ایا قهوه باعث حالت تهوع میشه

قهوه اسپرسو و انواع آن یکی از نوشیدنی های همیشگی برای مردم دنیا شده است و عادت به نوشیدن آن به دلیل داشتن خواص و فواید بسیاری که دارد آن را به یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی ها تبدیل کرده است. کافئین موجود در قهوه اسپرسو خلق و خو، عملکرد ذهنی و فیزیکی شما را تقویت می کند و انرژی بدنی شما را افزایش می دهد. با تمام این صفات خوب قهوه اگر در نوشیدن آن زیاده روی کنید ممکن است دچار حالت تهوع بعد از قهوه و حتی سرگیجه شوید. در این مقاله م یخواهیم به دلیل تیجاد تهوع بعد از نوشیدن قهوه اسپرسو بپردازیم و روش های رفع این حالت ناخوشایند را برایتان توضیح دهیم، با که دارای مدرن ترین تجهیزات کافه در ایران می باشد همراه باشید.

چه کسانی دچار حالت تهوع بعد از قهوه می شوند؟

نوشیدن قهوه فوری سوپریم دکتر بیز بخودی خود دارای خواص و فواید فراوانی است اما اینکه بعضی افراد بعد از نوشیدن آن دچار حالت تهوع بعد از قهوه می شوند فقط وابسته به ژن شماست که چقدر تحمل نوشیدن کافئین را دارد. بعضی افراد می توانند مقدار کافئین بیشتری را نسبت به دیگران مصرف نمایند بدون اینکه دچار حالات و عوارض خاصی شوند ولی کسانی که به نوشیدن کافئین عادت ندارند و یا دچار حساسیت به قهوه هستند ممکن است پس از نوشیدن حتی فقط یک فنجان قهوه دچار حالت تهوع، سرگیجه، سردرد، طپش قلب و اسهال شوند.

دلیل ایجاد حالت تهوع بعد از قهوه در افراد:

نوشیدن 3 الی 5 فنجان قهوه اسپرسو در طول روز نه تنها برایتان مضر نیست بلکه فواید زیادی نیز برایتان به همراه خواهد داشت اما اگر از این میزان تجاوز کنید و مقدار بیشتری قهوه اسپرسو بنوشید دچار های کافئین می شوید که در بعضی افراد که به نوشیدن قهوه عادت ندارند حتی با نوشیدن یک فنجان قهوه هم ممکن است دچار حالت تهوع بعد از قهوه شوند.

علائم ایجاد حالت تهوع بعد از قهوه:

1-ایجاد استرس شدید و بی مورد

2-سرخ شدن گونه ها

3-گرگرفتگی بدن

4-لرزش در دستان

5-طپش قلب و آریتمی

6-خشک شدن لب ها

7-عرق کردن بدن

چه کسانی بهتر است قهوه ننوشند تا دچار حالت تهوع بعد از قهوه نشوند؟

1-کسانی که بیمارند و دارو مصرف می کنند حتما باید درباره نوشیدن قهوه اسپرسو و تداخل داشتن یا نداشتن آن با پزشکشان مشورت کنند مانند کسانی که داروهای ضد افسردگی، روان پریشی، فشار خون، آلزایمر، پارکینسون، سرطان، تیروئید و میگرن مصرف می کنند.

2-مادران باردار و شیرده یا کسانی که قصد بارداری دارند دور مصرفی  قهوه در آنها باید از 200 میلی گرم هم کمتر باشد.

3-کسانی که واکنش آلرژیک به قهوه نشان می دهند بجای نوشیدن قهوه روبوستا باید از قهوه عربیکا که کافئین کمتری دارد استفاده نمایند.

4-کسانی که کلا به کافئین آلرژی دارند می توانند قهوه های دی کاف مصرف کنند و حتما برچست مواد غذایی را مطالعه کنند تا دچار حالت تهوع بعد از قهوه نشوند.

5-کسانی که ناراحتی های معده و رفلاکس شدید دارند بهتر است بخاطر اسیدهای موجود در قهوه، آن را ننوشند یا قهوه را بصورت دم سرد و آیس کافی و دی کاف بنوشند.

