خوردن قهوه چه موقع باعث لاغری میشود

قهوه جزو 10 نوشیدنی برتر و محبوب دنیاست و بسیاری از افراد بدون نوشیدن یک فنجان قهوه، نمی توانند روز خود را آغاز کنند. یکی از دلایل محبوبیت قهوه، تنوع در روش تهیه آن است. شما می توانید به روش های مختلف، در سریع ترین زمان آن را درست و میز صبحانه خود را با آن کامل کنید.

برخی دیگر هم برای کاهش وزن و افزایش سوخت وساز بدن، قهوه را معجزه لاغری می دانند. بله این نوشیدنی کم کالری و سرشار از کافئین، بر چربی سوزی بدن تاثیر دارد، با این حال، توجه به این نکته مهم است که نباید به قهوه به عنوان ابزاری برای کاهش وزن پایدار اعتماد کرد. اگر یک وزن ایده آل و ثابت می خواهید باید به سایر عادات سالم مانند ورزش و رژیم غذایی متعادل هم توجه داشته باشید. فراموش نکنید که نوشیدن قهوه بدون داشتن برنامه غذایی سالم و تحرک کافی باعث لاغری نمی شود.

اگر کنجکاو هستید که بدانید نوشیدن قهوه چه تاثیری بر لاغری شما دارد و چه زمانی باید آن را مصرف کنید، این مقاله به شما کمک خواهد کرد. با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید : قهوه گانودرما لاغری

چرا قهوه یک چربی سوز موثر است و به لاغری کمک می کند؟

همانطور که می دانید، مهمترین ماده موثر در قهوه کافئین است که اثر زیادی بر افزایش انرژی بدن و رفع خستگی دارد. این ایده که کافئین اکسیداسیون چربی را تحریک می کند و باعث چربی سوزی بیشتر می شود به دهه 1970 برمی گردد.

مطالعات دیوید کاستیل نشان داد که کافئین می تواند سرعت اکسیداسیون چربی (فرآیندی که در آن چربی شکسته می شود و برای انرژی استفاده می شود) را در طول ورزش افزایش دهد و باعث کاهش وزن بیشتر در طول زمان شود. درواقع کافئین و اسید کلروژنیک موجود در دانه های قهوه، سوخت وساز بدن را افزایش می دهند و باعث چربی سوزی بیشتر می شوند.

علاوه براین، نشان داده شده است که کافئین میزان متابولیسم بدن را به میزان اندکی افزایش می دهد و به سوزاندن کالری بیشتر حتی در زمان استراحت کمک می کند. کافئین همچنین با تحریک سیستم عصبی مرکزی علاوه بر افزایش متابولیسم می تواند اشتها را هم تا حدودی سرکوب کند. چون سطح گرلین (هورمون گرسنگی) را کاهش می دهد و اشتها را کم می کند. این بدان معنی است که کافئین می تواند با افزایش تعداد کالری هایی که بدن شما در حالت استراحت می سوزاند و کاهش مقدار غذایی که در طول روز مصرف می کنید به چربی سوزی کمک کند.

درضمن قهوه اگر تلخ و بدون شکر سرو شود، کالری بسیار کمی دارد، بنابراین مصرف قهوه بدون افزودن شکر، شیر یا خامه کالری زیادی وارد بدن شما نمی کند.

با این حال، شما اگر تحرک کافی نداشته باشید، غذاهای چرب و شیرین را حذف نکنید و مقدار کالری روزانه خود را کنترل نکنید، نوشیدن قهوه به تنهایی باعث لاغری شما نمی شود.

نوشیدن چه مقدار قهوه بهترین نتیجه را برای کاهش وزن دارد؟

نکته مهمی که باید برای مصرف قهوه برای لاغری بدانید این است که مصرف زیاد قهوه باعث افزایش تحمل بدن شما در مقابل کافئین می شود و نتایج به مرور زمان کمرنگ می شود. یعنی استفاده از قهوه در بلندمدت باعث می شود کافئین اثر کمتری بر بدن شما داشته و تاثیر چندانی بر افزایش سوخت وساز و بالابردن انرژی بدن نداشته باشد. البته احتمالا همچنان به کاهش اشتهای شما کمک خواهد کرد.

