راهنمای استفاده از دستگاه حضور و غیاب

تنظیمات اولیه سیستم پیش از نصب نرم افزار حضور غیاب

  1. تنظیم زبان سیستم برای نصب نرم افزار حضور و غیاب نانوتایم

به این منظور شما می توانید به راحتی به مسیر ارائه شده رفته و براحتی ساعت سیستم خود را تنظیم نمائید.

همراهان عزیزم نانو تایم در هنگام تنظیم و راه اندازی دستگاه حضور و غیاب، در صورتی که زبان پیش فرض سیستم شما از قبل بر روی فارسی تنظیم شده است، به شما پیشنهاد می کنیم موارد زیر را بررسی کنید.

  1. غیر فعال کردن کنترل دسترسی

به منظور غیر فعال کردن کنترل دسترسی برای عملکرد بهتر نرم افزار شما می توانید به مسیر ارائه شده رفته و آن را غیر فعال کنید.

  1. تنظیم IP سیستم برای نصب دستگاه حضور و غیاب نانوتایم

مراحل نصب نرم افزار حضور و غیاب انوتایم

بعد از انجام تمامی مراحل فوق، شما براحتی می توانید با قرار دادن CD نرم افزار در دستگاه مراحل را به ترتیب گفته شده دنبال کنید و نرم افزار را نصب کنید.

تست اتصال دستگاه حضور و غیاب با سیستم به کمک دستور PING

بعد از نصب نرم افزار حضور وغیاب و ایجاد  اتصال بین دستگاه و سیستم کامپیوتری باید اطمینان حاصل کنید که دستگاه و سیستم ارتباط برقرار کرده اند و به این منظور برای اطلاع ازصحت نحوه ارتباط دستگاه حضور و غیاب دنیای پردازش به  کامپیوترمی توانید از دستور Ping استفاده نمائید. در صورتی که با دستور Pingآشنا نمی باشید می توانید به راهنمای استفاده از دستور Ping در این سایت مراجعه نمائید.

برای استفاده از دستور CMD در منوی استارت عبارت RUN را تایپ کرده و در پنجره باز شده عبارت CMD را وارد کنید تا پنجره زیر برای شما نمایش داده شود. در خط فرمان این پنجره عبارت PING 192.168.1.201 را وارد کنید،  در صورت نمایش اطلاعات درست یعنی ارتباط شما به درستی برقرار شده است، در غیر این صورت باید به دنبال مشکل و رفع آن باشید. در این تصویر IP دستگاه حضور و غیاب ما 192.168.1.201 میباشد و در صورت تغییر IP دستگاه حضور و غیاب بایستی IP جدید را وارد نمایید.

در مرحله بعد شما باید دستگاه  را در داخلمعرفی کنید،بعد از باز کردن نرم افزار نانوتایم، از نوار منوی بالای صفحه گزینه تعریف دستگاه را انتخاب کنید. در صورتی که پیش از این اقدام به تعریف دستگاه در نرم افزار کرده‌اید در پنجره باز شده لیست دستگاه‌های تعریف شده قابل مشاهده است. (مطالعه مقاله آموزشی را پیشنهاد می‌کنیم.)

آموزش کار با دستگاه حضور و غیاب علم و صنعت |اموزش ثبت اثر انگشت در دستگاه حضور غیاب

در پنجره باز شده، شما باید شناسه، نام، پورت و Ip دستگاه را وارد کنید. برای دسترسی به شناسه دستگاه باید از طریق منوی دستگاه –> تنظیمات ارتباط  –> ارتباط با کامیپوتر اقدام کنید. در صورت نیاز آن را ویرایش کرده و در قسمت شناسه دستگاه در نرم افزار حضور و غیاب نانو تایم وارد کنید.

نام دستگاه را می توانید به دلخواه وارد کرده و با توجه به اینکه IP آدرس همه دستگاه‌های نانو تایم 192.168.1.201 است،  در قسمت مورد نظر به صورت پیش فرض وارد شده و پورت دستگاه نیز به طور پیش فرض وارد می شود.

در این مرحله تیک قرمز رنگ ثبت در گوشه سمت چپ صفحه را فشرده، حال مشاهده می کنید که یک صفحه برای شما باز می شود که دارای یک قسمت برای وارد کردن شماره شناسایی از اینترنت است.

