نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده گردو

آبیاری درخت گردو در بهار، یکی از مراحل مهم در زمان نگهداری و مراقبت از درخت گردو است. درختانی که آبیاری اصولی و درستی دارند، محصولات سالم‌تری خواهند داشت. عدم آبیاری درست درخت گردو موجب می‌شود تا درخت گردو نتواند به‌خوبی عناصر و مواد غذایی را از خاک دریافت کند و درنتیجه رشد و باروری خوبی نداشته باشد.
در صورت آبیاری غیراصولی درخت گردو شاهد به بار نشستن گردوهایی کوچک، سیاه، چروکیده و کم محصول خواهید بود و تمام زحمات و هزینه‌هایی که کرده‌اید، از بین خواهد رفت. تضمین موفقیت یک باغ گردو به نحوه آبیاری آن وابسته است. آبیاری درخت گردو و آبیاری نهال گردو تازه کاشته شده دو نکته مهمی است که در این مقاله از نهالستان ارغوان نهال قصد داریم به‌آن بپردازیم.

ابیاری درخت گردو چند روز یکبار است

سوالی که اکثر کاربران ما از ما می‌پرسند این است که، درخت گردو چند روز یکبار اب میخواد. باید توجه داشته باشید که درخت گردو به شدت به میزان آب دریافتی خود حساس است، به طوری‌که به آبیاری بیش از حد و  همچنین کمبود آب واکنش نشان می‌دهد. در صورتی که بیش از اندازه آب‌یاری نمایید، ریشه دچار پوسیدگی و بیماری طوقه به سراغ آن می‌آید. قبل از هر چیز بهتر است بدانید عوامل مختلفی بر نحوه آبیاری درختان گردو مؤثر است از جمله:

 1. مساحت زمین زیر کشت
 2. میزان بارندگی منطقه
 3. سن خود درخت گردو
 4. نوع و مدل خاک

در فصل تابستان درخت گردو به بیاری بیشتر و بلعکس در فصل تابستان جهت جلوگیری از سرمازدگی به آبیاری کمتری احتیاج دارد.

در ادامه عوامل مختلف را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

میزان آبیاری درخت گردو؛ بسته به سن درخت گردو است

فرق نهال‌های تازه کاشته با درختان چندین ساله در ضعیف بودن ریشه آن‌هاست ازین رو مواد معدنی و آب کمتری را از خاک می‌توانند دریافت نمایند. بر طبق این مسئله، درختان تازه کاشته نسبت به درختان مسن نیاز به آبیاری بیشتری دارند.

نهال‌های تازه کاشته شده را به مدت 2 سال به طور مداوم و به صورت هفتگی بهتر است آبیاری نمایید.

میزان آبیاری درخت گردو؛ بسته به فصل و شرایط آب و هوایی

رطوبت خاک یکی از عوامل تاثیر گذار بر میزان آبیاری درخت گردوست. در فصول مثل بهار که میزان بارندگی بیشتر است، درخت به راحتی می‌تواند از رطو.بت موجود در خاک تغذیه نماید.  ولی در فصولی مثل تابستان که از میزان بارندگی ها کم می‌شود، رط.بت خاک نیز از بین می‌رود نیاز به آبیاری بیشتری می‌باشد.

میزان آبیاری درخت گردو؛ نوع خاک

خاک عامل تاثیر گذار بر مقدار آب ذخیره شده است. در واقع 3 عامل وضعیت خاک، عمق و نوع خاک به مقدار آب ذخیره شده مؤثر هستند.
خاک‌های سنگی، خاک‌های شنی و سبک و کوخه‌ای مقدار آب کمتری را در خود ذخیره می‌کنند. در نتیجه درختان نیاز آب کمتری هم دریافت خواهند نمود. (میزان آبیاری بیشتر باید باشد)
خاک‌های نرم مثل خاک‌های شنی، لومی رطوبت بیشتری را جذب خود می‌نمایند و تا عمق 2 الی 3 متری خاک، میتواند 80 درصد از رطوبت اب را به خود جذب نماید. درختان به دلیل آن که ریشه آنها به خوبی گسترده شده‌اند، آب بیشتری را دریافت می‌نمایند. (میزان آبیاری کمتر است)