به طور کلی، کافئین باید در حد اعتدال و در ترکیب با سایر عادات سالم استفاده شود. البته عوامل فردی مانند سن، وزن و تحمل می توانند بر مقدار مصرف ایده آل کافئین تاثیر بگذارند. معمولا توصیه می شود مقدار قهوه روزانه را 200 تا 400 میلی گرم کافئین در روز (بین 2 تا 4 فنجان) نگه دارید تا اثر مطلوب بر افزایش تمرکز، رفع خستگی و افزایش سوخت وساز بدن داشته باشد. نوشیدن چهار فنجان قهوه در روز می تواند چربی بدن را تا 4 درصد کاهش دهد. بیشتر از این مقدار نتیجه مطلوبی نخواهد داشت و حتی می تواند منجر به عوارض جانبی منفی مانند لرزش، تپش قلب و کم آبی بدن شود.

فراموش نکنید که تنها با در نظر گرفتن یک رویکرد جامع برای کاهش وزن و ترکیب کافئین به عنوان بخشی از یک سبک زندگی سالم، می توانید به اهداف کاهش وزن خود برسید و وزن خود را در بلندمدت حفظ کنید.

بهترین نوع قهوه برای چربی سوزی

تا اینجا با تاثیر قهوه بر کاهش وزن آشنا شدیم. اما جالب است بدانید که اثرگذاری انواع مختلف قهوه از نظر محتوای کافئین و مزایای بالقوه آن برای کاهش وزن می تواند متفاوت باشد.

یکی از قهوه های معروف برای کاهش وزن، قهوه سبز است. به طور کلی قهوه سبز در مقایسه با قهوه سیاه، کافئین و اسید کلروژنیک بیشتری دارد. حتما به مقاله سر بزنید تا با بهترین زمان خوردن قهوه سبز بیشتر آشنا شوید.

قهوه سیاه هم حاوی اسید کلروژنیک است که به کاهش وزن کمک می کند. اما چون شسته و بوداده می شود معمولا طی فرآیند فرآوری، کافئین آن کاهش پیدا می کند. برای همین هم قهوه سبز ممکن است تاثیر بیشتری بر سوزاندن چربی داشته باشد.

قهوه اسپرسو هم در مقایسه با سایر قهوه ها، کمترین میزان شکر و کالری را دارد و بسیار غلیظ است. اگر طرفدار این قهوه هستید، باید بدانید که بهترین زمان خوردن قهوه اسپرسو برای لاغری قبل از ورزش است. نوشیدن قهوه قبل از ورزش باعث می شود در مدت انجام حرکات ورزشی، کمتر خسته شوید و کالری بیشتری بسوزانید.

پیشنهاد ویژه ما به طرفداران قهوه کلدبرو این است که در مقاله ، با روش تهیه آن آشنا شوید.

قهوه سیاه عربیکا برای لاغری

یکی از قهوه های که برای لاغری و کاهش وزن بسیار مورد توجه قرار گرفته، قهوه عربیکا است. این نوع قهوه در نواحی یمن، اتیوپی، سودان و گواتمالا رشد می کند. جالب است بدانید که قیمت قهوه عربیکا نسبتا زیاد است.

قهوه عربیکا در نواحی با ارتفاع زیاد می روید و درخت آن بسیار حساس است. عربیکا اولین نوع قهوه ای است که برای اولین بار در اتیوپی شناخته و به دنیا صادر شد. کافئین موجود در این قهوه کمتر از انواع دیگر است و طعم نسبتا ملایمی دارد.

قهوه عربیکا هم به افزایش سوخت وساز بدن، در کنار تحرک کافی و ورزش منظم کمک می کند، اما تنها راه رسیدن به وزن ایده آل نیست. شما می توانید قهوه عربیکا را بدون شکر و خامه نوش جان کنید و از طعم و عطر ملایم آن لذت ببرید.

چقدر بعد از مصرف کافئین می توانیم انتظار داشته باشیم که نتایج کاهش وزن را ببینیم؟

نتایج کاهش وزن ناشی از مصرف کافئین می تواند بر اساس عوامل فردی مانند سن، وزن و تحمل متفاوت باشد. علاوه براین، کاهش وزن یک فرآیند تدریجی است و ممکن است چندین هفته یا چند ماه طول بکشد تا نتایج قابل توجهی مشاهده شود. برای رسیدن به بهترین نتایج، علاوه بر مصرف کافئین، سایر عادات سالم مانند ورزش و رژیم غذایی متعادل را هم فراموش نکنید.

