دکل مهاری چیست

دکل های مهاری چیست؟

دکل‌ های مهاری سازه ای سبک به وسیله سیمهای مهاری فولادی مهار می گردد. در ادامه به بررسی کامل دکل های مهاری خواهیم پرداخت… دکل‌ های مهاری سازه ای سبک به وسیله سیمهای مهاری فولادی مهار می گردد. شرکت تولیدی دکل مهاری با رعایت استانداردهای ملی و بین‌المللی، به عنوان یکی از پیشروهای صنعت تولید دکل مهاری در بازار شناخته می‌شود . این سازه ساخته شده از لوله و میلگرد می باشد و در مکانهایی که نیاز به ارتفاع برای برقراری ارتباط با دید مستقیم دارند بسیار مناسب است. اجزای دکل های مهاری دکل های مهاری از اجزای زیر تشکیل شده است :

 • بیس پلیت
 • سیم مهار فولادی
 • پیچ و مهره
 • صفحه تعادل
 • مهارکش فولادی
 • کلمپس فولادی
 • گوشواره
 • انکرراد
 • انکربولت

جهت سیستم روشنایی دکل از چراغ LED سولار چشمک زن با یک سال گارانتی تعویض استفاده می شود. جهت اجرای سیستم ارتینگ, میله مسی 16 و سیم مسی 16 و بست مسی استفاده می شود. اجرای چاه ارت دکل مهاری توسط نیروهای متخصص و با تجربه و در کلاس زیر 2 اهم ,زیر 5 اهم و زیر 7 اهم .

چرا دکل های مهاری؟

دکل‌ مهاری به دلیل وزن کم و سهولت نصب و ارزان قیمت بودن دارای مزایا و کاربردهای زیادی می باشد و در مکان‌هایی که فضا با امکان زاویه بندی مناسب جهت نصب مهاری ها موجود باشد استفاده می‌گردد. اغلب در شبکه تلفن همراه جهت نصب آنتن ها و تجهیزات رادیویی ، بی سیم و شبکه‌های رایانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.دکل‌های مهاری قابلیت نصب بر روی سازه های ساختمانی ،پشت بام منازل و ادارات و سوله های صنعتی را دارند.

در مناطق شهری با نصب دکل بر روی سازه که خود عامل افزایش ارتفاع دکل می گردد مزیت بسیار خوبی جهت نصب آنتن و تجهیزات رادیویی و وایرلس در ارتفاع بالا بدست می آید.این نوع دکل‌ها در صورتی که روی زمین نصب گردند نیاز به فضای زیادی جهت نصب سیم مهارها دارند. به خاطر سبکی وزن، بهای این دکل‌ها کمتر از دکل‌های دیگر بوده و نصب آنها ساده و کم هزینه بوده و سرعت نصب آن بسیار بالاست.البته شایان ذکر است که جهت نصب این دکل هاباید فونداسیون مناسبی با در نظر گرفتن ارتفاع دکل و محل نصب آن اجرا گردد.

دکل‌های مهاری به دلیل سبکی بیشتر در پشت بام‌ها نصب می‌شوند و در هر 9 متر (یا 6 متر) به وسیله سیم مهار فولادی از سه جهت با زاویه 120 درجه مهار می‌شوند.دكل های مهاری از تعدادی سكشن 3 متری كه به صورت نر و ماده بر روی یكدیگر سوار شده و هر سكشن از یک بدنه لوله ای و اتصالات میلگردی که از طریق جوش CO2 بهم متصل شده اند تشکیل شده است .سکشن ها (قطعات 3 متری) بصورت مثلثی شکل بوده و هر سکشن طبق استاندارد دارای 8 ردیف پله جهت افزایش مقاومت و ایستایی دکل و همچنین سهولت برای بالا رفتن از آن طراحی شده است .

مزایای دکل مهاری

دکل های مهاری به دلیل وزن پایین و سبکی وزن مزیت دارد و در مکان هایی که فضا به قدر کافی موجود باشد استفاده می گردد . اغلب در شبکه تلفن همراه ، رادیو و بی سیم و شبکه های رایانه ای مورد استفاده قرار می گیرد . خدمات تعمیر و نگهداری دکل مخابراتی شامل بررسی دوره‌ای، تست و اصلاح انواع خطاها، و پیشگیری از مشکلات پیش‌آمده، با هدف حفظ کارایی و پایداری شبکه ارتباطات ارائه می‌شود . دکل های مهاری قابلیت نصب در پشت بام منازل و ادارات را داشته و علاوه بر اینکه ارتفاع ساختمان به بلندی محل نصب آنتن ها کمک کرده ، در مناطق شهری مزیت فراوان دارد . دکل های مهاری در صورتی که روی زمین نصب گردد نیاز به فضای زیادی جهت نصب سیم مهارها دارد .

به خاطر سبکی وزن ، بهای دکل مهاری کمتر از دکل های دیگر بوده و نصب آن ها ساده و کم هزینه است . دکل های مهاری بسته به ابعاد و نوع ساخت به چند دسته تقسیم می شوند . از انواع دکل های مهاری می توان به دکل های سری G اشاره کرد که با انواع G35,G45,G55,G65,G80 تولید می شوند .این دکل ها به صورت سه ضلعی و به صورت سکشن های سه متری که پایه ها از لوله نمره 3 بوده که به وسیله میلگردهای نمره 8 یا 10 به صورت خرپایی به هم متصل می شود . دکل های مهاری با باربری بسیار کم و تنها برای نصب آنتن های بی سیم و یا دیش های کوچک اینترنت استفاده می گردد .

