چرا کولر گازی خود به خود خاموش میشود؟

1-علت خاموشی ناگهانی کولر گازی چیست؟

ساده‌ترین علت خاموشی ناگهانی کولر گازی در فصل تابستان، به انتخاب نادرست دستگاه بر می‌گردد. کولر گازی باید متناسب با آب و هوای منطقه، و متراژ محیطی که در آن قرار می‌گیرد انتخاب شود. اگر کاربر در هنگام خرید دستگاه به این دو فاکتور توجه نکند، کولر گازی نامناسبی را خریداری خواهد کرد. کولر گازی نامناسب برای خنک کردن محیط، انرژی و زمان زیادی مصرف کرده و باعث فشار به قطعات و افزایش مصرف برق می‌شود. با ادامه یافتن این شرایط، دستگاه کار خود را به درستی انجام نداده، خاموش شده و باید برای تعمیر آن اقدام کرد. اگر برنامه کاری شلوغی داشته و زمانی برای پیدا کردن تعمیرکار ندارید می‌توانید تنها با چند کلیک، به سایت سان تهویه رفته و برای اقدام کنید.

ابعاد دریچه خطی‬‎ |خرید دریچه هواکش

جهت خرید دریچه اسلوت، دریچه کولر و دریچه داکت اسپلیت با ما در شرکت تهویه سان تماس بگیرید.

2-اصلی‌ترین علت خاموش و روشن شدن کولر گازی

اگر به دنبال علت خاموش و روشن شدن کولر گازی هستید، تنظیمات ترموستات دستگاه را چک کنید. ترموستات در حالت عادی و خودکار، برای خاموش و روشن شدن زمان معینی دارد. اما اگر به هر دلیلی این تنظیمات بهم بریزد، ساعات خاموشی نیز تغییر خواهد کرد. به عنوان مثال اگر تنظیمات ترموستات را بیش از حالت استاندارد قرار دهید، دستگاه به طور ناگهانی خاموش خواهد شد.

3-روشن نشدن کولر گازی با خرابی اورلود

اورلود در کمپرسور وظیفه دارد در صورت داغ شدن بیش از حد سیم پیچ کمپرسور، با متوقف کردن مسیر جریان اصلی، کمپرسور را خاموش کند. پس با خرابی اورلود، فشار زیادی به قطعات آمده و کاربر با روشن نشدن کولر گازی مواجه خواهد شد. امکان تعمیر و عیب یابی اورلود وجود ندارد و تنها راه برای رفع ایراد آن، تعویض قطعه است. اگر در تهران سکونت داشته و به دنبال تعمیرگاهی مطمئن، با قیمت‌های مقرون به صرفه هستید؛ می‌توانید را به سان تهویه بسپارید.

4-فیلتر‌های کثیف عامل روشن نشدن کولر گازی

فیلتر‌های کولر گازی، نقش مهمی در روشن نشدن کولر گازی دارد. فیلتر‌ها وظیفه دارند هوای خنک محیط را از گرد و غبار و آلودگی پاک کنند. این فیلتر‌ها نیز به مرور کثیف شده و از گرد و خاک، پوشیده می‌شوند. با کثیف شدن فیلتر‌ها، قدرت پرتاب باد خنک دستگاه نیز کاهش یافته و کولر، باید انرژی و زمان زیادی برای خنک کردن محیط بگذارد. این مسئله در کوتاه مدت فشار زیادی به قطعات دستگاه آورده و باعث داغ شدن آن می‌شود. با گرم شدن بیش از حد دستگاه، جریان برق هم قطع شده و کولر از کار می‌افتد. با سان تهویه لازم نیست نگرانی بابت عیب یابی و تعمیر دستگاه داشته باشید؛ سان تهویه با ارائه خدمات در زمینه همیشه کنار شما خواهد بود.