عوارض خوردن قهوه بعد از غذا

درباره مصرف قهوه قبل و بعد از خوردن غذا، نظرات مختلفی وجود دارد. برخی از تحقیقات نشان می دهد که خوردن قهوه تلخ صبح ناشتا باعث افزایش اسید معده می شود. افرادی که رفلاکس معده دارند یا سیستم گوارشی آنها به خوبی کار نمی کند، بهتر است صبح ها قهوه تلخ مصرف نکنند.

با این حال، آغاز روز با یک فنجان قهوه برای بالابردن انرژی، رفع خواب آلودگی و افزایش تمرکز برای شروع روز بسیار رایج است، به همین دلیل نوشیدن قهوه ناشتا برای افراد سالم مشکل خاصی ندارد.

عاشقان این نوشیدنی سرشار از کافئین، آن را قبل و بعد از غذا هم ترجیح می دهند. متخصصان تغذیه بهترین زمان مصرف قهوه در روز را حدود ساعت 11 تا قبل از 2 ظهر می دانند. خوردن قهوه در بعدازظهر، باعث افزایش سطح هوشیاری و اختلال در خواب می شود.

برخی از متخصصان هم خوردن قهوه بعد از غذا را در کاهش وزن موثر می دانند، زیرا قهوه اجازه نمی دهد، گلوکز و کلسترول غذا در بدن افزایش یابد. با این وجود، بد نیست بدانید که قهوه ممکن است در جذب آهن و کلسیم موجود در غذا تداخل ایجاد کند، بنابراین افرادی که کم خونی شدید دارند، بهتر است قهوه را با فاصله از وعده غذایی خود میل کنند.

سالمندان و افرادی که کمبود کلسیم جدی دارند، بهتر است مقدار قهوه خود را کاهش دهند، زیرا قهوه جذب کلسیم را کاهش می دهد. درباره مصرف شیر به همراه قهوه هم، می توانید مقاله را بخوانید و اطلاعات لازم را کسب کنید.

کلام آخر

قهوه نوشیدنی رایجی است که برای رفع خستگی، افزایش تمرکز و انرژی استفاده می شود. بسیاری از افراد از خواص اعجاب انگیز آن برای چربی سوزی و کاهش وزن سخن می گویند. با گنجاندن قهوه در برنامه روزانه خود، می توانید انتظار افزایش جزئی در متابولیسم و کاهش اشتها را داشته باشید. البته تحقیقات نشان می دهد قهوه به تنهایی باعث کاهش وزن نمی شود. برای دستیابی به کاهش وزن پایدار، ترکیب سایر عادات سالم مانند ورزش منظم، رژیم غذایی متعادل و هیدراتاسیون کافی بسیار مهم است.

درواقع کنار مصرف قهوه مججموعه ای از داشتن رژیم غذایی سالم، کم کالری و برنامه ورزشی منظم در بلندمدت به شما کمک می کند تا به وزن ایده آل تان برسید و ان را حفظ کنید. نوشیدن قهوه در زمان مناسب هم در افزایش سوخت وساز شما و کاهش وزن موثر است. در این مقاله سعی داشتیم شما را با تاثیرات قهوه بر چربی سوزی بدن آشنا کنیم.

قهوه فوری سوپریم گانودرما دارای 20 ساشه است که هر ساشه آن را به صورت روزانه میتوان مصرف کرد.

روزانه چند فنجان قهوه بنوشیم تا لاغر شویم؟    

میزان مصرف قهوه در روز بهتر است بین 2 تا 4 فنجان باشد تا نسبت به کافئین مقاومت در بدن ایجاد نشود و به کاهش اشتها کمک کند.

بهترین زمان خوردن قهوه اسپرسو برای چربی سوزی کدام است؟

نوشیدن قهوه اسپرسو باعث می شود در طول ورزش کمتر خسته شوید، انرژی بیشتری داشته باشید و کالری بیشتری بسوزانید.

