اقتصادیکسب و کار ویژه

بهترین صرافی های ارز دیجیتال غیر متمرکز

صرافی غیرمتمرکز چیست؟ + معرفی بهترین‌ها

یک صرافی غیرمتمرکز (Decentralized exchange) بستری برای انجام معاملات مالی به‌صورت مستقیم و بدون واسطه است. در یک صرافی غیرمتمرکز هیچ‌کس به دارایی کاربران دسترسی ندارد و معاملات بدون دخالت سازمان‌های متمرکز انجام می‌شود. صرافی‌ها نقش حیاتی در بازار ارزهای دیجیتال دارند و به‌عنوان مترادفی برای همین بازارها شناخته می‌شوند. اما مشهورترین صرافی‌هایی که ما می‌شناسیم، برخلاف ذات غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال، به‌شدت متمرکز هستند. سیستم‌های معاملاتی متمرکز می‌توانند به دارایی‌های کاربران دسترسی کامل داشته باشند، در روند معاملات دخالت کرده و حساب هر کاربری را که بخواهند مسدود کنند.

تنها راه‌حل ممکن برای این مسائل صرافی‌های غیرمتمرکز هستند. طی چند ماه گذشته، توسعه و ایجاد صرافی‌های غیرمتمرکز رونق گرفته است و شاهد ظهور تعداد زیادی از آنها هستیم. در این مقاله ابتدا مفهوم صرافی‌ غیرمتمرکز و جنبه‌های مختلف آن را توضیح می‌دهیم و سپس با ۸ صرافی غیرمتمرکز برتر آشنا خواهید شد. در انتها نیز به آموزش صرافی ارز دیجیتال می پردازیم.

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

صرافی غیرمتمرکز یا DEX، بستری برای انجام معاملات به‌صورت غیرمتمرکز است و از بلاک چین و قراردادهای هوشمند برای حذف واسطه‌ها استفاده می‌کند. با یک صرافی غیرمتمرکز کاربران می‌توانند بدون نیاز به واریز ارزهای دیجیتال به کیف پول صرافی‌ها، از داخل کیف پول خودشان معاملات را انجام دهند.

وقتی صحبت از خریدوفروش و تبادل ارزهای دیجیتال به میان می‌آید، ذهن‌ها به‌سمت صرافی‌هایی نظیر بایننس و کوین بیس می‌رود و این موضوع بی‌علت نیست. سهولت استفاده از آنها و محبوبیت‌شان باعث شده است تا کمتر کسی نیاز به صرافی‌های دیگر را حس کند. اما ذات غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال با نحوه کار این صرافی‌ها در تضاد است.

هک و سرقت و همچنین امکان بلوکه‌شدن دارایی‌ها اصلی‌ترین خطراتی هستند که دارایی‌های معامله‌گران در یک صرافی متمرکز را تهدید می‌کنند. اما در یک صرافی غیرمتمرکز معتبر که کدنویسی بی‌نقصی داشته باشد، این خطرات دیگر وجود ندارند. در این صرافی‌ها، دارایی‌ها مستقیم از کیف پول معامله‌گر برداشت می‌شود و هیچ شخص ثالثی مدیریت ارزها را برعهده نخواهد داشت.

برای فعالیت در صرافی‌های غیرمتمرکز نیازی به واردکردن اطلاعات شخصی و حساس نیست و تنها با اتصال یک کیف پول می‌توانید از خدمات یک DEX استفاده کنید.

البته به‌دلیل مشکلات فنی که گاهی اوقات برای صرافی‌های غیرمتمرکز پیش می‌آید، پشتیبانی نکردن از همه ارزهای دیجیتال و همچنین مسئله مقیاس‌پذیری بلاک چین‌ها (کندی تراکنش‌ها)، هنوز بیش از ۹۰٪ حجم معاملات ارزهای دیجیتال روی صرافی‌های متمرکز انجام می‌شود و معامله‌گران آن‌طور که باید فعلاً به صرافی‌های غیرمتمرکز اعتماد ندارند. بااین‌حال،‌ در سال ۲۰۲۰ شاهد رشد چشم‌گیر در حجم معاملات این صرافی‌ها بودیم و امیدواری زیادی برای آینده این صرافی‌ها وجود دارد.

صرافی غیرمتمرکز چگونه کار می‌کند؟

صرافی‌های غیرمتمرکز روی بلاک چین‌های آزاد که قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند را دارند ساخته می‌شوند. اتریوم درحال‌حاضر بزرگ‌ترین میزبان صرافی‌های غیرمتمرکز است.

برای درک نحوه کار صرافی غیرمتمرکز، قبل از هر چیز باید با مفهوم قرارداد هوشمند آشنا شوید. یک قرارداد هوشمند نرم‌افزاری است که در صورت وقوع شرایطی خاص، یک یا چند دستور خاص را اجرا می‌کند. این قرارداد روی بلاک چین پیاده‌سازی می‌شود و جلوگیری از اجرای آن غیرممکن است.

ویژگی اصلی یک قرارداد هوشمند، اجرای قطعی آن است. در حقیقت آنچه که باعث تفاوت قرارداد معمولی و قرارداد هوشمند می‌شود این است که در قرارداد هوشمند، هیچ‌کس (حتی خود سازنده) نمی‌تواند مانع از اجرای قرارداد شود و بنابراین برای اجرای آن نیاز نیست که به واسطه‌های متمرکز اعتماد کنیم.