برای دچار حالت تهوع بعد از قهوه نشدن، چه قهوه ای بنوشیم؟

1-می توانید قهوه های دمی  مثل فرانسه، قهوه ترک، قهوه ائروپرس، قهوه کمکس، قهوه سایفون و V60  مصرف کنید.

2-می توانید قهوه اسپرسو را بصورت ترکیبی بنوشید مثلا لاته، کاپوچینو، ماکیاتو و هر قهوه ای که با شیر ترکیب می شود و از حالت تهوع بعد از قهوه جلوگیری می کند استفاده کنید.

درمان پس از ایجاد حالت تهوع بعد از قهوه:

اگر نکات گفته شده را رعایت نفرمایید و بعد از نوشیدن قهوه دچار حالت تهوع شدید، می توانید با روش هایی ساده به خروج کافئین از بدنتان و کنترل و کم کردن علائم کمک کنید که البته این پروسه هم چند ساعتی طول می کشد:

1-آب فراوان بنوشید تا مجبور به ادرار شوید هرچند خود قهوه نیز حالت مدر دارد و این نوشیدن آب به کم شدن لرزش دستتان کمک میکند.

2-دمنوش های گیاهی مناسب و آرامبخش بنوشید مثل گل گاو زبان و بابونه که هم استرستان را کم می کند و هم سرگیجه را رفع می نماید.

3-شیر بنوشید تا این حالت تهوع بعد از قهوه را از بین ببرد.

4-ویتامین C را بصورت قرص یا جوشان مصرف کنید چون در برطرف کردن علائم منفی کمکتان می کند.

5-نفس های عمیق بکشید تا سرگیجه و اضطرابتان تان کم شود و تنفستان که سریع و کم عمق شده است به حالت عادی برگردد.

6-اگر احساس کردید فشارتان بالا رفته و مجاز به مصرف هستید، قرص فشار بخورید.

7-راه بروید تا انرژی زیادی ولید شده در بدنتان را مصرف نمایید و طپش قلبتان را به حالت عادی برگردانید.

8-ورزش سبک کنید تا انرژی تولید شده توسط قهوه مصرف شود.

9-خودتان را سرگرم کنید تا حواستان پرت شود و وقت کاف یبه بدنتان برای دفع بدهید.

10-صبور باشید! مطمئن باشید اگر روش های بالا را انجام دهید خیلی زود، کافئین از بدنتان خارج می شود و به حالت عادی برمی گردید.

در انتها باید بگوییم اگر این اتفاق برایتان افتاد و دچار حالت تهوع بعد از قهوه شدید، جای نگرانی نیست و زود رفع می شود؛ باید این مطلب را اضافه کرد که ری اکشن شما به کافئین و ایجاد تهوع  وسرگیجه به مقدار کافئین و نوع قهوه ای که همیشه مصرف می کنید هم بستگی دارد مثلا کسانی که اصلا قهوه نمی نوشند یا خیلی کم می نوشند یا به قهوه و کافئینش حساسیت دارند، همچنین کسانی که نوع قهوه و دوز مصرفی خود را تغییر می دهند بیشتر در معرض این حالت می باشند. خاطرتان باشد که مصرف روزانه و میزان متعادل آن نه تنها به شما آسیب نمی زند بلکه می تواند جزو همیشگی رژیم غذایی شما باشد تا از خواص و فواید قهوه اسپرسو بهره مند شوید. اگر می خواهید شما هم یکی از شعب کافی پارس را در شهر خودتان داشته باشید برای اطلاع از شرزمان مطالعه: 5 دقیقه

قهوه از نوشیدنی‌های پرطرفدار در دنیاست که به دلیل داشتن کافئین، خلق‌و‌خو و ​​عملکرد ذهنی و فیزیکی شما را تقویت می‌کند .سرگیجه بعد از خوردن قهوه یکی از نشانه‌های زیاده‌روی در مصرف آن است. در واقع مصرف آن در مقادیر کم تا متوسط برای سلامتی بسیار مفید است.

شاید جالب باشد بدانید که تحمل کافئین به ژن شما بستگی دارد. برخی از افراد می‌توانند کافئین بسیار بیشتری نسبت به دیگران مصرف کنند، بدون این‌که عوارض خاصی گریبانشان را بگیرد. در مقابل، افرادی که به کافئین عادت ندارند، ممکن است پس از مصرف مقدار کم، علائمی همچون سرگیجه و تپش قلب را تجربه کنند.