بهترین زمان خوردن قهوه اسپرسو برای لاغری |بهترین زمان خوردن قهوه برای چاقی

نوشیدن قهوه تلخ ناشتا چه عوارضی دارد؟بسیاری از ما شنیده ایم که قهوه برای لاغری خوب است و قبل یا بعد از تمرین مان قهوه می نوشیم. واقعیت این است که محرک ها همیشه برای ورزشکاران محبوب بوده اند، اما وقتی اسم محرک می آید، ممکن است ذهن شما سمت داروهای خاصی برود که اثرات نامطلوب و حتی مخربی بر بدن دارد.

خوشبختانه قهوه حاوی کافئین، یک محرک طبیعی و ایمن است. اما چه چیزی قهوه را به یک نوشیدنی محبوب قبل از تمرین تبدیل کرده است؟ در این مقاله درباره فواید نوشیدن قهوه قبل از تمرین و تاثیر قهوه برای لاغری خواهیم گفت.

تاثیر قهوه و کافئین بر ورزش و بدنسازی

وقتی قهوه می نوشید، کافئین وارد خون شما می شود. محرک هوشیاری و انرژی است. بنابراین سرحال تر و پرانرژی تر در ورزش حاضر خواهید شد. همچنین قهوه باعث می شود تا در برابر خستگی مقاوم تر شوید و استقامت تان بیشتر شود.

علاوه بر این ها نوشیدن قهوه قبل از ورزش، باعث افزایش متابولیسم و میزان چربی سوزی شما خواهد شد و شما در حین ورزش و بعد از آن کالری سوزی تان ادامه دارد. بنابراین می بینیم که به طور کلی تاثیر قهوه بر ورزش مثبت است و مصرف قهوه برای لاغری نیز مفید است.

فواید نوشیدن قهوه قبل از ورزش

اگر قبل از ورزش و بدنسازی قهوه می نوشید و از فواید و مزایای آن خبر ندارید؛ با دقت موارد زیر را بخوانید تا خیال تان به طور کلی از این بابت راحت شود.

1. قهوه به چربی سوزی و افزایش انرژی کمک می کند

سطح بالای کافئین در قهوه باعث می شود که میزان چربی سوزی شما در حین ورزش به طور قابل توجهی بالا برود. علاوه بر این، نوشیدن قهوه در صبح به معنای مصرف کالری کمتر در طول روز است؛ زیرا کافئین .

تحقیقات نشان می دهد که با نوشیدن منظم قهوه، متابولیسم بدن شما و به تبع آن چربی سوزی تان به طور قابل توجهی افزایش پیدا می کند. این بدان معناست که قهوه برای لاغری مفید است و چربی سوزی موثری را در طول تمرین و چند ساعت پس از آن برای شما ایجاد می کند.

نتیجه محاسبه بی ام آر شما

کالری مورد نیاز فعلی بدن:

کیلو کالری برای کاهش نیم کیلو وزن در هفته:

کیلو کالری برای کاهش یک کیلو وزن در هفته:

کیلو کالری برای افزایش نیم کیلو وزن در هفته:

کیلو کالری برای افزایش یک کیلو وزن در هفته:

برای دریافت مشاوره با کارشناسان فیتامین شماره همراه خود را ثبت کنید، ما با شما تماس می گیریم.

2. قهوه باعث تمرکز بهتر روی ورزش می شود

به طور کلی قهوه و کافئین تمرکز ذهنی شما را بالا می برد. کافئین یک محرک طبیعی است که می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد و تاثیر مثبتی بر مناطقی از مغز که مسئول حافظه و تمرکز هستند، داشته باشد.

یک مطالعه روی میانسالان نشان داد که کافئین عملکرد ذهنی آن ها را بهبود بخشیده و پیشرفت زوال ذهنی مرتبط با سن را کاهش می دهد. عملکرد ناحیه ای از مغز که مخصوص توجه، برنامه ریزی و تمرکز است با نوشیدن منظم قهوه بهبود پیدا می کند.