5-چرا کولر گازی روشن نمی‌شود؟

گاهی اوقات تمامی قطعات داخل دستگاه، سالم بوده و هیچ مشکلی ندارند؛ اما کم بودن میزان گاز مبرد از حالت استاندارد، باعث می‌شود دستگاه در حالت خاموش قرار بگیرد. اگر دستگاه نشتی گاز نداشته باشد، مشکل کم بودن گاز مبرد با شارژ آن برطرف شده و کاربر دیگر با مشگل خاموش شدن کولر گازی مواجه نخواهد شد. البته کم بودن میزان گاز مبرد، تنها روی خاموش شدن کولر گازی تاثیر نمی‌گذارد و می‌تواند هم باشد.

6-علت خاموش و روشن شدن کمپرسور کولر گازی

اگر بلافاصله پس از روشن کردن دستگاه صدایی شنیدید، یا کولر در همان چند ثانیه اول روشنایی از کار افتاد و خاموش شد باید بدانید که کمپرسور دستگاه مشکل پیدا کرده است. علت خاموش و روشن شدن کمپرسور کولر گازی می‌تواند به نیم سوز شدن کمپرسور، مکشل در برد و کم بودن گاز مبرد دستگاه برگردد.

7-خاموشی کولر گازی با خرابی برد کولر

یکی از اصلی‌ترین قطعات کولر گازی، برد کنترل است. برد کنترل وظیفه فرستادن فرمان، به هر بخش از دستگاه را دارد. با خرابی این قطعه که مانند مغز دستگاه است، خاموش شدن ناگهانی کولرگازی رخ می‌دهد. با اینکه خرابی برد در کولر گازی، دلیل شایعی نیست و اکثر اوقات پیش نمی‌آید؛ اما اغلب مدل‌های کولر سامسونگ، با خرابی برد از کار می‌افتند. اگر کولر گازی سامسونگ شما از کار افتاده و به دنبال هستید، کافیست درخواست خود را در سایت سان تهویه ثبت کنید. خدمات سان تهویه، محدود به کولر گازی نبوده و شما می‌توانید درخواست خود را برای عیب یابی جاروبرقی، یخچال و ماشین لباسشویی و…ثبت کنید.

8-نقش خرابی رله فرمان در خاموشی ناگهانی کولر گازی

نقش رله فرمان در کولر گازی، وظیفه تامین برق قطعات است. با خرابی رله است که کمپرسور کولرگازی هم از کار می‌افتد. برای بررسی و عیب یابی رله، باید از یک مولتی متر کمک گرفت و جریان‌های الکتریکی را اندازه گیری کرد. اگر قطعی و مشکلی در رله می‌بینید، باید برای تعویض آن اقدام کنید. مکان قرارگیری رله با توجه به ظرفیت کولر متفاوت است و می‌تواند در یونیت خارجی یا برد قرار گرفته باشد.

9-مشکلات برق کشی ساختمان علت آف شدن کولر گازی

اکثر تعمیرکاران، علت آف شدن کولر گازی را مشکل در سیستم برق ساختمان می‌دانند. پس ابتدا از درستی سیم کشی و اتصالات، اطمینان حاصل می‌کنند. زیرا فقط یک اتصالی کوچک یا مشکلی در فیوز کافیست، تا دستگاه آف شده و دیگر روشن نشود. مشکل سیستم سیم کشی خانه، باید به موقع تشخیص داده شود؛ زیرا چه عیب از سیم کشی خانه باشد چه اتصالی در کولر گازی، در هر حال خسارات زیادی به بار می‌آورد.

5 دلیل برای خاموش شدن کولر گازی

در بخش‌های قبلی شما را با اصلی‌ترین علل خاموش شدن کولر گازی، طبق تجربه تعمیرکاران آشنا کردیم. حالا باید در مورد سایر دلایل تاثیر گذار بر خاموشی کولر گازی بدانید.

