بهترین گوشت برای کباب چنجه چیست؟

بهترین جای گوشت گوسفندی برای کباب + قیمت خرید راسته گوساله

یکی از خوشمزه ترین و مفید ترین گوشت های قرمز جهان می توان به گوشت گوسفند اشاره کرد. این گوشت طرفدار زیادی دارد. چربی گوشت گوسفند نسبت به دیگر گوشت های قرمز کم تر می باشد و همین موضوع تاثیر مستقیم به طعم آن دارد که طعم لذیذ و بی نظیری می باشد. طبع گوشت گوسفند گرم است و برای بدن بسیار مفید می باشد. گوشت گوسفند به نوع های زیادی طبخ می شود ولی محبوب ترین روش های طبخ گوشت گوسفند، کباب کردن می باشد که خود به روش های زیادی انجام می شود. نکته ی مهمی که باید بدانید این است که همه ی قسمت های گوشت گوسفند برای کباب مناسب نیست و هر بخش آن برای تهیه ی یک یا چند نوع غذا مناسب می باشد.

تفاوت فیله و راسته گوساله |راسته گوساله برای چی خوبه

مناسب ترین بخش های گوشت گوسفند برای کباب

انواع کباب گوشت گوسفندی؛ بهترین و مناسب ترین قسمت های گوشت گوسفند برای کباب گوشت گوسفندی عبارتند از:

گوشت راسته گوسفند، کباب برگ

کباب راسته گوسفندی؛ راسته گوسفند یکی از بهترین و محبوب ترین قسمت های گوسفند هنگام خرید گوشت می باشد. این گوشت مربوط به قسمت ها اطراف ستون فقرات می باشد و به دلیل اینکه این قسمت تحرک کمتری به خود دیده است، نرم تر و ترد تر از بقیه قسمت ها می باشد. همچنین چربی راسته خیلی کم است و طعم منحصر به فردی دارد. راسته گوسفند معمولا برای طبخ کباب برگ به کار می رود.

گوشت فیله گوسفند، مخصوص کباب برگ و چنجه

بهترین گوشت برای چنجه؛ یکی دیگر از قسمت های خوشمزه، نرم و ترد گوشت گوسفند بخش فیله می باشد که شامل بخش پشتی کمر و جگر سفید می باشد. این قسمت به دلیل نرم بودن و طعم بی نظیری که دارد برای طبخ انواع  و بهترین گوشت برای کباب برگ و همچنین بهترین قسمت گوشت برای کباب چنجه گوسفندی. استفاده می شود.

دنده ی گوسفند یا شیشلیک کباب گوسفند

یکی از لوکس ترین و لذیذ ترین کباب های ایران، شیشلیک کباب می باشد که از دنده ی گوسفند درست می شود. دنده دارای گوشتی نرم، نازک و پر چرب می باشد و طعم لذیذ ی هم دارد.

گوشت دم سینه و قلوه گاه؛ گوشت مناسب کباب کوبیده

سینه و قلوه گاه یکی از قسمت های سفت و محکم گوسفند است که برای چرخ کردن و همچنین قلوه گاه گوسفندی برای کباب کوبیده استفاده می شود. از این قسمت بهترین گوشت برای کباب کوبیده استفاده می شود.

گوشت مغز ران و کعب ران

آخر لاشه ی گوسفند، دارای گوشت لخم است که برای کباب حسینی از آن استفاده می شود. این نوع کباب با سیخ چوبی و انوع سبزیجات تهیه می شود.

گوشت شانه گوسفند

این قسمت به دلیل وجود استخوان از قیمت پایین تری نسبت بقیه قسمت ها برخودار می باشد. از شانه گوسفند هم برای کباب با مخلوط سبزیجات استفاده می شود.

گوشت سینه گوسفند

به قسمت زیر شکم، سینه ی گوسفند می باشد. این قسمت باید به آرامی پخته شود تا چربی آن جدا شود. همچنین می توانید سینه را از دنده ها جدا کنید و با انوع سبزیجات کباب نمایید. برای با کارشناسان فروش پخش نمونه تماس بگیرید.

