عمومیکسب و کار ویژه

علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی جنرال

کمپرسور کولر گازی یکی از قطعات مکانیکی کولر گازی‌ها می‌باشد که در یونیت بیرونی قرار می‌گیرد. در برخی موارد کمپرسور از کار می‌افتد و برای تعمیر آن باید ابتدا علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی را بیابید. علت اصلی کار نکردن کمپرسور کولر گازی خرابی خازن، رله فرمان و … می‌باشد. در ادامه شما را به صورت کامل با علت اصلی کار نکردن کمپرسور کولر گازی آشنا خواهیم کرد.

کمپرسور چیست؟

کمپرسور نوعی دستگاه مکانیکی است که وظیفه آن کم کردن حجم گاز و بالا بردن فشار گاز آن می‌باشد. کمپرسورها زمانی که هوا را فشرده می‌کنند به بخش احتراق دستگاه می‌فرستند.کمپرسورها در انواع مختلفی در بازار موجود می‌باشد، معمولا از کمپرسورها در مصارف صنعتی و عمومی‌استفاده می‌شود.

چرا کمپرسور کولر گازی کار نمی‌کند؟

در این بخش می‌خواهیم شما را با علت اصلی کار نکردن کمپرسور کولر گازی آشنا کنیم با زرین سرویس همراه باشید. علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی می‌تواند خرابی قطعات داخلی آن باشد که قصد داریم در ادامه آن‌ها را بررسی کنیم.

یکی از علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی این است که سیم‌ها پس از مدتی کار کردن پوسیده شده و قطع می‌شوند و توانایی انتقال برق به کمپرسور را ندارند و باعث روشن نشدن کمپرسور خواهد شد. از دیگر مواردی که در این رابطه می‌توانیم به آن اشاره کنیم فیش‌هایی است که سیم‌ها به واسطه آن‌ها به کمپرسور وصل می‌شوند. ممکن است فیش‌ها شکسته شده باشند و یا در اثر استفاده در طولانی مدت شل شده باشند و باعث قطع شدن اتصالات کمپرسور شود و علت اصلی کار نکردن کمپرسور کولر گازی شود.

یکی از قطعات درونی کمپرسور اورلود می‌باشد که برای حفاظت از کمپرسور روی آن تعبیه شده است. در برخی موارد که کولر گازی فشار زیادی را در اثر جریان بالا و یا کثیف بودن یونیت خارجی متحمل می‌شود باعث داغ شدن کمپرسور می‌شود. اورلود برای محافظت از کمپرسور اتصال آن را قطع کرده و تا زمانی که کمپرسور سرد نشود اجازه کار کردن به آن را نخواهد داد و علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی خواهد شد. برای بررسی اینکه علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی اورلود است یا مشکل دیگر می‌توانید به کمک آمپرمتر از سلامت آن آگاه شوید. اگر علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی شما خرابی اورلود نبود به علت‌های دیگر روشن نشدن کمپرسور کولر گازی مراجعه کنید.

از دیگر علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی سنسور دما محیط می‌باشد. محل قرار گیری سنسور دما محیط یکی از امور حساس کمپرسور می‌باشد چرا که اگر جابجا شود نمی‌تواند به درستی دما کمپرسور را تشخیص دهد و در زمان نامناسبی باعث می‌شود که کمپرسور قطع شود و یکی از علت‌های روشن نشدن کمپرسور می‌تواند همین امر باشد. البته ممکن است که سنسور دما سوخته باشد و علت اصلی کار نکردن کمپرسور کولر گازی به صورت ناگهانی شود.

یکی از قسمت‌های مهم کمپرسور کولر گازی، برد الکترونیکی است. برد الکترونیکی وظیفه تامین ولتاژ کمپرسور کولر گازی را دارد. در صورتی که یکی از قطعات برد الکترونیکی دچار مشکل شود نمی‌تواند به درستی ولتاژ مورد نیاز برد الکترونیکی را تامین کند و به همین علت است که کمپرسور نمی‌توان روشن شود.
برای پیدا کردن علت اصلی کار نکردن کمپرسور کولر گازی در این حالت نیاز به وسایل مخصوص دارید و یک کار تخصصی است که بهتر است توسط نمایندگی انجام شود.

