پمپ باد مناسب نقاشی خودرو

این موضوع که چه کمپرسور بادی برای پیستوله و فعالیت‌های نقاشی شما مناسب است، به نوع فعالیت شما و حجم کارهایتان بستگی دارد. در این مقاله راهنمای کاملی برای خرید پمپ باد نقاشی مناسب فراهم آورده‌ایم تا شما بتوانید براساس نیازهای خود، با در نظر گرفتن قیمت پمپ باد برای رنگ کاری بهترین پمپ باد برای نقاشی را جهت انجام فعالیت‌تان پیدا کرده و خریداری نمایید.

قیمت پمپ باد برای رنگ کاری

قیمت پمپ باد برای رنگ کاری با توجه به فاکتورهای مختلفی مانند حجم، برند، نوع کاربری و غیره تعیین می شود. شما می توانید انواع پمپ باد رنگ کاری کوچک و بزرگ را در زیر مشاهده کرده و متناسب با نیاز خود بهترین پمپ باد رنگ کاری را خریداری کنید.

ویژگی‌ های عمومی انواع پمپ باد رنگ کاری

اگر برای فعالیت‌های خود از پیستوله‌های پنوماتیک و کمپرسور باد استفاده می‌کنید، حتما از تاثیر کیفیت هوای فشرده بر روی رنگ‌آمیزی مطلع هستید. یک کمپرسور باد مناسب برای پیستوله رنگ پاش می‌بایست هوای فشرده با کیفیتی را در اختیار پیستوله بگذارید، چراکه کیفیت نامطلوب هوای فشرده سبب خراب شدن کیفیت رنگ‌آمیزی خواهد شد.

بطور کل یک کمپرسور باد مناسب برای پیستوله رنگ‌ پاش باید هوای فشرده خشک و عاری از رطوبت، ذرات روغن و آلودگی را در اختیار مصرف نهایی قرار دهد. از همین‌ رو لازم است تا در هنگام خریداری و تجهیز کمپرسور باد برای فعالیت‌ های رنگ‌آمیزی به این موارد توجه شود:

بکارگیری فیلترهای ورودی مناسب

استفاده از فیلترهای ورودی مناسب در کمپرسورهای باد رنگ‌آمیزی از اهمیت بسزایی برخوردار می‌باشد. استفاده از فیلترهای هوای مناسب و نگهداری صحیح از آن‌ها سبب می‌شود تا ذرات گرد و غبار به محیط پمپ باد رنگ کاری وارد نشده و کیفیت هوای فشرده تولید شده حفظ شود.

خشک بودن هوای فشرده

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های هوای فشرده مناسب برای پیستوله و رنگ‌آمیزی، عاری از رطوبت بودن هوای فشرده می‌باشد. اگر هوای فشرده دارای رطوبت باشد، کیفیت رنگ‌آمیزی افت شدیدی پیدا خواهد کرد، درنتیجه لازم است تا هوای فشرده مورد استفاده تا حد زیادی خشک شده باشد. برای خشک کردن هوای فشرده در کمپرسورهای باد معمولی می‌توان از تله آب‌گیر، فیلترهای کربنی و افترکولر استفاده نمود. در رابطه با علت آب دادن پمپ باد بایدگفت در زمان هایی که تحت فشار قرارمیگیرد و بعد سرد میشود این امکان وجود دارد.

پمپ باد نقاشی چه کاربردی دارد؟

اول از اینکه به سراغ تعریف پمپ باد برویم، بهتر است تعریفی از آن داشته باشیم. پمپ باد یکی از متداول ترین و قوی ترین ابزار های بادی یه شمار می‌رود. این دستگاه ها بسته به نوع کارکرد و حجم کاری که دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. بعضی از آن ها در حجم های بزرگ برای صنایع و کارخانه های بزرگ و برخی دیگر برای مصارف کارگاهی مانند همین پمپ باد جهت رنگ ‌کاری که موضوع این مقاله نیز هست.

دو مدل پمپ باد وجود دارد. اولین مدل صنعتی که در کارخانه‌ها و صنایع بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد و مدل دیگر کمپرسورهای باد غیرصنعتی که برای مصارف خانگی جهت انجام کارهایی مانند باد کردن توپ چرمی، باد کردن تشک بادی، باد کردن تیوپ و تایرها لاستیک ماشین و… استفاده می‌گردد. مدل‌های صنعتی پمپ باد همان طور که پیش‌تر گفته شد، در کارخانه‌های صنعتی و ماشین‌آلات بزرگ جهت به حرکت درآوردن اجزا و سیستم‌های مکانیکی به کار می‌رود.