مطالعه دیگری اثرات کافئین بر ورزشکاران را بررسی کرد. آن دسته از ورزشکارانی که قبل از تمرینات بدنسازی و فیتنس کافئین مصرف می کردند، تمرکز و توانایی بیشتری در انجام ورزش در سطوح بالا داشتند. این نتایج حتی برای ورزشکارانی که خواب کافی هم نداشتند، صدق می کرد.

3. قهوه درد عضلانی را کاهش می دهد

یک مطالعه کوچک نشان داد که نوشیدن دو فنجان قهوه می تواند درد عضلانی بعد از تمرین را کاهش دهد. این یک خبر خوب برای ورزشکارانی است که معمولا تمرین سنگین دارند و بعد از تمرین دچار درد عضلانی می شوند.

اما فقط همان یک مطالعه نبود، بلکه مطالعات دیگری هم همین نتیجه را به ما نشان داده است. کافئین به طور قابل توجهی درد عضلانی پس از تمرین را کاهش می دهد و زمان ریکاوری را کاهش می دهد.

4. قهوه متابولیسم را افزایش می دهد

کافئین سرعت سوخت و ساز بدن و کالری سوزی را افزایش می دهد. تحقیقات نشان می دهد که مصرف قهوه برای لاغری گزینه خوبی است و میزان متابولیسم شما را بالا خواهد برد.

اما مهم است بدانید که نوشیدن قهوه به میزان نرمال باعث بدن می شود و نوشیدن آن به مقدار خیلی زیاد نتیجه معکوس دارد. در واقع مصرف حساب شده قهوه برای لاغری مفید و موثر است.

5. قهوه عملکرد ورزشی را بهبود می بخشد

طبق تحقیقات تائید شده در ، «کافئین به طور موثری عملکرد ورزشی افراد را افزایش می دهد».

کافئین ورزشکار را قادر می سازد تا طولانی تر و با قدرت بیشتری تمرین کند. کافئین همچنین سطح استقامت و مقاومت ورزشکار را در برابر خستگی بهبود می بخشد. در واقع قهوه برای ورزشکاران استقامتی به طور قابل توجهی می تواند مفید باشد.

قهوه، بدن را به استفاده از ذخایر چربی به جای گلیکوژن ماهیچه ای (قند) در طول تمرینات طولانی تحریک می کند. این اتفاق امکان استفاده طولانی مدت از عضلات در حال کار را فراهم می کند.

آیا نوشیدن قهوه قبل از ورزش باعث لاغری می شود؟

هم بله هم خیر؛ قهوه ممکن است به روش های مختلفی برای کاهش وزن شما مفید باشد. همان طور که گفتیم، قهوه برای لاغری خوب است و خاصیت بالا بردن متابولیسم بدن را دارد. در واقع کافئین داخل قهوه محرک متابولیک است. از طرفی نوشیدن قهوه، اشتها را (تا حدی) از بین می برد یا به نوعی کم می کند؛ البته ممکن است که برای برخی هم این خاصیت سرکوب اشتها را نداشته باشد.

چندین مطالعه نشان می دهد که نوشیدن قهوه قبل از تمرین ممکن است که روند چربی سوزی بدن را تقویت کند. قهوه همچنین کالری هم ندارد و اگر بتوانید آن را تلخ بنوشید، می تواید تا چهار لیوان در روز بنوشید. بیش از این به خاطر کافئین بالای آن توصیه نمی شود.

با تمام این اوصاف، آیا می توان اعلام کرد که نوشیدن قهوه برای لاغری خوب است و باعث کاهش وزن می شود؟ قهوه برای لاغری خوب است و به کاهش وزن کمک می کند؛ اما نمی توان همه بار کاهش وزن را بر دوش نوشیدن قهوه انداخت. همچنین باید بدانید این کمک قهوه به لاغری، یک کمک کوچک است و نه یک تاثیر بسیار زیاد. بنابراین اگر از نوشیدن قهوه لذت می برید آن را بنوشید اما امید لاغری زیادی از آن نداشته باشید. لاغری فقط و فقط با قهوه، متاسفانه یک افسانه است.