این نوشیدنی انرژی‌زا و فوق‌العاده سالم، مانند یک سوپرهیرو خستگی شما را شکست می‌دهد. البته اگر حالت تهوع بعد از خوردن قهوه یا علائم دیگری را تجربه کرده‌اید، نگران نباشید! دلایل علمی آن و راه‌های کم‌کردن عوارضش را در این مقاله از بررسی می‌کنیم.

دلایل بروز سرگیجه بعد از خوردن قهوه

اگر شما هم جزو افرادی هستید که پس از نوشیدن یک فنجان صبحگاهی قهوه، اتاق دور سرشان شروع به چرخش می‌کند، باید بگوییم که زیاد جای نگرانی نیست!  قهوه یک محرک است؛ واقعیتی که ما اغلب نادیده می‌گیریم و بی‌توجه به آن با شکم خالی قهوه می‌نوشیم. مصرف کافئین با معده خالی باعث ایجاد اسید فرسایشی مخاط معده می‌شود و مطمئنا باعث عصبانیت و علائمی همچون سرگیجه می‌شود.

آیا نوشیدن قهوه با شکم خالی مشکلی به وجود می‌آورد؟ • دیجی‌کالا مگ

زیاده‌روی در مصرف قهوه، در تجربه عوارض گفته‌شده نقش دارد. کافئین مانند بسیاری از محرک‌ها، جریان خون به مغز را کاهش می‌دهد. دلیل اصلی سرگیجه بعد از خوردن قهوه هم همین کاهش جریان خون است. نوشیدن تقریبا 4 فنجان کوچک قهوه در روز بی‌خطر به‌نظر می‌رسد. علایم زیاده روی در مصرف قهوه زمانی مشاهده می‌شوند که از این تعداد تجاوز کنید. البته این تعداد 4 فنجان ممکن است برای برخی‌ها کم‌تر باشد و زودتر علائم نشان دهند؛ علائمی مثل سرگیجه و حالت تهوع.

علت تپش قلب بعد از خوردن قهوه

اضطراب و تپش قلب هم از دیگر علایم زیاده روی در مصرف قهوه است. کافئین به اثرات معجزه‌آسای خود برای افزایش هوشیاری شناخته شده است و با مسدودکردن اثرات آدنوزین، یک ماده شیمیایی در مغز، احساس خستگی را کم می‌کند. با این وجود، ترشح آدرنالین را که مرتبط با افزایش انرژی‌ست تحریک می‌کند. افزایش بیش ‌از حد آن در بدن باعث بالارفتن تپش قلب و حس اضطراب می‌شود.

مصرف روزانه بالای 1000 میلی‌گرم کافئین در روز  باعث عصبانیت، بی‌قراری و علائم دیگری همچون سرگیجه بعد از خوردن قهوه می‌شود. همچنین تنفس شما را سریع‌تر می‌کند و افزایش سطح استرس را به همراه دارد.

بی‌خوابی یک تیغ دولبه بعد از خوردن قهوه

توانایی کافئین در کمک به افراد برای بیدارماندن، یکی از ارزشمندترین ویژگی‌های آن است؛ به‌ویژه اگر جزو دقیقه‌نودی‌ها برای تحویل پروژه یا خواندن درس باشید. اگر از حالت تهوع بعد از خوردن قهوه یا سرگیجه و استرس بگذریم، نوشیدن بیش ‌از ‌حد آن می‌تواند چرخه خواب را مختل کند. همچنین ممکن است کل چرخه خواب را، به‌خصوص در افراد مسن، کاهش دهد که برای سلامت بدن مضر است.

مشکلات گوارشی از علایم زیاده روی در مصرف قهوه

مشکلات گوارشی، مانند سرگیجه بعد از خوردن قهوه، خیلی شایع نیست. نوشیدن یک فنجان قهوه صبحگاهی به حرکت روده کمک می‌کند. اثر ملین قهوه به ترشح گاسترین -هورمونی که معده تولید می‌کند و فعالیت روده بزرگ را سرعت می‌بخشد- کمک می‌کند. با این حال، جای تعجب نیست که دوز بالای کافئین ممکن است منجر به شل‌شدن مدفوع یا حتی اسهال در برخی افراد شود.

