سلامت و تندرستیکسب و کار ویژه

آیا جراحی بینی درد زیادی دارد؟

آیا عمل بینی درد دارد؟

کاهش درد عمل بینی نیز یکی از دستاورد های بسیار خوب این پیشرفت ها است که سبب شده است افراد، شجاعت اقدام به عمل را پیدا کنند و درد خفیف عمل را برای رسیدن به نتایج شگفت انگیز آن تحمل کنند. به نقل از بهترین جراح بینی گوشتی در تهران یکی از شایعات رایج بین مردم این است که جراحی بینی درد بسیار شدیدی را در حین عمل به فرد منتقل می کند، در صورتی که فرد می تواند با کمی مطالعه و تحقیق متوجه شود که این گفته حقیقت ندارد، زیرا در عمل زیبایی بینی از بیهوشی استفاده می شود تا فرد درد زیادی را حس نکند و عمل را به راحتی هرچه تمام تر پشت سر بگذارد.

بر اساس نکته ذکر شده عمل زیبایی بینی دارای درد شدیدی نیست و پس از انجام عمل و در زمان دوره ی نقاهت در صورتی که فرد بتواند اقدامات لازم و مورد نیاز را به خوبی انجام دهد، به هیچ عنوان درد خاصی را تجربه نخواهد کرد و می تواند به راحتی دوره ی نقاهت خود را سپری کرده و مزیت های به دست آمده از عمل زیبایی بینی را مشاهده کند.

ترس از درد عمل جراحی زیبایی بینی

ترس از درد و عوارض پس از عمل بزرگترین مانعی است که بسیاری را از انجام عمل منصرف می‌کند. تبلیغات رسانه ای درباره عوارض و اثرهای نامطلوب جراحی زیبایی بینی و عمل‌های ناموفق نیز تردید را پررنگ‌تر می‌کند. اما واقعیت این است که اکثر بیماران پس از عمل از میزان بالای راحتی خود در دوران بهبود شگفت‌زده می‌شوند و تجربه‌ای خوشایندتر از حد انتظار خود را پشت سر می‌گذارند.

درد تمام بیماران با هم یکسان نیست و شدت درد به جراحی بستگی دارد. زمان از سرگیری مجدد فعالیت‌ها به تحمل درد بیمار بستگی دارد و برخی بیماران بسیار زودتر از بقیه فعالیت‌های خود را آغاز می‌کنند. درد نیز در همه روش های جراحی بینی، بعد از گذشت ۲ الی ۳ روز فروکش می کند و جای نگرانی ندارد. ولی اگر درد ها ادامه دار و بدون کاهش بود، حتما باید به جراح بینی خود اطلاع دهید. زیرا ممکن است در روند جراحی خطایی بروز کرده و یا جای زخم ها عفونت کرده باشد.

نتیجه جراحی بینی بعد از آن که کبودی و تورم ها کاهش پیدا کند، کاملا قابل مشاهده است. افرادی که جراحی بینی به روش بسته انجام می دهند، می توانند بعد از رسیدن به شرایط فیریکی مطلوب بین یک الی دو هفته بعد از جراحی به محل کار و یا تحیل خود برگردند.

اقدامات لازم برای کاهش درد در دوران نقاهت

پس از انجام عمل بینی معمولا پزشکان توصیه می کنند تا از کمپرس یخ برای مدت زمان 48 ساعت استفاده گردد. استفاده از کمپرس یخ کمک می کند تا فرد درد خود را تسکین دهد و درد کمتری را تحمل کند. همچنین این اقدام باعث کاهش کبودی و تورم پس از عمل نیز خواهد شد و باید آن را در دستور کار خود قرار دهند. پس از عمل زیبایی بینی نباید در معرض نور خورشید قرار گرفت زیرا نور خورشید سبب ایجاد تورم و یا افزایش ورم بینی خواهد شد و تورم یعنی ایجاد درد های کلافه کننده برای افراد.