زمان آبیاری درخت گردو در بهار

زمان آبیاری درخت گردو در بهار بستگی به شرایط آب و هوایی و خاک دارد. با این حال، به طور کلی، در مناطق با آب و هوای معتدل و خاک مناسب، بهار و پاییز بهترین زمان برای آبیاری درخت گردو هستند. در این فصل، درخت گردو در حال رشد فعال است و بیشترین نیاز به آب را دارد. با این حال، باید توجه داشت که زیاده روی در آبیاری نیز می‌تواند به ضرر درخت گردو باشد. بهتر است قبل از هر آبیاری، شرایط آب و هوایی و خاک را بررسی نمایید و به میزان نیاز آب درخت گردو توجه کنید.

آبیاری درخت گردو در فروردین

فروردین ماه در تقویم ایرانی معادل اوایل بهار است و درخت گردو هم در این فصل در حال رشد فعال میباشد. بنابراین، آبیاری درخت گردو در فروردین ماه در صورت نیاز آن، می‌تواند مفید باشد. با این حال، باید توجه داشت که زیاده روی در آبیاری ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی مانند ریزش برگ و خشک شدن شاخه‌ها شود. بنابراین، برای آبیاری درخت گردو در فروردین، باید میزان آب مورد نیاز را بر اساس شرایط آب و هوایی و خاک محیط بررسی کرده و بر اساس آن اقدام به آبیاری کنید. در صورتی که خاک خشک است و نیاز به آبیاری هست، می‌توانید در فروردین نیز درخت گردو را آبیاری کنید.

هر درخت گردو چند لیتر آب نیاز دارد

از مرسوم‌ترین روش‌ها برای اندازه‌گیری صحیح آب مورد نیاز یک درخت گردو، اندازه‌گیری قطر تنه درخت می‌باشد. برای مثال اگر درخت شما، ثطر تنه آن برابر با 30سانتی‌متر باشد، روزانه به 4 لیتر آّب نیازمند است.

ابیاری درخت گردو؛ آبیاری نهال تازه کاشته شده چگونه است؟

از کجا بفهمیم نهال های تازه کشت شده که برگ ندارند، چه زمانی به آبیاری نیاز دارند؟ برای فهمیدن زمان آبیاری نهال تازه کاشته شده کافیست با یک بیل خاک را از روی زمین بردارید و کنار بگذارید و برای تست از خاک بیل دوم استفاده کنید. خاکی که برمی دارید را مچاله کنید، اگر خاک بهم چسبید نیاز به آب ندارد ولی اگر از هم پاشید وقت آبیاری آن فرا رسیده است.

میزان آبیاری نهال گردو

باید در زمان‌های خاصی آبیاری شود که این میزان به عوامل متعددی بستگی دارد. نهال گردو برای این‌که دوره رشد خوبی را پشت سر بگذارد، باید در زمان‌های درست آبیاری شود و این مقدار آبیاری حساسیت زیادی دارد.

زمان آبیاری درخت گردو

برای اینکه زمان درست آبیاری درخت گردو را تشخیص دهید به این نکته مهم توجه داشته باشید. اگر به درخت در زمان درست آب ندهیم ویا بیش از اندازه آبیاری شود موجب زوال و از بین رفتن ریشه آن می‌شود. به همین علت بررسی درست خاک برای انجام آبیاری ضروری است.

ترفند مهمی که برای تشخیص زمان درست آبیاری درخت گردو وجود دارد به این صورت است که باید در سایه‌انداز درخت گردو، چاله‌ای به عمق 40 سانتی‌متر ایجاد کنید. از درون این چاله مقداری خاک‌ بردارید و در دست بگیرید. اگر این خاک نم داشت و بعد از مشت کردن داخل دست پخش نشد، به این معناست که نیازی به آبیاری ندارد. اما اگر پس از مشت کردن، خاک از هم پاشید یعنی زمان آبیاری درخت گردو است.