 نصب دکل مهاری

دکل های مهاری به دلیل سبکی ، بیشتر در پشت بام ها نصب می شوند و در هر 9 متر و گاهی در هر 6 متر به وسیله سیم مهار از سه جهت با زاویه 120 درجه مهار می شوند . هر سکشن از یک بدنه لوله ای و اتصالات میلگردی که از طریق جوش CO2 به هم متصل شده اند تشکیل شده است . سکشن ها ( قطعات 3 متری ) به صورت مثلثی شکل بوده و هر سکشن طبق استاندارد دارای 8 ردیف پله جهت افزایش مقاومت و ایستایی دکل و همچنین سهولت برای بالا رفتن از آن طراحی شده است . جهت جلوگیری از فرسودگی و زنگ زدگی ، دکل ها دارای پوشش گالوانیزه گرم 90 میکرون هستند . دکل مهاری نوع خاصی از دکل ها می باشند که یا استفاده از یک سیم مهار به زمین متصل می شوند.

 • نصب آنتن های رادیویی
 • نصب آنتن های موبایل
 • نصب آنتن های بی سیم یا دیش های ماکروویو و… اشاره کرد.

دکل های مهاری توسط سیم مهار می شوند و مهار (بکسل) به سطح زمین یا تکیه گاهی مهار می شود. با توجه به بارگذاری های سبک عمدتا از دکل های مهاری برای نصب شبکه های رادیو، بیسیم، تلفن همراه و شبکه های کامپیوتری مورد استفاده قرار می گیرد. می باشند در اندازه های گوناگون از ۲۵ سانتی متر تا ۸۰ سانتی متر تولید می شوند. از قسمت های تشکیل دهنده این نوع دکل ها می توان به بدنه، کرپی، گوشواره، پیچ و مهره، گوشواره، صفحه تعلدل و مهارکش و … استفاده نمود.

مشخصات دکل مهاری

از مهم ترین ویژگی های دکل مهاری می توان به سبک بودن و پایین بودن وزن آن اشاره کرد که این امر سبب برتری این نوع دکل نسبت به سایر دکل ها می شود. دکل های مهاری سری G به دلیل وزن سبکی که دارند می توانند در ساخت سازه های فلزی و بتنی مورد استفاده قرار گیرند . نصب دکل مهاری در حوزه اختصاصی ما قرار دارد و تیم تخصصی ما با استفاده از تجربه و توانمندی‌های خود، نیازهای مشتریان را به بهترین شکل برآورده می‌کند . رعایت استاندارد های دکل های مهاری و وجود فضای آزاد کافی برای نصب و راه اندازی دکل های مهاری ضروری است. از دکل مهاری در محیط هایی که می خواهیم امور مخابراتی را انجام دهیم همانند ارائه ی خدمات اینترنتی یا برای انجام پروژه هایی که نیاز به حمل و نقل آسان و صرف هزینه های کمتر دارد، می توان استفاده کرد.

متعلقات دکل مهاری تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی این دکل ها است. بسته به نوع دکل و منطقه نصب آن از انواع این متعلقات با تعداد مختلف استفاده می شود. ارتفاع دکل تاثیر زیادی در تعیین تعداد این قطعات دارد. به معرفی انواع قطعات مصرفی در نصب و راه اندازی دکل مهاری می پردازیم. استفاده از متعلقات دکل از الزامات بسیار مهم در زمان نصب دکل مهاری است. این قطعات در زمان فروش دکل مهاری به صورت مجزا به فروش می رسد. به همین دلیل مصرف کنندگان در زمان خرید باید حتما به تعداد مورد نیاز از این متعلقات تهیه نمایند. اطلاع کامل از موارد مصرف و تعداد مورد نیاز این متعلقات از موارد ضروری در زمان نصب است.

مهم ترین قطعه در نصب دکل ها سیم مهار است. این سیم ها بسته به ارتفاع دکل با ضخامت و متراژ مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. هر چه ارتفاع دکل بیشتر شود ضخامت سیم نیز افزایش می یابد. علاوه بر آن هر ۶ متر از سه جهت دکل توسط سیم، مهار می شود. این سیم ها بیشتر با روکش گالوانیزه و با ۷ رشته فولادی بافته می شوند. نصب دکل ها به دلیل ارتفاع زیاد نیازمند سیستم روشنایی و نصب میله برقگیر است. چراغ چشمک زن بر بالای دکل مانع از برخورد پرندگان به دکل ها می شود. دکل مهاری یکی از انواع دکل که عرض آن در تمام طول دکل به یک اندازه می باشد و تغییر نمی کند و توسط سیم های مهار نگه داری و مهار می شود. این دکل ها برای نصب، نیاز به فضای زیادی دارند، از مزیت های این دکل ها می توان به مقرون به صرفه بودن و سرعت نصب بالای آن اشاره کرد.

دکمه بازگشت به بالا