فوت و فن های که برای درست کردن کباب چنجه باید به آن توجه کنید

کباب چنجه یکی از محبوب ترین و خوشمزه ترین کباب ها می باشد. این کباب مخصوص آسیا مرکزی و خاورمیانه است. تلفظ صحیح اسم این کباب در ایران کنجه یا قنجه است ولی در زبان ترکی به آن چنجه می گویند و در ایران هم به همین نام شناخته می شود و جز کباب های محبوب سفره ی ایرانی می باشد. درست کردن این کباب فوت و فن های دارد و اگر می خواهید خودتان این کباب را مثل رستوران ها درست نمایید باید به این نکات توجه کنید:

  • خواباندن گوشت چنجه در ماست یا سس مایونز که باعث ترد، لطیف و آبدار شدن آن می شود.
  • اضافه کردن تکه های دنبه بین گوشت که باعث می شود گوشت نسوزد و خشک هم نشود.
  • خیلی افراد گوشت را به مدت طولانی در مواد می خوابانند که باعث می وشد گوشت ترد و مزه ی بی نظیری داشته باشد.
  • استفاده از کیوی برای ترد و آب دار کردن گوشت البته به خاطر داشته باشید نباید بیش از چند ساعت باشد زیرا کیوی خاصیت اسیدی دارد و اگر مدت زیادی گوشت مخصوص چنجه را در آن قرار دهید حالت و بافت خود را از دست می دهد.
  • حین پخت نکم به گوشت اضافه کنید زیرا نمک گوشت را سفت می کند بهتر از هنگام طبخ اضافه شود.
  • استفاده از زعفران و کره برای طعم بهتر

چگونه گوشت کبابی را نرم کنیم؟

همان طور که در بالا گفتیم شما می توانید برای نرم و آبدار کردن گوشت کبابی گوسفندی از، کیوی، سس مایونز، ماست، تکه های چربی و… استفاده نمایید. همچنین برای عطر و بوی آن هم می توانید از کره، زعفران و انوع ادویه ها استفاده کنید.

گوشت مناسب کباب دنده

همان طور که از نام کباب دنده گوسفندی معلوم می باشد، مربوط به قسمت دنده گوسفند می باشد. البته از دنده گوسفند کباب معروف شیشلیک کباب نیز تهیه می شود ولی یکی دیگر از غذا های محبوب و معروفی که با این قسمت طبخ می شود، دنده کباب است. این قسمت از گوشت گوسفند بسیار طعم منحصر به فردی دارد و بسیار لذیذ می باشد.

فرق ماهیچه و گوشت کبابی

قسمت اعظم گوشت گوسفند، شامل گوشت لخم همراه با چربی می باشد، فرق قسمت ها میزان چربی موجود در آن ها است. اکثر این قسمت ها برای استفاده در خورشت یا کبابی استفاده می شود و به اصطلاح زودپز هستند. ماهیچه شامل قسمت بالایی دست گوسفند می باشد. این قسمت گوشت لخم و بدون چربی عظلات می باشد. بسیار طعم لذیذ دارد و البته لعاب دار و دیرپز نیز هست. برای استعلام از می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

کباب غذای پرطرفداری در بین ایرانیان است و در کشور ما کباب به شکل‌های مختلفی طبخ می‌شود. یکی از انواع این کباب‌ها، کباب چنجه نام دارد. کباب چنجه یکی از کباب‌های سنتی ایران است و در خانه و حتی در مهمانی‌ها و مجالس به فروانی استفاده می‌شود. روش پخت این کباب سخت نیست، اما قرار هم نیست که آسان باشد. مهم‌ترین عامل خوشمزه شدن این غذا، انتخاب گوشت مناسب کباب چنجه است. مهم نیست که از گوشت گوسفند استفاده می‌کنید یا گوشت گوساله؛ مهم این است بدانید که کدام قسمت از گوشت برای کباب مناسب است. در این مطلب درباره گوشت مناسب برای کباب چنچه صحبت می‌کنیم، ولی بهتر است اول راجع‌به چنجه کمی بیشتر بدانید.

تاریخچه کباب چنجه

کباب چنجه از بااصالت‌ترین و شناخته‌شده‌ترین غذاها و کباب‌های سنتی ایران به‌شمار می‌رود. اما چنجه، کبابی آسیایی است که اسم آن اول در زبان ترکی بوده و بعد وارد زبان فارسی شده ‌است. امروزه هم بعضی افراد در نقاط مختلف به آن قنجه یا کنجه نیز می‌گویند.

بعضی افراد کباب چنجه را مانند کباب برگ می‌دانند اما اینطور نیست. کباب برگ و کباب چنجه با هم فرق دارند. برای چنجه گوشت، مکعب برش می‌خورد ولی برای برگ، گوشت‌ها ورقه‌ای و نازک برش داده می‌شوند. علاوه بر این برای برگ از گوشت چرب‌تری نسبت به چنجه استفاده می‌شود مثل گوشت بره.

گوشت مناسب کباب چنجه در عین حال که باید ترد باشد، می‌بایست نرم و خوش‌طعم هم باشد. برای چنجه هم از گوشت گوسفند و هم از گوشت گوساله استفاده می‌شود. اما گوشت مخصوص چنجه، فیله گوسفندی است.

