چه زمانی برای جراحی بینی مناسب است؟

بهترین سن و زمان مناسب برای عمل جراحی زیبایی بینی

معمولاً تصمیم به انجام عمل جراحی بینی قبل از 18 سالگی در افراد گرفته می شود. بیشتر افراد بسیار زیاد به فرم بینی خود اهمیت می دهند و از ظاهر فعلی بینی خود راضی نیستند، بنابراین تمایل به انجام عمل جراحی بینی دارند. یکی از بزرگ ترین معضلات زمان حاضر، عدم رضایت افراد از اجزای مختلف بدن خودشان است.

حال سوالاتی مطرح می شود که آیا ما هر زمان که بخواهیم می توانیم عمل رینوپلاستی انجام دهیم یا اینکه زمان خاصی برای انجام این عمل وجود دارد که بهتر است رینوپلاستی در آن زمان انجام پذیرد؟ و بهترین سن جراحی بینی چه سنی است و  محدوده زمانی خاصی جهت انجام عمل جراحی بینی وجود دارد؟ آیا عمل جراحی در فصول مختلف مثلاً در زمستان یا تابستان تفاوتی دارد؟ در این مقاله سعی خواهیم کرد به این سوالات پاسخ دهیم.

جراحی بینی

چنانچه از ظاهر بینی خود راضی نیستید و به دنبال فرم دهی به بینی با کمک رینوپلاستی هستید، لازم است زمان زیادی را جهت تشخیص اینکه چه باید بکنید، از چه ویژگی بینی خود راضی نیستید و آیا در سن مناسب جهت انجام این عمل هستید یا نه صرف کنید.

مشاوره با دکتر متخصص جراحی زیبایی سر و گردن به شما کمک خواهد کرد تا در مورد انتظارات و نارضایتی از بینی خود صحبت کنید و در همان زمان بینی شما توسط پزشک متخصص مورد ارزیابی قرار گرفته و مشخص می شود آیا شما داوطلب مناسبی جهت انجام عمل جراحی رینوپلاستی هستید یا خیر.

سپس پزشک متخصص با شما در مورد برنامه عمل جراحی جهت بهبود ظاهر و عملکرد بینی شما صحبت خواهد کرد. اگر می خواهید بدانید که متقاضی مناسبی برای جراحی زیبایی بینی هستید یا در صورت تمایل به رزرو نوبت می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

رینوپلاستی

هدف از جراحی بینی، ایجاد ظاهری طبیعی و زیبا برای بینی است که با سایر اجزای صورت هماهنگ بوده و عملکردی طبیعی داشته باشد. فرم دهی بینی معمولاً از طریق شکاف هایی که در داخل بینی ایجاد می شود (جراحی بسته بینی) و یا شکافی که در زیر بینی ایجاد می شود و به طور ماهرانه در آن قسمت مخفی می شود، انجام می گردد.

اندازه بینی به طور معمول کوچک تر می شود و در برخی موارد ممکن است بزرگ تر نیز شود. در این عمل ساختار حمایت کننده بینی با تغییر فرم، برداشتن یا اضافه کردن استخوان یا غضروف بینی تقویت و تعدیل می گردد. در برخی موارد ممکن است وجود یک نقص درونی در بینی مانند نابهنجاری در تیغه بینی (غضروف میانی در بینی) و یا مشکل در دیواره داخلی بینی، باعث اختلال در تنفس گردد. بهبود عبور هوا از بینی می تواند هم زمان با اصلاح ظاهر بیرونی بینی انجام گردد. تمامی عمل های جراحی بینی توسط بی هوشی عمومی صورت می پذیرد.

جراحی بینی برای گروه های سنی مختلف

عمل جراحی بینی برای نوجوانان

بسیاری از نوجوانان به دلیل فرم بینی خود مورد آزار و اذیت همسالان خود قرار می گیرند و جهت رفع آن خواستار انجام جراحی بینی هستند. هنگامی که متخصص یک نوجوان را به عنوان کاندید انجام عمل جراحی بینی بررسی می کند موارد احتیاطی بیشتری را رعایت می کند.

نوجوانی که برای عمل جراحی بینی مورد بررسی قرار می گیرد بایستی بیشتر مراحل رشد خود را پشت سر گذاشته باشد زیرا تغییرات نابهنگام در بینی هایی که بسیار جوان است می تواند باعث ایجاد تبعات بسیار بدی گردد. همچنین آن ها باید انگیزه بسیار قوی جهت عمل جراحی بینی داشته باشند.