از سوی دیگر، برخی مطالعات نشان می‎دهد که نوشیدنی‌های کافئین‌دار ممکن است بیماری رفلاکس معده (GERD) را در برخی افراد بدتر کند؛ مخصوصا در مورد نوشیدن قهوه این عارضه صادق است و این افراد حالت تهوع بعد از خوردن قهوه را تجربه می‌کنند.

واکنش آلرژیک و تنفسی به کافئین

اگر مصرف کافئین منجر به مشکلات تنفسی شود، ممکن است به آن حساسیت داشته باشید. اگر این اتفاق افتاد، فورا مصرف قهوه را متوقف کنید. همچنین اگر علائم آنافیلاکسی، از جمله مشکلات تنفسی، کهیر، فشار خون پایین و پریدگی رنگ پوست و سرگیجه بعد از خوردن قهوه را تجربه کردید، حتما با اورژانس تماس بگیرید.

تکرر ادرار از دیگر علایم زیاده روی در مصرف قهوه

کافئین ادرارآور است و در واقع تولید ادرار را افزایش می‌دهد. کافئین می‌تواند جریان خون را به کلیه‌ها افزایش دهد و منجر به افزایش ادرار در مثانه شود. مثانه بیش‌فعال، امکان از دست دادن مواد مغذی بدن را افزایش می‌دهد و برای همین، سرگیجه بعد از خوردن قهوه هم به‌وجود می‌آید.

خوردن حدود چهار فنجان قهوه باعث کاهش تیامین، B12، کلسیم، منیزیم، سدیم، فسفات، کلرید و پتاسیم در بدن می‌‍‌شود. این پدیده تاثیر منفی بر سلامت استخوان دارد و گاهی باعث بروز تهوع بعد از خوردن قهوه می‌شود.

درمان خانگی مسمومیت با قهوه با روش‌های ساده

هدف از درمان خانگی، خروج کافئین از بدن و کنترل علائم است. این فرآیند ممکن است 4 تا 6 ساعت طول بکشد. مگر این‌که شما یکی از معدود بدشانس‌هایی باشید که به کافئین حساس هستند؛ در این صورت ممکن است مجبور شوید خیلی بیشتر صبر کنید. اگر علائم حاد و اورژانسی وجود نداشت، یکی از راه‌های زیر را امتحان کنید.

مرتب نفس عمیق بکشید

اگر مضطرب هستید یا احساس سرگیجه بعد از خوردن قهوه دارید، این احتمال وجود دارد که تنفس شما سریع و کم‌عمق باشد. نفس‌های آهسته و عمیق بکشید تا جریان تنفس خود را به حالت عادی برگردانید و اضطراب را کاهش دهید.

آب و دمنوش بنوشید

همان‌طور که اشاره کردیم، کافئین یک ادرارآور است؛ به این معنی که برای جبران آب ازدست‌رفته، باید آب بیشتری بنوشید. علاوه‌بر این، می‌توانید از دمنوش‌های آرامش‌بخش استفاده کنید. نوشیدن آب، می‌تواند باعث درمان لرزش دست بعد از خوردن قهوه شود. دمنوش هم سرگیجه بعد از خوردن قهوه را برطرف می‌کند؛ اما بهتر است در خصوص نوع دمنوش، با پزشک متخصص مشورت کنید تا با کافئین تداخل نداشته باشد.

قدم بزنید

اگر انرژی زیادی در بدن خود احساس می‌کنید، قدم بزنید تا مقداری انرژی خرج کنید؛ اما اگر متوجه اتفاق غیرعادی در ضربان قلب خود شدید -مانند افزایش سریع و ناگهانی ضربان قلب– قدم‌زدن را متوقف کنید.

نکات مهم برای کنترل سرگیجه بعد از خوردن قهوه و دیگر علائم

  • مصرف قهوه ممکن است با اثربخشی داروها تداخل داشته باشد و نحوه عملکرد آن‌ها را تغییر دهد. داروهای ضد افسردگی، ضد روان‌پریشی، فشار خون، داروهای آلزایمر و پارکینسون، سرطان، تیروئید و میگرن جزو این موارد هستند.
  • دوز مصرفی کافئین برای مادران باردار، شیرده و در آستانه بارداری، کم‌تر از 200 میلی‌گرم در روز است.
  • اگر واکنش آلرژیک به قهوه دارید، از خوردن قهوه روبوستا به‌شدت پرهیز کنید. قهوه روبوستا درصد بالایی کافئین دارد؛ لذا علایم زیاده روی در مصرف قهوه را با شدت بیشتری تجربه خواهید کرد.
  • اگر کلا به کافئین حساسیت دارید، حتما برچسب روی نوشیدنی‌های انرژی‌زا را بخوانید. این نوشیدنی‌ها معمولا مقداری کافئین مخفی دارند.

