عمومیکسب و کار ویژه

پارامترهای انتخاب بهترین سنگ ساختمانی چیست؟

زیباترین سنگ نما برای ساختمان

اولین اصل در اجرای نما انتخاب زیباترین سنگ نما می باشد. یکی از ضروری ترین منابعی که در ساخت یک ساختمان استفاده می شود، انواع سنگ ها می باشند که هر کدام خصوصیات مخصوص به خود را دارا هستند. و در این بین سنگ تراورتن ، ترامیت میاندوآب و سنگ تراورتن مصنوعی طرح عباس آباد زیباترین و بهترین سنگ نما به شمار می روند.

زیباترین سنگ نما برای ساختمان کدام است و علت انتخاب آن چیست؟

سنگ ها پس از استخراج از معادن به صورت طبیعی یا مصنوعی در بازار عرضه می شوند و در قسمت های مختلف ساختمان ها از آن ها استفاده می شود. یکی از انواع سنگ ساختمانی که از دسته سنگ های رسوبی می باشد سنگ ترامیت است که از بهترین نوع آن می توان به ترامیت میاندوآب و تراورتن مصنوعی طرح عباس آباد اشاره نمود .

ویژگی های سنگ ترامیت :

این سنگ دارای آهک زیادی است یعنی درواقع آهک موجود در آن از آهک موجود در تراورتن بیشتر است. علت وجود آهک در این سنگ ها قرار نگرفتن آنها در معرض فشار و دمای زیاد می باشد. سنگ ترامیت از خاک رس و ماسه تشکیل می شود و وزن کمتری نسبت به سنگ های مرمر و مرمریت دارد. علت نام گذاری این سنگ به ترامیت قرار گرفتن آن در دو خانواده ی سنگ تراورتن و سنگ مرمریت است.

ویژگی های ظاهری سنگ ترامیت چیست ؟

سنگ ترامیت دارای زمینه روشن و زیبا و کاربردی است و بیشتر در رنگ های سفید و کرم وجود دارد. این سنگ شباهت بسیار زیادی به سنگ تراورتن دارد حتی میتوان گفت که این سنگ حدود 80 درصد شبیه به تراورتن بوده و به همین علت برخی آن را با سنگ تراورتن اشتباه می گیرند. یکی از انواع سنگ های ترامیت با نام ترامیت میاندوآب است که مرغوب ترین جنس و محبوب ترین نوع را در این سنگ دارا می باشد و به دلیل قیمت مناسب تری که نسبت به تراورتن سفید دارد بسیار مورد استقبال معماران و سازندگان ساختمان قرار می گیرد. این سنگ به دلیل طاهر یکدست و روشن به صورت ممتاز و یا سوپر در بازار عرضه می شود.

از مزایای سنگ ترامیت :

 1. این سنگ بسیار خوش تراش است .
 2. قیمت سنگ ترامیت میاندوآب نسبت به کیفیت آن بسیار به صرفه و مناسب می باشد
 3. مزیت دیگر و مهم سنگ ترامیت روشن بودن رنگ آن و یکدست بودن زمینه و بدون کوچکترین ناخالصی در ساختارظاهری آن می باشد.
 4. همچنین سنگ ترامیت از صیقل پذیری بالایی برخوردار است که می توان در درجه های متوسط آن را صیقل داد.

معایب سنگ ترامیت :

همچنین از معایب سنگ ترامیت می توان به جذب آب بالای آن و تراکم پایین آن اشاره نمود ؛ این امر موجب شده است که مقاومت این سنگ پایین آمده و از همین رو نتوان از آن در ساخت انواع پله ها , پاگرد , مکان های مرطوب و در معرض سایش و فرسایش استفاه نمود. از سنگ میاندوآب در محیط هایی که در معرض عواملی همچون یخ زدگی محیط , یخبندان ,رطوبت بالای هوا , باران های بسیار زیاد , باران های اسیدی و مناطقی دارای آلودگی هوای بسیار زیاد هستند ,نمی توان به عنوان سنگ نمای خارجی استفاده نمود.

