ترشح قهوه ای قبل از پریود

ترشحات قهوه ای پس از پریود شما کاملا طبیعی است. خون وقتی مدتی در بدن ساکن مانده است و جریان پیدا نکرده است، قهوه ای می شود. ترشحات قهوه ای پس از پریود معمولاً خون کهنه یا خشک شده ای است که به کندی از رحم شما خارج می شود. گاهی اوقات، ترشحات قهوه ای و خونی می تواند نشانه ای از یک مشکل باشد، زمانی که با علائم دیگر همراه باشد.

چه چیزی می تواند باعث ترشحات قهوه ای بعد از پریود شدن شود؟

*خون اکسید شده

خونی که مدت بیشتری طول می کشد تا از بدن شما خارج شود تیره تر و اغلب قهوه ای می شود. همچنین ممکن است غلیظ‌تر، خشک‌تر از خون معمولی به نظر برسد. رنگ قهوه ای نتیجه اکسیداسیون است که یک فرآیند طبیعی است. زمانی اتفاق می افتد که خون شما با هوا تماس پیدا کند. ممکن است متوجه شوید که خون پریود شما در اواخر دوره پریود تیره یا قهوه ای می شود. برخی از زنان برای یک یا دو روز پس از پایان قاعدگی، ترشحات قهوه ای رنگ را تجربه می کنند. برخی دیگر ترشحات قهوه ای دارند که برای یک یا دو هفته می آید و می رود. این در واقع فقط به این بستگی دارد که رحم شما چقدر پوشش خود را می ریزد و به سرعت خروج آن از بدن شما بستگی دارد.

حتما بخوانید : قهوه گانودرما و کبد چرب

*سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) وضعیتی است که بر سطوح هورمونی زنان تأثیر می گذارد. سطوح بالاتر هورمون های مردانه باعث پریودهای نامنظم و گاهی از دست دادن قاعدگی می شود. PCOS بین 6 و 10 درصد زنان در سنین باروری را تحت تاثیر قرار می دهد. گاهی اوقات ترشحات قهوه ای رنگ به جای پریود اتفاق می افتد. گاهی اوقات نیز ترشحات قهوه ای رنگ پس از پریود، خون قدیمی دوره قبلی است.

علائم PCOS عبارتند از:

*موهای زائد
*چاقی
*ناباروری
*لکه های تیره پوست
*آکنه
*کیست های متعدد تخمدان

دوره ی قبل از یائسگی

قبل از یائسگی زمانی است که بدن شما شروع به انتقال طبیعی وضعیت خود به یائسگی می کند. ممکن است این دوره، 10 سال قبل از شروع یائسگی شروع شود، یعنی معمولاً در 30 و 40 سالگی زنان. در طول این مدت، سطح استروژن شما افزایش و کاهش می یابد و باعث تغییراتی در چرخه قاعدگی شما می شود . دوره های قبل از یائسگی می تواند طولانی تر یا کوتاه تر باشد. همچنین ممکن است چرخه هایی بدون تخمک گذاری داشته باشید. این تغییرات اغلب باعث ترشحات قهوه‌ای بعد از قاعدگی و گاهی در سایر قسمت‌های چرخه می‌شوند.

سایر علائم پیش از یائسگی عبارتند از:

*گرگرفتگی
*مشکل خواب
*خشکی واژن
*کاهش میل جنسی
*نوسانات خلقی
*ایمپلنت ضد بارداری
ایمپلنت ضد بارداری نوعی کنترل هورمونی است که در قسمت بالایی بازو، درست زیر پوست کاشته می شود. برای جلوگیری از بارداری، هورمون پروژسترون را در بدن ترشح می کند. خونریزی قاعدگی نامنظم و ترشحات قهوه‌ای رنگ که بدن شما با این هورمون سازگار می‌شود، از عوارض جانبی شایع هستند.