مشخصات پمپ باد برای رنگ کاری

برای پیدا کردن بهترین پمپ باد برای نقاشی خود لازم است تا در اولین قدم به بررسی حجم فعالیت خود پرداخته و مقدار دبی و فشار مورد نیاز پیستوله خود و سایر ابزارهای پنوماتیک مورد استفاده خود را بسنجید.

اگر نوع فعالیت رنگ‌آمیزی شما به گونه‌ای می‌باشد که در طول روز تنها چندین بار و در مدت زمان‌های کوتاه از پیستوله خود برای رنگ‌آمیزی استفاده می‌کنید، مطمئنا به مخزن کوچک‌تری نسبت به شخصی که از پیستوله‌ خود به صورت پیوسته استفاده می‌کند، نیاز دارید. با این‌حال بهتر است تا از حداقل‌های ذکر شده در این بخش هنگام خرید پمپ باد برای رنگ کاری خود پیروی نمایید.

1 – فشار کمپرسور باد

یکی از اصلی‌ترین مشخصه‌های تعیین کننده قدرت یک کمپرسور باد، مقدار فشار تولیدی آن می‌باشد. هر ابزار پنوماتیکی به عملکرد صحیح و بهینه نیازمند فشار مشخصی می‌باشد. اسپری‌های رنگ‌پاش یا پیستوله نیز از این قائه مستثنی نیست.

بطور کل پیستوله‌ها برای عملکرد مناسب نیازمند فشاری در حدود 25 psi الی 40 psi می‌باشند، هرچند برخی از پیستوله‌ها به فشارهای بالاتری نیازمند هستند. پیستوله‌های HVLP (حجم بالا، فشار پایین) به فشارهای پایینی نیاز دارند اما دبی مورد نیاز آن‌ها بالا می‌باشد. درعوض پیستوله‌های LVLP (حجم پایین، فشار پایین) به دبی کمتری نیاز دارند اما فشار مورد نیاز آن‌ها تا حدودی بالاتر از پیستوله‌های HVLP می‌باشد.

این وظیفه شماست که از مقدار فشار مورد نیاز پیستوله خود مطلع شده و آن را مبنای تصمیم‌گیری برای فشار خروجی پمپ باد رنگ کاری خود قرار دهید. فراموش نکنید که همواره مقداری از فشار کمپرسورهای باد به صورت افت فشار در شیلنگ و اتصالات تلف می‌شود. درنتیجه لازم است تا کمپرسور باد شما در حدود 20 درصد فشار بیشتری نسبت به فشار مورد نیاز ابزارهای شما تولید نماید.

برای روشن‌تر شدن این بخش فرض کنید پیستوله شما از نوع HVLP بوده و به 40 psi فشار نیاز دارد. کمپرسور بادی که بتواند فشار مورد نیاز پیستوله شما را تامین کند می‌بایست حداقل 1.2 برابر فشار مورد نیاز پیستوله شما را یعنی فشار 48 psi را تولید نماید. دقت داشته باشید که در صورت استفاده از چندین پیستوله و یا ابزارهای پنوماتیک دیگر، برای تعیین فشار مورد نیاز کمپرسور باد خود، ابزاری که بیشترین فشار هوا را نیاز دارد، مد نظر قرار دهید.

2 – دبی مناسب کمپرسور باد

 مشخصه دومی که لازم است برای خرید پمپ باد رنگ کاری مورد بررسی قرار گیرد، دبی هوای فشرده تولیدی کمپرسور باد می‌باشد. دبی کمپرسورهای باد نمایان‌گر مقدار هوای فشرده تولید شده در واحد زمان می‌باشد. مقدار دبی مورد نیاز شما برای راه‌اندازی و استفاده بهینه از پیستوله به صورت مستقیم با دبی مورد نیاز پیستوله شما ارتباط دارد.

هر پیستوله رنگ و بطور کل هر ابزار پتوماتیکی به دبی مشخصی نیازمند می‌باشد. اگر کمپرسور باد شما دبی کمتری نسبت به دبی مورد نیاز پیستوله شما فراهم نماید، فعالیت رنگ‌آمیزی شما با مشکلاتی چون پایین آمدن سرعت و کاهش کیفیت رنگ‌آمیزی مواجه خواهد شد.