به این منظور کلید دریافت شماره شناسایی از اینترنت را فشرده و فیلد مورد نظر شما پر می شود. ( توجه کنید که پیش از این مرحله، حتما از اتصال سیستم به اینترنت مطمئن شوید) در نهایت بر روی دکمه ثبت زده تا ثبت دستگاه در نرم افزار حضور و غیاب  کامل شود. حالا دستگاه شما آماده برای استفاده است و می‌توانید لیست پرسنل خود را در دستگاه وارد کنید و سپس به تعریف الگوی اثر انگشت، الگوی چهره یا کارت و رمز تردد به ازای هر پرسنل بپردازید. ( در دستگاه‌های اثر انگشتی، پیش از تعریف الگوی اثر انگشت، حتما محافظ روی اسکنر دستگاه را جدا کنید.

نکته مهم: به منظور جلوگیری از دسترسی افراد متفرقه و پرسنل به منوی دستگاه، پیش از هرکاری باید یک کاربر با سطح دسترسی مدیر بر روی دستگاه تعریف کنید. مدیر با شناسه اختصای خود ( مز، کارت، الگوی چهره یا اثر انگشت) امکان دسترسی به منوی دستگاه و انجام تنظیمات و حتی ریست کردن دستگدر هر مجموعه یا شرکتی، یکی از مهمترین موضوعات و دغدغه‌های مدیران مجموعه‌ها، ثبت دقیق و اتوماتیک میزان حضور و ساعات ورود و خروج افراد آن مجموعه است. با پیشرفت علم و تکنولوژی نحوۀ ثبت حضوروغیاب از حالت دستی و دفتری به حالت اتوماتیک و کامپیوتری تغییر کرده است. اکسس کنترل‌های حضور و غیاب پیشرفته انواع متنوعی از جمله انگشتی، کارتی، رمزدار و اسکن چهره دارند.

اما یکی از بهترین و پرمصرف‎‌ترین مدل‌های این دستگاه‌ها، دستگاه حضور و غیاب انگشتی است. این روزها کمتر شرکت یا مجموعۀ معتبری را پیدا خواهید کرد که از دستگاه‌های پیشرفته و اتوماتیک برای این منظور استفاده نکنند. در واقع هر مجموعه‌ای که تعداد کارکنانش بالای ۱۰ نفر باشد حتماً از سیستم‌های هوشمند برای کنترل تردد کارکنان خود استفاده می‌کند.

اگر شما به عنوان مدیر یا مسئول اجرایی در شرکتی مشغول به کار هستید، باید از آخرین تکنولوژی‌های روز که برای افزایش میزان بهره‌وری و سوددهی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اطلاعات دقیقی داشته باشید تا بتوانید برای رفع نیاز مجموعه‌تان از آن‌ها استفاده کنید.

یکی از این تکنولوژی‌های مورد نیاز برای افزایش بهره‌وری شرکت‌تان، انتخاب دستگاهی مناسب برای ثبت حضور افراد است. حتی اگر شما کارمند یک شرکت هم هستید، باید اطلاعات دقیقی از نحوه کارکردن با دستگاه‌های حضور و غیاب داشته باشید و بتوانید به درستی از آن‌ها استفاده نمایید.

اگر می‌خواهید بهترین مدل دستگاه‌های حضور و غیاب را بشناسید و با تنظیمات دستگاه حضور و غیاب آشناتر باشید توصیه می‌کنم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

از آن‌جایی که از بیشتر از سایر مدل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، در ادامه این مقاله سعی کردیم تا تمام نکات و همچنین نحوه کار با دستگاه حضوروغیاب انگشتی را برای شما شرح دهیم تا بیشتر با این دستگاه کاربردی آشنا شوید.

نحوه کار با دستگاه حضور و غیاب انگشتی سارو

یکی از ایمن‌ترین و کم‌خطاترین دستگاه‌های کنترل حضوروغیاب، مدل انگشتی است. چراکه تنظیمات دستگاه حضور و غیاب انگشتی به صورتی طراحی شده که اثرانگشت تمامی کارکنان در حافظۀ آن ذخیره می‌شود. برای ثبت اولیه اثرانگشت باید هر فردی به صورت جداگانه اثرانگشتش را بر روی حسگر دستگاه ثبت کند.