علت این مسئله نیز این می باشد که این سنگ به دلیل وجود آهک بالا در ساختار خود از مقاومت پایینی در برابر این عوامل برخوردار است. از نظر کاربردی هم می توان آن را در نمای داخلی و یا خارجی ساختمان به کار برد که هم در صزف هزینه صرف جویی نمود هم ظاهر زیبای ساختمان را حفظ کرد.

قیمت سنگ ترامیت میاندوآب :

قیمت این سنگ به چند عامل بستگی دارد :

 1. ابعاد به کار برده شده
 2. درجه ی سنگ
 3. نوع فرآوری آن
 4. متراژ موجود در کل کار
 5. عوامل دیگر …

مطلب مفید بخوانید: راه رهایی از سوسک های بین کابینت

سنگ تراورتن مصنوعی طرح عباس آباد :

سنگ تراورتن مصنوعی یکی دیگر از بهترین زیباترین نوع سنگ اما به صورت سنگ مصنوعی نما است که ویژگی های قابل توجهی دارد. این سنگ که از بتن فرآوری شده ، ، پودر سنگ ، پوکه های معدنی و شن و ماسه تشکیل شده است ، اصلا در ترکیباتش از رزین و چسب استفاده نشده است. سنگ مصنوعی تراورتن کاملا ضد آب است و از سطح رویی آب به هیچ عنوان درونش نفوذ نمیکند.

در سردترین و شرجی ترین آب و هوا یخ نمیزند ، ترک نمیخورد ، پوسته پوسته نمیشود و زیر آفتاب تغییر رنگ نمیدهد. رگه های این سنگ پلاک به پلاک متفاوت است و مانند سرامیک تکرار طرح ندارد. هر چهار گوشه سنگ دارای اسکوپ سیمی است و به دلیل جذب آب بالا از زیر چسبندگی بسیار زیادی دارد. چسبندگی امری مهم برای سنگ نمای ساختمان است که قابلیت اجرای نمای رومی را هم فراهم می سازد. برای اطلاعات بیشتر جهت دریافت قیمت سنگ تراورتن مصنوعی طرح عباس آباد با کارشناس فروش کالاساخت تماس بگیرید.

هرآنچه راجع به سنگ باید بدانید

سنگ؛ اولین مصالح ساختمانی

سنگ یکی از ابتدایی ترین مصالح ساختمانی است که انسان برای ساختن ابزار و پناهگاه ها و رفع نیاز خود استفاده کرده است. در ساختمان های سنگی  از سنگ لاشه همراه با ملات های گچ و آهک استفاده شده است.

ویژگی سنگ

سنگ جسمی است طبیعی که از اجتماع یک یا چند کانی تشکیل شده است . سنگ یکی از مصالح اصلی در ساخت و ساز می باشد که در اکثر کارهایی که در مهندسی عمران ، راه ، راه آهن و بندر انجام می شود مورد استفاده قرار میگیرد . از جمله ویژگی های سنگ می توان به دوام و مقاومت بسیار بالا، جلاپذیری مطلوب، مقاومت سایشی و ضربه ای بالا، قابلیت برش و صیقل خوردن، قابلیت شستشو، ثبات رنگ، مقاومت در برابر حرارت و رطوبت، مقاومت کششی و خمشی مناسب، غیر قابل نفوذ بودن، مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی، سختی و مقاومت فشاری بالا، پایداری در برابر مواد اسیدی و قلیایی و … اشاره نمود.

چنانچه باید اذعان کرد که اگرچه سنگ به علت سنگینی و مشکلات حمل و نقل و استخراج تا حدی جای خود را به مصالحی نظیر آجر داده است اما همچنان اهمیت خود را در ساختمان های سنگین و سخت نظیر پل ها، تونل ها، بهمن گیرها، دیوارهای حائل و سنگ چین ها و کرسی چین ها و غیر حفظ کرده است.

ویژگی های سنگ ساختمانی خوب

بافت سنگ: سنگ باید ساختمانی سالم داشته باشد یعنی:  شیار،ترک و رگه های سست نداشه باشد و بدون پوسیدگی و  یکدست و یکنواخت باشد.