  • نشت روغن از داخل کندانسور دستگاه باعث می‌شود، روغن درون آن به شدت کاهش یافته و سیلندر‌ها و پیستون از کار بیافتد.
  • با فشار زیاد و داغ شدن بیش از حد کولر گازی، سیستم دستگاه به گونه‌ای پیش خواهد رفت که از سوختن کمپرسور (موتور) جلوگیری کند. سیستم بعد از خاموشی دستگاه، تا زمان خنک نشدن کمپرسور، آن را روشن نمی‌کند.
  • سوئیچ فشار به کار رفته در کولر، روی عملکرد پمپ حرارتی، مبرد و سایر قطعات نظارت می‌کند. با افزایش فشار در کولر گازی، سوئیچ دستگاه را به طور اتومات خاموش می‌کند؛ تا آسیبی به قطعات دستگاه نرسد.
  • یکی از دلایل آف شدن کولر گازی، به مسدود شدن مسیر جریان گاز بر می‌گردد. اگر لوله‌های گاز به هر دلیلی گرفته باشند، دستگاه بعد از روشن شدن صدایی بلند تولید کرده و خاموش می‌شود. اگر در تهران هستید و لوله‌های انتقال جریان گاز کولر گازی ال جی شما، چنین مشکلی پیدا کرده است همین حالا برای با سان تهویه اقدام کنید.
  • اکثر فروشندگان و تعمیرکاران به کاربران توصیه می‌کنند که برای افزایش عمر مفید دستگاه، سرویس دوره‌ای آن را در برنامه خود بگذارند. سرویس دوره‌ای که باید سالی یکبار و در فصل بهار انجام بگیرد، نقص فنی و مشکلات کوچک دستگاه را برطرف خواهد کرد. با رفع ایرادت کوچک دستگاه، تا یک دوره طولانی کولر گازی نیازی به تعمیر نداشته و روند مستهلک شدن قطعات نیز، کند خواهد بود.

سریع‌ترین ترفند برای رفع مشکل خاموش شدن کولر گازی

در اکثر اوقات می‌توان با سرویس دوره‌ای به موقع، از مشکل خاموش شدن کولر گازی جلوگیری کرد. اما اگر بعد از مدتی استفاده، شما هم با ایراد آف شدن کولر گازی مواجه شدید؛ با نکات گفته شده در این مقاله می‌توانید بدون نیاز به تعمیرکار، دستگاه را عیب یابی کنید. شما چه تجربه‌ای در زمینه خاموش شدن کولر گازی و رفع ایراد دستگاه اخیرا کولر گازی شما ناگهانی خاموش می شود؟ علتش را نمی دانید؟ در این مقاله از به بررسی علت آف شدن ناگهانی کولر گازی اسپلیت دو تکه می پردازیم ؛ و راه های رفع این مشکل را با هم مرور می کنیم. با ما همراه باشید.

قبل از اینکه به بررسی دلایل خاموش شدن کولر گازی بپردازیم، آیا با جدیدترین وسیله سرمایش و گرمایش هوای محیط که کمترین میزان مصرف انرژی را دارد و بسیار مقرون به صرفه است آشنایی دارید؟ امروزه داکت اسپلیت ها جایگاه ویژه ایی را میان انواع کولر گازی ها پیدا کرده اند. برای سرمایش و گرمایش فضایی با چندین اتاق، داکت اسپلیت مقرون به صرفه ترین انتخاب است. علاقه مندید بیشتر از داکت اسپلیت بخوانید؟

این فقط مشکل کولر گازی شما نیست!

اگر در انتخاب خود اشتباه کرده باشید و یا شیوه صحیح نگهداری از کولر گازی را ندانید همیشه با این مشکل مواجه خواهید شد، در ادامه ده دلیل آف شدن کولر گازی دو تیکه را برایتان شرح داده ایم، با دقت مطالعه فرمایید و اگر باز برایتان سوالی باقی ماند در کامنت ها سوال بپرسید.

۱- اولین دلیل که یکی از مهمترین دلایل خاموش شدن ناگهانی کولر گازی است انتخاب نادرست سایز کولر گازی برای فضای کاربر می باشد، زمانی که کاربر سایز مناسب با فضای خود را انتخاب نکند کولر گازی مجبور می شود برای خنک کردن فضای کاربر و یا گرم کردن فضای کاربر زمان زیادتر را صرف این کار انجام دهد؛ این افزایش زمان و طولانی تر شدن امر خنک کنندگی و گرم کنندگی موجب می شود که به موتور کولر گازی فشار بیشتری وارد شود و کولر گازی در این شرایط نمی تواند به وظیفه ی خود به درستی عمل کند و خاموش می شود.

