دلایل خرابی استارت خودرو

عیب یابی استارت خودرو به دلیل عملکرد مهمی که این قطعه در هنگام روشن شدن ماشین اعمال می‌کند از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. لازم به ذکر است که استارت خودرو به هر دلیلی که دچار مشکل شود و کارایی قبلی خود را نداشته باشد، از روشن شدن ماشین جلوگیری می‌کند. لذا بهتر است صاحبان این وسیله نقلیه جهت تعمیر استارت خودرو، در آغاز به عیب یابی استارت خودرو بپردازند. برای اطلاعات بیشتر از شماره امداد خودرو ایران خودرو همدان به سایت مراجعه کنید.

علائم خرابی اتوماتیک استارت |علائم خرابی استارت پراید

با ما همراه باشید تا در این مطلب از مجله اینترنتی “خدمت از ما” علائم خرابی استارت خودرو را در کنار روش‌های عیب یابی و تعمیر آن را به خوبی فرا بگیرید.

از برترین متخصصین شهرتان رایگان قیمت بگیرید، با آن ها چت کنید و بهترین را انتخاب کنید.

شناخت کامل استارت خودرو

از اجزای اصلی استارت خودرو می‌توان به پوسته استارت، بالشتک، سیم پیچ، اتوماتیک استارت، دنده استارت، آرمیچر، زغال استارت و کلگی استارت اشاره کرد؛ که نقص در عملکرد هر کدام می‌تواند موجب افت کارکرد استارت و یا از کار افتادن آن شود.

نحوه کار این سازه اینگونه‌ است آرمیچری درون آن، به وسیله میدان مغناطیسی تولید شده با ورود جریان الکتریکی به سیم پیچ‌های استارت به حرکت در می‌آید. حرکت موتور نیز به تبع از حرکت آرمیچر صورت خواهد گرفت.

علائم خرابی استارت خودرو چیست؟

استارت خودرو با اهمیتی که در به کار افتادن خودرو دارد، از قطعات مهم این دستگاه می‌باشد که در صورت هرگونه آسیب و ایراد در آن کارایی خودرو به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد . از مهم‌ترین علائم خرابی استارت خودرو می‌توان به استارت نخوردن آن به هنگام چرخاندن سوئیچ اشاره کرد.

استارت نخوردن به دلایلی چون سوختن فیوز اتصالات باطری یا خرابی آن، شل شدن بست یا اتصالات استارت ممکن است به وجود آمده باشد. بعضی از افراد زمانی که  این مشکل را در خودروی خود مشاهده می‌کنند، برای روشن کردن و استارت آن  شروع به هول دادن خودرو می‌کنند. این کار شاید در ابتدا موجب به کار افتادن خودرو شود؛ اما آسیب بسیاری به باتری آن وارد خواهد کرد، برای همین انجام آن اصلاً توصیه نمی‌شود.

اگر زمانی سوئیچ باز شده باشد و با آمدن برق پشت آمپر باز هم با استارت زدن عکس العمل از موترو شنیده نشود، یا تنها صدای تیکی از محفظه موتور شنیده شود اما استارت خودرو دیده نشود، صاحب خودرو باید هر چه سریع‌تر جهت تعمیر استارت خودرو خود اقدام کند.

عیب یابی استارت خودرو در 10 حالت

شناخت عوامل خرابی کمک بسیاری به عیب یابی استارت خودرو شما خواهد کرد . مواردی که در ادامه گفته می‌شود از متداول‌ترین عیوب پیش آمده در استارت خودرو می‌باشند؛ که لازم است برای عیب یابی آن، تک تک موارد زیر را به خوبی چک کنید تا در صورت مشاهده هر یک، هرچه سریع‌تر جهت رفع آن و جلوگیری از آسیب به سایر قطعات خودرو بپردازید.

 • خرابی اتومات استارت
 • نقص در عملکرد اتصالات باتری به استارت، مانند قطعی اتصالات آن
 • افت عملکرد بازوی اجرای استارت، به دلیل گیر کردن آن
 • بروز هرگونه اتصالی در بین سیم‌های استارت مانند اتصال قطب‌های منفی و مثبت آن به یکدیگر
 • ناکافی بودن یا تمام شدن زغال‌های استارت
 • شکستگی و خرابی چرخ دنده‌های استارت
 • کثیفی استارت و به تبع آن گیر کردن زغال‌های آن
 • نقص در عملکرد موتور استارت
 • خراب شدن سلکتور گیربکس در خودروهای اتومات
 • قفل شدن موتور به دلیل چسبیدن یاتاقان‌های میل لنگ یا شاتون‌ها

  نکات لازم جهت تعمیر استارت خودرو

همانطور که گفته شد اولین قدم در تعمیر استارت خودرو شناخت عوامل موثر در خرابی و به تبع آن عیب یابی استارت خودرو می‌باشد، پس از آن می‌توانید به رفع مشکل اقدام کنید. موضوع مهم این است که زمان استارت نخوردن خودرو فرد باید چه عکس العملی از خود نشان دهد.