نحوه واکنش شما به کافئین و بروز سرگیجه بعد از خوردن قهوه ممکن است تا حدی با میزان کافئینی که به نوشیدنش عادت دارید، مشخص ‌شود. افرادی که به‌طور منظم کافئین نمی‌نوشند، نسبت به اثرات آن حساس‌تر هستند و ممکن است حتی حالت تهوع بعد از خوردن قهوه را تجربه کنند. مصرف بیش از چهار یا پنج فنجان در روز می‌تواند برای سلامتی شما خطرناک باشد.

فراموش نکنید که مصرف متعادل قهوه می‌تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم برای اکثر افراد باشد و هوشیاری‌شان را افزایش دهد. شاید اگر خانواده «لبوف» در نمایشنامه باغ آلبالوی آنتون چخوف کمی مصرف قهوه خود را افزایش می‌دادند، متوجه می‌شدند که چگونه با بی‌خیالی آن باغ زیبا را از دست دادند. در آبه گزارش «تابناک»، داریوش امیری در برخی موارد ترجیح داده می‌شود که جایگزینی برای نوشیدنی‌های قهوه مانند دمنوش گیاهی، چای، عصاره جو یا جینسینگ را انتخاب کنید. مصرف بیش از حد کافئین نه تنها برای بدن ما مضر است، بلکه برای تمرکز نیز مضر است. عوارض قهوه در بدن بیش از حد تحت فشار قرار می‌گیرد و تنها چیزی که احساس می‌کنیم ناراحتی شدید پس از مصرف قهوه است.

عوارض قهوه زیاد

زنگ خطری که به ما هشدار می‌دهد که بیش از حد قهوه می‌نوشیم و با علائم مختلفی ظاهر می‌شود، برخی شایع‌تر و برخی کمتر.

رایج ترین عوارض قهوه

عصبی بودن

تحریک پذیری

سرگیجه

اضطراب

آریتمی

بی‌خوابی

سردرد

حالت تهوع

استفراغ

تعریق

فشار عضلانی

معده درد

همچنین آسیب‌های طولانی مدتی مانند مشکلات قلبی (آریتمی و غیره) و آسیب‌هایی که بر سیستم گوارش ما تأثیر می‌گذارد، وجود دارد. در واقع با عادت به نوشیدن زیاد قهوه، فشار دائمی به آنزیم‌های معده وارد می‌شود و این به مرور زمان (البته برای یک دوره نسبتاً کوتاه) به گاستروانتریت و اختلالات روده تبدیل می‌شود، که آزاردهنده است و به راحتی ریشه‌کن نمی‌شود.

کافئین و فشار خون :

به خصوص افرادی که مبتلا به فشار خون بالا هستند و کسانی که معمولا کافئین مصرف نمی کنند باید بیشتر دقت کنند. افراد مبتلا به فشار خون بالا با نوشیدن ۲۵۰ میلی گرم کافئین (حدود ۲ فنجان قهوه) حدود ۲ تا ۳ ساعت پس از مصرف کافئین فشارخون آنها بالا می رود.

کافئین و خطر حملات قلبی :

بررسی ها نشان میدهد بزرگسالان مبتلا به فشار خون بالا ، ۴ برابر بیشتر احتمال حمله قلبی در صورت مصرف ۴ فنجان قهوه را دارند اگرچه مصرف کمتر آن خطر را کاهش می دهد.

کافئین و بیماری نقرس :

افرادی که در گذشته سابقه بیماری نقرس را داشتند باید مصرف کافئین یا قهوه را کنار بگذارند زیرا به شدت ریسک ابتلا مجدد به بیماری نقرس را افزایش می دهند.