جراح زیبایی به پاسخ هایی که بیمار نوجوان به سوالات وی می دهد بسیار دقت می کند. نگرش وی در مورد عمل جراحی را مورد بررسی قرار می دهد و ساختار صورت بیمار و تناسب آن را نیز مورد ارزیابی قرار می دهد.

عمل جراحی بینی در دوره بلوغ

افراد در دوران بلوغ بدن خود را بهتر می شناسند و می توانند شروع به دوست داشتن آن نمایند. بسیاری از آن ها به دنبال انجام جراحی بینی جهت بهبود ظاهر خود هستند. آن ها تصور می کنند بیشتر افراد به بینی آن ها توجه کرده و تعجب می کنند چگونه آن را تحمل می کنند. با گذشت زمان افراد از این مرحله گذر کرده و اعتماد به نفس بیشتری به دست می آورند؛ اما برخی از افراد بدون صبر برای گذشت این زمان تحول، خواهان انجام این عمل هستند.

محدوده سنی برای انجام عمل بینی

با وجودی که هنوز در مورد حدود سن عمل بینی اظهار نظر قطعی انجام نشده است، اما پزشکان رعایت برخی محدودیت های سنی را در انجام عمل جراحی بینی لازم می دانند. جهت آماده شدن بیمار برای این عمل جراحی، ابتدا باید او را در جریان این محدودیت ها و زمان مناسب انجام این عمل قرار داد.

در صورت انجام عمل جراحی قبل از اتمام مراحل رشد، تغییرات فرم بینی در حین رشد استخوان های بینی و غضروف ها اتفاق می افتد. به منظور جلوگیری از خطرات احتمالی، بهتر است بیماران تا اتمام دوره رشد خود صبر کرده و سپس اقدام به جراحی بینی کنند. این زمان تا 18 سالگی است.

معمولاً بیشتر افراد دوره رشد خود را تا 18 سالگی تکمیل کرده و پس از آن رشد قابل توجهی نخواهند کرد. برخی از پزشکان این زمان را برای دختران 17 سالگی عنوان کرده اند؛ بنابراین تصمیم انجام رینوپلاستی در برخی موارد وابسته به شرایط دیگر است.

چه فصلی از سال جهت انجام جراحی بینی مناسب تر است؟

نکته دیگر که بسیاری از مردم در مورد انجام رینوپلاستی به آن توجه می کنند فصل انجام این عمل است. در فصل تابستان تحمل کردن پانسمان ها و گچ بینی راحت نبوده و توصیه می شود رینوپلاستی در این فصل انجام نگیرد. علاوه بر آن بسیاری از پزشکان قرار گرفتن در معرض نور آفتاب را از 4 تا 6 هفته بعد از عمل مجاز نمی دانند.

با توجه به موارد فوق، انجام جراحی بینی در ماه های تابستان با مشکلات بیشتری همراه خواهد بود. از طرفی، عمل های جراحی بینی برای افراد مختلف متفاوت است بنابراین در مورد انتخاب ماه انجام عمل جراحی می توانید با پزشک خود صحبت کرده و از نظرات او استفاده نمایید. این موضوع ممکن است در عمل های جراحی که با فرایندهای ساده ای انجام می شود زیاد مهم نباشد.

ماندگاری نتایج

برخلاف درمان های جوان سازی صورت که علائم و آسیب های ناشی از بالا رفتن سن را از بین می برند، جراحی بینی با این عوامل کاری ندارد. در حقیقت، نتایج رینوپلاستی به صورت طولانی مدت پیش بینی می شود و گاهی در تمام طول عمر زندگی بیمار ماندگار خواهد بود.

پس از اینکه بیمار دوره رشد خود را تکمیل کرد، بینی تغییرات چندانی نخواهد داشت بنابراین در صورت انجام عمل رینوپلاستی پس از دوره رشد، نتایج عمل ثابت خواهد ماند. اثرات بالا رفتن سن نیز بر سایر قسمت های صورت تاثیرگذار بوده و بر بینی تاثیر کمتری دارد. هنگامی که ساختار و ظاهر بینی خود را با کمک عمل جراحی تغییر دادید، آن ساختار و ظاهر را برای همیشه و یا حداقل تا زمانی که بخواهید مجدداً ظاهر بینی خود را در طی عمل رینوپلاستی جدید تغییر دهید، خواهید داشت.

بهبودی

بعد از عمل جراحی بینی، پس از یک یا دو روز می توانید برخاسته و به کارهای خود بپردازید اما سعی کنید در هفته اول پس از عمل، کارهای سخت انجام ندهید. پانسمان بینی به ندرت استفاده می شود. ممکن است شما کمی تورم و کبودی در اطراف چشم داشته باشید که پس از یک هفته از بین می روند. به دلیل تورم، برای چند هفته تنفس از طریق بینی با مشکلاتی همراه خواهد بود.

