عمومیکسب و کار ویژه

هواکش صنعتی چیست و مناسب چه مکان هایی است؟ 

هواکش صنعتی چیست و عملکر د آن چگونه است؟

هواکش‌های صنعتی به طول عمر دستگاه‌ها و ماشین آلات کمک می‌کنند و از داغ شدن و سوختگی آن‌ها پیشگیری خواهند کرد. خرید یک هواکش صنعتی بزرگ باکیفیت می‌تواند روی افزایش طول عمر دستگاه‌ها و ماشین آلات یک واحد صنعتی تاثیر مستقیم بگذارد. این هواکش‌ها که به فن صنعتی هم مشهور هستند در همه صنایع کوچک، متوسط و بزرگ مورد استفاد قرار می‌گیرند. ابعاد این دستگاه‌ها معمولا بسیار بزرگ است و قادر هستند حجم وسیعی از هوا را منتقل کنند. در این مطلب بیشتر با این دستگاه و کارکرد آن آشنا خواهید شد.

قیمت فن صنعتی 100*100 |قیمت فن صنعتی 50*50

هواکش صنعتی باکیفیت چیست و کجا بکار می‌رود؟

هواکش صنعتی برای تهویه هوا در محیط‌های حرفه‌ای بکار گرفته می‌شود و گاهی از آن‌ها برای تهویه مرکزی مجتمع‌های بزرگ هم استفاده می‌شود. تمامی صنایع ملزم به استفاده از این دستگاه هستند و بکارگیری آن برایشان مزایای زیادی دارد. در محیط‌های کارگاهی و کارخانه‌ها به انواع مختلفی از این دستگاه‌ها نیاز است و کارکردهای هر کدام هم متفاوت است.

در صنایع کشاورزی، تهیه غذا، معذن، شیمیایی، اتومبیل سازی، پزشکی، ساخت و ساز و بسییاری موارد دیگر این هواکش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. ساده‌ترین کارکرد آن‌ها حذف بوی نامطبوع از محیط است اما برای پاکسازی هوا از عناصر مضر و خطرناک شیمیایی، دود و انواع آلودگی‌های دیگر هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. گاهی در باشگاه‌های ورزشی، پارکینگ‌ها و محیط‌های بزرگ سوله مانند که به تهویه هوای دائم نیاز است هم این هواکش‌ها نصب و راه اندازی می‌شوند. مهمترین کاربردهای هواکش‌های صنعتی در مکان‎های زیر است:

  • کارخانه‌ها
  • کارگاه‌ها
  • صنایع کوچک، متوسط و بزرگ
  • استخرها
  • استخر
  • گلخانه
  • مراکز آب درمانی
  • ورزشگاه‌ها
  • رستوران
  • مراکز پخت غذا

هرکجا که حجم وسعی از بخار، رطوبت و مواد مضر در هوا ایجاد می‌شود می‌توان از هواکش‌های صنعتی برای تهویه محیط استفاده کرد. برخی مردم تصور می‌کنند این هواکش‌ها سر و صدای زیادی می‌کنند و نمی‌توان در محل‌هایی که افراد زیادی در آن رفت و آمد دارند از هواکش صنعتی استفاده کرد. طی سال‌های اخیر صدای این دستگاه‌ها به میزان قابل توجهی کاهش یافت به نحوی که مثلا کارکنان و مسافران مترو گاهی متوجه صدای هواکش‌های بزرگ صنعتی که هوای مورد نیاز آن‌ها را تامین می‌کنند هم نمی‌شوند.

قیمت هواکش‌های صنعتی چگونه است؟

نوع هواکش، جنس بدنه و پروانه‌ها، سایز موتور و کلاس آن روی قیمت هواکش‌های صنعتی تاثیر مستقیم دارد. این امکان وجود دارد که برای کارخانه‌ها و محیط‌های صنعتی خاص هواکش اختصاصی طراحی و ساخته شود که قطعا قیمت هواکش‌های سفارشی گرانتر است. هواکش‌هایی که در تیراژ بالا تولید می‌شوند معمولا قیمت پایین‌تری دارند و البته یافتن قطعات آن‌ها در بازار هم راحت‌تر خواهد بود. برند هواکش هم روی قیمت آن تاثیر مستقیم دارد برخی برندهای باسابقه داخلی و برندهای وارداتی شناخته شده قیمت بالاتری نسبت به برندهای کمتر شناخته شده دارند.

برخی هواکش‌های صنعتی به حدی گرانقیمت هستند که خرید هواکش دست دوم و استوک در بازار به امری طبیعی و رایج تبدیل شده است. اگر شناخت کافی از ساختار، بدنه و کارکرد هواکش داشته باشید قطعا راحت‌تر می‌توانید کیفیت این هواکش‌ها را مشخص کنید. هواکش استوک یا دست دوم باید سیم کشی اورجینال داشته باشد، موتورش نیم سوز نباشد و بتواند با کیفیت مناسب مدت‌ها کار کند. یافتن چنین چیزی کار ساده‌ای نیست به همین دلیل توصیه ما به شما این است که به سراغ هواکش‌های باکیفیت نو بروید و به خرید آن‌ها به عنوان یک سرمایه گذاری نگاه کنید که از هزینه‌های زیادی آتی پیشگیری خواهد کرد.

از هواکش صنعتی در چه مکان هایی استفاده می شود؟

هواکش های صنعتی در شکل ها و اندازه های مختلفی تولید می شوند که هر کدام معمولا برای هدف خاصی استفاده می شوند. اندازه یک هواکش صنعتی معمولاً با اندازه محیطی که در آن از فن استفاده می شود نسبت مستقیم دارد. همانطور که از عنوان “صنعتی” پیداست، این فن ها عموما در محیط های بزرگ استفاده می شوند. هواکش های صنعتی معمولا بر اساس اندازه و قدرت با اعداد مختلف طبقه بندی می شوند. به طور کلی این هواکش ها به سه دسته کلی طبقه بندی می شوند.

در این نوع سیستم طبقه بندی «انجمن حرکت هوایی» معروف به AMCA، هر چه عدد کلاس بالاتر باشد، هوا‌کش صنعتی گران تر و عملکرد بهتر و قوی تری دارد. از طرفی هر چه تعداد کلاس فن کمتر باشد، عملکرد آن ها کمتر، قیمت پایین‌ تر و مناسب‌ تر برای استفاده در محیط‌ های کوچک‌ تر است. اگرچه حتی برخی از هواکش ها در این دسته های پایین تر قابل حمل هستند و می توان از آن ها برای تمیز کردن محیط های کوچک یا جا به جایی هوا در فضا های کوچک استفاده کرد. بنابراین، قبل از خرید هواکش صنعتی، اتاق مورد استفاده فن را بررسی کنید و سپس هواکش ای را که نیاز شما را برآورده می کند انتخاب کنید.

 انواع هواکش صنعتی

انواع مختلف هواکش های صنعتی بر اساس محل استفاده و یا بر اساس روش نصب تقسیم بندی می شوند. هوا‌کش برای طیور فن در رستوران یا تهویه گلخانه نوعی هوا‌کش در صنایع مختلف است. انواع مدل های هواکش صنعتی می توان آن را به فن های زمینی، فن های دیواری و پانلی، هوا‌کش ها و دمنده ها تقسیم کرد.

البته هر کدام از این هواکش ها عملکرد خاصی دارند و برای اهداف خاصی ساخته شده اند، بنابراین تنها زمانی می توانید از آن ها لذت ببرید که با در نظر گرفتن شرایط محیطی و نیازهای خود انتخاب خود را به درستی انجام دهید. به عنوان مثال هوا‌کش های پایه صنعتی نیازی به نصب در محل خاصی ندارند. این مدل را می توان پرکاربرد ترین مدل دانست زیرا می توان از آن در هر مکانی برای ایجاد جریان هوا و کاهش دمای هوا استفاده کرد. مدل های دیواری همانطور که از نامشان پیداست باید بر روی قسمتی از دیوار برای کنترل آب و هوا نصب شوند.

در دسته بندی دیگر، هواکش های صنعتی بسته به محل استفاده، انواع مختلفی دارند. به عنوان مثال برخی از این سیستم های تهویه در انبارها و کارگاه هایی به نام فن های نصب شده مورد استفاده قرار می گیرند. این مدل یکی از مهم ترین تجهیزات مورد استفاده در مرغداری ها و گلخانه ها می باشد. هوا‌کش تسمه ای یکی از انواع هواکشهای صنعتی‌ است که به دلیل طراحی مناسب و عملکرد صحیح یکی از پرکاربرد ترین انواع آن می باشد.