کافئین و احتمال ابتلا به کیست پستان :

زنانی که روزانه ۳۱ تا ۲۵۰ میلی گرم کافئین مصرف می کنند، احتمال رشد بیماری فیبروکیستیک پستانی را تا ۵ برابر در مقایسه با افراد دیگر افزایش می دهند

کافئین و بی اختیاری ادرار :

زنانی که بیش از حد کافئین مصرف می کنند، ۷۰ درصد احتمال بی اختیاری ادرار در آنها بیشتر می شود که حتی با خندیدن ، سرفه یا عطسه براحتی ادرار از بدن آنها خارج می شود.

کافئین و بی خوابی :

کافئین می تواند در سیستم خواب یک فرد تاثیر بگذارد و موجب بی خوابی شود. اگر جز آن دسته افرادی هستید که شب ها عادت به نوشیدن قهوه و کافئین دارید حتما بی خوابی و بد خوابی را تجربه کرده اید که باعث خستگی و کسالت روز بعد می شود.

کافئین و سو هاضمه:

افرادی که نوشیدنی های کافئینی مصرف می کنند اغلب دچار ناراحتی معده یا گوارش می شوند، این مشکل عمدتا زمانی رخ می دهد که نوشیدنی ها با معده خالی مصرف شود.

کافئین و سردرد :

یکی از رایج ترین عوارض زیاده روی در مصرف قهوه این مورد مهم عنوان شده در بخش سلامت نمناک است ؛ مصرف مناسب کافئین می تواند علائم سردرد را کاهش دهد اما استفاده بیش از حد از آن موجب سردرد و میگرن می شود.

کافئین و کاهش باروری و سقط جنین :

مصرف کافئین در زنان می تواند احتمال بارداری را حدود ۲۷ درصد کاهش دهد.

مطالعات اخیر، نشان میدهد نوشیدن کافئین حداقل ۲ فنجان در طول شبانه روز ، خطرات سقط جنین در زنان را افزایش می دهد. زیرا کافئین محلول در آب است و به راحتی از طریق خون وارد جفت می شود و به عنوان یک محرک باعث افزایش ضربان قلب و متابولیسم جنین می شود. علاوه براین رشد جنین را کند می کند. حتی زنان شیرده در نوشیدن قهوه دقت کنند زیرا مستقیما روی نوزاد تاثیر می گذارد.

کافئین و رفلاکس گوارشی:

یکی از مضرات دیگر قهوه ، بازگشت اسید معده و سوزش معده است. به خصوص افرادی که سابقه این بیماری را دارند با مصرف کافئین ، این مسئله را تجربه می کنند با حفظ تعادل در مصرف قهوه می توان از بروز بیشتر این بیماری جلوگیری کرد.

کافئین و اختلال در دیابت نوع ۲ :

اگر مبتلا به دیابت نوع ۲ یا مستعد آن هستید مصرف کافئین را محدود یا از آن اجتناب کنید زیرا در متابولیسم گلوگز اختلال ایجاد می کند و موجب افزایش ناگهانی گلوگز در خون می شود.

کافئین و انقباضات قلبی :

مطالعه اخیر نشان میدهد بلافاصله پس از مصرف نوشیدنی انرژی زا، قلب دچار انقباضات شدیدتر می شود ، اما مشخص نیست که این موضوع تاثیرات بلند مدت دارد.

کافئین و بدترشدن علائم یائسگی :

اگرچه نوشیدن قهوه در عصر یک روز بسیار لذت بخش است ، اما مصرف زیاد آن باعث اختلال در چرخه قاعدگی و درنتیجه تاخیر دوره قاعدگی و خون ریزی زیاد می شود. هم چنین زنانی یائسه ای که کافئین مصرف می کنند بیشتر از دیگران گرگرفتگی را تجربه می کنند.

کافئین و کاهش جذب آهن:

وجود ماده تانین در قهوه ، باعث کاهش جذب آهن می شود. در نتیجه افرادی که سابقه کم خونی دارند قهوه را مانند چای باید یک ساعت قبل یا دو ساعت بعد از غذا بنوشند تا آهن موجود در غذا جذب بدن شود.

کافئین و افزایش اضطراب، افسردگی :

اگر از آن دسته افرادی هستید که بعد از نوشیدن یک فنجان قهوه مضطرب می شوید، بدانید قهوه می تواند در کوتاه مدت، اثرات جانبی زیادی بر روی افراد مستعد اضطراب داشته باشد. علاوه بر این نوشیدن قهوه می تواند منجر به عصبانیت، لرزیدن و ضربان قلب تند شود.