بنابراین، زمانی‌که یک قرارداد هوشمند بر روی یک بلاک چینِ آزاد مثل اتریوم اجرا شود، دیگر قابل‌توقف نیست و هیچ‌کس نمی‌تواند جلوی اجرای آن را بگیرد. با قراردادهای هوشمند می‌توان برنامه‌ها و پروژه‌هایی را ساخت که بدون هیچ‌گونه واسطه‌ و از کارافتادگی تا ابد به کار خود ادامه دهند. به این برنامه‌ها برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) هم می‌گویند.

جدای از جزئیات فنی، در یک صرافی غیرمتمرکز برای انجام یک تراکنش فرایند زیر طی می‌شود:

۱. معامله‌گر کیف پول خود را به صرافی متصل می‌کند.

۲. سفارش خرید/فروش خود را ثبت می‌کند.

۳. خریدار/فروشنده‌ای دیگر سفارشی مطابق با سفارش معامله‌گر اول ثبت می‌کند.

۴. دارایی‌ها داخل قرارداد هوشمند وارد می‌شوند، در قرارداد هوشمند مبادله انجام شده و مبلغ به کیف پول خریدار و فروشنده واریز می‌شود.

در برخی از صرافی‌های غیرمتمرکز با استفاده از قرارداد هوشمند استخر نقدینگی ایجاد می‌شود، به‌طوری که مشارکت‌کنندگان می‌توانند دارایی‌های خود را به صرافی اختصاص دهند تا صرافی بتواند با آن دارایی‌ها به نیازهای معامله‌گران پاسخ دهد. در این روش مشارکت‌کنندگان هم به سود خوبی می‌رسند.

نوعی دیگر از مبادلات غیرمتمرکز که به آنها اتمیک سواپ (Atomic Swap) گفته می‌شود، روی انجام معاملات بین زنجیره‌ای (مثلاً بیت کوین به اتریوم) تمرکز دارند که در صرافی‌های غیرمتمرکز معمولی امکان‌پذیر نیست. صرافی غیرمتمرکزی که درون کیف پول Atomic Wallet وجود دارد، به روش اتمیک سواپ کار می‌کند.

معایب و خطرات صرافی غیرمتمرکز

در ابتدا باید گفت که این صرافی‌ها از خدمات امانت‌داری استفاده نمی‌کنند و مالکیت دارایی‌ها بر عهده کاربر است. از همین رو هرگونه اشتباه در معاملات و انتقال ارزها، جبران‌ناپذیر و غیرقابل بازگشت است.

از جمله دیگر معایبی که می‌توان برای صرافی‌های غیرمتمرکز نام برد، حجم پایین معاملات آنها نسبت به صرافی‌های متمرکز است. پایین‌بودن حجم معاملات در مقایسه با صرافی‌هایی مانند بایننس و گاهی اوقات افزایش هزینه‌ تمام‌شده، باعث شده است تا سرمایه‌گذاران کمتری با این صرافی‌ها کار کنند.

صرافی‌های غیرمتمرکز کاملاً متن‌باز و شفاف هستند، اما در مورد صرافی‌های جدید گاهی اوقات ممکن است کدهای صرافی دچار مشکل فنی یا امنیتی باشد. همچنین، اگرچه صرافی‌های غیرمتمرکز نباید به دارایی‌ها دسترسی داشته باشند، ممکن است در کد برخی از آنها راهی برای مسدودسازی ارزهای دیجیتال تعبیه شده باشد تا در صورت وجود موارد مشکوک به تخلف، بتوان جلوی برداشت پول را گرفت.

یکی از اساسی‌ترین مشکلات صرافی‌های غیرمتمرکز مسئله مقیاس‌پذیری (سرعت و کارمزد تراکنش‌های) بلاک چین است. در بیشتر این صرافی‌ها کاربر مجبور است برای هر معامله روی شبکه‌ای مانند اتریوم تراکنش بزند که این خود مستلزم پرداخت کارمزد است. بنابراین، اگر شبکه شلوغ باشد حس خوبی از کار با صرافی غیرمتمرکز تجربه نخواهید کرد.

یکی دیگر از مشکلات اساسی صرافی‌های غیرمتمرکز درحال‌حاضر این است که از همه ارزهای دیجیتال پشتیبانی نمی‌کنند. مثلاً در مقطع فعلی بیشتر صرافی‌های غیرمتمرکزی روی اتریوم فعال هستند و فقط از تبدیل اتریوم و توکن‌های مبتنی بر اتریوم (ERC-20) پشتیبانی می‌کنند. در این صرافی‌ها به‌عنوان مثال نمی‌توانید ارزی مانند تزوس را معامله کنید. البته برخی از صرافی‌های غیرمتمرکز در تلاش هستند تا با پشتیبانی از چندین بلاک چین این مشکل را برطرف کنند.

امکانات معاملاتی کم از دیگر معایب صرافی‌های غیرمتمرکز است. به‌علاوه، روند تطبیق معاملات هم نسبت به نمونه‌های متمرکز کندتر است و همین مسئله می‌تواند تجربه کاربری نه‌چندان مناسبی را برای کاربر به همراه داشته باشد.