تنظیمات دستگاه حضوروغیاب انگشتی، اثرانگشت ثبت شده را به صورت یک الگوی صفر و یک درآورده و در حافظه‌اش ثبت می‌کند. پس از ثبت اولیه، افراد برای ورود و خروج‌شان باید به دستگاه مراجعه کنند تا زمان ترددشان توسط دستگاه ثبت شود.

از ، ثبت اطلاعات به صورت ایمن و رمزگذاری شده است. اطلاعات به صورت مطمئن حفظ می‌شوند و در اختیار فردی که برنامۀ اولیه و رمز را برای آن تعریف کرده است، قرار می‌گیرند. در واقع با این مدل از تنظیمات دستگاه حضوروغیاب، شما می‌توانید اطمینان بیشتری از حضور کارمندان خود در محل کار داشته باشید.

البته ایمنی بالایی که تنظیمات حضوروغیاب انگشتی دارد، باعث نمی‌شود که هیچ راهی برای دور زدن آن وجود نداشته باشد. بلکه فقط امکان دور زدن آن نسبت به سایر دستگاه‌ها کمتر است.

برای آشنایی کامل‌تر شما با نحوه کار با دستگاه حضور و غیاب انگشتی، برخی از راه‌های تقلب و دور زدن تنظیمات دستگاه حضور و غیاب را برای شما شرح خواهیم داد.

معرفی اثر انگشت مدیر

در دستگاه اکسس کنترل اثر انگشتی سارو شما می‌توانید ۵ اثر انگشت یا ۵ کارت را به عنوان مدیر به دستگاه معرفی کنید. شخصی که به عنوان مدیر برای دستگاه مشخص می‌کنید تنها فردی است که برای برنامه‌ریزی، تنظیمات و اضافه کردن افراد به اطلاعات دستگاه دسترسی دارد. به خاطر بسپارید کارت و اثر انگشت تنها برای ورود به حالت برنامه‌ریزی کاربرد دارد و باز کردن قفل درب با آن امکان پذیر نیست.

برای ثبت مدیر تنها کافیست مراحل زیر را انجام دهید:

معرفی اثرانگشت کاربر

برای هر کاربر یک شماره شناسه کاربری منحصر به فردی را مشخص کنید. با این کار امکان رهگیری کاربرد و حذف او از لیست کاربران مجاز، خواهید بود. در هنگام ثبت شناسه کاربری، هیچگاه رقم اول را صفر قرار ندهید. شناسه کاربری افراد را در جایی ذخیره و ثبت کنید زیرا تنها با در اختیار داشتن این شناسه‌ها، امکان تغییر یا حذف کاربر وجود دارد.

برای معرفی کاربران می‌توانید از مراحل زیر اقدام کنید:

راه‌های دور زدن تنظیمات دستگاه حضوروغیاب انگشتی

حقیقت این است که برای دور زدن تنظیمات دستگاه‌ حضوروغیاب انگشتی راه سختی را پیش‌رو دارید. یعنی باید کاملاً نحوه کار با دستگاه حضور و غیاب انگشتی را بلد باشید و الگوریتم‌های اثرانگشت را هم به‌خوبی بشناسید. با همه این‌ها چندین راه برای دور زدن این دستگاه وجود دارد که ممکن است با استفاده از آن‌ها امکان به اشتباه انداختن دستگاه وجود داشته باشد.

جعل کردن اثرانگشت

همان‌طور که بالاتر گفته شد، تنظیمات حضور و غیاب انگشتی بر پایه اثرانگشت افراد مبتنی است. پس برای دور زدن این دستگاه، شما نیاز به مدلی از اثرانگشت خود دارید.
برای این کار می‌توانید از قالب‌های سیلیکونی و ژله‌ای برای ساختن نمونه‌ای از اثرانشگت‌تان استفاده نمایید اما برای این کار باید یک نکته را هم مدنظر داشته باشید. تنظیمات دستگاه حضوروغیاب انگشتی جدید به صورتی هستند که فقط اثرانگشت زنده را تشخیص می‌دهند و با قالب‌های مصنوعی چیزی را ثبت نمی‌کنند.

