عمومیکسب و کار ویژه

ساعت را کدام دست ببندیم؟

براساس آنچه گفته شد، هیچ دستور و یا موقعیت خاصی برای بستن در دست چپ و راست وجود ندارد. تنها دلیلی که برای بستن ساعت در دست راست وجود دارد که در آن هیچ اجباری نیست این خواهد بود که بدانیم پیامبر این دست را برای پوشیدن بهترین سنگ های مقدس انتخاب می کردند و آن را وسیله ای برای انجام اقدامات مثبت می پنداشتند؛ از آنجایی که ساعت نشانگر زمان است و اهمیت بسیار دارد و همچنین ما را از اوقات شرعی آگاه می کند، ما هم می توانیم ساعت را به دست راست ببندیم. مجله سوربان یک مجله آنلاین است که به سبک زندگی، مد و زیبایی می پردازد.

حتماً می‌دانید که مچ دست چپ، “مچ صحیح” برای بستن ساعت است. این مسئله که کدام دست برای بستن ساعت مناسب است، همیشه مورد بحث بوده. در سال‌های اخیر که رسانه‌های اجتماعی گسترش یافته‌اند، این بحث نیز بیشتر شده است زیرا افراد زیادی عکس‌های خودشان را با ساعتی که در دست دارند به اشتراک می‌گذارند و به گفته‌ی برخی از افراد، بعضی‌ها ساعتشان را بر روی “دست اشتباهی” می‌بندند. اما چرا بهتر است که مردان ساعت خود را بر روی مچ دست چپشان ببندند؟ آیا نمی‌توانیم ساعت را روی هر دستی که خودمان می‌خواهیم ببندیم؟ در این مطلب، دلایلی که مچ دست چپ را به “مچ صحیح” برای بستن ساعت تبدیل کرده‌اند و دلایل بستن ساعت بر روی دست چپ را بررسی می‌کنیم.

بیشتر افراد، ساعت خود را بر روی دست مخالفشان می‌بندند. این بدان معناست که افراد چپ دست تمایل دارند که ساعتشان را بر روی دست راست خود ببندند. به همین دلیل است که برندهایی مانند «تودور»، مدل‌هایی را مخصوص افراد چپ دست طراحی کرده‌اند که دسته‌ی کوک آن‌ها به جای این که در سمت راست باشد، در سمت چپ ساعت قرار گرفته تا استفاده از آن برای افراد چپ دست راحت‌تر باشد. از آنجایی که بیشتر مردم راست دست هستند بنابراین افراد بیشتری ساعتشان را بر روی دست چپ می‌بندند، اما همیشه اینگونه نیست. در حقیقت برخی از افراد راست دست، ساعتشان را در دست راست خود می‌پوشند یا برخی از افراد چپ دست، ساعتشان را در دست چپشان می‌بندند.

اکنون بحث درمورد مزایای عملیِ بستن ساعت بر روی دست چپ اهمیتی ندارد، زیرا با توجه به این که اکثر افراد راست دست هستند به راحتی می‌توان دلیل معمول بودن این قاعده را درک کرد، زیرا کاری که اکثریت مردم انجام می‌دهند، به عرف و قانون جامعه تبدیل می‌شود و از آنجایی که اکثر افراد ساعتشان را بر روی دست مخالف می‌بندند پس این امر به یک قانون و عرف جامعه تبدیل شده است و آن را با عنوان “شیوه‌ی صحیح پوشیدن ساعت” می‌شناسند. از آنجایی که افراد چپ دست همواره در اقلیت بوده‌اند، بنابراین قاعده‌ی پوشیدن ساعت بر روی دست چپ توسط راست دستان ابداع شده است.

دست غالب شما، فعال‌تر است

این مسئله، یک دلیل اصلی برای بستن ساعت بر روی دست چپ است. از آنجایی که همه‌ برای انجام کارهایشان بیشتر از دست غالب خود استفاده می‌کنند و دست غالبشان فعالیت بیشتری دارد بنابراین اگر ساعت را بر روی دست غالب خود ببندید آنگاه احتمال خراشیدگی و آسیب دیدن ساعتتان بیشتر می‌شود. علاوه بر این، اگر راست دست باشید و ساعتتان را بر روی دست راست خود ببندید آن‌گاه ممکن است که ساعتتان مانع از انجام کارهایتان شود و همچنین حرکت مچ دستتان را دشوار کند و بنابراین وقتی که با دست راستتان مشغول انجام کارهای خود هستید، احساس ناخوشایندی خواهید داشت. به عنوان مثال اگر یک ساعت بزرگ را بر روی دست راستتان ببندید و سعی کنید که با همان دستتان چیزی را بنویسید متوجه می‌شوید که به خاطر ساعتی که در دست دارید، نوشتن به کار سخت و ناخوشایندی تبدیل شده است.