نحوه آبیاری درخت گردو

برای آبیاری درخت گردو چندین روش وجود دارد که در ادامه هرکدام را بررسی می‌کنیم و با معایب و با مزایای آن‌ها آشنا می‌شویم.
نحوه آبیاری درخت گردو در شهرهای سردسیر و گرمسیر باهم تفاوت دارند چرا که میزان بارش سالانه در هر شهر متفاوت است. میزان بارش باران برای باغداران و کشاورزان در برخی سال ها به میزان قابل توجهی کمتر از حد انتظار بوده است. به همین علت باید با نکات آبیاری درخت گردو آشنا شوید تا اگر منطقه شما با تغییرات بارش‌های سالانه مواجه شد، توانایی مراقبت از باغ گردو خود را داشته باشید.

آبیاری درخت گردو به روش غرقابی

آبیاری غرقابی درخت گردو یکی از بهترین روش‌های آبیاری درخت گردو است. در این روش آب به لایه‌های عمیق خاک نفوذ می‌کند و ریشه‌ها تا مدت طولانی مرطوب خواهند ماند. البته در این روش خیلی باید مراقب بود تا آبیاری بیش‌ازحد انجام نشود.

روش صحیح آبیاری غرقابی درختان میوه

در این روش آبیاری درخت گردو در تابستان باید هفته‌ای یک‌مرتبه انجام شود. البته خاک نباید حالت غرقابی پیدا کند که با توجه به آموزش‌هایی که در ادامه بررسی می‌شود، به‌راحتی می‌توانید زمان درست آبیاری و جلوگیری از آبیاری زیاد را پیدا کنید.

آبیاری درخت گردو به روش قطره ای

در روش آبیاری قطره‌ای درخت گردو باید میزان مصرف آب درخت در آبیاری قطره ای در سال 3 تا 4 هزار مترمکعب باشد که حدوداً نیاز است تا از هر قطره‌چکان در ساعت حدود 4 لیتر آب خارج شود.

آبیاری درخت گردو به روش دیم

در صورت استفاده از روش دیم برای آبیاری درخت گردو به حدود 760 میلی‌لیتر بارندگی سالانه موردنیاز است.

در زمان آبیاری درخت گردو توجه کنید که آب با تنه درخت برخورد نداشته باشد چراکه باعث می‌شود تا بیماری به سایر درختان منتقل شود.

زمان قطع آبیاری درخت گردو

از اوایل شهریور تا اوایل پاییز دوره بسیار مهمی است و باید فواصل آبیاری بیشتر شود. با نزدیک شدن به فصل پاییز باید دوره آبیاری را بیشتر کنید. در فصل پاییز آرام آرام فاصله‌های آبیاری را بیشتر کنید تا زمان بارش‌های پاییز که نیاز است آبیاری کامل قطع شود.
میزان آبیاری درخت گردو برای آبیاری متوسط است. از آن بستر باعث می‌شود تا درخت آسیب ببیند.

خسارات ناشی از آبیاری اشتباه درخت گردو

آسیب‌هایی که به درخت گردو درصورت آبیاری غیراصولی می‌رسد، از این‌ قرار است:

 • در خردادماه اگر درخت با تنش‌های آبی روبرو شود باعث می‌شود اندازه محصول کوچک شود، رشد گیاه کاهش یابد و همچنین اثرات مخربی در سال‌های بعد برای گل دادن داشته باشد.
 • تنش‌های آبی در تیرماه باعث می‌شود که مغز محصول سیاه، چروک و پوک شود و همچنین محصول دهی در سال‌های بعد کمتر شود.
 • تنش‌های آبی در مردادماه باعث می‌شود که رنگ مغز گردو تیره شود، وزن مغز گردو کاهش یابد و سیاه شود.

آبیاری درخت گردو در تابستان |آبیاری نهال گردو در گلدان

آیا میزان آبیاری نهال گردو تازه کاشته شده با یک درخت گردو بالغ تفاوت دارد؟

درخت گردو در سال های اولیه کاشت به آبیاری بیشتر و منظم‌تری نیاز خواهد داشت که این میزان آبیاری به بارور شدن بیشتر گردو کمک می کند. درنتیجه به محصولات با کیفیت‌تر و سالم‌تری دست خواهید یافت. چنانچه نمیدانید چگونه نهال گردو را بکارید میتوانید بروقتی نهال جدیدی را در حیاط یا باغچه خود می کارید، بدانید که موظفید تا زمانی که آن نهال به ثمر برسد، از آنها مراقبت ویژه کنید. نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده؛ به عوامل متعددی بستگی دارد که با در نظر گرفتن این موارد، از غرقابی کردن نهال و یا تشنه نگه داشتن آن‌ها پیشگیری می‌کنید.