یکی دیگر از اجزای کمپرسور کولر گازی رله فرمان است که ولتاژ بیشتر قطعات کمپرسور کولر گازی را تامین می‌کند. بهتر است قبل از بررسی برد الکترونیکی رله فرمان را بررسی کنید و اگر مشکل از آن نبود به برد مراجعه کنید. برای تشخیص اینکه علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی چیست در این حالت می‌توانید از مولتی متر استفاده کنید و رله‌های فرمان را بررسی کنید و اگر مشکل داشت آن را تعویض کنید.

از قطعاتی که برای راه اندازی کمپرسور نیاز است خازن راه انداز می‌باشد که روی کمپرسور نصب می‌شود و به استارت کمپرسور کمک می‌کند. اگر خازن دچار مشکل شود می‌تواند علت اصلی کار نکردن کمپرسور کولر گازی شود. برای رفع این موضوع می‌توانید با استفاده از مولتی متر خازن را بررسی کنید و اگر اتصالات خازن وصل نبود می‌توانید آن را تعویض کنید.

  • سنسور رزیستور (دمای محیط)

سنسور رزیستور برای بررسی میزان دمای محیط روی کمپرسور تعبیه شده است. در اکثر مواقع اتصالات این سنسور قطع می‌شوند و همین امر می‌تواند علت اصلی کار نکردن کمپرسور باشد، اگر مشکل قطع شدن اتصالات باشد می‌توانید آن‌ها را وصل کنید و مشکل را برطرف کنید. اما اگر علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی سوختن رزیستور باشد باید آن را تعویض کنید تا مشکل برطرف شود.

خرابی کمپرسور به صورت کلی یکی از مواردی است که بسیار کم پیش می‌آید. بهتر است قبل از اینکه کمپرسور را به صورت کلی تعویض کنید همه علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی را بررسی کنید چرا که کمپرسور یکی از گران قیمت ترین قطعات کولر گازی است. در صورتی که قصد تعویض کمپرسور را دارید بهتر است از یک متخصص حرفه ای برای انجام این کار کمک بگیرید که به آن آسیب وارد نکنید.

علت خاموش شدن کمپرسور کولر گازی

از مجموع علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی خرابی و یا تکان خوردن سنسور دما محیط است. چرا که در این حالت کمپرسور شروع به کار می‌کند و با تشخیص دمای نامناسب، خواهد شد. از دیگر علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی خرابی اورلود کمپرسور می‌باشد. چرا که در این حالت زمانی که کمپرسور کولر گازی به دلایل مختلف داغ می‌کند اورلود برای محافظت از آن و جلوگیری از سوختن کمپرسور، برق را قطع کرده و تا چند ساعت اجازه روشن شدن نخواهد داد.

علت اصلی کار نکردن کمپرسور کولر گازی

از علت‌های روشن نشدن کمپرسور کولر گازی می‌توان به قطع بودن سیم‌ها اشاره کرده زیرا اتصالات کمپرسور قطع شده و باعث روشن نشدن کمپرسور کولر گازی خواهد شد. یکی دیگر از علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی سوختن کمپرسور به صورت کلی است که باید تعویض شود. در صورتی که برد الکتریکی دچار مشکل شود باعث بروز مشکل روشن نشدن کمپرسور کولر گازی خواهد شد. از دیگر علت اصلی کار نکردن کمپرسور کولر گازی همین مشکلاتی است که در ابتدای همین مقاله به آن‌ها اشاره کردیم.

تعمیر کمپرسور کولر گازی

درباره تعمیرات کمپرسور کولر گازی اگر بخواهید بدانید باید بگویم که همراه همان قسمتی که علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی را توضیح دادیم نحوه تعمیر آن را هم ذکر کردیم. و اما باید بدانید که تعمیر کمپرسور کولر گازی کار تخصصی و سختی است و بهتر است برای برطرف کردن علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی از مرکز تخصصی تعمیر کولر گازی در تهران  کمک بگیرید.

