عمومیکسب و کار ویژه

آشکارکردن چندمنظوره بودن گرانول Pvc: از ساخت و ساز تا کالاهای مصرفی

گرانول‌ های (پلی وینیل کلراید) در واقع ذرات کوچکی از پلی‌ وینیل کلراید هستند. یک پلیمر تولید شده از کلر و اتیلن. فرایند تولید شامل پلیمریزه کردن مونومر VCM (وینیل کلراید مونومر) با استفاده از یک سلسله واکنش‌ های کنترل شده است تا رزین PVC Granule ا یجاد شود. این رزین سپس به شکل گرانول‌ ها تبدیل می‌شود. تا فرآیند ها و حمل و نقل آسان‌تر شود. گرانول‌ ها ماده اولیه‌ ای هستند که تولید کنندگان برای ایجاد محصولات مبتنی بر به آن‌ها وابسته‌ اند.

چرا نیاز به گرانول‌ هاست؟

دانه‌ بندی رزین PVC باعث می‌شود که آن قابل مدیریت‌ تر باشد، چرا که مدیریت، اندازه‌ گیری و حمل گرانول‌ ها نسبت به سایر اشکال آسان‌ تر است. این موضوع به خصوص برای تولید کنندگانی که به مقادیر زیادی از نیاز دارند. اهمیت دارد. گرانول‌ ها به راحتی با دیگر مواد و افزودنی‌ ها ترکیب می‌شوند. تا ویژگی‌ های مطلوبی مانند رنگ، انعطاف‌ پذیری و دوام به دست آید.

کاربرد های گرانول PVC

What Are PVC Granules   ؟ پی وی سی به طور گسترده‌ ای در صنعت ساخت و ساز استفاده می‌شوند. به ویژه در قالب ها و کفپوش. گرانول‌ های PVC میتوانند به شکل لوله‌ هایی با دوام و مقاوم در برابر خوردگی تبدیل شوند. همچنین، مقاومت طبیعی آنها در برابر آتش، هزینه پایین، و سهولت نصب آنها را برای ساختمان‌ های مسکونی و تجاری ایده‌آل می‌کند. در این زمینه، از PVC‌هایی با کیفیت بسیار بالا و عایق‌ های خاص استفاده می‌شود. تا عمر طولانی‌ تری داشته باشند.

بخش خودرو سازی

در خودرو های مدرن، مواد مبتنی بر PVC از عایق‌ بندی سیم‌ ها گرفته تا قطعات داشبورد، گرانول‌ های به شکل قطعاتی سبک، با دوام و مقاوم در برابر شرایط محیطی تبدیل می‌شوند. با توجه به نیازهای سخت‌ گیرانه به عملکرد مواد در کاربرد های خودرو سازی، استفاده از گرانول‌ های امکان سفارشی‌ سازی در مورد ویژگی‌ های مکانیکی و زیبایی‌ شناسی را فراهم می‌کند. در این بخش، از گرانول‌ های PVC برای تولید تجهیزات یک‌ بار مصرف مانند کیسه‌ های خون، لوله‌ های IV و دستکش‌ ها استفاده می‌شود. PVC‌ های پزشکی ویژه‌ای تولید میشوند. اغلب با افزودنی‌ های خاصی تا هم و هم سازگار با بدن باشند. این مواد به راحتی قابل استریلیزه شدن هستند. که این خاصیت آنها را برای کاربرد هایی که به استاندارد های بهداشتی سخت‌ گیرانه نیاز دارند. یک انتخاب طبیعی می‌کند.

الکترونیک مصرفی

در الکترونیک مصرفی، گرانول‌ های برای عایق‌ بندی استفاده می‌شوند. این مواد عایق برقی عالی‌ای ارائه می‌دهند، در عین حال که اقتصادی هستند. بسیاری از انواع کفش‌ها، از جمله چکمه‌ها و دمپایی‌ ها، از گرانول‌ های استفاده می‌کنند. این گرانول‌ ها میتوانند به گونه‌ای فرموله شوند. که مقاومت کششی لازم، انعطاف‌ پذیری و مقاومت در برابر سایش را ارائه دهند. در این بخش، نیاز به موادی با قابلیت‌ های ضد‌ باکتری و ضد‌ ویروسی بیشتر احساس می‌شود که توانمندی ارتقاء به این خواص را دارد.