دبی پیشنهادی برای پیستوله‌های HVLP حداقل 12 CFM می‌باشد، حال اینکه پیستوله‌های بزرگ‌تر نیاز به دبی بیشتر و پیستوله‌های کوچک‌تر و LVLP نیازمند دبی کمتری می‌باشند. یک کمپرسور باد مناسب برای پیستوله و رنگ‌آمیزی باید قادر باشد تا دبی تا حداقل 20 درصد بیش از دبی مورد نیاز پیستوله شما را فراهم آورد.

همچنین اگر از چند پیستوله به صورت همزمان استفاده می‌کنید، لازم است تا کمپرسور باد شما 1.2 برابر مجموع دبی‌های مورد نیاز ابزارهای پنوماتیک‌تان را فراهم گرداند. برای مثال اگر از دو پیستوله با دبی‌های 10 CFM و 12 CFM استفاده می‌کنید، کمپرسور باد شما می‌بایست 27 CFM دبی تولید نماید.

بهترین پمپ باد برای نقاشی (معرفی انواع پمپ باد مناسب رنگ آمیزی)

کمپرسورهای باد انواع مختلفی دارند که ازجمله آن‌ها می‌توان به کمپرسورهای پیستونی، کمپرسورهای اسکرو، کمپرسورهای گریز از مرکز و کمپرسورهای محوری اشاره نمود. از میان انواع مختلف کمپرسورهای باد، مدل‌های پیستونی و اسکرو به شکل عمده‌تری برای کاربردهای تجاری و صنعتی مورد استفاده قرار گرفته و می‌توانند نیاز به هوای فشرده را به صورت پیوسته برای فعالیت‌هایی چون رنگ‌ آمیزی تامین نمایند.

  1. کمپرسور باد پیستونی
  2. کمپرسور باد اسکرو

کمپرسور باد پیستونی

یکی از معمولی‌ ترین انواع پمپ باد برای رنگ کاری است که اغلب از آن در صنایع و کارخانه‌ها استفاده می‌شود. البته پمپ باد در بیشتر سیستم‌های کاری قابل استفاده است. به همین علت با توجه به موقعیت قرارگیری کمپرسور باد، این پمپ در سایز‌های مختلفی مانند ۲۵ لیتری تا ۱۰۰۰ لیتری تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

همچنین جالب است بدانید که بیش‌ترین فشاری که از هوای خارجی توسط این نوع کمپرسور تولید می‌شود، ۸ تا ۱۰ بار می‌باشد. کمپرسور های باد در سایزها و حجم کمتر از ۲۵ لیتری و ۵۰ لیتری جز کوچک‌ترین انواع این مدل کمپرسور‌ می‌باشند. کمپرسور باد پیستونی در کارخانه و صنایع خدماتی مانند ساخت دکوراسیون داخلی منزل، رویه‌کوبی‌های مبلمان و صندلی‌های چوبی کاربرد بیشتری دارد.

خودرو |در

کمپرسورهای پیستونی (تسمه ای) برای فعالیت‌های کوچک و متوسط یکی از گزینه‌های مناسب و معقول می‌باشند. در فعالیت رنگ‌آمیزی با پیستوله، استفاده از کمپرسورهای باد پیستونی می‌تواند پاسخ‌گوی کار شما باشد، هرچند لازم است تا از فیلترهای مناسب برای افزایش سطح کیفیت هوای فشرده در کمپرسورهای پیستونی استفاده نمایید.

کمپرسورهای باد پیستونی از لحاظ نگهداری و تعمیرات کم هزینه بوده و قادر هستند تا در شرایط نسبتا سخت محیطی نیز به خوبی فعالیت نمایند. هرچند مدل‌های اویل فری کمپرسورهای پیستونی نسبت به شرایط محیطی حساسیت‌های بیشتری داشته و نیازمند نگهداری بهتری می‌باشند.

معمولا صدای کمپرسورهای باد پیستونی بیشتر از صدای کمپرسور های  اسکرو روتاری می‌باشد و از این بابت می‌تواند برای شما ایجاد مزاحمت بیشتری نماید. بطور کل اگر کیفیت هوای فشرده برای شما جزو اولویت‌های اصلی و اساسی نیست، کمپرسورهای پیستونی می‌توانند گزینه بسیار مناسبی برای فعالیت‌ شما باشند. هرچند نباید استفاده از فیلترهای مناسب را برای استفاده از کمپرسورهای پیستونی جهت رنگ‌آمیزی فراموش نمایید.

