چرا باید لباس خوب بپوشیم؟

چرا باید خوشتیپ باشیم و لباس خوبه چه تاثیرات روانی می تواند بر حال ما و اطرافیانمان داشته باشد؟ همه ما دوست داریم که بهترین لباس ها از لحاظ رنگ ، کیفیت و اینکه خوش انداممان نشان دهد را بپوشیم و این قطعا با ویژگی های بارز ما انسان ها بر می گردد اما بواقع نمیدانیم که لباس مناسب چه تاثیری بر ما دارد؟ در این مثاله به عوامل موثر بر این مساله بطور مفصل خواهیم پرداخت.

لباس مناسب چگونه حالمان را خوب می کند

برای داشتن حال خوب عوامل زیادی دخیل هستند اما یکی از چیزاهایی که حال افراد به خصوص خانم ها را تحت تاثیر قرار می دهد لباس هایی است که می پوشند. البته نا گفته نماند که این تاثیر پذیری می تواند هم مثبت باشد هم منفی اما اگر شرایط و اوصولی را رعایت کنند به راحتی می توانند تاثیر مثبت و حال خوبی را از انتخاب های خود در پوشیدن لباس ها داشته باشند زیرا این موضوع یک واقعیت اثبات شده است که مد و لباس و رنگ ها می توانند تاثیر مثبت و یا منفی داشته باشد.

محققان می گویند نوع پوشش شما بیانگر حالات روحی شماست اما این موضوع برای همه صادق نیس طرز تفکر، حس تنوع، وضع مالی و چارچوب های جامعه از عوامل تاثیر گذاری هستند که ما را در انتخاب پوشش هایی که دوس داریم محدود تر می کند. در این بین یک عامل دیگری هم هست که برای بیشتر افراد تاثیر بسزایی در انتخاب آن ها دارد و آن موضوع سن افراد است.

مثلا در یک مراسم عروسی معمولا برای بچه های کوچیک لباس مشکی انتخاب نمی کنند و یا بزرگتر ها کمتر از رنگ های شاد استفاده می کنند. لباسی که می پوشیم اگر باب میل ما باشد حس اعتماد به نفس و امید و همچنین نشاط را در ما بر می انگیزد به همین دلیل است که وقتی که بی حوصله هستید بهتر است سعی کنید لباس های شادی را که دوست دارید را در خانه بپوشید و یا بیرون بروید.
البته خرید و انتخاب لباس مثلا خرید دامن زنانه گاهی عملی پیچیده ای است زیرا شما با یک تصور ذهنی از استایل و سبک مورد علاقه ای که دوست دارید به فروشگاها می روید به محض رسیدن به فروشگاه با تنوع بیشتری از رنگ و مدل استایل مارک روبرو می شوید که انتخاب را برای شما پیچیده تر می کند بنابر این اگر با یک پس زمینه ذهنی برای خرید به فروشگاها بروید راحت تر می توانید انتخاب مناسب و ایده آل خود را داشته باشید.

تاثیر لباس خوب بر حالات روحی روانی و مغزی

همان طور که گفتیم سبک لباس پوشیدن بر روی حالات ما اثر مستقیم دارند این تاثیرات می تواند انرژی و واکنش های متفاوتی داشته باشد که بر روی ذهن و روح ما تغییرات ایجاد کند مثلا:

قدرت می دهند

:: تاثیر لباس مناسب و القا قدرت بیشتر
برخی لباس ها هستند که با پوشیدن آنها باعث می شود اعتماد به نفس شما بالا برود و همین امر حس قدرت را در ضمیر ناخوداگاه شما بوجود می آورد لباس های رسمی از این دسته از پوشش ها هستند که چنین حسی را در شما بوجود می اورد به همین دلیل است معمولا به آقایون کت شلوار سورمه ای و یا آبی کاربنی را برای یک جلسه کاری و یا ملاقت مهم پیشنهاد می کنند.

متفکرتر می کنند

:: تاثیر لباس مناسب بر باز شدن فکر و خلاق شدن ذهن
برخی لباس ها مثل لباس های رسمی علاوه بر حس قدرتی که به شخص منتقل می کند باعث می شود که فرد با سرعت بالاتری به تفکر بپردازد.


ورزش سخت

:: تاثیر لباس بر انجام کارهای سخت تر
برخی لباس ها هستند که به شما روحیه ی ورزشکاری می دهند و باعث می شود ورزش هایی که در حالت عادی سخت هستند در ذهن شما راحت و آسان جلوه کند. رنگ قرمز یک رنگ محرک است که با پوشیدن آن موقع ورزش ما را مجبور به ورزش سخت می کند زیرا این حسی است که از ضمیر نا خوداگاه برای ما ایجاد می شود. طبق مطالعاتی که درباره این موضوع در المپیک 2004 انجام شده ثابت شده است که بازیکنان با پوشش قرمز موفقیت بیشاری نسبت به بازیکنان آبی پوش داشتند.