معرفی صرافی غیرمتمرکز

در ادامه این مقاله از ارزیدو؛ ۸ مورد از بهترین صرافی‌های غیرمتمرکز در سال ۲۰۲۰ را معرفی می‌کنیم:

تمام مسئولیت استفاده از صرافی‌های معرفی‌شده برعهده خود کاربر است.

کایبرسواپ

کایبرسواپ (Kyberswap) را می‌توان یکی از بهترین صرافی‌های نسل جدید در پلتفرم‌های معاملات ارزهای دیجیتال دانست که به‌صورت غیرمتمرکز و همتابه‌همتا فعالیت می‌کند. این صرافی بر روی بلاک چین اتریوم اجرا شده و از جمله پلتفرم‌هایی است که بر روی شبکه آزمایشی (تست‌نت) راپستن (Ropsten) نیز فعال بوده است.

در این صرافی از قراردادهای هوشمند به‌منظور انجام و تسهیل تبادلات استفاده می‌شود. نکته مثبت دیگری که در ارتباط با این صرافی غیرمتمرکز وجود دارد، استفاده از ذخایر پویا یا دینامیک است که به شبکه امکان می‌دهد تا با فراهم کردن نقدینگی کافی، خدماتش را ارزان‌تر در اختیار کاربران قرار دهد.

این پروژه در کشور سنگاپور توسعه یافته است و دارای یک ارز دیجیتال مخصوص با نام «KNC» است. صرافی کایبرسواپ در نسخه‌های مخصوص وب و نسخه موبایل در اختیار کاربران قرار دارد.

یونی‌سواپ

یونی‌سواپ (Uniswap)، برپایه بلاک چین اتریوم ساخته شده است و فقط با چند گام ساده می‌توانید با قراردادهای هوشمند، اتریوم و توکن‌های ERC-20 خود را مبادله کنید.

مبلغ کارمزد در این صرافی ۰.۳ درصد است که به‌شکل اتریوم و توکن ERC-20 پرداخت خواهد شد.

وان‌اینچ (1inch.Exchange)

وان‌اینچ را می‌توان سرویسی متشکل از چندین صرافی غیرمتمرکز در نظر گرفت. در واقع وان‌اینچ چندین صرافی غیرمتمرکز در قالب یک پلتفرم است. امکان ثبت سفارشات محدود (Limit Order) در این صرافی وجود دارد و تنوع توکن‌های موجود نیز قابل‌قبول است. زمانی که یک سفارش در پلتفرم ثبت می‌کنید، سفارش شما در دفتر سفارشات چندین صرافی غیرمتمرکز قرار می‌گیرد.

ازآنجاکه وان‌اینچ یک پلتفرم با چندین صرافی مختلف است، کارمزد معاملات بر اساس معیار صرافی‌های موردنظر محاسبه می‌شود.

بیسکیو

بیسکیو (Bisq) یکی از صرافی‌های غیرمتمرکز بیت کوین است که امکان معاملات این ارز دیجیتال را با ارزهای رایج (فیات) مهیا می‌کند. برای استفاده از این صرافی نیازی به احراز هویت و ارائه اطلاعات شخصی نیست. وجود یک نرم‌افزار متن‌باز برای رایانه‌های شخصی نیز یکی دیگر از مزیت‌های بیسکیو است.

استفاده از تور (Tor)، پردازش در رایانه کاربر و کیف پول‌های شخصی، باعث شده تا هیچ نقطه متمرکزی در عملیات‌ مرتبط با این صرافی وجود نداشته باشد. نکته منفی این صرافی سرعت پایینِ آن است که به‌واسطه اجرای سیاست‌های امنیتی و حفظ حریم شخصی ایجاد شده است.

طبق گزارش‌ها، حجم معاملات بیسکو برای ارز دیجیتال مونرو، ۱۱۹,۰۰۰ دلار در روز است. ۱۵,۰۰۰ دلار بیت کوین و کمتر از ۵,۰۰۰ اتر نیز در این صرافی به‌صورت روزانه معامله می‌شود.

علی‌رغم حجم معاملات بسیار کم و سرعت پایین، می‌توان گفت که بیسکیو یکی از غیرمتمرکزترین صرافی‌های در دنیاست.

بنکور

صرافی بنکور (Bancor) از یک مدل منحصربه‌فرد در سازوکار خود استفاده می‌کند. در این صرافی، کاربران می‌توانند توکن‌های ERC-20 خود را در با توکن‌های اسمارت (Smart)، توکن اصلی شبکه بنکور، معامله کنند.

در طرف دیگر، دارندگان این توکن‌ها نیز می‌توانند اسمارت‌های خود را با دیگر توکن‌های مبتنی بر ERC-20 معامله کنند. از طریق قراردادهای هوشمند امکان تبادل هر گونه توکن ERC-20 در پلتفرم وجود دارد.

هدف اصلی بنکور، افزایش نقدینگیِ توکن‌هایی است که ارزش بازارشان چندان بزرگ نیست. شایان ذکر است که کارمزد بنکور به‌صورت کارمزد در شبکه اتریوم (GAS) محاسبه می‌شود.

بالانسر (Balancer)

بالانسر خود را یک پلتفرم مدیریت سبد سرمایه‌گذاریِ غیرامانت‌داری و ارائه‌دهنده نقدینگی معرفی می‌کند. با اتصال کیف پول خود به این صرافی می‌توانید اتریوم و طیف گسترده‌ای از توکن‌های مبتنی بر اتریوم را معامله کنید.