عفونت های مقاربتی

برخی از عفونت های مقاربتی (STIs) می توانند باعث ترشحات قهوه ای یا لکه بینی خارج از دوره قاعدگی شما شوند. این شامل موارد زیر می شود:
*کلامیدیا
*سوزاک
*واژینوز باکتریایی (BV)

سایر علائم رایج که باید به آنها توجه کرد عبارتند از:

*خارش واژن
*ادرار دردناک
*مقاربت همراه با درد
*درد لگن
*ترشحات واژن

چه چیزی باعث ترشحات قهوه ای بعد از قاعدی می شود؟

اگر پریودتان را از دست بدهید، ممکن است به جای پریود معمولی ترشحات قهوه‌ای رنگ داشته باشید یا مدتی پس از پایان قاعدگی‌تان این ترشحات را داشته باشید. سندرم تخمدان پلی کیستیک و دوران قبل از یائسگی علل شایع هستند. همچنین اگر اخیراً شروع به استفاده از یک روش کنترل بارداری هورمونی جدید کرده اید، ممکن است قاعدگی های عقب افتاده و به دنبال آن ترشحات قهوه ای را تجربه کنید . گاهی اوقات نیز ترشحات قهوه ای رنگ می تواند نشانه بارداری باشد. ترشحات قهوه‌ای می‌تواند جایگزین پریود شود یا بعد از قاعدگی در اوایل بارداری ایجاد شود.

سایر علائم و نشانه های بارداری اولیه عبارتند از:

*خستگی
*سینه های دردناک
*حالت تهوع صبحگاهی ، تهوع و استفراغ
*سرگیجه
*تغییرات خلق و خوی

 

در حالی که ترشحات قهوه ای پس از یک دوره معمولاً به خودی خود مشکل بزرگی نیست، زمانی که با علائم دیگر همراه باشد می تواند نشان دهنده وجود مشکل باشد. در اینجا نگاهی به معنای آن می اندازیم:

ترشحات قهوه ای بعد از پریود و گرفتگی عضلات

اگر بعد از قاعدگی دچار ترشحات قهوه ای رنگ و گرفتگی می شوید، ممکن است ناشی از PCOS یا بارداری باشد. سقط جنین زودرس نیز می تواند این علائم را ایجاد کند. گاهی اوقات خونریزی و کرامپ های ناشی از سقط جنین با یک پریود اشتباه گرفته می شود. خون حاصل از سقط جنین می تواند قرمز باشد، اما همچنین می تواند قهوه ای رنگ و شبیه تفاله قهوه دیده شود.

ترشحات قهوه ای رنگ با بو بعد از پریود

خون پریود معمولاً دارای بوی خاصی است، اما اگر متوجه ترشحات قهوه ای رنگ با بوی قوی شدید، STI محتمل ترین علت است.

قهوه گانودرما و قهوه سوپریم جینسینگ دکتر بیز یک نوع قهوه فوری است که توسط شرکت دکتر بیز تولید می‌شود.

ترشحات قهوه‌ای رنگ در اثر پولیپ رحم و پولیپ دهانه رحم

پولیپ‌های دهانه رحم (توده‌ای است که بر روی دهانه رحم رشد می‌کند و معمولا غیرسرطانی است) و پولیپ‌های رحم (توده‌ای که در حفره‌ی رحم رشد می‌کند و بیشتر اوقات غیرسرطانی است) می‌توانند بین پریودها ایجاد لکه بینی کنند.

ترشحات قهوه‌ای رنگ در اثر اندومتریوز

اندومتریوز عارضه‌ای است که در آن دیواره‌ی رحم در جایی خارج از رحم رشد می‌کند. این عارضه می‌تواند درد، پریودهای سنگین یا لکه بینی بین پریودها ایجاد کند. دیواره‌ی فروریخته‌ی رحم اگر راهی برای خروج از بدن پیدا نکند، داخل بدن گیر افتاده و می‌تواند درد شدید، ترشحات قهوه‌ای و مشکلات باروری ایجاد نماید.

سایر علائم اندومتریوز شامل موارد زیر می‌شود:

*نفخ
*تهوع
*خستگی
*یبوست
*اسهال
*ادرار کردن با درد
*درد هنگام رابطه جنسی

چه زمانی لکه های قهوه ای می تواند نشانه مشکل باشد؟

ترشحات قهوه ای زمانی که با علائم دیگری مانند درد، خارش و بوی شدید همراه باشد، می تواند نشانه ای از مشکل باشد. تغییرات در چرخه قاعدگی شما، مانند عدم قاعدگی یا پریودهای نامنظم، یا پریودهای سنگین نیز می تواند نشان دهنده وجود مشکل باشد.