این بخش از بخش بالایی کمر گوسفند گرفته ‌می‌شود. گفته شده چون این قسمت از گوسفند تأثیر خاصی در حرکت آن نداشته و مقدار کمی کار کرده است، نسبت به سایر بخش‌ها گوشتی نرم و لطیف دارد. از گوشت این بخش در کباب‌های دیگر مثل برگ و یا حتی استیک هم استفاده می‌کنند.

اگر بخواهید می‌توانید به‌جای گوسفند از گوشت گوساله استفاده ‌کنید. همانند گوشت گوسفندی، قسمت مناسب برای چنجه در گوساله هم، فیله گوساله است. چون گوشت این بخش از گوساله نسبت به گوشت سایر بخش‌ها، نرمی و لطافت بیشتری دارد. کباب چنجه فیله گوساله همانند فیله گوسفند، طعم فوق‌العاده‌ای دارد. فقط باید در پخت آن بسیار دقت کرد.

کباب چنجه با فیله گوسفندی

چنجه اگر ساده هم باشد بسیار لذیذ و خوشمزه است و طرفداران خودش را دارد. برای تهیه کباب اول فیله گوسفندی را شسته و به اندازه‌های مساوی برش دهید. سپس با توجه به ذائقه خود، چاشنی‌های مختلف مثل زعفران، آبلیمو، پیاز و… را به گوشت اضافه کنید و به‌خوبی با هم مخلوط کنید. حالا اگر بخواهید می‌توانید به مواد فلفل سیاه بیفزایید.

برای نرم‌تر شدن گوشت به آن روغن زیتون اضافه کنید. اگر از دنبه استفاده می‌کنید، نیازی به روغن زیتون نیست. سپس ظرف حاوی گوشت‌ها را سلفون بکشید و اجازه دهید چندین ساعت در آن مواد داخل یخچال باقی بمانند. اگر گوشت به مدت یک شب در یخچال باقی بماند، بهتر است. در غیر اینصورت ۴ تا ۵ ساعت هم قابل قبول خواهد بود.

گوشت‌ها را از یخچال خارج کنید و به سیخ بزنید. از فلفل‌دلمه‌ای، پیاز و گوجه هم می‌توانید بین گوشت‌ها استفاده‌کنید. سیخ‌ها را روی آتش بگذارید. اجازه دهید گوشت‌ به‌خوبی پخته شود. پس از اینکه گوشت به‌خوبی پخت، کباب شما آماده است.

روش پخت کباب چنجه با فیله گوساله، همانند فیله گوسفندی است. فقط برای گوشت گوساله بهتر است نمک را بعد از اینکه گوشت را از یخچال بیرون آوردید، کمی قبل از قرار دادن روی آتش، اضافه کنید. همچنین بهتر است پس از خروج مواد از یخچال، ۲ یا ۳ قاشق هم روغن زیتون به آن بیفزایید و به‌خوبی ترکیب کنید.

سپس مانند بالا گوشت‌ها را سیخ بزنید و روی آتش قرار دهید. فقط بین گوشت‌ها فاصله بگذارید که به‌هم نچسبند. پس از پخت کامل، کباب شما آماده است.

نکات طلایی برای گوشت مناسب کباب چنجه

✅ برای نرم و ترد شدن گوشت، می‌توان از مقداری سس مایونز استفاده‌ کرد.

✅ اگر از دنبه استفاده‌ کنید، باعث می‌شود گوشت خیلی خشک نشود و آبدار باشد.

✅ بهتر است نمک را حین پخت به سیخ‌ها اضافه کنید. زیرا نمک باعث سفتی گوشت می‌شود.

✅ سعی کنید برای نرم کردن و طعم‌دهی به گوشت، خیلی از ماست و کیوی استفاده نکنید. چون باعث از بین رفتن خاصیت و بافت کباب می‌شود. اگر هم قصد استفاده از کیوی را دارید، مدت زمان آن بسیار کم باشد.

✅ اگر گوشت را با پیاز می‌خوابانید، از زعفران هم استفاده ‌کنید. زیرا پیاز رنگ گوشت را می‌پراند. ولی با زعفران، گوشت رنگ خودش را نگه ‌می‌دارد.

✅ همانطور که گفته شد می‌توان متناسب با سلیقه خود، از سبزیجات خشک‌شده و معطر هم استفاده ‌کرد.

✅ سیخ‌ها را روی زغال داغ‌شده بگذارید. سیخ‌ها را باد نزنید و بگذارید با حرارت زغال پخته شود.

✅ برای اینکه طعم بی‌نظیری به کباب‌ها بدهید، می‌توانید از ترکیب کره و زعفران، روی کباب‌های در حال پخت استفاده ‌کنید.

منبع:

youtube.com

دکمه بازگشت به بالا