یکی از قدیمی ترین دانشگاه المان و اروپا در جدول

با کهن ترین و قدیمی ترین دانشگاه های جهان آشنا شوید

قرن‌ها است که مراکز آموزش عالی در قسمت‌های مختلف جهان دایر هستند. اگر چه در طول زمان بسیاری از قدیمی ترین دانشگاه های جهان منحل شده‌اند و جای خودشان را به دانشکده‌های جدا از هم و یا کالج‌های مختلف داده‌اند، اما هنوز دانشگاه‌هایی هستند که از گذشته‌های دور تا به الان قدمت خودشان را حفظ کرده‌اند و با شرایط امروزی خودشان را تطبیق داده‌اند. اگر قصد ادامه تحصیل در آلمان یا دیگر کشورهای اروپایی را دارید با این مقاله از ملک پور همراه باشید.

تحصیل در آلمان با دیپلم |تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

معرفی قدیمی ترین دانشگاه های جهان

در مقاله پیش رو، قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان را که دربین قرار دارند به شما معرفی می‌کنیم. رتبه بندی ‌Qs یک رتبه‌بندی جهانی برای بیش از ۸۵۰ دانشگاه در سراسر دنیا است که براساس شاخص‌های متفاوتی دانشگاه‌های جهان را رتبه‌بندی می‌کند. به دلیل اینکه قابل ملاحظه از دانشگاه‌های قدیمی و فعال در اروپا هستند، بیشتر موارد لیست « قدیمی ترین دانشگاه های جهان »در قاره اروپا واقع شده است، اما در این مقاله یک نماینده آفریقایی را نیز برای معرفی در نظر گرفته‌ایم. ما را تا آخر این مقاله همراهی کنید و قدیمی ترین دانشگاه‌ های دنیا را بشناسید.

ایتالیا: دانشگاه بولونیا، تاسیس در سال 1088

قدیمی ترین دانشگاه در اروپا و همچنین قدیمی ترین دانشگاه در جهان، دانشگاه بولونیا در ایتالیا است. در حقیقت، اصطلاح “دانشگاه” (“universitas” در لاتین) اولین بار برای این موسسه آموزشی ساخته شد و این کلمه تا پیش از آن وجود نداشت. این دانشگاه در اصل برای ترویج مطالعات حقوقی تاسیس شده بود، و در طولانی مدت شاخه ها و رشته هایی دیگر نیز به آن افزوده شده است. در طول قرن ها، فارغ التحصیلان برجسته دانشگاه بولونیا شامل تعدادی از پاپ ها، کوپرنیک، دانته و حتی ماشین ساز معروف “Enzo Ferrari” بوده است.

انگلستان: دانشگاه آکسفورد، تاسیس در سال 1096، و دانشگاه کمبریج، تاسیس در سال 1209

دانشگاه آکسفورد قدیمی ترین و معروف ترین دانشگاه انگلستان است. رقیب جدی آن، دانشگاه کمبریج، تقریبا 100 سال بعد تاسیس شد؛ زمانی که به دلیل اختلافات سیاسی، عده زیادی از استادان و محققان آکسفورد را ترک کرده و بسیاری از آنها در کمبریج مستقر شده و یک دانشگاه جدید را راه اندازی کردند. هر دو دانشگاه امروزه در میان بهترین دانشگاههای جهان قرار دارند.

اسکاتلند: دانشگاه سنت اندروز، تاسیس در 1413-1410

قدیمی ترین دانشگاه اسکاتلند بین سال های 1410 تا 1413، نیم قرن پس از دومین جنگ استقلال اسکاتلند تاسیس شد. در ابتدا، موضوعات تدریس در زمینه الهیات و فلسفه بود؛ ولی امروزه دانشگاه St Andrews برنامه های تحصیلی را در طیف گسترده ای از رشته های دانشگاهی ارائه می دهد.

فرانسه: دانشگاه پاریس، تاسیس در حدود سال 1150

بحث هایی پیرامون تاریخ اولیه تاسیس دانشگاه پاریس در فرانسه، که به “سوربن” مشهور است وجود دارد. این دانشگاه در ابتدا در سال 1150 به عنوان یک شرکت خصوصی پدید آمد و بعدها به عنوان یک دانشگاه شناخته شد. امروزه دانشگاه پاریس دیگر به شکل اصلی و اولیه خود وجود ندارد، چرا که پس از وقوع انقلاب در اواخر دهه 1960، دانشکده ها به سیزده موسسه علمی مستقل تقسیم شدند.

پرتغال: دانشگاه کوئیمبرا، تاسیس در سال 1290

قدیمی ترین دانشگاه پرتغال در ابتدا در سال 1290 در لیسبون تاسیس شد و قبل از اینکه به طور دائم در محل فعلی خود مستقر شود، چندین بار تغییر مکان داد. دانشگاه کوئیمبرا همنام گروه “Coimbra” می باشد که انجمنی متشکل از دانشگاه های سنتی تحقیقاتی در اروپا است که بسیاری از دانشگاه های عضو آن در این مقاله معرفی شده اند.

اتریش: دانشگاه وین، تاسیس در سال 1365

دانشگاه وین دارای بیش از یک رکورد است: نه تنها قدیمی ترین دانشگاه در میان کشورهای آلمانی زبان است؛ بلکه با دارا بودن بیش از 90 هزار دانشجو، بیشترین تعداد ثبت نام شدگان را دارد؛ و در بیشتر رتبه بندی ها، دانشگاه وین (University of Vienna) معمولا به عنوان بهترین دانشگاه اتریش انتخاب می شود.