اواخر ماه مارس ۲۰۲۰ (فروردین ۹۹)، شبکه اصلی بالانسر راه‌اندازی شد و حجم معاملات روزانه این صرافی در حال حاضر بیش از ۲۱ میلیون دلار عنوان شده است.

آی‌دی‌اکس

صرافی (IDEX) که با نام «صرافی دارایی‌های غیرمتمرکز اتریوم» شناخته می‌شود، از جمله جدیدترین صرافی‌های غیرمتمرکز است که بعد از آغاز به کارش، توجهات بسیاری را به‌سمت خود جلب کرد.

این صرافی شباهت‌های بسیاری با صرافی اتردلتا (EtherDelta) دارد و در واقع نوعی پلتفرم همتابه‌همتا برای تبادل توکن‌های ERC20 است. همچنین در این صرافی امکان سپرده‌گذاری ارزها نیز وجود دارد، قابلیتی که در کمتر صرافی غیرمتمرکزی نظیرش را دیده‌ایم.

امکانات و ساختار آی‌دی‌اکس شباهت‌های بسیاری به صرافی‌های عادی دارد.

صرافی غیرمتمرکز بایننس

بایننس صرافی غیرمتمرکز خود را فوریه سال ۲۰۱۹ (دی ۹۷) راه‌اندازی کرد. کارمزدهای پایین این صرافی را می‌توان نقطه تمایز میان آن و دیگر رقبا دانست. رابط کاربری مناسب و امنیت بالا از دیگر ویژگی‌های این صرافی غیرمتمرکز است.

به یاد داشته باشید که بایننس به‌صورت رسمی اعلام کرده است که کاربران کشورهای تحریم‌شده از جمله ایران، نمی‌توانند به خدمات این صرافی دسترسی داشته باشند. بااین‌حال برخی از کاربران ایرانی گزارش کرده‌اند که با استفاده از تغییر آی‌پی خود موفق به انجام معاملات در این صرافی شده‌اند. کاربران آمریکایی هم امکان انجام معاملات در این صرافی را ندارند.

صرافی غیرمتمرکز بایننس برای معاملاتی که در این پلتفرم انجام می‌شود کارمزد ناچیز ۰.۱ درصدی دریافت می‌کند. اگر این کارمزد با استفاده از ارز دیجیتال بایننس کوین پرداخت شود، این عدد ۰.۰۴ درصد است.

بهترین صرافی های غیر متمرکز ارز دیجیتال در سال 2022

در این نوشته، لیست بهترین صرافی های غیر متمرکز ارز دیجیتال (فهرست معروف ترین DEX ها) برای خرید و فروش انواع رمز ارزها را معرفی می‌کنیم.

در این مطلب قصد داریم فهرست بهترین صرافی های غیر متمرکز را معرفی کنیم. از آنجایی که انجام معاملات از طریق این نوع صرافی‌ها رو به افزایش است، با معرفی لیست معروف‌ترین صرافی های غیر متمرکز به شما کمک می‌کنیم صرافی مناسب خود را پیدا کنید.

مشکل اصلی متمرکز سازی صرافی‌ها این است که یک قدرت مرکزی آن‌ها را مدیریت می‌کند، یعنی شرکتی که منابع مالی و اطلاعات آن را مثل یک بانک سنتی کنترل می‌کند. علاوه بر این سفارش‌های صرافی‌های متمرکز از مدل دفتر سفارشی استفاده می‌کنند که در صرافی‌های قدیمی بورس می‌بینید و دارای یک لیست از سفارش‌های خرید و فروش هستند. از جمله ویژگی‌های یک صرافی متمرکز می‌توانیم به نگهداری دارایی، لیست کردن دارایی، نقدینگی، وجود یک اداره مرکزی، هیئت مدیره و اجرای متمرکز معاملات اشاره کنیم.

متمرکز بودن صرافی‌ها یک ویژگی منفی در دنیای غیر متمرکز محسوب می‌شود. به همین دلیل، حجم معاملات و تعداد کاربران صرافی‌های غیر متمرکز (DEX) روز به روز در حال افزایش است. در ادامه این نوشته، بهترین صرافی های غیر متمرکز برای سال 2022 را معرفی می‌کنیم.

معرفی 10 مورد از بهترین صرافی های غیر متمرکز برتر در سال 2022

در معاملات غیرمتمرکز فقط کافی است کیف پول خود را، که نرم افزار هایی مثل متامسک هستند، متصل کنید و سپس معاملات را به ‌صورت مستقیم از طریق کیف پول انجام دهید. این کار باعث می‌شود معاملات به شکل خصوصی و سریع انجام شوند و دیگر لازم نیست فرآیندهای خسته کننده باز کردن حساب کاربری و معاملات را طی کنید؛ فرآیندهایی که از طریق جستجوهای مداخله آمیز و آزاردهنده احراز هویت مشتری (KYC) شامل اقداماتی مثل تایید هویت، آدرس خانه، درآمد و… می‌شوند، حریم خصوصی شما را نقض می‌کنند. در ادامه با بهترین صرافی های غیر متمرکز آشنا خواهید شد.