این محصول در دو سایز 140*140 یا 100*100 موجود می باشد که نوع دیگر اتصال از نوع اتصال مستقیم می باشد. در خانه های کوچک کاربرد دارد و علاوه بر قیمت مناسب، لرزش و صدای کم ندارد. امروزه انواع هواکش های صنعتی با منبع فن و مکش محوری در مدل های مختلف و با قدرت های مختلف تولید می شود. قبل از خرید این محصولات باید اطلاعات کافی در مورد نحوه نصب، میزان سر و صدای آنها و میزان محافظت از آنها و مقاومت در برابر رطوبت و گرد و غبار به دست آورید.

موارد استفاده از هواکش صنعتی در صنایع

هواکش های صنعتی یکی از ضروری ترین تجهیزات در هر سیستم تهویه مطبوع فضایی است که برای جا به جایی مقادیر زیادی هوا استفاده می شود. از این دستگاه در محیط های صنعتی برای جا به جایی گازها، دود ها و هوای آلوده در مدت زمان کوتاهی استفاده می شود.

هواکش صنعتی و فن صنعتی از وسایل مهم و پرکاربرد سیستم تهویه مطبوع صنعتی هستند که وظیفه اصلی آن ها تامین و تنظیم حجم زیادی از هوا یا گاز برای قسمت های مختلف ساختمان یا سایر مکان های مشابه می باشد. فن های صنعتی و هواکش های صنعتی این کار را با چرخاندن چندین تیغه متصل به هاب و شفت انجام می دهند و توسط یک موتور یا توربین به حرکت در می آیند.

دبی این هواکش های مکانیکی بسته به شرایط و محل استفاده از آنها از حدود 200 فوت مکعب (7.5 متر مکعب) تا 2000000 فوت مکعب (57000 متر مکعب) در دقیقه متغیر است. نام دیگر هواکش صنعتی فن صنعتی است و در مکان هایی که مقاومت جریان در پایین دست فن قابل توجه است کار می کند.

هواکش صنعتی بر اساس نوع کاربرد به چند دسته تقسیم می شود که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

هواکش های محوری : این هواکش ها به 4 دسته سقفی، دیواری، کانالی و دستگاه بست تقسیم می شوند که هر کدام بسته به نیاز و شرایط آب و هوایی در مکان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. هواکش محوری و هواکش محوری سقفی و جت فن در این دسته هواکش قرار می گیرد.

ونتیلاتورهای هواکش: این ونتیلاتورها را می توان به چهار دسته تاشو و جلو تاشو، یک طرفه و دو طرفه تقسیم کرد. هواکش های سانتریفیوژ، فیلتر باکس، پاک کننده های آلودگی هوا، گردگیرهای صننعتی و … در این دسته قرار می گیرند.

هواکش صنعتی در بخش هایی که نیاز به تولید جریان مداوم هوا و گاز دارد از جمله احتراق، تهویه، انتقال ذرات، خروج دود و هوای محیط، خنک کننده، تصفیه و خشک کردن هوای محیط و موارد مشابه کاربرد های فراوانی دارد. بیشتر صنایعی که باید از تهویه صنعتی استفاده شود عبارتند از: تولید برق، کنترل آلودگی هوا، تولید و فرآوری فلزات، کارخانجات سیمان، معدن، صنایع پتروشیمی، کارخانه های فرآوری مواد غذایی، تبرید و اتاق تمیز.

جمع بندی هواکش صنعتی چیست

هواکش صنعتی یک ابزار ساده است که در انواع کارگاه‌ها، سوله‌ها و کارخانه‌ها قابل استفاده است. شناخت کامل این دستگاه‌ها و کارکرد آن‌ها می‌تواند به انتخاب مدل مناسب‌تر شما کمک کند. برند دستگاه‌ها هم از دیگر مواردی است هنگام خرید مورد توجه قرار گیرد. از آنجا که هیچ واحد صنعتی نیست که به هواکش نیاز نداشته باشد هنگام خرید به سراغ برندهای معتبر بروید که علامت استاندارد و سایر مدارک مورد نیاز را برای فعالیت دریافت کرده باشند. کلاس هواکش‌ها یکسان نیست برای پیشگیری از هزینه زیاد و دستیابی به اهدافی که از خرید فن صنعتی دارید حتما با یک کارشناس مشورت کنید.

دکمه بازگشت به بالا