جذب آن: سنگ ساختمانی نباید آب زیاد جذب کند بنابراین نباید در آب متلاشی و حل شود.

پاکیزگی: سنگ ساختمانی نباید آلوده به مواد طبیعی و مصنوعی باشد.

پایداری سنگ در برابر عوامل محیطی: سنگ طبیعی باید شرایط فیزیکی و شیمیایی محیط را تحمل نماید لذا باید در برابر باد، یخبندان، تغییرات دما و در صورت وجود جریان آب و همه عوامل فرسایش مقاومت کند.

پایداری مکانیکی: تاب فشاری برای قطعات بابر نباید کمتر از 150 کیلوگرم بر سانتی متر مربع باشد.

انتخاب سنگ

سنگ‌های مصرفی بایستی از لحاظ بافت و ظاهر، یکنواخت و بدون ترک بوده و عاری از رگه‌های خاکی مارنی، میکانی، پریت، ترکیبات سولفاتی و سولفیدی (حداکثر SO3 به ۱% وزنی محدود می‌شود) و سایر موادی باشند که تحت‌تأثیر عوامل جوّی و هوازدگی خراب می‌گردند؛ زیرا در این صورت استحکامی نخواهند داشت. دو گروه از سنگ‌های طبیعی که در نمای ساختمان به کار می‌روند، سنگ‌های آهکی و سنگ‌های آذرین هستند. سنگ‌های آهکی معمولاً به دلیل وجود رگه‌هایی که در آنها دیده می‌شود، استحکام چندانی ندارند. مشکل سنگ‌های آذرین معمولاً جذب آب پایین و عدم چسبندگی با بدنه ساختمان است.

انتخاب سنگ نما

نمای ساختمان به دلیل قرار گرفتن در معرض شرایط جوی (باران، یخبندان، آفتاب و آلاینده‌ها) از اهمیت خاصی برخوردار است. سنگ نما باید ویژگیهای خاصی داشته باشد تا بتواند در برابر این عوامل دوام بیاورد. بنابراین سنگی که جهت نما استفاده می‌شود باید شرایط زیر را داشته باشد:

– متناسب با آب و هوای منطقه باشد: سنگ باید متناسب با شرایط اقلیمی انتخاب گردد. مثلاً در مناطق سرد و مرطوب، سنگ باید دارای تخلخل بسیار کم باشد. در غیر این صورت ممکن است بر اثر یخبندان متلاشی شود یا در مکان‌هایی که امکان وزش طوفان شن وجود دارد، سنگ در معرض سایش بوده و باید مقاومت به سایش بالا داشته باشد.

– قابلیت صیقل خوردن و برش را داشته باشد.

– مقاومت‌های کششی و خمشی نسبتا خوبی را دارا باشد.

– ترکیبات کانی شناسی آن باید در نظر گرفته شود: کانیهای مضر (کانیهای آهن) در برابر آب و هوا اکسیده شده و در نتیجه فرسودگی زودرس را به وجود می آورند. وجود ناخالصی به صورت مجتمع در یک نقطه و یا یک امتداد، نقطه ضعف بوده و میتواند باعث تخریب سنگ شود

– سنگ انتخابی باید چسبندگی خوبی را با ملات داشته باشد (دارای جذب آب مناسب باشد).

– رنگ آن با ثبات باشد و در برابر بخارها و گازها و پرتو آفتاب پایدار باشد.

 به این ترتیب از عوامل موثر بر انتخاب سنگ ابتدا توجه به کاربرد آن در ساختمان می باشد و پس از آن می توان به عواملی مانند دوام، آنالیز فیزیکی و شیمیایی سنگ، رنگ سنگ و قیمت سنگ اشاره نمود.

 • رنگ

ثابت بودن رنگ سنگ بستگی به مکان مورد نصب آن دارد. سنگ های مرمریت رنگی مخصوصا رنگ های تیره اگر در فضای داخلی نصب شوند و به دور از تابش خورشید باشند، سالیان سال رنگی ثابت خواهند داشت، اما اگر همان سنگ در معرض ناملایمات جوی و نور خورشید قرار بگیرد سریعا رنگ خود را از دست می دهد. یکی دیگر از عوامل تغییر رنگ سنگ وجود کانی های ناپایدار در آن است که به سهولت به کانی های دیگر تبدیل شده و این تغییرات باعث تغییر رنگ سنگ مخصوصا سنگ های سفید و روشن می گردد.