میزان آبیاری نهال پیوندی چقدر باید باشد؟

اگر یک نهال پیوندی در حیاط کاشته‌اید یا بخشی از باغ خود را به این دست نهال‌ها اختصاص داده‌اید، باید بدانید که نگهداری و مراقبت از این نهال‌ها نیازمند توجه بیشتری است. فرآیند پیوند، عملیات دشواری است که باید شرایط محیطی و آب کافی در دسترس گیاه باشد، تا از شوک پیوند جان سالم به در ببرد.

بسیاری از نهال‌های پیوندی به علت اشتباه بودن نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده، از بین می‌روند. بنابراین اگر مقاصد اقتصادی را از کشت نهال‌ها دنبال می‌کنید، سطح اطلاعات خود را در این باره ارتقا دهید.

چرا نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده، مهم است؟

همه ما یاد گرفته ایم که همه درختان از ریشه خود آب جذب می کنند. زمانی که برای زیباسازی باغ خود خرید نهال گردو می خرید یا قصد کسب درآمد از کاشت نهال در باغ و زمین خود را دارید، به ریشه نهال ها توجه کنید. اغلب آنها ریشه های کوتاه، تازه، ضعیف و گاهی آسیب دیده دارند. نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده؛ اگر منظم برنامه‌ ریزی شود، فرآیند بازسازی ریشه‌ ها با سرعت بیشتری انجام خواهد شد و اصطلاحا پای نهال در زمین سفت می‌شود.

نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده؟

می‌توان برای آبیاری نهال تازه کاشته شده در هفته اول هر روز بسیار کم آن‌ها را آبیاری کنید. می‌توانید این مطلب را در قالب جدول تنظیم کنید تا راهنمای نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده، برای شما باشد.

در هفته دوم میزان آبیاری را به دو بار در هفته افزایش دهید و تا یک ماه بعد به همین ترتیب ادامه دهید. البته اگر در شهرهای پر باران زندگی می کنید،مهم است که در حد فاصل دو آبیاری شما، بارندگی به قدری نبوده باشد که ریشه‌ها را سیراب کند. البته نوع نهال مورد نظر هم مهم می باشد. برای مثال نهالی همانند نهال بادام به نسبت نهال گردو آب کمتری نیاز دارد.

در زمان آبیاری نهال تازه کاشته شده به چه چیزهایی باید توجه کرد؟

اگر می خواهید باغبان موفقی باشید یا نهالی که در حیاط کاشته اید خیلی سریع به ثمر می رسد، دانش خود را افزایش دهید تا به طور حرفه ای از گیاه خود مراقبت کنید.

این عمل را به بعدازظهر و پس از رفع گرمای روز موکول کنید. زیرا در این صورت مطمئن هستید که آب بلافاصله تبخیر نمی شود و ریشه ها زمان کافی برای جذب رطوبت دارند.

روش آبیاری در سال اول کاشت نهال چگونه باید باشد؟

قبلا در مورد نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده، و اینکه در هفته اول هر روز و در هفته دوم، آبیاری را به دو بار در هفته برسانید، مطالبی ارائه شد. پس از یک ماه و نیم و در حدود پنج هفتگی نهال شما، آبیاری را باید به هر هفته تا 14 روز کاهش دهید. این روند معمولا تا چند سال اول کاربردی خواهد بود.

یک قانون کلی که باید به خاطر داشته باشید و مانند یک باغبان حرفه ای عمل کنید این است که به تامین آب نهال تازه کاشته شده ادامه دهید تا زمانی که ریشه های آن رشد کرده و در دل خاک مستقر شوند.

چه زمانی یک نهال به آب بیشتری نیاز دارد؟

علیرغم قوانین ذکر شده و دستورالعمل های داده شده، نمی توانید نحوه رشد یک آبیاری نهال تازه کاشته شده را بدون در نظر گرفتن اندازه نهال در زمان کاشت برنامه ریزی کنید. هر چه نهال در زمان کاشت بزرگتر باشد، مدت بیشتری طول می کشد تا سیستم ریشه ایجاد شود و هر آبیاری نهال میوه به آب بیشتری نیاز دارد.