باهوش تر شدن

:: تاثیر لباس بر هوش
احتمالا دیده اید که برای برخی کار ها فرم و لباس مخصوص تهیه می شود و افرادی که در آن حوزه کار می کنند موظفند فرم مخصوص به آنجا را بپوشند این امر باعث می شود به هنگام پوشیدن فرم مخصوص کاری هوش شما به هنگام انجام آن کارافزایش بیابد.

تمرکز بیشتر

:: تاثیر لباس مناسب بر تمرکز بیشتر :
برخی ازکار ها استایل و سبک لباس مخصوص خود را دارد وقتی لباس مناسبی پوشیده اید که به شما حس حرفه ای بودن در آن کار را القا می کند و این حس تاثیر مستقیم بر تمرکز شما در انجام آن کار و موضوعی که مورد بررسی قرار داده اید دارد.

میل به ورزش

:: تاثیر لباس مناسب بر میل به ورزش و ورزش کردن بیشتر
لباس هایی هستند که مناسب ورزش اند چه برای باشگاه و چه برای بیرون و فضای باز و با پوشیدن لباس ورزشی این حس به شما القا می شود که زمان ورزش و تمرینات بدنی است زیرا این پوشش باعث می شود ذهن شما خود را آماده ورزش های فیزیکی کند.

خوشحال می کند

تاثیر لباس مناسب بر روحیه
یکی دیگر از تاثیرات لباس پوشیدن احساس خوشحالی است. اگر شما لباسی را که دوست دارید به تن کنید باعث شادی و خوشحالی برای شما شده و این امر موجب احساس رضایت می شود و از طرفی حس امید را در شما افزایش می دهد که تمام این ها سبب می شوند تا در فعالیت های روزانه شما اثرات مثبتی بگذارد.

کمتر کردن وزن

:: تاثیر لباس مناسب بر کم کردن وزن
معمولا برای اکثر افراد اتفاق افتاده است وقتی بعد از مدتی لباس خود را می پوشید دیگر در آن لباس راحت نیستید و قاعدتا برای لبای برای آنها تنگ شده است در این هنگام است که متوجه می شوند که در حال اضافه وزن و تغییر کردن سایز و وزن خود هستند و بهتر است زودتر جلوی این آن را بگیرند.

اندازه های خود را بدانید

از گزینه های مهم برای داشتن یک لباس که مناسب با بدن شما باشد این است که اندازه های خود را در خاطر داشته باشید. شما چه بخواهید لباسی را آماده از فروشگاها بخرید و یا بخواهید به خیاط سفارش دهید دانستن اندازه های خود بسیار ضروری است. این کار را بهتر به کمک متر نواری انجام دهید و اندازه های آن را به عدد یادداشت کنید اندازه های مهم شامل :
1.دور سر خود را برای انتخاب کلاه اندازه بزنید
2.دور کمر طبیعی
3.دور مچ و بازو برای اندازه آستین
4. دور باسن که برای لباس های زنانه نیاز است
5.دور گردن، این اندازه برای لباس های مردانه مناسب است
6.نیم تنه که فاصله آن از کشاله ران تا انتهای مچ پا است
7.اندازه پهن تربن و بیشترین قسمت بالا تنه
تاثیر لباس خواب در رابطه زناشویی |تاثیر لباس خواب در رابطه زناشویی نی نی سایت

مطمئن بودن از اینکه لباس متناسب است

اهمیت یه استایل و لباس خوب این است که متناسب شما باشد هنگام تهیه لباس در نظر داشته باشید، لباسی که متناسب شما است ولی ظاهر زیبایی ندارد بهتر است از لباسی که متناسب شما نیس و فقط قشنگی دارد. لباس متناسب به آن دسته از لباس هایی گفته می شود که وقتی آن را پوشیدید نه تنگ باشد به حدی که تکان خوردن برای شما دشوار شود و نه خیلی گشاد باشد که در لباس گم شوید. متناسب بودن یعنی راحت بودن در لباس.
اگر قصد کاهش وزن دارید بهتر است خرید و تهیه لباس را به بعد از اینکه به وزن و استایل ایده آل خود رسیده اید انجام دهید و اصلا لباسی که فکر می کنید برای مدت کوتاهی می خواهید بپوشید را نخرید.
از طرفی برای تهیه شلوار توجه کنید تا حتما قد شلوار اندازه باشد و متناسب با قد خودتون شلوار خریداری کنید زیرا اگر قد کوتاهی داشته باشید مجبور به تا زدن شلوار هستید که این تا زدن از عواملی است که شما را قد کوتاه تر نشان می دهد.