از عوامل دیگر وجود مقادیر آهک در سنگ است که به مرور زمان باعث شوره زدن سطح سنگ شده و به صورت لکه های سفید ظاهر می گردد. نگ سنگ از ویژگیهایی است که از نظر اقتصادی نیز بسیار مهم است . سنگهایی با رنگ سبز ، لاجوردی و قرمز که کمیاب هستند دارای ارزش بیشتری می باشند.

 • دوام

دوام یک سنگ ساختمانی پایداری آن در مقابل تهاجام شیمیایی و عوامل هوازدگی است. متاسفانه دوام سنگ که باید مهمترین عامل در انتخاب سنگ باشد، اغلب مورد توجه قرار نمی گیرد . بسیاری از ساختانی گران قیمت وجود دارد که در انتخاب سنگ آنها به این موضوع توحه نشده و از این ناحیه متضرر شده اند. از عوامل طبیعی که روی این موضوع اثر می گذارند ، ساخت ، بافت و ترکیب کانی شناسی را می توان نام برد. موقعیت نصب سنگ در ساختمان و کاربرد آن نیز عامل دیگری است که روی دوام سنگ موثر است . علاوه بر این ، شرایط آب و هوایی نیز بسیار مهم است . در آب و هوای گرم و مرطوب، هوازدگی شیمیایی و در آب و هوای سرد و خشک ، هوازدگی فیزیکی مؤثرتر است.

 • ساخت

هر ضعفی در ساختار سنگ اثر تهاجم عوامل هوازدگی را سرعت می بخشد . بنابراین سطوح درزه ها ، سطوح لایه بندی ، سطوح گسل یا هر نوع شکاف ناشی از گسل یا چین خوردگی (شامل ترکهای برشی) همگی شرایط مناسب را برای تأثیر عوامل هوازدگی و یخبندان به وجود می آورند.

 • کانیهای مضر

برخی از کانیهای مشخص ( سولفورهای آهن ) را می توان در کلیه شرایط به عنوان کانیهای مضر در نظر گرفت ، در حالی که برخی از کانی های دیگر ، مانند میکا فقط در مقادیر زیاد و در برخی از سنگها مانند ماسه سنگها و مرمرها مضر هستند. یکی از علل تغییر رنگ در سنگها که کمتر مورد توجه قرار می گیرد، وجود کانیهای ناپایدار است که به سهولت به کانی دیگری تبدیل می شوند ، این کانیها اغلب از نوع سولفورهای آهن بوده ، در مجاورت رطوبت اکسیده شده و به هیدروکسید تبدیل می شوند که نتیجه آن لکه دار شدن سنگ است .

 • ویژگی فنی سنگ های ساختمانی

ویژگی فنی سنگ ساختمانی با آزمایش های فیزیکی و شیمیایی بدست می آید و بسته به نوع، ساختار و کانی های تشکیل دهنده آن متفاوت است. آزمایش های شیمیایی سنگ ها تا حدودی ترکیب شیمیایی آنها را نشان می دهد و ترکیبات مضر و بررسی های کانی شناسی را به عمل می آورد. ساختار فیزیکی سنگ نیز با کمک معیارهایی از جمله وزن مخصوص، مقاومت فشاری، مقاومت سایشی، میزان تخلخل،  میزان جذب آب، تخلخل و… سنجیده می شود.

