ و شلوغ حرف می‌زنیم، فقط یک گزینه در ذهنمان شکل می‌گیرد و آن‌هم کفش پاشنه‌بلند است. نوع پاشنه‌بلندی که می‌پوشید کاملاً وابسته به مدل و نوع لباستان است. ممکن است کفشی جلوباز یا جلوبسته، ساده یا بنددار و یا مدل‌های مختلف را انتخاب کنید. تنها چیزی که باید به آن توجه کنید، هماهنگی رنگ کفش با پیراهنتان است.البته این بدان معنا نیست که باید لباس و کفشتان دقیقه یکرنگ باشند. شما می‌توانید از رنگ‌های مکمل و یا طیف‌های دیگری از رنگ لباستان استفاده کنید و استایلی خارق‌العاده را برای خود رقم بزنید.

پارتی‌های خودمانی و مهمانی‌های کوچک

در این نوع مراسم می‌توانید از کفش‌هایی که پاشنه‌ی کوتاه‌تری دارند و راحت‌تر هستند استفاده کنید. معمولاً پارتی‌های خودمانی بسیار پرتحرک هستند و افراد در آن‌ها احساس راحتی بیشتری می‌کنند. اگر در این مراسم از کفش‌های راحت باپاشنه‌ی کوتاه‌تر استفاده کنید، احساس بهتری خواهید داشت و در عین زیبایی، از مهمانی لذت بیشتری خواهید برد.

دورهمی مای صمیمانه یا گردهمایی مای کاری

اگر می‌خواهید در جمعی صمیمانه و کوچک شرکت کنید و در عین حال تمام نگاه ها را به خود جلب کنید، کفشی باپاشنه ی متوسط را انتخاب کنید که پر رنگ و لعاب بوده و به طور کاملا واضحی جلب توجه کند. این نوع کفش‌ها  همچون کفش‌های قرمز براق، کفش‌های زرشکی و کفش‌های طرح پوست حیوانات، استایل شما را برجسته تر می‌کنند و باعث می‌شوند که ظاهرتان در ذهن اظرافیان، ماندگار تر شود.

نکته‌ی مهم در مورد پوشیدن کفش‌های پاشنه‌بلند

اگر می‌خواهید کفش پاشنه‌بلند بپوشید، حتماً قبل از شرکت در مراسم موردنظر، راه رفتن با آن را تمرین کنید. اگر توانایی راه رفتن با این کفش‌ها را ندارید، بهتر است از پوشیدن پاشنه‌های خیلی بلند صرف‌نظر کنید. چراکه تلوتلو خوردن روی کفش باعث می‌شود که بسیار ناموزون به نظر برسید. همواره در نظر داشته باشید که راه رفتن متناسب بر روی کفشی تخت بسیار زیباتر و بهتر از تلوتلو خوردن بر روی کفشی پاشنه‌بلند و بسیار زیبا است.

کفش‌های مناسب برای زندگی روزمره

آقایان انتخاب‌های کم‌تری نسبت به خانم‌ها دارند و با توجه به استایل خود می‌توانند، کفشی مناسب را برای زندگی روزمره‌ی خود انتخاب کنند. مثلاً آقایانی که استایل اسپرت دارند می‌توانند از انواع کتانی‌ها، کفش‌های تخت بنددار یا بدون بند و یا انواع نیم بوت ها در فصل زمستان استفاده نمایند. اگر می‌خواهید استایلی متفاوت داشته باشید می‌توانید از انواع نیم بوت ها استفاده کنید.

عروسی‌ها، مراسم نامزدی و جشن‌های بزرگ

در عروسی‌ها و مراسم رسمی نیز انتخاب آقایان محدودتر است. آن‌ها معمولاً از کفش‌های چرم، جیر یا ورنی با پاشنه‌های بسیار کوتاه استفاده می‌کنند. اما انتخاب رنگ کفش بسیار مهم است. کفش‌های مشکی، قهوه‌ای سوخته، سورمه‌ای و خاکستری جزء هستند و معمولاً توسط آقایان در جشن‌ها، پارتی‌ها و مراسمات رسمی انتخاب می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا