هر انچه از اجر نسوز باید بدانید

آجر نسوز به طور گسترده در با درجه حرارت بالا مورد استفاده قرار می گیرد. نسوزها مواد جامدی هستند که در هر شرایطی حتی در تماس با مایعات خورنده یا گازها می توانند در برابر درجه حرارت بالا مقاومت کرده و عملکرد فیزیکی خود را حفظ کنند. آجر برای تمام فرآیندهای درجه حرارت بالا، مانند تولید فلزات، سیمان، شیشه و سرامیک ها ضروری است.

در حال حاضر انواع مختلفی از مواد نسوز وجود دارد که برای تامین نیاز بخش های صنعتی مختلف طراحی و تولید شده اند. نسوزها را می توان به روش های مختلف طبقه بندی کرد، که متداول ترین آنها بر اساس روش نصب، نوع اتصال (معتدل، پخته شده) و ترکیب شیمیایی (اسیدی، اساسی یا خنثی) است.

نسوزها یا در یک هندسه از پیش تعریف شده فشرده می شوند و به همین ترتیب نصب می شوند، در حالی که مواد نسوز، که معمولاً، به صورت پودر تهیه می شوند و در هنگام نصب با ریختن، ماله کردن، گلوله زدن، لرزش و تزریق به صورت پودر در می آیند.

در گروه مواد نسوز شکل می توان بین آجرهای سرامیکی و پیوند کربن تمایز بیشتری قائل شد. آجرهای پیوند خورده یا آتش زده در دمای بالا (۱۵۰۰ درجه سانتی گراد) با استفاده از چسب های موقتی و فرآیند پخت تشکیل می شوند، در حالی که آجرهای پیوند خورده یا خوی در دماهای پایین‌تر (۳۰۰ درجه سانتی گراد) با استفاده از چسب های هیدروکربن (، روغن و … ) و مقاومت نهایی در هنگام شلیک درجا ایجاد می شود.

طبقه بندی آجر نسوز

طبقه بندی آجر نسوز به ماده اولیه اصلی آن برمی گردد. در حال حاضر تولید کنندگان از مواد زیادی برای تولید آجر های نسوز استفاده می کنند مانند، مواد سیلیکات آلومینا، سیلیس و زیرکَن که معمولاً در دمای پایین مورد مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر این مواد نسوز اساسی، از جمله منیزیا، دولوما و اسپینل، اغلب با کربن و گرافیت ترکیب می شوند و در محیط های بسیار اساسی استفاده می شوند. آنها می توانند بالاترین درجه حرارت عملکرد را تحمل کنند اما در معرض قرار دارند و بنابراین به نگهداری مناسب نیاز دارند.

مواد نسوز خنثی، مانند نسوزهای کرومیا و آلومینا، به دلیل دمای ذوب بالا، قیمت متوسط ​​و توانایی استفاده در محیط های اسیدی و اساسی، توسط صنایع فلزی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند، در حال حاضر اکثر تولید کنندگان آجر نسوز را از این مواد  استفاده می‌کنند.

اما طبقه بندی آجر نسوز به چه صورت است؟

آجر نسوز صنعتی اصولات به دو شکل شکل داده شده و بی شکل ساخته می‌شود.

تا چندین سال پیش تقریبا همه‌ی کوره ها و صنایع مشابه صنعتی از آجرهای نسوز شکل دار استفاده می‌کردند اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی آجرهای نسوز بی شکل جای خود را در این صنایع باز کردند.

دیرگداز یا آجرهای نسوز شکل داده شده

این نوع آجرها همانطور که از اسمشان پیداست به صورت از پیش ساخته شده هستند و شکل آن‌ها با یک استاندارد خاصی ساخته می‌شوند و خواص این آجرها تقریبا یکسان است.

آجرهای نسوز بی شکل

ساختار این نوع آجرها با توجه به درخواست شرکت‌ها می‌تواند متفاوت باشد و فرایند شکل دهی و پخت در دمای بالا حذف می‌شود. از مزایای دیرگدازهای بی شکل می‌توان به فرایند ساخت آسان آن و عدم نیاز به تجهیزات و ماشین آلات گران قیمت دانست.