سنگ ها به دلیل مقاومت و پایداری در برابر عوامل مختلف در ساختمان سازی به وفور مورد استفاده قرار می گیرند. در عصر حاضر به دلیل آسان شدن عملیات استخراج سنگ، استفاده از آن در حال گسترش است و در مکان های مختلف ساختمان از آن استفاده می شود. از جمله موارد کاربرد سنگ در صنعت ساختمان سازی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

موارد کاربرد سنگ

·         نمای داخلی

مرمریت، تراورتن، گرانیت، چینی، لایم استون و تقریباً تمام سنگها را می‌توان برای دیوارهای داخلی ساختمان بکار برد و این به این خاطر است که سنگ در معرض تغییرات جوی قرار ندارد. با این حال ممکن است در طراحی فضاهای داخلی ما محدودیت‌هایی در رنگ و ابعاد سنگها (به دلیل ناکافی بودن نور طبیعی فضا و …) وجود داشته باشد و یا عواملی همچون رطوبت زیاد، نیاز به نظافت مکرر محیط و اهمیت داشتن سختی در مقابل سایش و براقییت ساب سطح سنگ، انتخاب ما را محدودتر کنند.

با اینکه امروزه مرمرییت‌ها به دلیل جلاپذیری خوب و تنوع زیادشان در رنگ و طرح و قیمت، طرفدار زیادی در سنگ‌کاریهای داخل دارند، نمی‌توان از زیبایی و تنوع سنگ‌های تراورتن و آنتیک گذشت، که جلوه‌های بسیار زیبایی را از ترکیب آنها می‌توان در لابی‌ها، پاگردها، اطراف درب آسانسورها، دیوارهای راه پله، دیوارهای پارکینگ و … خلق کرد.

·         کف ساختمان و پلکان

سنگی که برای پلکان و کف سازی مورد استفاده قرار می گیرد در معرض سایش و ضربه خواهد بود، بنابراین باید بسیار سخت باشد و از مقاومت سایشی و ضربه ای بالایی برخوردار باشد. سنگی که برای این قسمت از ساختمان استفاده می شود باید قابل برش در یک جهت باشد همانند سنگ های رسوبی و دگرگون که این مزیت را دارا هستند.

معمولاً استفاده از سنگهای گرانیت به دلیل مقاومت بالا در مقابل سایش، رطوبت و ضربه، بسیار معمول است. اما با این حال تعدادی از مرمریت‌ها (مانند مرمریت خوی، خوبسنگان، صلصالی، کوثر، گلبهار، و…) و لایم‌استون‌ها (مانند گوهره و بوژان) نیز برای استفاده در راه پله‌ها توصیه می‌شوند. لازم به ذکر است قیمت بعضی از مرمریت‌ها در سایز پله بسیار بیشتر از برخی از گرانیت‌ها می‌باشد، که بستگی به نظر خریدار و بودجه وی دارد.

علاوه بر آن سنگ کف و پلکان به دلیل قرار گرفتن در معرض آلودگی باید تخلخل کمی داشته باشند تا در اثر شستشو با مواد شوینده و ریختن مواد اسیدی یا بازی روی آن نفوذناپذیر بوده و آسیب نبیند. از جمله سنگ هایی که برای کف و پلکان مناسب می باشند، می توان سنگ های کوارتزیت و گنایس را نام برد.

·         پوشش دیوارهای داخل ساختمان

استفاده از سنگ برای دیوار داخلی ساختمان ظاهری بسیار باشکوه و خنک به آن می بخشد. اصولاً از سنگ برای پوشش دیوار حمام وسرویس بهداشتی، ساختمان های اداری، فروشگاه ها، سالن های غذاخوری و … استفاده می شود. سنگی که برای دیوار به کار می رود باید ظاهری زیبا و سطحی جلاخورده داشته باشد. علاوه بر آن تخلخل آن کم باشد تا در اثر شستشو با مواد شوینده آسیب نبیند و مقاومت آن کم نشود.

·         نماکاری ساختمان

برای نمای ساختمان از سنگ های بادوام و مقاوم استفاده می شود تا در برابر عوامل مختلف محیطی دچار آسیب نشوند. شرایط متغیر جوی، تابش نور خورشید، یخبندان، گرد و غبار، باران های اسیدی، آلودگی هوا و … از جمله عواملی هستند که بر مقاومت سنگ اثر می گذارند. بنابراین قبل از سنگ کاری نما و خرید سنگ باید به بررسی کانی های آن پرداخته شود. سنگ هایی که دارای کانی آهن هستند مقاومت بالایی در برابر فرسودگی ندارند و در برابر آب و هوا اکسید می شوند. علاوه بر آن اگر ناخالصی در قسمتی از سنگ دیده شود می تواند منجر به تخریب آن گردد.