نکته مهم بعدی این است که باید بعد از جراحی زیبایی بینی از وارد شدن ضربه به بینی پیشگیری کنید. از فین کردن نیز خودداری کنید زیرا امکان خونریزی بعد از عمل بینی را بیشتر می کند و پس از آن ممکن است دوباره شاهد تورم بینی و به وجود آمدن درد در ناحیه ی بینی باشید. یکی از عواملی که سبب می شود تا درد پس از جراحی بینی سریع تر از حد انتظار از بین برود، بحث تغذیه ی فرد است.

بعد عمل بینی باید از غذا های کاملا نرم استفاده گردد. این رژیم غذایی بخصوص باید در هفته ی اول به صورت کامل رعایت گردد تا درد ناشی از انجام عمل بینی را سریع تر از زمان مورد انتظار از بین ببرند. علاوه بر موارد فوق بهتر است جهت تسریع دوره ی نقاهت خود آب فراوان و به طور کلی مایعات زیادی میل کنید. استفاده از مایعات سبب می شود تا کبودی ها و همچنین تورم ناشی از عمل بینی در کم ترین زمان ممکن از بین رود و افراد به مزیت های مورد انتظار خود قبل از انجام جراحی بینی برسند و از آن لذت ببرند.

بررسی دوران بهبود پس از عمل

عمل جراحی پلاستیک نیز مانند هر عمل دیگری دوران نقاهت خاص خود را دارد، اما کوتاه‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید و شاید از آن می‌ترسید. برای مثال بسیاری از بیماران ظرف کمتر از دو هفته می‌توانند به سر کار برگردند. انتظار می‌رود پس از جراحی زیبایی بینی بتوانید پس از یک هفته در محل کار حاضر شوید.فعالیت‌ها باید چند هفته تا یک ماه محدود شود، اما لازم نیست تمام مدت در تخت خواب باشید. ملاقات دوستان نیز پس از یک یا دو روز بدون مانع است.

توصیه جراحان

رینوپلاستی نیز مانند هر عمل جراحی دیگر نیز با درد همراه است. اروزه به دلیل پیشرفت علم پزشکی درد این عمل همانن گذشته نیست و کم است و با دارو و مراقبت می توانید آن را به حداقل برسانید. اگر از انجام جراحی زیبایی بینی به علت درد پس از عمل، واهمه دارید، امیدواریم با رعایت تمام نکات مطالب بالا، جراحی موفق و بدون دردی را پشت سر بگذارید.

آیا درد های بعد از جرای بینی طبیعیه؟

در حین که بیمار بیهوشه و مسلماً هیچ دردی احساس نمی کنه. اگه هم دردی وجود داشته باشه مال بعد از جراحیه که در اکثر اوقات شدید نیست و سریعاً بر طرف می شه. اما بد نیست بدونید که دلیل این درد ها دستکاری شدن غضروف، استخوان و پوست بینیه. البته این درد ها کاملاً طبیعی اند و اگه بیمار در دوران نقاهت به تمام توصیه های پزشک گوش بده و از خودش مراقبت کنه این درد ها خیلی زود تر از اون چیزی که فکرش می کنه از بین می رند.

چه جوری درد عمل بینی رو کم کنیم؟

برای خلاص شدن از درد عمل بینی راه کارهای زیادی وجود داره که ما در این قسمت مهم ترین اون ها رو برای شما شرح می دهیم:

• استفاده از آمپول کورتون

اولین و مهم ترین راه کاری که برای تسکین درد های عمل بینی وجود داره تزریق آمپول کورتون هست. این آمپول می تونه درد های شدید بعد از عمل رو به طور معجزه آسایی کم کنه و به روند بهبودی بیمار سرعت ببخشه.

• پرهیز کردن از انجام فعالیت های سنگین

کسی که بینی اش رو عمل می کنه باید تا یه مدتی فقط استراحت کنه و تا زمانی هم که کاملاً خوب نشده و سلامتیش رو به دست نیورده باید از انجام کار هایی سنگینی مثل ورزش کردن خودداری کنه. البته بعد از این که درد هاش کمتر شدند باید کم کم پیاده روی رو شروع کنه تا خون در بدنش جریان پیدا کنه و درد و تورم بعد از عمل زود تر از بین بره.