به صورت کلی آجر نسوز بی شکل شامل مزایای زیر است:

 • نداشتن مرحله‌ی پخت
 • جلوگیری از اتلاف انرژی
 • کاهش مصرف سوخت
 • کاهش آلودگی محیط زیست
 • کاهش قیمت تولید و صرفه جویی در فرایند ساخت

آجر قلیایی

مواد این نوع آجرها منیزیت یا Mgo هستند، همانطوری که از اسم این نوع آجر مشخص است آجر قلیایی از اکسیدهای غیر اسیدی تشکیل می‌شود و در برابر دمای بالا و سایش شیمیایی مقاومت بسیار خوبی دارد.

از این نوع آجر در صنایع فولاد و کوره‌ها استفاده می‌شود.

آجر نسوز شاموتی

به علت قیمت پایین ساخت این نوع آجر، یکی از پر مصرف‌ترین آجرهای نسوز است: البته هدایت و انبساط حرارتی این نوع آجر پایین‌تر از سایر آجرهای نسوز است اما قیمت مناسب آن باعث شده است تا در بسیاری از صنایع از این نوع آجر استفاده شود.

آجرهای شاموتی معمولا به ۵ دسته‌ی اصلی تقسیم می‌شوند:

 1. لو دیوتی (Low Duty)
 2. شبه سیلیسی
 3. مدیوم دیوتی (Medium Duty)
 4. های دیوتی (hight Duty)
 5. سوپر دیوتی

آجر نسوز سیلیسی

این نوع آجر از سنگ‌های نسوز سیلیسی ساخته شده است و حدود ۹۳ درصد از این آجر را اکسید سیلیسیوم (SIO2) تشکیل می‌دهد.

این دیرگدازها جزء دیرگدازهای اسیدی به شمار می‌روند و تا دمای ۱۷۰۰ درجه سانتی گراد را می‌توانند تحمل کند و به دلیل مقاومت خوب آن در برابر گرما و حرارت امکان استفاده در بسیاری از صنایع مانند صنایع سیمان وجود دارد.

همچنین این نوع آجر در برابر گرد و غبار و دوده‌ها هم عملکرد بسیار بهتری دارد و تنها نقطه ضعف این آجر را می‌توان عدم مقاومت در برابر محیط‌های قلیایی دانست.

به طور عمده سه نوع آجر نسوز در دنیا وجود دارد:

مواد نسوز اسید

 • آجر نسوز معمولی
 • آجر سیلیکا
 • آجر گانیستر

مواد نسوز اساسی

 • آجرهای منیزت
 • آجر دولومیت
 • آجر بوکسیت

نسوزهای خنثی

 • آجر کرومیت
 • آجر Carborundum
 • آجر مگنزیت کروم
 • آجر اسپینال
 • آجر فورستریت

برای اطلاع از قیمت و خرید آجر نسوز می‌توانید از طریق لینک روبرو اقدام نمایید.

برای اطلاع از قیمت و خرید آجر نسوز صنعتی می‌توانید از طریق لینک روبرو اقدام نمایید.

بیشترین مواد مورد استفاده برای تولید آجر نسوز در سراسر جهان

بر اساس یک بررسی کلی، بیشترین استفاده از مواد نسوز در سراسر جهان رس های نسوز (۴۶٪) و مواد نسوز مبتنی بر منیزیم (۲۶٪) است. رس های نسوز در طیف گسترده ای از کاربردها و صنایع مورد استفاده قرار می گیرند،

در حالی که نسوزهای منیزیم برای صنعت فولاد بسیار مهم هستند و در ساخت آجر نسوز برای کوره های فولاد از آن استفاده می شود. دوما، اگرچه در سراسر جهان درصد کمی از آجرها را تشکیل می‌دهد (۳٪)، اما به شدت با صنعت فولاد ضد زنگ مرتبط است، جایی که مواد نسوز دولوما تا حد زیادی جایگزین آجرهای منیزیم-کروم می شود.

آجر نسوز در اندازه ها و شکل های مختلف اکنون برای کاربردهای متنوع در دسترس هستند. مواد نسوز معمول شامل نسوزهای، آلومینا، آجر سیلیس، نسوزهای منیزیت، نسوزهای ، نسوزهای زیرکونیا، مواد عایق و نسوز یکپارچه است.

بسته به دما و شرایط سرویس دهی از دیگ های بخار، کوره، اجاق گاز و غیره ، در انواع مختلف نسوز استفاده می شود.

تفاوت بین آجر نسوز و آجر معمولی

آجرهای نسوز از مواد سرامیکی نسوز ساخته شده اند استفاده از این مواد تنها به نمای ساختمان و شومینه‌ها ختم نمی‌شود بلکه از این مواد با توجه به مقاومتشان در برابر حرارت ۱۸۰۰ درجه فارنهایت در کوره‌ها و صنایع فولاد هم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همانطور که در بالا هم ذکر کردیم آجرهای نسوزِ متراکم از لحاظ ترکیب شیمیایی با آجرهای معمولی تفاوت‌های زیادی دارند.

آجرهای نسوز و آجرهای معمولی در رنگ، شکل و رسانایی حرارتی هم تفاوت‌هایی با هم دارند.

دما

آجرهای نسوز با توجه به ماهیت شیمیایی که دارند در برابر حرارت و دما مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می‌دهند.

این آجرها برای شومینه، اتاق‌های پخت و پز، اجاق‌های چوبی، جعبه‌های آتش نشانی و صنایع مختلفی مانند کوره‌ها، صنایع فولاد هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آجرهای نسوز علاوه بر اینکه سنگین هستند تخلخل کمی هم نسبت به آجرهای معمولی دارند (به راحتی از هم جدا نمی‌شوند)

ترکیب بندی

آجرهای نسوز از ترکیب شیمایی ۲۳ درصد آلومینیا و ۷۳ درصد سیلیس تشکیل شده اند.

فریک اکسید، تیتانیوم و سایر اکسیدهای فلزی مابقی مواد تشکیل دهنده‌ی آجرهای نسوز را تشکیل می‌دهند.

اما ترکیب اصلی آجرهای معمولی، سیلیس، آلومینا، منیزیا، آهک، اکسید آهن و مواد قلیایی است و در صورتی که هر یک از این مواد تشکیل دهنده بیشتر یا کمتر از میزان تعیین شده ترکیب شوند مشکلات جدی برای ساختار آجرها به وجود خواهد آمد.

اهمیت ترکیب مواد در آجرهای معمولی عموما کمتر از آجرهای نسوز است.

رنگ و شکل

رنگ آجر نسوز به طور طبیعی سفید است. اما امکان ساخت رنگ‌های متفاوت وجود دارد بدین صورت که لکه ها در داخل ماده آبکی (دوغاب) مخلوط می‌شوند تا آجر در طول مراحل ساخت رنگ گردد؛ برخی رنگ‌های محبوبی که برای نماهای ساختمانی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل رنگ اسپرسو، سبز خزه‌ای، قرمز و سیاه است.

شکل آجرهای نسوز مورد استفاده در نماهای ساختمانی به طور یکنواخت مستطیل شکل هست و این در حالی است که آجرهای معمولی ممکن است شکل‌های متفاوت‌تری داشته باشند.

رسانایی گرمایی

رسانایی و هدایت حرارتی آجرهای معمولی بسیار بیشتر از آجرهای نسوز است. آجرهای نسوز می‌توانند درجه حرارتی بالایی را تحمل کنند زیرا موادی مانند سرامیک، اکسید فریک و سایر موارد افزودنی شیمایی دمای بالا را جذب کرده و منتقل نمی‌کنند.

هدایت حرارتی پایین باعث می‌شود آجرهای نسوز گزینه‌ی مناسبی برای عایق بودن دیواره ها باشند و مقدار عایق بیشتری را نسبت به آجرهای معمولی ارائه دهند.

به دلیل جذب گرمای بالا و هدایت حرارتی کم آجرهای نسوز گزینه‌ی مناسبی برای مکان‌هایی همانند کوره‌ها، صنایع سیمان و صنایع فولاد تبدیل شده است.

متراکم‌تر بودن، مقاومت بیشتر در برابر سایش و آسیب از جمله‌ ویژگی‌های آجر نسوز است.

درک و شناخت کامل از آجر نسوز

هدف اصلی از آجر نسوز که در داخل کوره های تولید صنعت فولاد و سیمان استفاده می شود، این است که گرمای حاصل از سوزاندن سوخت در کوره به حداقل برسد و همچنین اتلاف حرارت از کوره کاهش پیدا کند. بنابراین مهم است که این مواد خاصیت عایق بندی داشته باشند و بتوانند در برابر دماهای بالا مقاومت کنند. همچنین، آجرهای نسوز مورد استفاده در کوره نباید ماده ای را که با آن در تماس است آلوده کند.

مواد نسوز باید از مقاومت مکانیکی کافی برخوردار باشد و بتواند مانند نیروهای مختلف مقاومت کند.

مواد مورد استفاده برای تولید آجر نسوز باید بتواند با تغییر دما بدون ترک خوردگی منبسط و منقبض شود. از نظر اقتصادی، استفاده از یک نوع نسوز در کورهای تولید فولاد، سیمان امکان پذیر نیست و بنابراین انواع مختلفی پس از اطمینان از توانایی مقاومت در برابر دمای مورد نظر، مورد استفاده قرار می گیرد.

هنگام انتخاب آجر نسوز برای فعالیت های صنعتی خود باید مراقبت ویژه ای صورت گیرد و باید اطمینان حاصل شود که مواد اسیدی و قلیایی از هم دور باشند زیرا در دمای بالا این دو با یکدیگر واکنش می دهند و نمک تشکیل می دهند، که این باعث کاهش اثر مواد نسوز می شود.

در حال حاضر تولید کنندگان در کشورمان، مدل های مختلفی از آجرهای نسوز را متناسب با اهداف مختلف تولید و برای تامین نیاز مصرف کنندگان به بازار عرضه می کنند.

راهنمای خرید آجر نسوز

برای خرید آجر نسوز باید درک کاملی از ویژگی های هر کدام از آجرهای موجود در بازار داشته باشید. به طور کلی می توان مزیت های این نوع آجرها را این گونه برشمرد:

 • عملکرد بدون دردسر
 • قدرت بالا
 • مقاومت در برابر درجه حرارت بالا
 • هزینه های نگهداری کم

آجر نسوز برای تمام فرآیندهای درجه حرارت بالا، مانند تولید فلزات، سیمان، شیشه و سرامیک ها ضروری است. تخمین زده می شود که هر سال حداکثر ۲۸ میلیون تن مواد نسوز مصرف شده تولید شود. با وجود این مقادیر قابل توجه، به دلیل فراوانی مواد اولیه بکر با هزینه کم و هزینه های دفع کم مواد، عمدتا بی اثر، بازیافت مواد نسوز مصرف شده مورد توجه کمی قرار گرفته است.

البته میزان نسوز بودن هر کدام از آجرها به مواد اولیه آن بستگی دارد، هر کدام از آجرهای موجود میزان قابل توجهی از حرارت را تحمل می کنند. برای این که به صورت کامل با آجر نسوز و ویژگی های هر کدام از آنها آشنا شوید، بهتر است مقالات منتشر شده را یک بار مرور کنید.

این مقدمات حل‌وفصل شدند، او اهمیتی نداد که دیگر اجرای طرح خود را کنار بگذارد، خواستار آن شد با این فکر که همه دنیا با تأخیر او از دست می دهند، ببیند چه اشتباهی را به حق خود انجام داده است، شکایات به جبران خسارت، بی عدالتی به تامروزه همه طراحان داخلی و معماران در حال آزمایش مواد جدید برای بهبود ظاهر خانه هستند. دکورهای زیادی برای انتخاب وجود دارد. به عنوان مثال، می توانید دیوارهای خود را با آجر، سنگ های طبیعی، کاشی، شیشه آلومینیومی یا رنگ برجسته کنید. هر ماده زیبایی خاص خود را به ارمغان می آورد. اما، تعجب آور نیست که امروزه یک انتخاب مواد بسیار مورد توجه هستند.

چه در مورد ساختمان های بلند صحبت کنید و چه از فضای داخلی آرامش بخش، همه سعی می کنند دکوراسیون خود را با آجر نسوز تکمیل کنند.

آجر نسوز نما چیست؟

نما در ساخت و ساز برای ایجاد مقاومت در برابر آب و هوا و عایق حرارتی و صدا استفاده می شود. همچنین ظاهر ساختمان ها را بهبود می بخشد.

آجر نمای نسوز نوعی مصالح ساختمانی است که به عنوان نما خارجی یا داخلی و حتی کف ساختمان ها استفاده می شود. آنها از خاک نسوز طبیعی ساخته شده اند که به شکل آجر در می آیند و سپس در دمای بالا پخته می شوند تا بادوام و ماندگار شوند. آجرهای نمای نسوز برای محافظت از ساختمان ها در برابر عناصر و افزودن حس زیبایی شناختی به سازه استفاده می شود. آنها در طیف وسیعی از رنگ ها، بافت ها و اندازه ها هستند و می توانند توسط یک پیمانکار حرفه ای نصب شوند. آجرهای نسوز با دوام و نیاز به نگهداری کم، انتخابی محبوب برای نمای بیرونی ساختمان هستند.

گزینه های مختلف طراحی با آجر نما نسوز وجود دارد، از جمله:

رنگ: آجرهای نما در طیف گسترده ای از رنگ ها، از رنگ های خاکی مانند قرمز، قهوه ای و قهوه ای مایل به زرد گرفته تا رنگ های پر جنب و جوش تر مانند آبی، سبز و زرد وجود دارند.

بافت: آجرهای نما می توانند طیف وسیعی از بافت ها، از صاف و براق گرفته تا خشن و روستایی داشته باشند. بافت آجرها می تواند جذابیت بصری و عمق را به نما اضافه کند.

اندازه و شکل: آجرهای نما می توانند در اندازه ها و شکل های مختلفی از جمله اشکال مستطیلی استاندارد، مربع و حتی اشکال نامنظم باشند. این می تواند امکان ایجاد الگوها و طرح های منحصر به فرد را فراهم کند.

پرداخت: آجرهای نما را می‌توان به روش‌های مختلفی از جمله لعاب‌کاری، صیقلی یا تراش‌کاری تکمیل کرد. این می تواند سطحی براق و بازتابنده به آجرها اضافه کند یا یک روکش صاف و مات به آن اضافه کند.

الگو: نحوه چیدمان آجرهای نما می تواند الگوها و طرح های منحصر به فردی ایجاد کند. این می تواند شامل استخوان شاه ماهی، بافت سبد، یا الگوهای باند دویدن و سایر موارد باشد.

المان های معماری : عناصر طراحی اضافی را می توان به دیوارهای آجری نما اضافه کرد، مانند آجرهای تزئینی گوشه ای، طاق ها یا سایر جزئیات معماری.

مزایای آجر نما نسوز 

در اینجا ما برخی از مزایای آجرهای نسوز را فهرست کرده ایم.

1) آماده استفاده

استفاده از تمام آجرهای نما بسیار آسان است. کارتن را باز کنید، یک آجر نما بیرون بیاورید، مقداری چسب روی پشت بمالید و روی دیوار بچسبانید. بله، خیلی ساده تر است! همچنین برای انتخاب مصالح میزبان از دیوار گچکاری شده (سیمانی) یا غیر گچکاری شده تا تخته سه لا و سقف، انعطاف پذیری خواهید داشت.

2) ایده آل برای تمام وضعیت های آب و هوا

این آجرهای نما کاشی های بدلی نیستند بلکه آجرهای سفالی اصیل هستند که از مواد طبیعی ساخته شده و در دمای بالا پخته می شوند. این فرآیند باعث می شود آجرها در هر شرایط آب و هوایی بادوام باشند. بنابراین چه در یک مکان یخبندان سرد یا در یک مکان با رطوبت بالا باشید، می توانید مکان خود را با جذابیت آجری تحسین کنید.

3) نصب کنید و فراموش کنید

هنگامی که نما با کاشی های آجری را در نظر گرفتید، برای حفظ دوام و زیبایی مانند سایر مواد مانند چوب، شیشه و کاشی های چینی، نیازی به صرف رنگ، پوشش یا لاک الکل نخواهید داشت.

4) تمیز کردن و نگهداری آسان

آجرهای نسوز عمر طولانی دارند. اگر در معرض محتویات اسیدی یا بازی غلیظ بالا قرار نگیرند، هرگز جذابیت رنگی خود را از دست نخواهند داد. همچنین فقط با یک پارچه می توانید گرد و غبار را پاک کنید.

5) بدون اضافه وزن

آجرهای نما به دیوار می چسبند و آن را بخشی از اجزای ساختاری ساختمان می کنند. که هیچ وزن اضافی بر روی سازه اعمال نمی کند، بلکه بخشی از خود سازه می شود.

6) حمل و نقل آسان

این آجر نما نسوز سبک وزن هستند و حمل و نقل آنها به محل را آسان می کند.

7) مصرف انرژی

طبق یک مطالعه، 43 درصد از قبض انرژی ما برای سرمایش و گرمایش خانه است. اما خانه ای که از آجر نسوز ساخته شده است واقعاً در صرفه جویی در انرژی تفاوت ایجاد می کند. چگونه؟ خوب، آجرهای سفالی این ویژگی را دارند که گرما و هوای زمستانی را ذخیره کنند و به فضا کمک کنند تا دمای خود را حفظ کند. چنین ویژگی مصرف کمتر برق و در نتیجه قبض کمتر را تضمین می کند. بنابراین آب و هوای داخلی بسیار مطبوع است و شما در مصرف انرژی صرفه جویی می کنید و به حفظ محیط زیست کمک می کنید.

کاربردهای آجر نما نسوز

وقتی صحبت از کاربرد به میان می‌آید، آجرهای نما متنوع‌ترین طراحی را برای پروژه ارائه می‌دهند. این آجرهای سفالی را می توان به راحتی برش داد، سوراخ کرد، میخکوب کرد، آسیاب کرد و به تناسب نیازهای فردی شیار کرد. آجرهای نما برای پروژه های جدید بیرونی، داخلی و همچنین برای پروژه های بازسازی و توسعه یا حفاظت مناسب هستند.

آجر نسوز برای فضای داخلی

آجر نما برای تزئین کافه ها، رستوران ها، ادارات، خانه های روستایی و فضاهای نشیمن نیز استفاده شده است.

با تم‌های مدرن و خانه‌های روستایی که بر دنیای طراحی داخلی تأثیر می‌گذارند، جذابیت داشتن یک دیوار آجری نمایان در فضای نشیمن واقعاً هرگز قوی‌تر نبوده است. این امکان برای هر نفر وجود دارد که یک دیوار آجری در حمام، آشپزخانه، قسمت نشیمن یا اتاق خواب داشته باشد. شما می‌توانید از آجر نسوز استفاده کنید تا حس روستایی، صنعتی، معاصر  را به هر قسمت از خانه بیاورید.

آجر نما برای فضای خارجی

هر مصالح ساختمانی زیبایی خاص خود را به سازه می آورد. به قول لوری بیکر، «آجرها برای من مانند چهره هستند. همه آنها از گل سوخته ساخته شده اند، اما شکل و رنگ آنها کمی متفاوت است. فکر می‌کنم این تغییرات کوچک شخصیت فوق‌العاده‌ای به دیواری از هزاران آجر می‌بخشد، بنابراین هرگز رویای پوشاندن چنین خلاقیت منحصربه‌فرد و شخصیتی را با گچ که عمدتاً کسل‌کننده و بدون شخصیت است، نمی‌بینم. من تضاد بافت‌های آجر، سنگ، بتن، چوب را دوست دارم.»

عکس آجر نسوز را در سایت ما مراجعه کنید

همانطور که دیدیم، آجرهای نما مؤثرترین راه برای به تصویر کشیدن آثار نما اصیل برای ساختمان‌های جدید و همچنین ساختمان‌های موجود هستند.

سخن آخر
با اشاره به ساخت و ساز هوشمند، نمی توان نقش مهمی را که مصالح ساختمانی ایفا می کند انکار کرد. انتخاب مناسب مواد کمک زیادی می کند و استحکام فضای زندگی را تضمین می کند. آجرکلیک یک رهبر بلامنازع در این زمینه است که راه حل های نما با استانداردهای بین المللی را برای دوستداران آجر در سطح ملی و بین المللی ارائه می دهد. تمام آجر های نما  از مواد مرغوب ساخته شده‌اند و طیف گسترده‌ای از رنگ و بافت را برای انتخاب ارائه می‌دهند. محصولات ما یک انتخاب محبوب در میان معماران و طراحان برای آوردن یک دیوار با ویژگی قدیمی، روستایی یا خانه مزرعه به هر پروژه است. همه آجرهای ما در کوره بیش از 1000 درجه سانتیگراد پخته می شوند و آنها را به محصولی بسیار قابل اعتماد تبدیل می کند که برای نسل ها دوام می آورد.

آجر های نسوز برای دیوارهای بیرونی و داخلی که در طیف گسترده‌ای از اشکال و اندازه‌ها در دسترس هستند، پوشانده شده و سخت شده‌اند، که آنها را مقاوم در برابر آب، مقاوم در برابر لکه و مناسب برای استفاده در مکان‌هایی با رطوبت بالا می‌کند.

آنها بسیار مستحکم، مقاوم در برابر خش هستند و می توانند تا آخر عمر دوام بیاورند. آجرهای ما در برابر کپک ها و باکتری ها بسیار مصون هستند و به دلیل قرار گرفتن مداوم در معرض نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش محو نمی شوند و برای استفاده بیرونی مناسب هستند.

انواع آجر نسوز شومینه |انواع آجر نسوز کوره سیمان

برای کسانی که به کاریزمای آجری اهمیت می دهند، پروژه بعدی خود را با جادوی  از طیف وسیعی که در فروشگاه آجر موجود است تزئین کنید. فروردین 27, 1400//در , /توسط

از دیدگاه کارشناسان مصالح به کار رفته در ساخت یک ساختمان بسیار مهم است. مصالح به کار رفته اولاً باید مستحکم باشند و در کنار استحکام در برابر رطوبت، باران و حرارت مقاومت کافی را داشته باشند. امروزه با پیشرفت سریع تکنولوژی در دنیا، شاهد پیشرفت‌های زیادی در صنعت ساختمان‌سازی هستیم. یکی از جدیدترین آجرهایی است که در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود. اما و از چه موادی برای ساخت آن استفاده می‌شود؟

این متریال ساختمانی از خاک‌های چینی و نسوز بوده و در دمای 1500 سانتی‌گراد با ساختار مولکولی بسیار ظریف ساخته می‌شود. همان‌طور از نام آن مشخص است آجر نسوز در برابر حرارت مقاوم زیادی دارد و امکان از بین رفتن آن در هنگام آتش‌سوزی در حد صفر است. مواد تشکیل دهنده آجر نسوز کانی‌ها و پوکه‌های معدنی نسوز می‌باشد. این مواد را در اصطلاح نسوز می‌گویند؛ زیرا با حفظ خصوصیات فیزیکی و شیمیایی در درجه حرارت‌های بالا مقاوم است.

باید بدانید: پینترست

انواع آجر نسوز کدامند؟

آجرهای نسوز با توجه به ترکیبات به کار رفته در داخل آن به چند نوع تقسیم می‌شوند. می‌توان آجرهای نسوز را به چهار دسته کلی یعنی آجرهای سیلیسی، آجرهای نسوز ویژه، آجرهای نسوز قلیایی و آجرهای آلومینیومی تقسیم کرد.

به آجرهایی که به وسیله خاک‌های سیلیسی تهیه می‌شوند به خاک‌های سیلیسی معروف هستند. مواد تشکیل دهنده این آجرها شامل اکسید سیلیسیوم، اکسید کلسیم، اکسید تیتانیوم و اکسید آهن است. از این آجر در داخل کوره‌های فولادسازی استفاده می‌شود.

آجرهای نسوز ویژه شامل آجر نسوز اکسید کروم کوروندوم، آجر نسوز زیرکونیوم و آجر نسوز کروم می‌باشد. این آجرها از فلزات واسطه ساخته شده و کاربردهای خاصی در صنعت دارند.

بیشتر مواد تشکیل دهنده آجرهای آلومینیومی از اکسید آلومینیوم یا آلومین است که با مقاومت حرارتی در حدود 1750 درجه در داخل کوره‌های ذوب فلزات و شیشه‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آجرهای قلیایی از اکسید منیزیم و سیلیسیم اکسید تهیه می‌شود. بیشترین کاربردها این آجرها در پوشش درونی کوره‌های باز فولادسازی، کوره‌های دوار سیمان‌سازی، کوره‌های ذوب است.