نهال با قطر 2.5 سانتی متر در زمان کاشت باید 5.5 لیتر آب در هر آبیاری به مدت یک سال و نیم دریافت کند. با در نظر گرفتن این موارد، اصولی از نهال خود مراقبت کنید.

چه عوامل محیطی بر مقدار آبیاری نهال تازه کاشته شده تأثیر می گذارد؟

نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده؛ به مواردی مانند میزان بارندگی بستگی دارد. همان‌طور که در بخش‌های قبلی این مطلب نیز اشاره‌ای به این موضوع شد، فواصل بین آبیاری نهال میوه، باید با در نظر گرفتن مقدار بارندگی تعیین شود.

اگر باران به اندازه کافی خاک و ریشه گیاه را سیراب کرده است، روز آبیاری را به نوبت بعدی موکول نمایید. فراموش نکنید همان‌قدر که آب برای بازسازی ریشه‌ها و استقرار نهال لازم است، زیاد بودن آن نیز می‌تواند موجب پوسیدگی شود.

نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده؛ به شرایط باد، دما، فصل و میزان زهکشی خاک نیز بستگی دارد. اگر خاکی دارید که آب را برای مدت طولانی در خود نگاه می‌دارد، برای سلامت ریشه، مقدار آب را کم کنید. هم چنین به فصل‌های گرم و سرد و معتدل سال توجه داشته باشید و فواصل بین دو آبیاری را با توجه به تغییرات جوی، تنظیم نمایید.

نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده در تابستان:

آبیاری نهال میوه؛ در طول یک ظهر تابستانی، تا 50٪ از آب را به علت تبخیر از دسترس گیاه خارج می‌کند. بهترین زمان برای آبیاری در تابستان، صبح یا عصر است.

مهم نیست که چقدر در مورد نحوه کاشت آبیاری نهال تازه کاشته شده اطلاعات دارید، باید این کار را انجام دهید تا یک باغبان آگاه باشید، اما در نهایت این تجربه است که به شما می گوید هر چند وقت یکبار باید نهال های تازه را آبیاری کنید.

شما این تجربه را بر اساس اندازه درخت، شرایط خاک و شرایط آب و هوایی به دست می آورید. درختانی که تازه کاشته شده اند به آب بسیار بیشتری نسبت به درختان بالغ نیاز دارند.

آیا نهال های تازه کاشته شده را باید در زمستان آبیاری کرد؟

نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده؛ فقط مختص فصل گرما نیست و شما نباید نهال‌های خود را در فصل زمستان فراموش کنید؛ فقط به این دلیل که آن‌ها خوابیده‌اند. خواب گیاهان به این معنی نیست که آن‌ها رشد نمی‌کنند. بنابراین در روزهایی که خبری از سوز و سرما نیست و روی زمین برفی وجود ندارد، به آبیاری نهال میوه تازه کاشته شده بپردازید و مطمئن باشید که آن‌ها به آبیاری نیاز دارند.

بهترین راه برای تعیین زمان نیاز نهال‌ها به آبیاری چیست؟

 • بهترین راه برای تعیین زمان نیاز نهال تازه کشت شده به آب، بررسی خاک است.
 • شما در آموزش نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده، باید این مساله را نیز بیاموزید که هدف از بررسی خاک، مرطوب ماندن خاک است و بین عبارات مرطوب و خیس تفاوت وجود دارد.
 • در صورت عدم وجود باران یا رطوبت، خاک را با ماله باغبانی تا عمق دو اینچ بررسی کنید.
 • اگر با لمس به این نتیجه رسیدید که خاک خشک است، قطعا نهال شما تشنه است و آبیاری نهال میوه خود را در اسرع وقت انجام دهید.
 • اگر نتیجه بررسی با ماله باغبانی حکم به مرطوب بودن خاک داد، نهال شما در حال ریشه دواندن و استقرار است و همه چیز اصولی در حال پیش رفتن است.

نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده

 روی کلمه کلیک کنید 

 

دکمه بازگشت به بالا