صرافی پنکیک سواپ

پنکیک سواپ (PancakeSwap) در میان صرافی های ذکر شده در این لیست سرگرم کننده‌ترین حال و هوا را دارد. در صفحه اصلی این صرافی و در میان زرق و برق و پنکیک‌ها، گزینه‌هایی مثل فارمینگ (Farming)، شرط بندی و قرعه کشی (Lottery) وجود دارد.

طراحی این پلتفرم با وجود لوگوی آن که شبیه به یک پنکیک زنده با دو گوش به نظر می‌رسد، جذاب و غیرعادی است. خیلی از صفحه‌های این پلتفرم از شکلی استفاده می‌کنند که به شکل بی نقصی هفت پنکیک را در یک بشقاب برمی‌گرداند و شاید استعاره‌ای برای یک تغییر عالی باشد. قطعاً این باعث می‌شود بیشتر با طراحی احساس راحتی داشته باشید.

اگرچه شروع کار این صرافی با سرمایه 10 میلیون دلاری از سوی بایننس همراه بود و باعث شد شائبه‌هایی در مورد غیر متمرکز بودن آن به وجود آید، اما هویت هیچ یک از توسعه دهندگان پنکیک سواپ هم مشخص نیست و همین ممکن است شما را مشکوک کند یا ماجرای ساتوشی (ساتوشی ناکاموتو خالق ناشناس بیت کوین) را به یادتان بیندازد.

در هر صورت بهتر است بدانید که سرتیک (Certik) این پلتفرم را حسابرسی کرده است، بنابراین پروتکل‌های آن توسط یک شخص ثالث تایید شده‌اند. همچنین پنکیک سواپ روی پروتکل‌های استخر نقدینگی که شبیه به صرافی‌های سواپ دیگر هستند اجرا می‌شود.

از آنجایی که آخرین نسخه این مورد از بهترین صرافی های غیر متمرکز یعنی PancakeSwap V2 مطابق تصورات سازندگانش موفق شد، پنکیک سواپ باید برای کسانی که به دنبال یک صرافی عالی هستند جذاب باشد.

یونی سواپ؛ از بهترین صرافی های غیر متمرکز

زمانی که یونی سواپ (Uniswap) در سال 2018 منتشر شد، یک پلتفرم انقلابی بود. این حقیقت که می‌توانید توکن‌های ERC20 مبتنی بر اتریوم را در بلاک چین اتریوم و بدون یک دفتر سفارش تبدیل کنید، دستاوردی مثال زدنی بود. در عوض یونی سواپ با استفاده از قراردادهای هوشمند که امکان مبادلات بدون واسطه بین کاربران را فراهم می‌کرد، باعث می‌شد این مبادلات غیر متمرکز و همتا به همتا باشند.

یونی سواپ با استفاده از استخرهای نقدینگی جدید دارایی‌های مورد نیاز برای تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر یا مبادلات سواپ را ایجاد کرد. کاربرانی مثل شما می‌توانند برای مثال جفت ارزهایی مثل اتر / دای (ETH / DAI) را برای افزودن به استخر نقدینگی اضافه کنند. در عوض زمانی که دارایی‌های آن استخر مورد استفاده قرار بگیرند کاربران هم کارمزدها را دریافت می‌کنند. قیمت بر اساس میزان دارایی باقی‌مانده در استخر نقدینگی تعیین می‌شود.

رابط کاربری یونی سواپ یکی از بهترین ویژگی‌های این پلتفرم است. می‌توانید خیلی سریع یونی سواپ خود را به کیف پول متامسک متصل کرده و معامله توکن‌ها را شروع کنید. این مورد از بهترین صرافی های غیر متمرکز ساده و مؤثر است و مهم‌ترین ویژگی آن هم که برای علاقه مندان به ارزهای دیجیتال اهمیت دارد، غیر متمرکز بودن آن است. بعد از گذشت این همه مدت هنوز هم یونی سواپ در خط مقدم امور مالی غیر متمرکز قرار دارد.

هدف کلی یونی سواپ این است که کنترل حاکمیت صرافی را به کاربرانی مثل شما بسپارد. یعنی اگر کاربران هر یک از توکن‌های یونی سواپ را گرو گذاشته باشند (استیک کرده باشند) می‌توانند از طریق رای دادن به تعیین آینده صرافی کمک کنند. از آن زمان بسیاری از صرافی‌ها به خاطر موفقیت‌ها و منبع باز بودن یونی سواپ، مدل‌های این پلتفرم را به‌صورت مستقیم کپی کرده‌اند.

نسخه Uniswap V3 که به‌تازگی منتشر شد، بهبود نقدینگی، نحوه اجرا و بازدهی زیرساخت یونی سواپ را به همراه داشته است. پروتکل‌های یونی سواپ همچنان تکامل پیدا می‌کنند، بنابراین زمانی که پروتکل‌های دیگر با رابط کاربری مشابه یونی سواپ را به چالش می‌کشیدند، تیم سازنده این مورد از بهترین صرافی های غیر متمرکز توانستند پلتفرم خود را برای کاربران به روز نگه دارند.