 تشخیص  نیاز به تعمیر باتری

ممکن است اولین چیزی که به ذهن شما به هنگام استارت نخوردن خودرو خطور کند، نقص در عملکرد باتری باشد و به تعویض یا تعمیر خودسرانه آن اقدام کنید. در این هنگام لازم است دست نگه دارید و با متخصصی مجرب جهت عیب یابی استارت خودرو خود بپردازید.

در اولین مرحله بهتر است به وسیله یک ولت متر از سلامت باتری خود مطمئن شوید. در صورت دسترسی نداشتن به این سازه می‌توانید با روشن کردن چراغ‌های جلوی ماشین به سلامت باتری دستگاه خود پی ببرید.

 تشخیص نیاز به تعمیر سیم کشی استارت 

پس از آن می‌توانید جهت اطمینان از سالم بودن سیم کشی استارت سوئیچ را برای استارت زدن در جای خود بچرخانید و مشاهده کنید که چراغ‌های پشت آمپر روشن شوند. در صورت خاموش شدن چراغ‌ها برای تعمیر استارت خودرو باید به رفع نقص سیم کش استارت بپردازید.

تشخیص نیاز به تعمیر موتور ماشین

در صورت نبودن هیچ مشکلی در باتری یا سیم کشی استارت، ممکن است استارت نخوردن به دلیل قفل کردن موتور ماشین باشد. برای  اطمینان از این موضوع می‌توانید ماشین را هل دهید. در صورتی که حرکت کرد، موتور هیچ مشکلی ندارد و تعمیر آن فایده ایجاد نمی‌کند.

تشخیص نیاز به تعمیر سوئیچ

سوئیچ از یک  مغزی به همراه چند رشته سیم تشکیل می‌شود؛ که در هنگام استارت زدن  با فرستادن مقدار مشخصی ولت به قطعه استارت موجب استارت خوردن خودرو خواهد شد. اگر سیم کشی و یا مغزی سوئیچ مشکل داشته باشد؛ در روشن شدن خودرو مشکل ایجاد می‌شود که برای رفع آن لازم است هرچه سریع‌تر به تعمیر سوئیچ اقدام کنید.

تشخیص نیاز به تعمیر اجزای دینام

این سازه به دلیل نقش مهم خود در شارژ کردن باتری، ارتباط غیرمستقیمی با استارت خوردن ماشین برقرار می‌کند. لذا ممکن است یکی از عوامل استارت نخوردن خودرو، اشکال در اجزای دینام باشد لازم است برای تشخیص و تعمیر این قطعات از یک متخصص مجرب کمک بخواهید.

در “خدمتعلایم خرابی استارت خودرو، مشکل خرابی استارت می تواند مشکلات زیادی را برای راننده به وجود بیارد در این مقاله قصد داریم علائم خرابی استارت خودرو را بررسی کنیم و به رفع مشکل آن بپردازیم

استارت خودرو یکی از قطعات مهم هر خودرو محسوب می شود که وظیفه راه اندازی خودرو و روشن نمودن آن را برعهده دارد.

استارت ها نوع پیشرفته هندل های قدیمی محسوب می شوند و بدون آن ها روشن کردن خودرو امری دشوار می باشد.

علائم خرابی استارت خودرو 

مهم ترین دلایل استارت نخوردن خودرو

اگر ماشین شما استارت نخورد ، علت های زیادی وجود دارد اما بهتر است برای تصمیم درست از ساده ترین علت ها شروع کنید تا زمان را بیهوده از دست ندهید .

 • باتری تمام شده
 • باتری خراب شده
 • باتری خالی شده
 • باتری شارژ شده
 • سوئیچ قطع شده
 • سیم کشی استارت
 • خرابی استارت
 • خرابی سیم کشی و اتصالات .

چگونه بررسی کنم استارت خودرو سالم است؟

 • اگر می خواهید بفهمید که باتری ماشینتان سالم است از ولت متر استفاده کنید و اگر به این وسیله دسترسی نداشتید چراغ جلو ماشین را روشن کرده و نور بالا بزنید. در صورت سالم بودن باتری نور چراغ ها عادی است.
 • اگر فکر می کنید علت استارت نخوردن خودرو قطع شدن سیم کشی است ، لحظه چرخاندن سوئیچ ، چراغ های پشت آمپر روشن می شوند و صدایی هرچند خفیف می شنوید، این فکرتان منتفی است.
 • اگر علت استارت نخوردن، خرابی موتور استارتر یا سیم کشی استارتر باشد چراغ های پشت آمپر یک لحظه خاموش می شوند و صدای” تق” می شنوید.
 • در بیشتر موارد علت استارت نخوردن،خرابی باتری است که با تعویض باتری ماشین این مشکل حل می گردد .