۲- مشکلات برق کشی دلیل دیگر خاموش شدن ناگهانی کولر گازی می تواند باشد؛ منظور از برق کشی ساختمان و همچنین برق کشی برای کولر گازی باشد که گاهی یک اتصالی کوچک و یا عیب فیوز باعث خاموش شدن کولر گازی شود.

۳- تنظیمات ترموستات می تواند دلیل دیگر برای خاموش شدن کولر گازی شما باشد. زمانی که ترموستات را در حالت خودکار قرار داده اید و خود کولر گازی در یک زمان مشخص و روشن و خاموش می شود و اگر شما دمای ترموستات را بیشتر از حد خودکاری که تنظیم کرده اید تغییر دهید کولر گازی به صورت ناگهانی خاموش می شود.

۴- اورلود موتور کولر گازی می تواند دلیل دیگر برای خاموش شدن ناگهانی کولر گازی باشد. برخی از کولر گازی ها یک سوئیچ برای استراحت کولر گازی دارند که به هنگام اورلود موتور کولر گازی موجب خاموشی کامل کولر گازی می شوند.

5- کثیف بودن فیلتر های کولر گازی می تواند دلیل دیگری برای خاموش شدن کولر گازی باشد.کولر گازی های پیشرفته مانند کولر گازی اجنرال،کولر گازی ال جی ،کولر گازی بوش،کولر گازی سامسونگ دارای چراغ فیلتر در پنل داخلی می باشند.

این کولر گازی ها زمانی که نیاز به پاک کردن فیلتر هوا باشد با چراغ فیلتر خود به کاربر اعلام می کنند که باید فیلتر کولر گازی تعویض و یا پاک سازی شود. اگر کاربر به مدت طولانی به این علامت چراغ توجه نکند کولر گازی کامل خاموش می شود و تا زمانی که فیلتر آن تمیز نشود و یا تعویض نگردد روشن نمی شود و کاربر اگر تلاش برای روشن کردن کولر گازی خود کند چراغ فیلتر آن روشن می شود و به کاربر اطلاع می دهد که با تمیز کردن فیلتر و یا تعویض آن مشکل رفع می شود.

6-کم بودن میزان گاز کولر گازی نیز می تواند دلیل دیگر برای خاموش شدن کولر گازی باشد. زمانی که گاز کولر گازی شما از حالت استاندارد آن کمتر می باشد زود تر از خنک کردن و یا گرم کردن فضا به صورت ناگهانی خاموش می شود که این امر با شارژ گاز کولر گازی رفع می شود.

7-کثیف بودن کویل کنداسور یکی دیگر از دلایل خاموش شدن ناگهانی کولر گازی م یباشد. زمانی که کویل کنداسور به وسیله ی گرد و غبار و خاک کثیف می شود می تواند موجب خاموش شدن زود به زود موتور کولر گازی شود، که با پاک کردن این کویل ها می توان مشکل خاموش شدن کولر گازی را رفع کرد.

8-گرم شدن بیش از حد کولر گازی می تواند موجب شود که کولر گازی برای دفاع از سوختن موتور کولر گازی خاموش شود و تا خنک سازی موتور کولر گازی اجازه روشن شدن به کولر گازی را ندهد.

9-روغن ریزی در داخل کنداسور کولر گازی موجب می شود که روغن داخل آن کاهش پیدا کند و حلقه های پیستون و سیلندر ها از کار بیفتند که این امر موجب خاموش شدن کولر گازی می شود.

10- شما با سرویس به موقع کولر گازی خود می توانید از مشکلات بالا به دور باشید و از خاموش شدن ناگهانی کولر گازی خود جلو گیری کنید. با نزدیک شدن هر سال به فصل تابستان و استفاده از کولر گازی اول کولر گازی خود را سرویس کنید تا از هزینه های بیشتری که بعدا برای تعمیر کولر گازی خود می دهید جلو گیری کنید. شما برای سرویس کولر گازی خود می توانید با سرویس کاران حرفه ای شرکت در تماس باشید تا به شما ارائه خدمات بکنند.

دکمه بازگشت به بالا