علت اینکه کولر گازی روی فن کار میکند |علت زور زدن کمپرسور کولر گازی

علت اصلی کار نکردن کمپرسور کولر گازی

آموزش تست یکی از تلخ‌ترین رویدادها در یک روز گرم تابستانی! این است که متوجه شوید کولر گازی شما دیگر کار نمی‌کند. برخی از این مشکلات مربوط ، آن‌قدر ها هم پرهزینه نیسنتد، اما اگر مشکل از خرابی کمپرسور کولر گازی باشد مطمئنا تعمیر آن هزینه‌‌ی زیادی در بر دارد. نکته‌ی مهم این است که در صورت تشخیص به موقع، این مشکل قابل پیشگیری است.کمپرسور در واقع قلب کولر گازی است که جریان هوای سرد را در سیستم حفظ می‌کند تا کولر بتواند به درستی کار کند. بنابراین هر گونه مشکل در آن باعث از کار افتادن کولر می‌شود. ادامه‌ی مطلب را بخوانید تا از مشکلات مهم کمپرسور خود مطلع شوید.

علائم  هشدار دهنده‌ی خرابی کمپرسور

ناکارآمدی در خنک کردن اتاق

کمپرسور از یک یاتاقان برای چرخش استفاده می‌کند. اگر این یاتاقان‌های داخلی از کار بیفتند، یا هر جز داخلی دیگری خراب شود کمپرسور را از کار می‌اندازد و سرمای لازم را برای فضا تولید نمی‌کند. پس اگر دیدید با وجود روشن بودن کولر، سرمای لازم برای محیط فراهم نیست، می‌توان این مورد را یکی از دلایل دانست.

شنیده شدن صداهای بلند از کمپرسور

یکی از علائم اولیه خرابی کمپرسور، شنیده شدن صدای بلند از آن است. یک کمپرسور ضعیف نمی‌تواند جریان مبرد را به درستی تنظیم کند، بنابراین اتاق به طور موثر خنک نمی‌شود.

خاموش و روشن شدن مکرر قطع‌کننده مدار، دمیدن هوای گرم به اتاق و لرزش سیستم هنگام راه‌اندازی از جمله علائم هشدار دهنده‌ی کولر گازی است.

گاهی پیش می‌آید که فن به خوبی کار می‌کند اما کمپرسور کولر گازی نه؟! علت چیست؟!

اگر کمپرسور کولر گازی کار نمی‌کند اما فن سیستم کار می‌کند، ممکن است شخصی ناخودآگاه دمای اشتباهی را روی ترموستات تنظیم کرده باشد. در چنین مواقعی اتاق به اندازه‌ی کافی سرد است و نیاز به کار کردن کمپرسور نیست. این مشکل در مورد برخی از کولرهای گازی که بیش از یک دهه از عمرشان می‌گذرد هم ممکن است پیش بیاید.

چه چیزی باعث می‌شود یک کمپرسور دیگر کار نکند؟

دلایل زیادی می‌تواند منجر به خرابی کمپرسور کولر گازی شود. اولین دلیل کار نکردن کمپرسور کولر گازی این است که واحد، برق دریافت نکند. چرا که ممکن است فیوز پریده باشد یا اینکه مدار قطع شده باشد.

در ادامه می‌پردازیم به دلایل دیگر این پرسش که چرا کمپرسور کولر کار نمیکند؟

بررسی دلایل رایج کار نکردن کمپرسور کولر گازی

کثیف بودن کویل کندانسور

وقتی کویل کندانسور کثیف باشد، مانند یک عایق عمل می‌کند و انتقال حرارت را از محیط خانه سخت‌تر می‌کند. در نتیجه‌ی این امر فشار مبدل به قدری بالا می‌رود منجر به قطع برق می‌شود.

قطعی سیم و فیوز‌ کمپرسور کولر

در طولانی مدت ممکن است فیش‌ها در اثر سرما و گرمایی که در کولر ایجاد می‌شود در معرض آسیب‌هاییقرار بگیرند که باعث قطعی سیم‌ و فیوز شود که همین عامل باعث می‌شود تا کمپرسور یا نتواند خوب کار کند یا اصلا کار نکند.

دکمه بازگشت به بالا