چگونه یک آجر نسوز را تشخیص دهیم؟

به کمک ظاهر آجرهای نسوز این امکان وجود دارد که شما بتوانید آن‌ها را از دیگر آجرها تشخیص دهید. این آجرها نسبت به آجرهای دیگر زبرتر، زمخت‌تر و بدون خاک اضافه است و همچنین این آجرها دارای دانه‌های زبر رنگی است. رنگدانه‌های موجود در روی آجر نسوز ترکیب‌های بسیار خاص و چشمگیری را ایجاد خواهد کرد که باعث جذابیت و زیبایی آجر می‌شود. یکی دیگر از راه‌های تشخیص آجرهای نسوز از راه رنگ آن‌ها است. رنگ آجرهای نسوز به صورت قرمز و قهوه‌ای است. اما به یاد داشته باشید تنوع رنگی این آجرها زیاد است و آجرهای نسوز در طیف رنگی مابین سفید و مشکی وجود دارند.

آجرهای نسوز چه کاربردهایی دارند؟

به دلیل مقاومت بالای این آجرها در برابر حرارت می‌توان در داخل کوره‌های صنعتی و شومینه‌ها که درجه حرارت در داخل آن‌ها بالا است، استفاده کرد. اما مهمترین کاربرد این آجرها را استفاده از آن‌ها برای نمای ساختمان است. بهره گرفتن از این آجرها در نمای ساختمان‌ها برتری ویژه‌ای نسبت به دیگر متریال‌ها دارد. بسیاری از معماران آجر نسوز را یکی از زیباترین متریال‌ها برای نمای ساختمان می‌دانند. استفاده از این متریال در نمای ساختمان مزایای زیادی را به همراه خواهد داشت که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاوم در برابر فرسایش، گرما و سرم
 • تنوع رنگی بسیار زیبا
 • مقرون به صرفه بودن
 • خطر سقوط مصالح در آن صفر است
 • نداشتن محدودیت اندازه به دلیل تنوع در طرح و الگو
 • عایق گرما و سرما که از اتلاف انرژی جلوگیری خواهد کرد
 • سازگار با محیط زیست
 • عایق صوت
 • رنگ طبیعی و ثابت در برابر اشعه خورشید
 • میزان جذب آب مناسب
 • مقاومت در برابر اسید و باز
 • مقاومت در برابر سایش، خراش و خراشیدگی

قیمت آجرهای نسوز به دلیل بالا بودن خاک نسوز به دلیل مشکلات و سختی تولید آن نسبت به آجرهای دیگر بالا است. برای نصب آجر نسوز می‌توانید از چسب، ملات و سیمان نیز استفاده کنید.

آجرهای نسوز چگونه ساخته می‌شود؟

مراحل ساخت آجر نسوز به شرح زیر است:

 • انتقال مواد معدنی به کارخانه آجرسازی
 • آسیاب کردن مواد معدنی به دانه‌هایی در حدود 20 میلی‌متر و انتقال به سالن آماده‌سازی
 • انتقال به داخل کوره‌های دوار جهت کلسینه کردن
 • انتقال مواد کلسینه شده به صورت شاموت به داخل حوضچه‌های ذخیره
 • دانه‌بندی به کمک آسیاب‌های تیغه‌ای
 • وارد کردن آن به میکسر جهت اضافه کردن چسب و دیگر عناصر مورد نیاز
 • بعد از رسیدن آن به رطوبت کافی به سیلوی ذخیره مواد هدایت می‌شود
 • هدایت مواد از طریق فید کشوئی، جهت مرحله قالب‌گیری
 • هدایت مواد به وسیله نوار نقاله‌های اتوماتیک به پرس‌های هیدرولیک و قالب‌گیری در دمای 400 تا 1400
 • پیرایش قسمت‌های زائد و انتقال به واگن‌های کوره
 • حرکت واگن‌ها به واحد پخت کوره (در این مرحله رطوبت به حد صفر می‌رسد)
 • آغاز عملیات پخت (زمان پخت بین 72 تا 170 ساعت در دمای 1200 تا 1500 درجه سانتی‌گراد می‌باشد)
 • خاموش کردن کوره‌ها و سرد شدن آجر به وسیله فن‌های خنک کننده
 • انتقال واگن به قسمت بسته‌بندی و کنترل کیفیت
 • جداسازی آجرها و انتقال به انبار

مرجع : آپارات

دکمه بازگشت به بالا