راحت‌تر می‌توان زمان را تنظیم کرد

دسته‌ی کوک اکثر ساعت‌ها در سمت راست قاب ساعت قرار دارد، به این ترتیب اگر ساعت را بر روی دست چپ خود ببندید به راحتی می‌توانید به دسته‌ی کوک آن دسترسی داشته باشید و به راحتی می‌توانید زمان را تنظیم کنید. اما اگر همین ساعت را بر روی دست راست خود ببندید آن‌گاه در حالتی که ساعت بر روی دستتان بسته شده باشد به هیچ وجه نمی‌توانید زمان را تنظیم کنید و برای تنظیم ساعت حتماً باید آن را از دستتان در بیاورید.

چرا باید ساعت مچی را حتما بر روی دست چپمان ببندیم ؟

معمولا افرادی که با آن ها مصاحبه شده است، ساعت ها را بر روی مپ دستی می بندند که دست اصلی شان برای انجام بسیاری از کارها است. برخی ها هم هستند که خلاف این کار را انجام می دهند، برای مثال اگر راست دست باشند و بیشتر کارهایشان را با دست راست انجام بدهند، ترجیح می دهند که ساعت شان را بر روی مچ دست مخالف یعنی مچ دست چپشان بندند و همین طور برعکس، اگر دست چپ باشند، ترجیح می دهند که ساعت شان را بر روی مچ دست راستشان بندند.

خلاصه این نکته این است که اغلب افراد ساعت ها را بر روی دستی می بندند که بیشتر احساس راحتی در آن دست دارند؛ فرقی هم ندارد چپ دست باشند یا راست دست، اگر حس کنند بستن ساعت بر روی مچ یکی از دست هایشان راحت تر است، فارغ از کدام دست بون، مچ آن دست را برای بستن ساعت انتخاب می کنند.

خیلی ها هم هستند که اصلا نیازی نمی بینند که از ساعت مچی استفاده کنند، چراکه گوشی هوشمندشان همراه آن ها است و اصلا نیازی ندارند که بخواهند تنها بابت دیدن زمان خرج زیادی برای خریدن چنین شی ایی برایش بکنند. ما در این مطلب واجب بودن یا واجب نبودن استفاده از ساعت ها بحث نمی کنیم یا حتی درباره ی استفاده صحیح از ساعت نیز نمی خواهیم چیزی بگوییم، اما سعی داریم در این مطلب نگاهی به اینکه چرا بسیاری بر بستن ساعت بر روی مچ دست چپ پافشاری می کنند، اطلاعاتی همراه با دلیل به شما بگوییم.

چیزی که اغلب مردم انجام می دهند، بین همه باب می شود، اما با این حال بستن ساعت بر روی یکی از مچ های دست، چیزی است که هنوز توسط اغلب مردم به یک صورت انجام نمی شود و برخی آن را بر روی دست راست و برخی ساعت را بر روی دست چپ خود می بندند.

از آنجا که افراد چپ دست همیشه در اغلب جامعه ها اقلیت بوده اند، قانون پوشیدن ساعت شما بر روی دست چپ توسط یک فرد راست دست اختراع” شده است. اما مهمترین قسمت هنجار پوشیدن ساعت مچی روی مچ دست چپ مربوط به چیزی نیست که کسی فقط یک روزه آن را گفته باشد که باید حتما اینگونه باشد.

مزایای بستن ساعت مچی بر روی دست چپ

بستن ساعت بر روی دست چپ، چندین مزیت دارد. البته که این مزیت‌ها فقط برای افراد راست دست صدق می‌کند. توجه داشته باشید که این مزیت‌هایی که قرار است بررسی کنیم، فقط به افراد راست دست مربوط می‌شود زیرا قاعده‌ی “پوشیدن ساعت بر روی دست چپ” توسط همین افراد به وجود آمده است. در واقع با این که پوشیدن ساعت بر روی دست چپ به یک قانون کلی تبدیل شده است اما اگر چپ دست هستید آنگاه برای این که بتوانید از این مزایا بهره‌مند شوید باید ساعت خود را بر روی دست راستتان ببندید.

دکمه بازگشت به بالا