صرافی غیر متمرکز ام دکس (MDEX)

با وجود اینکه به‌زودی نرخ گس روی بلاک چین اتریوم کاهش پیدا می‌کند، صرافی ‌ام دکس (MDEX) با در نظر گرفتن حجم ارزش بازار MDEX و MDEX (BSC) موفق شد یونی سواپ را از نظر حجم مارکت کپ تحت الشعاع قرار دهد. ام دکس از اینکه خودش را به‌ عنوان «بزرگ‌ترین اکوسیستم دیفای» معرفی کند هیچ شرمی ندارد.

با اینکه این پلتفرم فقط از ژانویه 2021 کار خود را شروع کرده و MDEX (BSC) هم اخیراً در آوریل 2021 منتشر شد، احتمالاً این صرافی همین حالا هم به بزرگ‌ترین صرافی غیر متمرکز جهان تبدیل شده است. ارزش بازار این پروتکل در هر دو بلاک چین بیش از 1 میلیارد دلار است.

با توجه به اینکه موفقت صرافی‌ ام دکس در این زمان کوتاه بی‌نظیر بود، این صرافی می‌توانست در فهرست بهترین صرافی های غیر متمرکز جایگاه اول را داشته باشد؛ اما به‌دلیل تاثیرگذاری زیاد یونی سواپ و همچنین مرتبط بودن آن در این فضا، صرافی ‌ام دکس یک رتبه پایین‌تر از یونی سواپ جای گرفت. شاید کاربران به خاطر ساخته شدن ام دکس توسط شرکت هوبی (Huobi) که یک نهاد متمرکز است احساس ناراحتی کنند، در حالی که یونی سواپ از همان ابتدا توسط یک نهاد غیر متمرکز و بدون عرضه اولیه (ICO) ساخته شده است.

صفحه اصلی ام دکس با وجود تصاویر گرافیکی و اعدادی که به سمتتان پرتاپ می‌شوند شبیه به یک صرافی متمرکز به نظر می‌رسد. این مسئله بدی نیست چون ‌ام دکس امکان تعامل پویا را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. شاید اگر به ‌جای رابط کاربری بی‌صدای یونی سواپ، با اعدادی که فورا به شما نشان داده می‌شوند احساس راحتی بیشتری داشته باشید بتوانید با این مسئله هم راحت‌تر کنار بیایید. ویژگی سواپ این صرافی هم درست به ‌اندازه یونی سواپ بصری است و گزینه‌هایی مثل پولینگ (Pooling)، لیکوئیدیتی و معامله در رأس این پلتفرم قرار دارند.

اگر بخواهیم به‌صورت کلی بگوییم، شما باید ام دکس را به ‌عنوان یکی از بهترین صرافی های غیر متمرکز در رادار خود جای بدهید. استفاده از آن ساده است و ویژگی هایی که به کاربران ارائه می‌دهد رشد بی سابقه‌ای نسبت به هر صرافی غیر متمرکزی ایجاد کرده است.

سوشی سواپ از بهترین صرافی های غیر متمرکز

سوشی سواپ (SushiSwap) در لیست صرافی های غیر متمرکزی که مضمونی مرتبط با آشپزی دارند در جایگاه اول قرار دارد. اگر به‌ جای تک شاخ‌ها عاشق سوشی هستیدT ممکن است این پلتفرم با سلیقه شما بیشتر جور باشد. در هر حال سوشی سواپ شباهت زیادی به یونی سواپ دارد، دلیلش هم این است که یکی از زیر شاخه‌های یونی سواپ است.

البته این پلتفرم فقط یک زیرمجموعه بامزه با طراحی مرتبط با سوشی نیست. سوشی سواپ به شکل بحث برانگیزی یک «حمله خون آشامی» در یونی سواپ راه انداخت و نقدینگی آن را با ارائه پاداش‌ها و انگیزه‌های بزرگ برای تغییر به افرادی که از یونی سواپ به این پلتفرم مهاجرت کرده‌اند، تخلیه کرد. در عرض دو هفته بیش از 1 میلیارد دلار ارز دیجیتال جابجا شد. در یک جدال دیگر بنیان گذار ناشناس پلتفرم هم 14 میلیون دلار از ارزهای Sushi خود را فروخت ولی بعد پشیمان شد و آن را برگرداند.

با وجود همه این مسائل، سوشی سواپ همچنان یکی از بهترین صرافی های غیر متمرکز پیشرو باقی مانده است. توزیع پاداش‌ها یا سودی که سهامداران با مشارکت در استخرهای نقدینگی ایجاد می‌کنند به شکلی تنظیم شد که افرادی که سهام کمتری دارند هم پاداش خوبی دریافت کنند، نه فقط افرادی که سهام خیلی زیادی دارند. همچنین جوایزی با طراحی شبیه به سوشی هم وجود دارد.

رابط کاربری سوشی سواپ خیلی مدرن‌تر از یونی سواپ به نظر می‌رسد و انجام معاملات با آن هم مانند یونی سواپ ساده است. درست مثل یک کپی از نسخه Uniswap V2 می‌توانید تمام گزینه‌های مختلف، از استخرها گرفته تا سودها و تحلیل‌ها را در بخش بالایی پلتفرم پیدا کنید. اگر می‎توانید بحث و جدل‌ها را نادیده بگیرید و به پاداش‌های مربوط به شرط بندی علاقه دارید، سوشی سواپ یک صرافی بدون تمرکز عالی برای شما محسوب می‌شود.