تعریف اثرانگشت فرد دیگر

راه دیگری که برای دور زدن تنظیمات دستگاه حضور و غیاب انگشتی وجود دارد، این است که شما اثرانگشت یکی از انگشتان خود را برای خودتان و یک انگشت دیگرتان را برای فرد دیگر تعریف کنید. البته امکان انجام چنین کاری برای ثبت اولیه بعید به‌نظر می‌رسد اما اگر به رمز دستگاه دسترسی داشته باشید، شاید بتوانید اثرانگشت‌تان را تغییر دهید.

در کل نحوه کار با دستگاه حضور و غیاب انگشتی کار ساده و راحتی است اما برای ایجاد تغییر در تنظیمات دستگاه حضور و غیاب، فرایند سخت و پیچیده‌ای را باید طی کنید. ضمن این‌که هیچ‌کدام از راه‌های ذکر شده کاملاً قابل اجرا نیستند و احتمال این‌که نتوانید از هیچ راهی این دستگاه را به اشتباه بیندازید بسیار زیاد است.

با علت های خرابی دستگاه حضور و غیاب اشنا شوید ، در سیستم های حضور و غیاب کارتی، دو نوع روش وجود دارد؛ شناسایی با تماس کارت و دستگاه و شناسایی بدون تماس کارت و دستگاه. صفر تا صد پروسه ثبت تردد کاربر در این روش، به سنسور یا اسلات کارت متکی بوده و اگر این بخش ها با مشکل روبرو شوند، عملاً شما نمی توانید از کارت خود استفاده نمایید.

انواع روش‌های تخلیه اطلاعات دستگاه حضور و غیاب:

در سیستم کنترل تردد، دستگاه تنها نقش ثبت و مدیریت داده‌های ورود و خروج افراد را دارد و به منظور مدیریت و پردازش داده‌ها نیاز به انتقال آنها به محیط نرم افزار است. برای تخلیه اطلاعات دستگاه های حضور و غیاب اطلاعات از دستگاه و پردازش اطلاعات در محیط نرم افزار روش‌های متعددی وجود دارد که بسته به مدل متفاوت است. خروجی گرفتن از داده‌های دستگاه حضور و غیاب کار سخت و پیچیده‌ای نیست و با توجه به اینکه منوی کلیه دستگاه‌های نانوتایم فارسی است با مطالعه این آموزش براحتی می‌توانید از داده‌های دستگاه خود با یکی از روش‌های زیر خروجی تهیه کنید و در محیط نرم افزار مورد استفاده قرار دهید. در ادامه به صورت تصویری و گام به گام مراحل تخلیه اطلاعات از دستگاه حضور و غیاب نانوتایم می‌پردازیم. تا چندی پیش پورت‌های شبکه (Tcp/Ip)، (Usb) و سریال (Rs232) مهمترین درگاه برقراری ارتباط دستگاه حضور غیاب و نرم افزار بودند. اما با پیشرفت تکنولوژی وWirless، امروزه قادر به تهیه خروجی دستگاه با استفاده از WIFI هستیم.

 

  1. تخلیه اطلاعات دستگاه با استفاده از فلش مموری( پورت USB دستگاه)
  2. خروجی گرفتن از اطلاعات دستگاه با پورت شبکه ( پورت LAN)
  3. تخلیه داده‌های دستگاه با استفاده از WIFI ( جدیدترین روش)
  4. تخلیه اطلاعات با استفاده از پورت سریال( این روش منسوخ شده است)

کلام پایانی

شرکت‌های سازندۀ دستگاه‌های حضوروغیاب به‌ ویژه دستگاه حضور و غیاب انگشتی تمام تلاش خود را می‌کنند تا از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌ها برای ساخت محصولات خود بهره ببرند تا دستگاهی مطمئن را برای شما بسازند. نحوه کار با دستگاه حضور و غیاب انگشتی بسیار ساده است و این سادگی در کنار ایمنی بالایی که دارد، باعث شده که این دستگاه همچنان از پرفروش‌ترین مدل‌های دستگاه‌ حضور و غیاب به‌شمار برود. بنابراین شما می‌توانید با خیالی آسوده، کنترل تردد کارمندان شرکت خود را به این دستگاه بسپارید و از مزایای این دستگاه بهره‌مند شوید

دکمه بازگشت به بالا