علت ترشحات قهوه‌ای قبل و بعد از پریود چیست؟

ترشحات قهوه‌ای رنگ قبل و بعد از پریودتان را می‌توانید ناشی از هورمون‌های‌تان بدانید. ترشحات قهوه‌ای نتیجه‌ی خونی هستند که آنقدر در معرض اکسیژن قرار گرفته‌اند که تغییر رنگ داده‌اند. این اتفاق به چند دلیل می‌تواند روی بدهد. طی سیکل قاعدگی شما، دیواره‌ی رحم رشد می‌کند و ضخیم می‌شود تا از بارداری که ممکن است روی بدهد حمایت کند. اگر یک تخمک بارور به دیواره‌ی نرم و مخملی رحم بچسبد، می‌تواند دریافت مواد مغذی برای رشد را دریافت کند. اما اگر تخمک باروری وجود نداشته باشد (باردار نباشید)، دیواره‌ی رحم‌تان فرو می‌ریزد و از طریق واژن‌تان دفع می‌شود. ترشحات قهوه‌ای قبل از یک پریود معمولا فقط به دلیل کمی خونریزی است. اگر کمی از دیواره‌ی رحم‌تان قبل از شروع واقعی پریود فروبریزد، ممکن است کمی زمان ببرد تا این خون راهش را به طرف دهانه‌ی واژن‌تان پیدا کرده و از آن خارج شود، در نتیجه زمان بیشتری برای ترکیب با اکسیژن دارد. اکسیژن طی یک فرایند شیمیایی یه نام اکسیداسیون می‌تواند رنگ قرمز خون را به قهوه‌ای تبدیل کند. این خون قهوه‌ای رنگ در مسیر خود به سم خروج از واژن، با ترشحات معمول‌تان ترکیب می‌شود که ترکیبی از ترشحات رحمی و مایعات و سلول‌های واژینال است. نتیجه‌ی نهایی اینکه به نظر می‌رسد شما ترشحات قهوه‌ای رنگی دارید. سپس وقتی که خونریزی‌های سنگین پریودتان شروع می‌شود و خون با سرعت بیشتری جریان پیدا می‌کند، بیشتر به قرمزی می‌زند، زیرا دیگر فرصت چندانی برای ترکیب شدن با اکسیژن ندارد. در مورد ترشحات قهوه‌ای رنگ بعد از پریود نیز همین مسئله وجود دارد. مقداری از خون باقی مانده ممکن است زمان بیشتری برای طی کردن مسیرش تا دهانه‌ی واژن داشته باشد، در نتیجه با اکسیژن ترکیب می‌شود و قهوه‌ای و مانده به نظر می‌رسد، اما در واقع جای نگرانی ندارد.

ترشحات قهوه‌ای رنگ ربطی به سرطان ندارد؟

بعد از رسیدن به یائسگی، لکه بینی یا خونریزی بین پریودها یا بعد از رابطه جنسی، از هر رنگ و شکلی، یکی از شایع‌ترین علائم سرطان اندومتر است. ترشحات غیرمعمول واژن نیز یکی از علائم سرطان دهانه رحم است. علائمی فراتر از ترشحات معمولا بروز نمی‌کنند تا زمانی که دیگر سرطان پیشرفت کرده است.

علائم سرطان پیشرفته شامل موارد زیر می‌شود:

*درد ناحیه لگن
*احساس توده در شکم
*کاهش وزن
*خستگی مستمر
*مشکل در تخلیه ادرار
*تورم پاها
چکاپ‌های منظم پزشکی، کلید تشخیص زودهنگام سرطان و در پیش گرفتن درمان به موقع است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر در مورد ترشحات خود نگران هستید یا مقدار زیادی از آن را تجربه می کنید، به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر فکر می کنید باردار هستید یا علائم نگران کننده دیگری مانند موارد زیر دارید با پزشک خود مشورت کنید:
*درد یا گرفتگی
*خارش
*احساس سوزش هنگام ادرار کردن
*بوی قوی ترشحات
*خونریزی شدید واژن

ترشحات قهوه ای چند روز قبل از پریود |کمردرد و لکه بینی قهوه ای نشانه چیست

واژن تقریبا هر روز ترشحاتی دارد که اغلب این ترشحات سفیدرنگ، رقیق و شفاف هستند. این نوع از ترشحات کاملاً طبیعی بوده مهر ۱۴۰۲ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه

هر خانم در طول دوران زندگی خود برای یکبار هم که شده لکه‌های قهوه‌ای را بر روی لباس زیر خود قبل از شروع دوره قاعدگی، مشاهده کرده است. این لکه‌های قهوه‌ای قبل از پریود، یک امر بسیار شایع در میان زنان است که در بیشتر مواقع نگران کننده نبوده و نیاز به درمان ندارد. این لکه بینی، یک خونریزی بسیار خفیف و خارج از چرخه قاعدگی است که معمولا به پدهای بهداشتی نیاز ندارد. این لکه بینی قهوه‌ای برای برخی بخشی از چرخه طبیعی قاعدگی آنهاست و برای برخی دیگر ممکن است نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای باشد. در این مطلب از به لکه بینی قهوه‌ای قبل از پریود و دلایل آن می‌پردازیم.

علت ترشحات قهوه‌ای واژن چند روز قبل از پریود

ترشحات قهوه‌ای معمولا بی‌خطر بوده و دلایل زیادی برای آنها وجود دارد. چرخه قاعدگی معمولا در اغلب افراد 28 روز است که از فاصله بین روز شروع خونریزی تا روز شروع خونریزی بعدی، محاسبه می‌شود. طول دوره قاعدگی در برخی افراد می‌تواند طولانی‌تر و یا کوتاه‌تر باشد که کاملا طبیعی بوده و بین 26 روز تا 32 روز متغیر است. این دوره باید دارای 4 تا حداکثر 5 روز خونریزی باشد که کمتر از 4 روز بسیار کوتاه و بیشتر از 5 روز بسیار طولانی است.

در این دوره قاعدگی برخی از زنان دچار لکه بینی قهوه‌ای قبل از پریود می‌شوند که در بیشتر مواقع نرمال و طبیعی است و در برخی موارد ممکن است نشانه یک بیماری زمینه‌ای باشد. بطور معمول ترشحات روزانه واژن شفاف، رقیق و سفید رنگ هستند، اما گاهی اوقات ممکن است به رنگ قهوه‌ای باشند. این ترشحات قهوه‌ای که معمولا حاوی مقدار کمی خون قدیمی است چند روز قبل از شروع پریود ظاهر می‌شوند و ممکن است شما را نگران کنند. شما میتوانید با در این مقاله بیشتر آشنا شوید.

از دلایل این ترشحات قبل از پریود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تخمک گذاری یکی از دلایل شایع ترشحات قهوه‌ای قبل از پریود است. گاهی اوقات آزاد شدن یک تخمک می‌تواند باعث کمی خونریزی شود. اگر دو هفته قبل از شروع دوره پریود لکه بینی قهوه‌ای داشتید، می‌تواند نشانه‌ای از تغییرات هورمونی مربوط به تخمک گذاری باشد. معمولا هر زن حدود 10 تا 16 روز بعد از آخرین روز قاعدگی، تخمک گذاری می‌کند، که ممکن است در این روز دچار لکه بینی قهوه‌ای شود. تخمک گذاری زمانی اتفاق می‌افتد که سطح استروژن شما بالا باشد. پس از رها شدن تخمک سطح استروژن پایین آمده و باعث خونریزی و لکه بینی می‌شود. این خون همراه با مخاط طبیعی واژن بوده و به رنگ قهوه‌ای روشن است.

قهوه ماسالا گانودرما، یک ترکیب جدید از برند دکتر بیز است.

اگر برای جلوگیری از بارداری از قرص‌های هورمونی استفاده می‌کنید، ممکن است لکه بینی قهوه‌ای داشته باشید. این نوع لکه بینی بین دوره قاعدگی شما اتفاق می‌افتد و به این معناست که بدن شما سعی دارد با هورمون‌های کنترل بارداری سازگار شود. ممکن است 3 تا 6 ماه بعد از شروع اولین قرص کنترل بارداری، این نوع لکه بینی قهوه‌ای را تجربه کنید. اگر قرص‌های ضد بارداری استفاده می‌کنید که استروژن ندارند، این اتفاق بسیار شایع است.

 

 

مرور محتوای این مطلب پنهان کردن
1 چه چیزی می تواند باعث ترشحات قهوه ای بعد از پریود شدن شود؟
دکمه بازگشت به بالا