صرافی غیر متمرکز برگر سواپ

برگر سواپ (BurgerSwap) هم مثل یونی سواپ و همتای غذایی آن سوشی سواپ معامله و درصدی از سود استخرهای نقدینگی را ارائه می‌دهد. چیزی که باعث تفاوت برگر سواپ می‌شود، پاداش‌هایی است که برای مشارکت در حاکمیت ارائه می‎‌دهد؛ یعنی اگر شرکت کننده فعالی در رای گیری در مورد مسیر آینده پروتکل باشید، پاداشی به شکل رمز ارز برگر (BURGER) در برگر سواپ دریافت می‌کنید.

یکی از نقاط قوت اصلی برگر سواپ پلتفرم «دموکراتیزه شده» آن است. همچنین این حقیقت که یکی از بهترین صرافی های غیر متمرکز یعنی برگر سواپ به جای بلاک چین اتریوم، روی اسمارت چین بایننس(BSC) مستقر است، نشان دهنده این است که برگر سواپ قرار است بیت کوین، اتر، بیت کوین کش (BCH) و ریپل (XRP) را هم به عنوان توکن‌های BEP-20 داشته باشد.

با اینکه برگر سواپ به‌ اندازه سوشی سواپ مدرن به نظر نمی‌رسد، اما از نظر بصری به‌اندازه یونی سواپ رضایت بخش است. طبیعتاً این پلتفرم در حالت دارک مود منتشر شد و گزینه‌هایی مثل سواپ، نقدینگی و حاکمیت در سمت چپ آن به وضوح به نمایش گذاشته شده‌اند. رویدادها هم به شکل سازمان یافته ارائه شده‌اند. اگر به دنبال ارزهای دیجیتالی خارج از بلاک چین اتریوم و کیفی می‌گردید که تمرکز زیادی بر روی حاکمیت داشته باشد، برگر سواپ می‌تواند یکی از بهترین صرافی های غیر متمرکز با مضمون آشپزی باشد.

صرافی غیر متمرکز جاست سواپ

صرافی جاست سواپ با پشتیبانی بلاک چین ترون (TRON) کار می‌کند و توکن‌های TRC-20 را برای انجام مبادلات دیفای به کار می‌گیرد. در این صرافی می‌توانید توکن‌های TRC-20 با جفت توکن‌های دیگر در بلاک چین ترون مبادله کنید.

جاست سواپ هم مثل پسر عموی تک شاخ (یونی سواپ) و همتایان خود که مضمونی مرتبط با آشپزی دارند، پلتفرمی برای مبادله آسان توکن است. با این حال جاست سواپ برخلاف سایر برنامه‌ها ویژگی‌های زیادی هم ندارد. به ‌دلیل اینکه پروتکل جاست سواپ نسبتا جدیدتر از همتایان خود است، این صرافی مثل برنامه‌های غیر متمرکز دیگر دارای ویژگی‌های استیکینگ و پاداش نیست.

جاست سواپ هنوز هم صرافی اصلی برای استفاده از توکن‌های TRC-20 محسوب می‌شود و برای برخی از افراد گزینه مناسبی است. در حال حاضر بلاک چین ترون از بلاک چین اتریوم سریع‌تر و ارزان‌تر است و باعث می‌شود انجام معاملات برای خیلی از افراد راحت‌تر باشد.

بنابراین اگر ارزهای دیجیتال زیادی در شبکه TRC-20 دارید یا اینکه فقط می‌خواهید ببینید معامله کردن در پلتفرمی که مبتنی بر اتریوم نیست به چه شکل است، شاید جاست سواپ همان چیزی باشد که به دنبالش می‌گردید.

بیسک (Bisq) از بهترین صرافی‌های غیر متمرکز

صرافی بیسک (Bisq) به اینکه یک سازمان مستقل غیر متمرکز (DAO) است افتخار می‌کند. یک سازمان مستقل غیرمتمرکز با قوانین کامپیوتری کار می‌کند. شرکتی با یک هیئت مدیره یا یک سازمان غیرانتفائی این قوانین را اداره نمی‌کنند، چون حتی سازمان‌های غیر انتفائی هم نهادهای متمرکز هستند. بیسک فقط نرم افزار است و قوانین هم توسط نرم افزار کنترل می‌شوند.

این مورد از بهترین صرافی های غیر متمرکز امکان خرید بیت کوین (BTC)، لایت کوین (LTC) و اتر (ETH) را همراه با تمام انواع فیات مثل دلار استرالیا (AUD)، دلار آمریکا (USD)، یورو (EU) و سایر موارد دیگر فراهم می‌کند. صرافی بیسک به‌اندازه سایر صرافی های غیر متمرکزی که در اینجا ذکر کردیم ثروتمند نیست، اما دلیل اینکه در فهرست بهترین صرافی های غیر متمرکز قرار دارد این است که می‎تواند با یک روش خصوصی و امن که باعث تقویت ارزش‎‎های تمرکززدایی می‌شود، بیت کوین و بقیه آلت کوین‌ها را با فیات معامله کند.

با اینکه استفاده از این پلتفرم ساده است و طراحی خیلی تمیزی هم دارد، ممکن است عادت کردن به آن کمی سخت‌تر باشد. یکی از دلایل این موضوع این است که واقعاً لازم است برنامه را دانلود کنید و فقط با یک جستجو در مرورگر خود نمی‌توانید آن را باز کنید. اما بعد از دانلود دیگر شروع سریع کار با آن سخت نیست. بیسک ویدیوهای زیادی برای افرادی که در کار کردن با این پلتفرم دچار مشکل می‌شوند ارائه می‌دهد.