مبلمان و دکوراسیون منزل

در این زمینه، از گرانول‌ های برای ایجاد اقلام مبلمان مانند صندلی‌ ها، میزها، و دیگر محصولات دکوراسیون منزل استفاده می‌شود. این اقلام از مقاومت این ماده در برابر عوامل محیطی مانند رطوبت و تابش بهره‌ مند هستند، همچنین دوام کلی آنها را افزایش می‌دهد. با توجه به طبیعت غیرفعال ، گرانول‌ ها برای بسته‌ بندی مواد غذایی و دارویی رایج‌ اند. این مواد میتوانند به گونه‌ای فرموله شوند که برای ذخیره‌ سازی مواد مصرفی ایمن هستند. و مانعی علیه رطوبت و گازها ایجاد می‌کنند، و بدین ترتیب عمر ماندگاری محصولات را افزایش می‌دهند.

وسایل ورزشی

از موارد استفاده از در این زمینه می‌توان به مواردی مانند موکت‌ های سالن ورزشی، لوازم ورزشی مانند توپ‌ها و حتی قایق‌ های هوازی اشاره کرد. مقاومت این ماده در برابر سایش و سبکی آن موارد استفاده‌ ی گسترده‌ ای در این بخش فراهم می‌ آورد. گرانول پی وی سی یکی از گرانول‌های پرمصرف در صنعت پتروشیمی و پلاستیک سازی است که با ترکیبات مختلف به عنوان مواد اولیه جهت تولید در صنایع صنعتی، تجاری و خانگی به بازار عرضه می‌شود. در این مقاله به بررسی گریدهای مختلف PVC و کاربردهای آن پرداخته ایم.

امروزه با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته و مدرن، محصولات تولیدی بازیافتی از کیفیت قابل توجهی برخوردار هستند. فرآیند بازیافت یک چشم‌انداز نو در زمینه تولید محصولات بازیافتی است. گرانول پی وی سی یک  پرمصرف در صنعت پلاستیک است که در ایران توسط پتروشیمی هایی نظیر بندر امام، غدیر، اروند و آبادان تولید می شود. این گرانول از پلیمریزاسیون پلیمر پلی اتیلن تشکیل می‌شود. در واقع Properties of PVC granules  ترکیبی از یک نوع ماده اولیه پودری و ماده بازیافتی است. این گرانول با ترکیبات مختلف به عنوان مواد اولیه جهت تولید در صنایع صنعتی، تجاری و خانگی به بازار عرضه می‌شود. اگر می‌خواهید بدانید که گرانول پی وی سی چیست؟ و چه کاربردها و ویژگی‌هایی دارد حتما تا پایان، این مقاله را مطالعه بفرمایید.

گرانول پی وی سی چیست؟

گرانول پی وی سی یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده پلاستیک است که با پلیمریزاسیون آن، گرانول pvc تشکیل می‌شود. این گرانول به طور صد در صد قابل بازیافت است. مرحله تولید گرانول pvc به این صورت است که ابتدا پودر پلیمر پی وی سی، در دستگاهی به‌نام اکسترود قرار داده می‌شود سپس پلیمر پی وی سی به دانه‌های ریزی شبیه به گلوله تبدیل خواهد شد. گرانول تولیدشده نیز خود نوعی پلیمر است که تفاوت‌های اندکی از لحاظ خواص فیزیکی با پلیمر اولیه دارد. به طور کلی از همه مواد پلیمری می‌توان گرانول به دست آورد. البته در صورتی که مواد پلیمری همه شرایط لازم مانند میزان ویسکوزیته و پلیمریزاسیون مناسب را دارا باشند، گرانول تشکیل می‌شود .