گچ بینی معمولاً پس از 5 یا 6 روز برداشته می شود و بیشتر بیماران پس از گذشت 10 روز از عمل جراحی می توانند به محل کار خود بازگردند. با وجود اینکه برخی تغییرات در بینی شما کاملاً مشهود است اما تا زمانی که استخوان ها به طور کامل ترمیم نشده اند و تورم کاملاً از بین نرفته است، نمی توانید نتیجه نهایی درمان را مشاهده نمایید. این زمان بسته به عملیاتی که در طی عمل جراحی بر روی بینی شما انجام گرفته است، ممکن است 12 ماه یا بیشتر به طول انجامد.

بهترین سن جراحی بینی

بهترین سن جراحی بینی زمانی است که فرد به بلوغ جسمی رسیده باشد و از سن جوانی و دوران شادابی و سلامت پوست نیز فاصله نگرفته باشد، با توجه به اینکه تمایل به زیبایی و زیباتر دیده شدن در همه ما وجود دارد این سوالات ممکن است از سنین خیلی پایین در ذهن همه ما ایجاد شده باشد که بهترین سن برای عمل بینی چند سال است؟ رشد بینی تا چه سنی ادامه دارد یا کم ترین و بیشترین سن کسانی که جراحی بینی انجام داده اند چند سال است؟

در این مقاله می خواهیم در مورد سن عمل بینی و سوالات مختلفی که پیرامون این مسئله در ذهن شما ایجاد شده است، بپردازیم.

بهترین سن جراحی بینی چند سال است؟

معمولا سن مناسب برای عمل بینی بین 20 الی 30 سال می باشد، چرا که در این بازه سنی اجزا صورت فرد کامل رشد کرده و او از نظر فکری و جسمی به بلوغ کامل رسیده است.

همچنین تصمیمی که در این بازه فرد برای انجام جراحی زیبایی بینی می گیرد از سر احساسات و شرایط دوره بلوغ جوانی نیست و پوست حالت کشسانی و الاستیک خود را حفظ کرده است.

جراحی بینی در سنین کم

در صورتی که عمل بینی در سنین کم و قبل از رسیدن فرد به بلوغ کامل انجام شود در رشد صورت او تاثیرات منفی ایجاد می کند به گونه ای که چهره او در بزرگسالی حالت نرمال و طبیعی نخواهد داشت به همین علت است که جراحان بینی تاکید می کنند در صورتی که قصد عمل دارید در بهترین سن جراحی بینی یعنی 20 الی 30 سال اقدام به عمل کنید.

جراحی بینی در سنین بالا

زمانی که فرد در سنین بالا اقدام به انجام جراحی زیبایی بینی کند به دلیل اینکه پوست حال ارتجاعی خود را از دست داده تورم بعد از جراحی طولانی تر بوده و دوره نقاهت بیمار طولانی تر خواهد بود.

حداقل سن جراحی زیبایی بینی

در این بخش از مقاله باید بگوییم کمترین سن برای انجام عمل بینی در دختران 16 سالگی و در پسرها 18 سالگی می باشد، البته رسیدن به بلوغ کامل در هر فرد متفاوت است و جراح برای انجام جراحی زیبایی بینی باید تمامی اجزا صورت را جهت رسیدن به بلوغ کامل فرد بررسی نماید.

اگر پس از بررسی جراح بینی این تشخیص را داد که رشد غضروف های بینی متوقف شده است می تواند فرد اقدام به رینوپلاستی کند.

بنابراین باید به کسانی که قصد عمل بینی در 12 ، 13 ، 14 ، 15 سالگی را دارند بگوییم که فعلا بهتر است دست نگه دارید تا به سن قانونی عمل بینی یا بهترین سن جراحی بینی برسید.

حداکثر سن عمل بینی

کسانی که می پرسند تا چه سنی می توان عمل بینی انجام داد توصیه می کنم این بخش از مقاله بهترین سن جراحی بینی را با دقت مطالعه کنند.

معمولاً بیشترین سن برای انجام عمل بینی 60 سالگی در نظر گرفته شده است، چرا که بعد از این سن خاصیت کشسانی و ارتجاعی پوست به میزان زیادی کاهش یافته و جراح بینی نمی تواند در فرم بینی یا بالای نوک بینی تغییراتی ایجاد کند که نتیجه رضایت بخشی برای بیمار داشته باشد.