پمپ باد اسکرو

آیا می دانید ؟ در مواقعی که مصرف و ذخیره هوای فشرده در کارخانه‌های بزرگ به بیشتر از ۱۰۰۰ لیتر در دقیقه می‌رسد، از پمپ باد اسکرو استفاده می‌شود. نوع عملکرد کمپرسور اسکرو در پروسه فشرده‌سازی و ذخیره‌سازی آن در مخزن، بر اثر چرخش دو روتور به صورت مارپیچی و عبور هوا از میان این دو روتور صورت می‌پذیرد.

زمانی که قصد استفاده از پمپ باد رنگ کاری اسکرو را دارید، موارد مهمی را باید در نظر داشته باشید، به عنوان مثال برای استفاده از کمپرسور پیستونی نیاز به مخزن ذخیره هوا دارید که باید از قبل تهیه شود. معمولاً قطعاتی که در پمپ باد اسکرو به کار می‌رود قیمت بالایی دارند. نوع ساختار کمپرسور اسکرو بر روی یک شاسی و درون یک کاور مونتاژ می‌گردد.

کمپرسورهای باد اسکرو صدای کمتری از کمپرسورهای باد پیستونی ایجاد نموده و لرزش بسیار کمتری ایجاد می‌نمایند. کمپرسورهای باد اسکرو قادر به تولید هوای فشرده به صورت پیوسته بوده و برای کسب‌وکارهایی که نیازمند هوای فشرده پیوسته و ضریب اطمینان‌پذیری بالاتری هستند، گزینه مناسب‌تری می‌باشند. (به این کمپرسور ها، کمرپسور باد دائم کار نیز گفته میشود)

دقت داشته باشید که قیمت کمپرسورهای روتاری اسکرو بالاتر از کمپرسورهای پیستونی می‌باشد، از همین‌ رو خرید یک کمپرسور باد پیستونی می‌تواند صرفه اقتصادی کوتاه مدت بیشتری برای شما داشته باشد و به عنوان بهترین پمپ باد برای نقاشی انتخاب شود.

نکات مهم برای خرید پمپ باد رنگ‌ کاری

در انتخاب پمپ باد با توجه به نوع کار خود. کمپرسور مناسب را انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر برای موارد رنگ‌کاری به کمپرسور نیاز دارید، از کمپرسورهای مخصوصی که در سایت ایران پمپ تهیه دیده شده است، استفاده کنید. توان موتور کمپرسورهای باد بسیار مهم هستند، با توجه به نوع مصرف خود، آن‌ها را انتخاب کنید.

اگر برای رنگ‌کاری دائماً باید در رفت و آمد باشید، از کمپرسورهای چرخ‌دار استفاده کنید زیرا استفاده از پمپ هوای چرخ‌دار راحتی کارتان را چند برابر خواهد کرد. به این نوع کمپرسورها که دارای چرخ می‌باشند، کمپرسورهای باد متحرک یا چرخدار نامیده می‌شوند. قابلیت‌هایی دیگری مانند مقدار مصرف پمپ باد رنگ کاری، از موارد مهمی هستند که باید به آن توجه داشته باشید.

نتیجه گیری

از بررسی موارد مهمی مانند مقدار حجم موتور غافل نشوید، زیرا برای تهیه پمپ باد رنگ کاری ابتدا باید نوع کارتان و میزان استفاده از کمپرسورها را در نظر داشته باشید، سپس اقدام به خرید پمپ باد با توجه به مقدار مصرفتان کنید.

استفاده از پیستوله برای رنگ‌آمیزی یکی از تکنیک‌های نسبتا مدرن رنگ‌آمیزی می‌باشد که در کنار افزایش سرعت رنگ‌آمیزی، کیفیت رنگ‌آمیزی را نیز افزایش می‌دهد. مهم‌ترین بخش در رنگ‌آمیزی با پیستوله، کمپرسور باد می‌باشد. خریداری کمپرسور باد مناسب برای پیستوله بر روی کیفیت کار و سرعت انجام کار رنگ‌آمیزی تاثیر بسیار زیادی دارد. از همین‌رو لازم است تا در هنگام انتخاب و خرید پمپ باد برای رنگ کاری، دقت فراوانی کرده و کمپرسور بادی تهیه کرد که بتواند به خوبی از پس نیازهای پیستوله و ابزارهای پنوماتیک شما برآید.

دکمه بازگشت به بالا