کافئین و کاهش تولید کلاژن :

اگر فردی هستید که عادت به نوشیدن قهوه یا چای دارید مسئله تولید کلاژن و پیری پوست را بیشتر جدی بگیرید، زیرا کافئین موجود در این نوشیدنی ها باعث کاهش قابل توجه ترشح هورمون ضد پیری می شود و با دهیدراته کردن بدن باعث خشکی ، بروز چین و چروک و همچنین آکنه روی پوست می شود.

کافئین و افزایش پوکی استخوان :

اگرچه نوشیدن یک فنجان قهوه یا نوشیدنی های کافئینی روزانه مشکلی ایجاد نمی کند اما مصرف طولانی مدت و زیاد آن باعث کاهش کلسیم و در نتیجه پوکی استخوان می شود، زیرا کلیسیم سلامت استخوان ها را تامین می کند. از این رو کارشناسان پیشنهاد می کنند افراد سالمند بخصوص خانم ها که پوکی استخوان در آنها رایج است از خوردن آن اجتناب کنند.

کافئین و چاقی :

کافئین یکی از علل مستقیم افزایش وزن است زیرا با افزایش هورمون های استرس در بدن باعث گرسنگی شدید و در نتیجه پرخوری می شود.قهوه گانودرما برای لاغری باعث کاهش اشتها میشود.

کافئین و حساسیت :

اگرچه حساسیت به کافئین به ندرت رخ می دهد ولی برخی افراد با حساسیت زیادی که به کافئین دارند ممکن است کهیر ، درد و بثوات پوستی را تجربه کنند.

کافئین و کم آبی ، خشکی دهان :

کافئین به دلیل ویژگی ادرارآوری باعث خروج مایعات زیادی از بدن و کم آبی سلولهای بدن می شود ، در نتیجه بدن دیگر قادر به جذب مواد مغذی نیست. به همین دلیل در دفع مواد زائد مشکل ایجاد کرده و دهان خشک و کم آب می شود.

اختلال در روند بازیابی شنوایی از بین رفته :

تحقیقات صورت گرفته روی خوکچه های هندی نشان می دهد کافئین روند ترمیم شنوایی از بین رفته ناشی از صدای بلند را کاهش می دهد چنین موردی در انسان نیز دیده شده است.

 حذف قهوه زیاد : فواید

فواید حذف کافئین در طول روز چیست؟ افراط نکردن در مصرف قهوه به معنای استفاده حداکثری از پتانسیل (خوب) آن است.

در واقع، هیچ شکی در ریشه کنی کامل یکی از لذت‌های کوچک روزمره ما وجود ندارد. البته اگر حساسیت نداشته باشیم. در این مورد، بله، کافئین ممنوع است. اگر بدن ما بتواند بدون مشکل آن را تحمل کند، آنگاه قهوه دمی کمکی عالی برای بیدار کردن ما خواهد بود، برای بدن و ذهن، مرکز بار مثبت بیشتر از یک فنجان قهوه است.

ما احساس آرامش، پرانرژی، هوشیاری، تمرکز و توجه می‌کنیم و بدن ما ریتم‌های شبانه روزی را بهتر تحمل می‌کند اما در عین حال با آرامش می‌خوابیم. حتی بعد از خوردن یک وعده غذایی پر حجم، قهوه  گانودرما و جینسینگ دکتر بیز بدون اینکه به معده آسیب برساند به هضم غذا کمک می‌کند.

فقط به بدن خود گوش دهید تا متوجه شوید که آیا کافئین بیش از حد وجود دارد یا خیر، و اگر شک دارید، بهتر است از پزشک خود مشاوره بگیرید.

خر این‌که اگر در این رابطه تجربه یا نظری دارید، حتما در بخش کامنت‌های با ما به‌اشتراک بگذارید. درضمن به ما بگویید که در روز چند فنجان قهوه می‌نوشید؟

ایط نمایندگی به سایت کافی پارس مراجعه نمایید.

 

مرور محتوای این مطلب پنهان کردن
1 چه کسانی دچار حالت تهوع بعد از قهوه می شوند؟
دکمه بازگشت به بالا