عوارض خوردن قهوه قبل از ورزش

آیا مصرف قهوه قبل از ورزش کار درستی است؟ فرقی ندارد که قبل از ورزش قهوه بنوشید یا در زمان دیگری، اگر از حد مجاز فراتر روید، ممکن است مشکلاتی برای تان ایجاد شود. در صورتی که قهوه را به مقدار متوسط  مصرف کنید (حدود 4 فنجان در روز) به احتمال زیاد این مقدار، برای اکثر بزرگسالان بی خطر است. از عوارض محتمل قهوه می توان به بی خوابی، عصبی شدن و بی قراری، ناراحتی معده، حالت تهوع و استفراغ، افزایش ضربان قلب و تنفس اشاره کرد.

قهوه کافئین دار اگر به مدت طولانی یا در دوزهای بالا (بیش از 4 فنجان در روز) مصرف شود، به احتمال زیاد عوارض دارد. نوشیدن مقادیر زیاد قهوه کافئین دار ممکن است باعث سردرد، اضطراب، بی قراری و ضربان قلب نامنظم شود. دوزهای بیشتر آن نیز ممکن است باعث سردرد، اضطراب، بی قراری و درد قفسه سینه شود. بنابراین از قهوه برای لاغری بیشتر از حد مجاز استفاده نکنید!

بهترین زمان مصرف قهوه برای لاغری

کافئین در عرض 15 دقیقه پس از مصرف وارد جریان خون شما می شود. اوج اثر محرک قهوه 40 تا 80 دقیقه پس از نوشیدن یک فنجان رخ می دهد. هنگامی که کافئین وارد جریان خون می شود، بدن به روش های مختلفی پاسخ می دهد. اما کافئین به طور کلی محرک هوشیاری و انرژی است.

به طور مثال فشار خون و ضربان قلب افزایش می یابد، ذخایر چربی تجزیه می شود و اسیدهای چرب در جریان خون آزاد می شوند. در نتیجه بسیاری از افراد احساس انرژی و آمادگی برای یک تمرین عالی می کنند. بنابراین برای تاثیر بیشتر قهوه برای لاغری بهتر است آن را قبل از تمرین تان بنوشید. در این صورت در زمان ورزش و بعد از آن بیشتری خواهید داشت.

بهترین دوز مصرف قهوه برای بدنسازی

همان طور که گفتیم، بهتر است حدود یک ساعت قبل از تمرین، قهوه برای لاغری و بهبود عملکردتان در بنوشید و دوز کافئین را به ازای هر کیلوگرم وزن تان زیر 9 میلی گرم نگه دارید. دوزهای زیاد کافئین می تواند عوارض جانبی مانند بی خوابی ایجاد کند.

اگر یک ورزشکار حدود 68 کیلوگرمی هستید، دوز توصیه شده شما تقریباً 340 تا 409 میلی گرم کافئین برای یک روز است. اگر قبلاً هرگز کافئین مصرف نکرده اید، مقدار اولیه توصیه شده آن 136 تا 204 میلی گرم یا 2 تا 3 میلی گرم کافئین به ازای هر کیلوگرم وزن است. یک فنجان قهوه حاوی حدود 95 تا 100 میلی گرم کافئین است.

افرادی که باردار هستند یا دارای شرایط پزشکی مانند فشار خون بالا، رفلاکس اسیدی یا حساسیت به کافئین هستند، نباید بدون مشورت با پزشک خود بیش از حد مجاز قهوه برای لاغری بنوشند.

قهوه سوپریم گانودرما دکتر بیز به شیوه ی بهداشتی تولید و نگهداری می شود و با فرمولاسیون ویژه که در آن مقدار مناسب از پودر قارچ را با قهوه ترکیب شده است در اختیار شما قرار می گیرد تا در کنار لذت بردن از قهوه ترکیبات مغذی بدن نیز تامین شود.

قهوه برای لاغری می تواند مفید و موثر باشد و تاثیر ورزش و بدنسازی را بیشتر کند؛ به شرط اینکه به اندازه استاندارد مصرف شود و نکات دیگر لاغری و کاهش وزن را هم رعایت کنید. در این صورت علاوه بر چربی سوزی بیشتر، عملکرد شما در ورزش هم افزایش خواهد یافت.

منابع:

افرادی که سیستم گوارشی حساسی دارند، بهتر است قهوه تلخ را ناشتا استفاده نکنند، زیرا اسید معده را افزایش می دهد و باعث بروز ناراحتی می شود.

دکمه بازگشت به بالا