عمومیکسب و کار ویژه

فلومتر چیست؟

اندازه گیری جریان یک نیاز مهم برای اطمینان از دقت و کارایی فرآیند است. در هر صنعتی اگر حجم فرآوری مایعات مناسب نباشد ضررهای جبران ناپذیری را متحمل خواهید شد. بنابراین توجه به اندازه گیری جریان بسیار ضروری و الزامی است.

جالب توجه است که اندازه گیری جریان مایع یا گاز به طور مداوم انجام می شود. این عمل تضمین می کند که کلیه فرآیندهای کاری از جمله انتقال و کنترل سیال با دقت، روان و ایمنی لازم انجام می شود.

همانطور که می دانیم یکی از اصول اندازه گیری این است که باید دقیق و درست انجام شود. برای این منظور از دستگاه هایی استفاده می شود که قابلیت اندازه گیری دقیق دبی را دارند. استفاده از وسایل اندازه گیری مناسب نیز بسیار مهم است. این دستگاه ها برای اندازه گیری دقیق باید تکرارپذیری و قابلیت اطمینان بالایی داشته باشند.

در ادامه این مقاله به بررسی مبانی اندازه گیری جریان مایع در افزودنی فرآیند سپهر می پردازیم. ما آموزش های جامعی را برای بهبود فرآیندهای شما با استفاده از فناوری های مختلف ارائه می دهیم.

فلومتر چیست؟

فلومتر دستگاهی است که برای اندازه گیری دبی آب یا گاز استفاده می شود. فلومتر برای تعیین دبی خطی، غیر خطی، حجمی و جرمی استفاده می شود. نام های دیگر فلومتر عبارتند از: دبی سنج، متر، فلومتر مسی، دبی سنج، سنسور جریان و جرم سنج.

فلومترها در انواع مختلفی تولید می شوند که هر کدام از فناوری های متفاوتی برای تشخیص جریان سیال استفاده می کنند. دقت اندازه گیری هر نوع با انواع دیگر متفاوت است. حتی می توان گفت استفاده مناسب از این تجهیزات نیز در دقت آن موثر است. بنابراین رایج ترین کاربرد فلومترها اندازه گیری جرم و حجم (بخار-مایع-گاز) لوله در واحد زمان است.

فلومتر چیست؟

مقدار معینی از یک ماده به شکل جرم یا حجم که در یک واحد زمان از لوله عبور می کند جریان نامیده می شود.

فهرست انواع دبی سنج ها

جرمی کوریولیس

الکترومغناطیسی

جابجایی مثبت

دیفرانسیل میل لنگ

لوله پیتوت

لوله ونتوری

افتتاح

مکانیکی (توربین)

اولترالجودها

قوی

حرارت

باز کردن کانال

همه این تجهیزات اساساً کار یکسانی را انجام می دهند. آنها حتی می توانند جریان خطوط را با ارسال یک سیگنال جریان استاندارد 4 تا 20 میلی آمپر به اتاق کنترل جریان نظارت کنند.

فلومتر چگونه کار می کند؟

این دستگاه ها از دو روش (جرم یا حجم) برای اندازه گیری جریان استفاده می کنند.

روش جرم: جرم را می توان بر حسب t/h، ton/h، kg/h، kg/h و g/min، گرم در دقیقه بیان کرد.

حجم: حجم را می توان بر حسب m3/h، متر مکعب در ساعت، L/h، لیتر در ساعت، و میلی لیتر در دقیقه، میلی لیتر در دقیقه یافت.

در ادامه به بررسی مجزا ترین دبی مترهای مورد استفاده می پردازیم. اما از آنجایی که هر یک از این دستگاه ها در کاربرد، تکنولوژی و روش نصب با هم تفاوت دارند، بررسی همه آنها در یک مقاله امکان پذیر نیست. بنابراین برای اطلاعات بیشتر لینک مقاله کامل قرار داده شده است.

اندازه گیری جریان جرمی کوریولیس

دبی سنج های جرمی کوریولیس دبی متر جرمی مسی هستند. به این معنا که حجم سیال را با اینرسی اندازه گیری می کند و به طور گسترده به عنوان یک جریان سنج بسیار دقیق در بسیاری از کاربردهای صنعت نفت و گاز برای اندازه گیری جریان جرم استفاده می شود. دبی سنج جرمی کوریولیس از دهه 1970 مورد استفاده قرار گرفته است.

در این دستگاه سیگنال خروجی با جرمی که از دستگاه سرعت سنج می گذرد نسبت مستقیم دارد. فلومترهای حرارتی و کوریولیس فلومتر جرمی محسوب می شوند. این نوع فلومتر برای اکثر مایعات و گازها مناسب است اما برای خرید این فلومتر باید هزینه بسیار بالایی بپردازید.

دبی سنج های الکترومغناطیسی

فلومترهای الکترومغناطیسی که گاهی مغناطیسی یا ماگ متر نامیده می شوند، از الکترودهایی برای اندازه گیری جریان سیال استفاده می کنند. این الکترودها در دو طرف سطح قرار می گیرند که مایع از آن عبور می کند و میدان مغناطیسی ایجاد می کند. فلومترهای الکترومغناطیسی می توانند با اندازه گیری ولتاژ تولید شده، جریان را بسیار دقیق دنبال کنند.

فلومترهای الکترومغناطیسی عموماً به تعمیر و نگهداری کمی نیاز دارند زیرا قطعات مکانیکی برای شکستن ندارند. علاوه بر این، از آنجایی که آنها شامل اجزای مستقیم در مسیر آب نیستند، مانع از جریان سیال نمی شوند. این به این معنی است که هیچ تخریبی در جریان سیال در طول فرآیند اندازه گیری وجود ندارد.

این دستگاه فقط برای استفاده با مایعات رسانا می باشد. با گازهای غیر رسانا و مواد روغنی استفاده نشود. در ضمن قیمت خرید سایزهای بزرگتر از این مترها بسیار بالاست.

فلومترهای جابجایی مثبت PD

دبی سنج حجمی (PD) نوعی دبی سنج مکانیکی است. این فلومترها برای عملکرد خود نیازی به برق ندارند و نیازی به نصب مستقیم لوله های جلو و عقب ندارند. فلومترهای PD برای اندازه گیری جریان مایعات چسبناک مانند روغن، گریس و حلال هایی که اندازه گیری آنها با انواع دیگر فلومترها دشوار است، ایده آل هستند.

دکمه بازگشت به بالا