اگر شرایط تشکیل گرانول مطلوب نباشد، گرانول نهایی به شکل کریستالی درنمی‌آید و به صورت پودر یا محلول تولید می‌شود. به طور کلی مراحل تولید گرانول به دو صورت رشته‌ای و خشک انجام می‌گیرد. یکی از دلایل مهم استفاده از گرانول‌های پی وی سی در تولید مواد پلاستیکی، طراحی خاص دستگاه‌های شکل‌دهی مواد پلاستیکی مانند خطوط تولید اکستروژن است. این خطوط طوری طراحی شده است که مواد اولیه ورودی آن‌ها باید به شکل تکه‌های خیلی ریز باشد. اصولا مواد پلاستیکی ورقه‌ای شکل در ابعاد بزرگ نمی‌تواند در قیف‌های ورودی این دستگاه‌ها جای بگیرد.

روش های بازیافت گرانول pvc

بازیافت گرانول پی وی سی با استفاده از دو روش بازیافت شیمیایی و مکانیکی انجام می‌گیرد که در زیر به شرح مختصری در مورد هر کدام می‌پردازیم. با استفاده از این روش، ضایعات و پسماندهای شیمیایی طی فرآیندهایی مانند هیدرولیز و پیرولیز به ماده‌های اولیه سازنده وسایل پلاستیکی تبدیل می‌شوند. در نهایت می‌توان گفت به شکل پرک خالص درمی‌آیند. در مرحله بعد، این پرک‌ها با مونومر سازنده، تشکیل گرانول پی وی سی می‌دهند. لازم به ذکر است، وسایل پلی اتیلنی تولید شده با استفاده از این گرانول بسیار مرغوب و باکیفیت هستند.

انواع گرانول پی وی سی

ترکیبات گرانولی pvc به صورت دانه‌های گرانولی بر حسب کیفیت ساخت، به دو نوع سخت و نرم تقسیم‌ می‌شوند. هر کدام از این گرانول‌ها دارای ویژگی‌ها و کاربردهای خاصی هستند. در ذیل به طور مختصر به هر کدام از آن‌ها اشاره شده است. روش بازیافت مکانیکی یک روش رایج و معمول جهت تولید مواد پلاستیکی مورد استفاده در اکثر کشورهای جهان است. در این روش، ابتدا قطعه‌های قابل بازیافت پی وی سی بعد از جداسازی مکانیکی و حذف ناخالصی‌ها سنگ زنی می‌شوند. در مرحله بعد شستشوی قطعه‌ها انجام می‌شود سپس به ابعاد کوچک و به شکل میله‌ای بریده خواهند شد. در نهایت دانه‌های ریز بلوری شکل گرانول تولید می‌شود.

گرانول نرم

گرانول نرم با توجه به نوع متریال تشکیل دهنده‌ای که دارد بیشتر برای ساخت وسایل پلاستیکی نرم و انعطاف‌پذیر به کار می‌رود. در تولید این نوع گرانول، از مواد اولیه خام با کیفیت و غیر بازیافتی استفاده می‌شود. گرانول نرم همچنین در تولید انواع سفره، پرده حمام، انواع کابل و سیم، شلنگ، کاغذ دیواری و … کاربرد دارد. محصولات تولید شده توسط این گرانول‌ها برای مصارف بهداشتی مناسب هستند.

گرانول سخت

از گرانول سخت در صنایع ساختمان سازی مانند در و پنجره سازی، لوله و اتصالات، ناودانی‌ها، حفاظ جلوی پنجره و نرده‌های کنار راه پله‌ها می‌توان استفاده کرد. یکی دیگر از محصولات کاربردی تولید شده از گرانول سخت، لوله‌های آب و فاضلاب است. گرانول‌هایی که برای ساخت این نوع محصولات به کار می‌رود به دلیل دارا بودن مواد بازیافتی از قیمت پایین‌تری برخوردار هستند. گرانول پی وی سی همچنین بر حسب کاربردی که دارد شامل موارد زیر است:

  • گرانول واشری و قطعات صنعتی
  • گرانول نواری جهت استفاده در درزها
  • گرانول پزشکی برای ساخت لوازم پزشکی
  • گرانول لوله‌های آبرسانی
  • گرانوال مخابراتی
  • گرانول سردکن

لیلا بنی نعمتی

من لیلا هستم، خبرنگاری که با نگاهی به آینده، مسائل امروز را تحلیل می‌کنم. در این سایت، با بررسی روندهای اجتماعی و اقتصادی، به دنبال درک بهتر چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی جامعه در آینده هستم.
دکمه بازگشت به بالا