اگر قرار بود لیستی از پلتفرم‌هایی که به حفظ ارزش تمرکززدایی، حریم خصوصی و قابلیت اطمینان کمک می‌کنند ارائه دهیم، صرافی بیسک در صدر این لیست قرار می‌گرفت. قطعاً اگر می‌خواهید در عین معامله بیت کوین روحیه تمرکززدایی خود را هم حفظ کنید، باید پلتفرم بیسک را هم در نظر بگیرید.

صرافی غیر متمرکز اوپن اوشن

اوپن اوشن (OpenOcean) به‌عنوان یک صرافی غیر متمرکز گردآورنده در این فهرست آورده شده است. این پلتفرم چندین صرافی غیر متمرکز را گرد هم می‌آورد، حتی آن‌هایی که در فهرست بهترین صرافی های غیر متمرکز هستند مانند سوشی سواپ و یونی سواپ، سپس سعی می‌کند بهترین قیمت دارایی منتخب شما را از میان بسیاری از برنامه‌های غیر متمرکز ارائه دهد.

آن‌ها با سیاست‌های «عدم پرداخت کارمزد اضافی»، تغییر ندادن کارمزدهای پروتکل و حتی لزوم حفاظت از کاربران در صورت بالا یا پایین رفتن قیمت دارایی موفق شدند مشتری جذب کنند. نسخه PRO صرافی اوپن اوشن امکان استفاده از ابزارهای معاملاتی معمولی مثل نمودارهای کندل، تنظیمات سود و ضرر، سفارش‌های محدود و… را فراهم می‌کند.

اگر توکن خاصی دارید که به دنبال آن هستید و می‌خواهید ببینید کدام صرافی غیر متمرکز معامله بهتری را ارائه می‌دهد، ممکن است انتخاب شما اوپن اوشن باشد. با این وجود اگر به دنبال معاملات غیر متمرکز خالص هستید، شاید تجمیع معاملات متمرکز اوپن اوشن مناسب شما نباشد.

صرافی غیر متمرکز هانی سواپ

صرافی هانی سواپ (HoneySwap) شبیه به یونی سواپ است، با این تفاوت که در آن تغییرات ساختاری در زمینه جفت‌های معاملاتی xDai وجود دارد. با اینکه تقریباً هیچ صرافی غیر متمرکزی xDai را ارائه نمی‌دهد، اگر به این استیبل کوین علاقه دارید ممکن است هانی سواپ چیزی باشد که به دنبالش هستید. این صرافی راهی برای درآمدزایی، یا روشی برای انتقال توکن‌های ERC-20 به شبکه xDai ارائه می‌دهد و این امکان را برای شما فراهم می‌کند که فیات خود را با xDai مبادله کنید.

هانی سواپ قصد ندارد چیزی بیشتر از یک نمونه شبیه سازی شده از یونی سواپ باشد. در این صورت شما حتی اگر از قبل نمی‌خواستید هم حالا بخش بزرگی از اکوسیستم مالی غیر متمرکز را می‌خواهید.

صرافی غیر متمرکز وان اینچ

آخرین مورد در فهرست بهترین صرافی های غیر متمرکز صرافی وان اینچ (1inch Exchange) است. وان اینچ یکی دیگر از صرافی های غیر متمرکز گردآورنده در این لیست است. این صرافی غیر متمرکز از پروتکل‌های نقدینگی که معاملات را آسان‌تر می‌کنند و پروتکل خود را مبتنی بر الگوریتم‌ها قرار می‌دهند استفاده می‌کند.

اگر نگران این هستید که یک کوین در صرافی اوئیسس (Oasis) قیمتی کمتر از صرافی یونی سواپ داشته باشد، می‌توانید با استفاده از صرافی وان اینچ نگرانی‌های خود را کاهش دهید. همچنین این پلتفرم روی اسمارت چین اتریوم و بیت کوین اجرا می‌شود و گزینه‌های معاملاتی متنوعی در اختیار شما قرار می‌دهد.

به نظر می‌رسد با وجود توکن حاکمیتی که اخیراً در دسامبر 2020 منتشر شد، صرافی وان اینچ به‌ عنوان بخشی از اکوسیستم دیفای توجه مشتریان را به خود جلب می‌کند.

جمع‌بندی در مورد بهترین صرافی های غیر متمرکز

هنوز کل فضای صرافی غیر متمرکز جدید است و فهرست کاملی از بهترین صرافی های غیر متمرکز وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید. بسیاری از این صرافی‌ها منبع باز هستند و باعث می‌شوند کاربران به پروتکل‌های همتا به همتا اعتماد کنند، همچنین ذهن‌های خلاق می‌توانند آن‌ها را بررسی و اصلاح کنند. با وجود پروژه‌های زیادی که راه اندازی شده‌اند و افراد متعددی که متعقدند تمرکززدایی باید انجام شود، ممکن است زودتر از آنچه بعضی‌ها فکر می‌کنند شروع به زندگی در یک جهان مالی غیر متمرکز کنیم.

منبع مورد استفاده:

https://www.arzido.com/learn/

دکمه بازگشت به بالا