هر چه سن بالاتر می رود پوست بیشتر دچار افتادگی و کاهش قدرت کشش شده و بینی نیز دچار افتادگی می شود، بنابراین نمیتوان نتایجی را که از عمل زیبایی بینی در 16 الی 25 سالگی یا عمل زیبایی بینی در 45 سالگی به دست می آید با نتیجه عمل بینی در 57 سالگی یکسان دانست.

همچنین از آنجایی که جراحی زیبایی بینی همراه با بیهوشی انجام می شود برای افراد بالای 60 سال که با مشکلات و بیماری هایی روبرو هستن، همراه با خطر است.

در چنین موارد حتما با جراح بینی مشورت نمایید تا جراح شرایط شما را به صورت کامل بررسی کند و پس از آن راهکار مناسب را به شما بگوید.

تاثیر سن بر نتیجه جراحی بینی

سلول های بدن ما تا پایان سن رشد ، به طور مداوم در حال تغییر بوده و فرآیند رشد و تخریب را در بازه های زمانی معینی طی می کنند. مادامی که فرآیند رشد ادامه دارد ، رشد اعضای بدن و صورت ؛ از جمله بینی نیز فعال می باشد.

از این رو تکمیل روند رشد و اتمام پروسه بلوغ ، از مواردی است که باید در جراحی مورد توجه قرار گیرد ؛ چرا که در صورت بی توجهی به این مسئله و انجام عمل زیبایی بینی پیش از تکامل رشد بینی ، نتیجه جراحی به مرور زمان دستخوش تغییرات منفی شده و عمدتا نیاز به جراحی ترمیمی ضروری می گردد.

بنابراین می توان گفت بهترین سن جراحی بینی ، بالای 18 سال می باشد ؛ زیرا در این سن فرآیند رشد بدن خاتمه یافته است. البته ناگفته نماند که این عدد در پسران و دختران با یکدیگر فرق دارد ، زیرا پروسه رشد معمولا در دختر خانم ها زودتر از آقا پسرها تکامل می یابد.

لذا برای بررسی این که آیا شما کاندید مناسبی برای عمل بینی هستید یا خیر ، حتما به جراح بینی مراجعه فرمایید تا پس از ارزیابی های لازم ، از این مسئله آگاه گردید.

ناگفته نماند تنها لازمه جراحی دماغ ، بلوغ جسمی نبوده و فرد برای انجام این عمل جراحی ، باید از لحاظ روحی نیز به بلوغ رسیده باشد ؛ به گونه ای که از عمل بینی توقعاتی معقولانه داشته و آن چه قرار است رخ دهد را به خوبی درک کند.

جراحی بینی زود هنگام

با توجه به تمامی مواردی که در مقاله بهترین سن جراحی بینی ذکر شد باز ممکن است فردی پیش از رسیدن به سن بلوغ نیاز به جراحی پیدا کند.

در این صورت انجام عمل بینی زیر 18 سال در پسران و زیر 16 سال در دختران بهتر است توسط یک جراح مجرب و ماهر انجام شود.

به عنوان مثال : در این میان ممکن است که به صورت بسیار خاص و نادر، کودکی دچار انحراف شدید بینی باشد یا به علت ضربه چنین شده یا علت مادرزادی دارد.

در این کودکان تنفس از بینی دچار اختلال می شود و علائمی مثل تنفس دهانی و خشکی دهان هنگام بیدار شدن از خواب و همین طور خرو پف شبانه ایجاد می شود.

در چنین مواقعی فقط و فقط جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی به صورت کاملا محدود انجام می شود نه عمل زیبایی بینی ، هدف از جراحی در این مواقع تنها درمان انحراف بینی از داخل بدون ایجاد تغییرات در بینی کودک است.

بعد از تصحیح انحراف بینی ، تنفس کودک بهتر می شود و انجام عمل زیبایی بینی به بهترین سن جراحی بینی ، موکول می گردد، لذا برای انجام عمل سپتوپلاستی، محدودیتی وجود نخواهد داشت.

اگر در حال تصمیم گیری برای انجام عمل زیبایی بینی هستید و مسئله شما فقط دانستن بهترین سن جراحی بینی می باشد، اولین قدم برای شما مشاوره با یک جراح بینی مجرب و با تجربه است تا رشد غضروف های صورت شما را بررسی کند، در جلسات مشاوره با ارائه یک شرح حال کامل از خود، وضعیت جسمی و روحی بررسی می گردد و در صورتی که در سن مناسب برای انجام عمل رینوپلاستی بودید، بدون نگرانی می توانید بینی خود را جراحی کنید و نتیجه مطلوب و ایده آل تان را به دست آورید.

مرجع مقاله:

https://noorabeauty.com/عملیه-تجمیل-الانف/

دکمه بازگشت به بالا