• استفاده از کمپرس آب سرد

برای این که درد عمل بینی قابل تحمل بشه بیمار می تونه از کمپرس آب سرد استفاده کنه. البته از اون جایی که ممکنه آب سرد به پوست صورت آسیب بزنه این کار باید با احتیاط بالایی انجام بشه.

• جلوگیری کردن از خیس شدن بخیه ها

بیمار حداقل تا یه هفته بعد از عمل نباید حموم کنه. چون  هم پانسمان بینی اش خیس می شه و شکلش تغییر می کنه هم به بخیه ها آب می رسه. تماس آب با بخیه ها هم باعث می شه یه دفعه ای زیاد تر بشند و نشه کنترلشون کرد.

• تنظیم یک رژیم غذایی سالم

یه راه دیگه ای که برای تسکین درد های بعد از عمل بینی وجود داره اینه که فرد غذا هایی مقوی و سالم بخوره. توجه داشته که خوردن غذا های چرب و شور بعد از عمل نه تنها کمکی به بیمار نمی کنه بلکه ممکنه روند بهبوی اون رو هم کند کنه و مشکلات جدی رو براش به وجود بیاره.

• قرار نگرفتن در معرض نور خورشید

حرارت زیاد و نور خورشید باعث می شه که بافت های بینی متورم بشند و درد های بعد از عمل بینی به طور قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کنه. به همین دلیل به کسایی که بینی شون رو عمل می کنند توصیه می شه که تا زمانی که سلامتی شون رو به دست نیوردند از حضور در جا های گرم خودداری کنند.

• بالا نگه داشتن سر

زمانی که درد بینی زیاد می شه فرد باید سرش رو بالا بگیره تا خون بیش تری تو صورتش جمع بشه و درد هاش کم کم خوب بشند.

• مصرف به موقع دارو ها

راه دیگه ای که هم می تونه درد های بعد از عمل جراحی رو کم کنه هم روند بهبودی بیمار رو سرعت ببخشه اینه که بیمار تمام دارو هایی که پزشکش تجویز کرده رو به موقع مصرف کنه و هیچ کار خود سرانه ای انجام نده. چون احتمال داره جونش به خطر بیفته.

درد جراحی بینی چه قدر طول می کشه؟

این که بیمار چه قدر بعد از جراحی بینی درد بکشه و کی می تونه از شر درد هاش خلاص بشه به هیچ وجه قابل پیش بینی نیست. چون این موضوع به خود بیمار و سبک جراحی پزشکش بستگی داره. مثلاً اگه برای جراحی یه فردی از روش بسته استفاده شده باشه این بیمار قاعدتاً تا چند روز بعد از عمل باید خوب خوب بشه و بتونه کار های روز مره اش رو به تنهایی انجام بده. ولی این موضوع اصلاًً قطعی نیست چون ممکنه یه بیماری ضعف جسمی داشته باشه و تسکین درد هاش خیلی بیش تر از حالت معمولی طول بکشه و دیر تر عوارض ناخوشایند عمل رو پشت سر بذاره.

آیا عارضه تب کردن بیمار هم یه عارضه طبییعیه؟

بعد از مشکل درد های بعد از عمل بینی موضوع تب کردن بیمار مطرح می شه. باید بدونید که این موضوع کاملاً طبیعیه و دلیلی برای نگرانی وجود نداره. علت بروز این عارضه هم اینه که جراحی باعث می شه که بدن فرد آب زیادی رو از دست بده. اصلاً به همین خاطر هم هست که به بیمار توصیه می شه بعد از عمل بینی مایعات زیادی بخوره. با این کار آب مورد نیاز بدنش تأمین  می شه و اختلالی در بدنش ایجاد نشه.

تذکر: اگه قصد دارید بینی تون رو عمل کنید حتماً این کار رو به یه پزشک متخصص و با تجربه بسپرید. این جوری هم خیلی زود به نتیجه دلخواه تون می رسید و هم درد های کم تری رو تحمل می کنید

منبع: mayoclinic

دکمه بازگشت به بالا