لباس ها خود رابرای حال بخرید

گاهی اوقات موقع خرید لباس ممکن است لباسی را ببینیم و فکر کنیم برای تابستان و یا زمستان آینده مناسب باشد و قصد خرید آن را کنید اما این کار درست نیست زیرا ممکن است شما آن لباسی که چندین ماه پیش خریده اید را نپوشید و صرفا پول خود را هدر داده اید . بهتر است در موقع خرید به فکر حال باشید و و برای خود لباس مناسب را خریداری کنید.
اگر کت یا جلیقه انتخاب کردید که تمام بدن شما را نپوشاند پس مناسب شما نیست و بهتر است یکی دیگه را امتحان کنید. و یا اگر لباسی برای شما گشاد است و در آن فرو می روید پس آن هم مناسب شما نیست و بهتر است یک سایز دیگر را امتحان کنید.

بررسی کنید ظاهر لباس مورد نظر شما از پشت چطور است
یکی از نکاتی که اغلب مورد توجه قرار نمی گیرد ایست لباس از پشت است برای اینکه از متلک های افراد مزاحم دور باشید در انتخاب لباس خود به این نکته هم توجه کنید.
مثلا شما یه دست کت و شلوار را پوشیده اید و. خود را در آیینه نگاه می کنید می بینید که ایست آن بسیار شیک و تمیز است اما اگر از پشت به آن نگاه کنید وحشتناک و نا مناسب است
برای بررسی این کار می توانید از هنگامی که در اتاق پرو هستید به کمک گوشی و یا یک آیینه کوچک از طریق آن ایست پشت لباس را ببنید.

مد همیشه برای همه مناسب نیست

مد روز چیزی است که معمولا اکثر افراد آن را دنبال می کنند و دوست دارند. اما زمانی مد برای شما قشنگ و جذابیت دارد که مناسب شما باشد همیشه هرچیزی که مد می شود مناسب همه نیست. بنابراین بهتر است سبک شخصی خود را داشته باشید تا اگر مد مناسب شما نبود سبک خود را پیش ببرید
مثلا شما فرد قد بلندی هستید و الان کت شلوارهای فوق باریک مد شده است در این صورت اصلا سمت آن نروید زیرا پول خود را هدر داده اید افراد قد بلند و لاغر زیادی دیگری هستند که این مد برای آن ها هم مناسب نیست. از طرفی در یک دوره شال های بلند و حریر مد می شود شما می توانید به راحتی از این مد استفاده کنید و شیک باشید.

پوشیدن لباس های مناسب

رنگ هایی که بیشتر به شما می آید را انتخاب کنید. رنگ ها نقش اساس در حال و احوالات شما دارد به همین دلیل بهتر است درانتخاب رنگ برای لباس مورد نظر خود رنگی را انتخاب کنید که چهره شما را بشاش تر نشان دهد و یا آن رنگ را دوست دارید. به طور کلی بهتر است رنگ لباس هایی که انتخاب می کنید با پوست شما مطابقت داشته باشد مثلا اگر رنگ پوست شما گرم است لباس هایی با تناژ گرم برای شما مناسب تر است و یا اگر پوست شما رنگی سرد دارد لباس ها با رنگ های خنک و سرد بهتر است زیرا بیشتر به آن ها می آید.
نکته بعدی در انتخاب رنگ برای لباس های شما این است که از رنگ های مکمل استفاده کنید یعنی رنگ هایی که در دایره رنگی رو بروی هم هستند مثل: نارنجی و آبی یا قرمز و سبزیا بنفش و زرد
پیشنهاد می کنیم کمد لباس خود طوری بچینید که شامل رنگ های اصلی باشد و در کنار آن ها یک یا دو رنگ خنثی هم وجود داشته باشد زیرا رنگ های خنثی اساس اصلی ست کردن است اما به تنهایی کنار هم ترکیب جالبی نمی شوند.
اما باز هم در کنار همه این نکات به یاد داشته باشید که بهترین رنگ ها ان است که حالتان را خوب می کند. اگر رنگی را دوست دارید که به پوست شما نمی آید برای شمال آن رنگ مناسب است زیرا شما با آن رنگ حالتان خوب است.

دکمه بازگشت به بالا