موتور قفل شده یکی از دلایل استارت نخوردن خودرو

علت های قفل شدن موتور

 • شکستگی و چسبیدگی یاتاقانها و یاتاقانهای شاطون ها
 • جمع شدن آب زیاد سر پیستون ها و محفظه احتراق، که به علت سوختن واشر سر سیلندر است.
 • شکستن استارت یا دنده استارت، و افتادن قطعات شکسته لابلای دنده فلایویل .

دلایل زیادی برای اسارت نخوردن ماشین وجود دارد که من تعدادی از آن را اینجا برایتان گفتیم

میتوانید در زمان وقوع این مشکل با خودرو تماس گرفته تا سریعا مشکل شما را حل کند

علائم خرابی زغال استارت خودرو

 • خرابی بدنه اتصالممکن است مشکلی در اتصال بدنه بین بالشتک متصل به زغال استارت و بدنه استارت به وجود آمده باشد.
 • تمام شدنتمام شدن زغال استارت یکی از مشکلاتی است که ممکن است به وجود آمده باشد.
 • قطع اتصال بین زغال استارت با بالشتک های استارت
 • کثیف شدنممکن است زغال های استارت کثیف شده باشد و همین امر موجب خرابی زغال استارت شده باشد.
 • کثیف بودن استصالات زغال استارتممکن است علت خرابی زغال استارت، کثیف بودن و یا خراب بودن اتصالات بین زغال و بدنه و پیچ های استارت باشد.
 • چسبندگیممکن است اشکال ایجاد شده به علت چسبیدن زغال به بدنه یا سایر بخش های استارت باشد.
 • نچرخیدن استارت بعد از اتصال مستقیمگاهی اوقات بعد از باز شدن استارت و متصل شدن مستقیم آن به باطری باز هم استارت کار نمی کند. این نیز یکی دیگر از علائم خرابی استارت خودرو است.
 • استارت کار نمی کندزمانی که استارت کار نمی کند قبل از هر کاری بهتر است شرایط باتری خودرو را چک کنید. فراموش نکنید که خالی شدن شارژ باتری و یا خراب شدن باتری می تواند سبب نچرخیدن موتور استارت شود. البته در صورت وجود این مشکل علائم خاصی را نیز مشاهده می کنید، مانند این که صدای درگیر شدن دنده استارت را هنگام استارت زدن می شنوید اما بعد از این صدا استارت نمی چرخد. و یا اینکه برق خودرو به قدری ضعیف می شود که چراغ ها روشن نمی شوند یا بسیار کم نور هستند. اگر جریان مورد نیاز به استارت نرسد، گشتاور کافی تولید نمی شود و صدای تلق تلق شنیده می شود. این موارد همه برخی از علائم خرابی استارت خودرو هستند. البته گاهی نیز ممکن است این موارد به علت گیر مکانیکی موتور استارت، دمای هوای بسیار پایین، کثیف بودن و یا شل بودن اتصالات باتری، تمام شدن زغال استارت و یا خشک شدن بلبرینگ های استارت ایجاد شود.
 • استارت آرام می چرخد و دیر خلاص می شودضعف استارت و یا خشک شدن بلبرینگ های استارت می تواند سبب ایجاد این مشکل شود. هم چنین اگر با هربار استارت زدن در هنگام روشن شدن، صدای خرخر دنده برنجی شنیده می شود ممکن است به این علت باشد که اتوماتیک استارت، ارتباط دنده استارت را به شکل دقیق بر قرار نمی کند و یا اینکه ممکن است فنرهای داخلی کلاچ دنده استارت خراب شده باشد. احتمال دیگر نیز این است که این صدا با خرد شدن دنده استارت شنیده شود. به هر حال این موضوع نیز یکی دیگر از علائم خرابی استارت خودرو است.
 1. موتور استارت نمی‌چرخد و نور چراغ‌ها ثابت استاین مشکل می تواند به علت خرابی اتوماتیک استارت باشد. در این صورت ممکن است توپی سوئیچ استارت خراب شده باشد. البته اگر رله استارت سوخته باشد نیز ممکن است این مشکل ایجاد شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

از ما” به بهترین متخصصین تعمیر موتور خودرو در شهر خود دسترسی دارید.

 

 

دکمه بازگشت به بالا