آلمان: دانشگاه هایدلبرگ، تاسیس در سال 1386

قدیمی ترین دانشگاه در آلمان در شهر کوچک هایدلبرگ (Heidelberg)، بین فرانکفورت و اشتوتگارت واقع شده است. جمعیت دانشجویی 30 هزار نفری آن تقریبا در حدود یک پنجم جمعیت شهر را تشکیل می دهند. اما تاثیر آن فقط به این منطقه محدود نمی شود؛ بلکه با تمرکز بر روی تحقیقات پیشرفته، دانشگاه هایدلبرگ بیش از 30 نفر از برندگان جایزه نوبل را پرورش داده است.

سوئد: دانشگاه اوپسالا، تاسیس در سال 1477

این دانشگاه چندین قرن پیش از آنکه مردمان مدیترانه ای پی به مفهوم دانشگاه برده باشند، به عنوان مرکز آموزش عالی در شمال ایجاد شد. در میان مناطق شمالی اروپا، کشور سوئد اولین کشوری بود که در سال 1477 دانشگاه اوپسالا در آن تاسیس گردید. اوپسالا (Uppsala)، یک شهر کوچک در شمال استکهلم، شهری است که معمولا بیشتر زندگی دانشجویی در سوئد را دربرمی گیرد.

دانمارک: دانشگاه کپنهاگ، تاسیس در سال 1479

دانمارک به سرعت از سوئد پیروی کرد و دو سال بعد دانشگاه کپنهاگ (University of Copenhagen) را تاسیس نمود. فارغ التحصیلان برجسته آن شامل فیلسوفی به نام Søren Kierkegaard و همچنین Niels Bohr برنده جایزه نوبل فیزیک می باشد. این موسسه یکی از معتبرترین دانشگاههای دانمارک و همچنین بزرگترین دانشگاه این کشور است.

لیتوانی: دانشگاه ویلنیوس، تاسیس در سال 1579

جوان ترین دانشگاه در لیست ما که جزو دانشگاه های قدیمی اروپا است، دانشگاه ویلنیوس (Vilnius University) می باشد. با قدمتی نزدیک به 500 سال، ویلنیوس قدیمی ترین دانشگاه در لیتوانی و در واقع در تمام سه کشور حوزه دریای بالتیک است.

ایتالیا: دانشگاه پادوا، تاسیس در سال 1222

دانشگاه پادوا (Università di Padova یا University of Padua) که در سال ۱۲۲۲ میلادی در شهر پادوا ایتالیا تأسیس شده، یکی از قدیمی‌ترین و مشهورترین دانشگاه های ایتالیا و اروپا است. این دانشگاه دولتی، رتبه ۲۱۶ دانشگاه‌های جهان و رتبه ۴ دانشگاه‌های ایتالیا را دارد. هم‌اکنون بیش از ۶۲۵۰۰ دانشجو در دانشگاه پادوا در حال تحصیل هستند و هر سال بیش از ۱۲۰۰۰ نفر از این دانشگاه فارغ التحصیل می‌شوند. این دانشگاه همچنین به دلیل تحقیقات انقلابی در زمینه نجوم، قانون، پزشکی و فلسفه بسیار مشهور است. دانشگاه پادوا همچنین دارای یکی از قدیمی‌ترین باغ‌های گیاه‌شناسی دنیا و ۹ موزه است.

نیکولاس کوپرنیک، گالیلئو گالیله، آندریا واسلیو، ویلیام هاروی، پیترو د آبانو و کارلو گولدونی برخی از دانشمندان، پزشکان، فیلسوفان، حقوق‌دانان و نویسندگانی هستند که دانشگاه پادوا را به قطبی برای کشف و گسترش دانش و فرهنگ اروپا تبدیل کرده‌اند.

النا کورنارو پیسکوپیا (Elena Cornaro Piscopia) یکی از نخستین زنانی بود که یک مدرک دانشگاهی دریافت کرد؛ او در سال ۱۶۷۸ در رشته فلسفه و با درجه دکتری از دانشگاه پادوا فارغ التحصیل شد. او نخستین زنی در جهان بود که موفق به دریافت مدرک دکتری شد.

مصر: دانشگاه الازهر، تاسیس در سال 1961

هر چند که سال تاسیس این دانشگاه به سال ۹۷۰ میلادی در شهر قاهره برمی‌گردد، اما این دانشگاه در سال ۱۹۶۱ موفق شد حالت دانشگاهی به خود بگیرد و در فهرست دانشگاه‌های جهان قرار داشته باشد. دانشگاه الازهر در ابتدا به‌عنوان یک مدرسه فعالیت داشت و محل تعلیم دانش آموزان از سطوح ابتدایی تا عالی بود. همچنین در سال‌های اولیه فعالیت، تنها علوم اسلامی در این مدرسه آموزش داده می‌شد اما امروزه دوره‌های متعددی مانند کسب و کار، اقتصاد، پزشکی، مهندسی و کشاورزی در این دانشگاه ارائه می‌شود. این دانشگاه در رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های جهان در منطقه عرب نشین، دارای جایگاه ۴۱ در سال ۲۰۱۹ است.

البته جالب است که بدانید که دانشگاه قرویین که در شهر فاس در کشور مراکش قرار دارد قدیمی‌ترین دانشگاه جهان است. این دانشگاه در سال ۸۶۹ میلادی به عنوان یک مدرسه دینی بنیاد شد و امروزه یکی از مراکز روحانی و آموزشی سنی‌مذهبان است. همچنین قدیمی‌ترین دانشگاه در آسیا که دانشگاه سانتو توماس فیلیپین است در سال  ۱۶۱۱ میلادی بنیان گذارده شد.

دکمه بازگشت به بالا