سنگ نما را بر اساس منطقه و شرایط آب و هوایی که ساختمان در آن بنا شده انتخاب می کنند. برای مثال سنگ هایی که تخلخل کمی دارند برای مناطق سردسیر مناسب هستند زیرا یخبندان و یا وزش باد منجر به تخریب آنها نخواهد شد. قبل از نماکاری باید عمر مفید ساختمان تخمین زده شود، سپس با توجه به آن سنگ نما انتخاب گردد. در کل سنگ نما به دلیل قرار گرفتن در هوای آزاد و شرایط متغیر جوی باید از پایداری لازم برخوردار باشد.

·         دیوار و شالوده

سنگ هایی که برای دیوارهای حائل و شالوده به کار می روند به صورت نامنظم و بدون شکل خاص چیده می شوند. برای صرفه جویی در هزینه ساخت و ساز از سنگ هایی که در منطقه دیده می شوند استفاده می گردد. برای پر کردن فاصله بین سنگ ها نیز می توان از تکه های ریزتر استفاده نمود. سنگ های متخلخل و سنگ هایی که دارای لایه بندی بوده و قابلیت انحلال آنها بالاست برای دیوار و شالوده مناسب نیستند. اما سنگ های سخت با مقاومت فشاری بالا و وزن مشخص مناسب این کار می باشند. اغلب ماسه سنگ و سنگ  آهکی دولومیتی گزینه ای مناسب برای دیوار و شالوده به شمار می آیند.

·         دکوراتیو کردن فضای داخلی

سنگ هایی که از رنگ و ظاهر مناسبی برخوردار هستند و علاوه بر دوام بالا مقاومت خمشی و کششی خوبی دارند برای تزئینات داخل ساختمان کاربرد دارند. این سنگ ها برای تزئین دیوار شومینه، ستون ها، قاب درب و پنجره و … به کار می روند. بدین منظور از سنگ هایی که می توان بر روی آنها کار کرد استفاده می شود.

·         سنگ روی کابینت و اپن

سنگ روی کابینت و اپن باید در مقابل ضربه، سایش و رطوبت مقاوم بوده و تحمل وزن را داشته باشد. در ضمن بسیار مهم است که کمترین واکنش را با مواد غذایی و شوینده داشته باشد.

انواع سنگ

سنگ‌هایی که در ساختمان به کارمی‌روند با نام‌های سنگ قواره، سنگ بادبر ،سنگ لاشه‌، و سنگ پلاک شناخته می‌شوند. سنگ‌هایی که در ساختمان به کار گرفته می‌شوند یا به یکی از صورت‌های طبیعی می‌باشند؛ مانند: «قلوه‌سنگ»، «کار شده» و «بادبر و خرد» یا  از معدن حاصل می‌گردد که باید جهت مصرف در ساختمان آماده شود که این آماده‌سازی معمولاً به دو صورت کار شده و خرد شده (شن و ماسه) صورت می‌پذیرد.

سنگ قواره

سنگی است که از سنگ لاشه بدست می آید و در کارگاه ساختمانی با کمی تیشه کاری ابعاد منظمی یافته و دارای گوشه های معین می گردد از سنگ قواره برای دیوارهای باربر ، جدول .سازی و کف. سازی هایی که نیاز به کمی نما سازی دارن استفاده می شود.

سنگ بادبر

سنگی است که با تیشه کاری کاملا شکل منظمی یافته و بویژه یک طرف آن شکل صاف به خود میگیرد .سنگ بادبر را در تونل سازی ، پل سازی ، جدول سازی ، دیوار های باربر و غیر باربر ، سنگفرش و پله استفاده می کنند و یکی از عمده ترین کاربردهای مهندسی سنگ لاشه و مالون بویژه در نقاط کوهستانی اجرای قوسهای سنگی است که در پلها ، درگاهها و طاق .زیرین دالانهای سنگی مورد مصرف قرار میگیرد.

سنگ پلاک

برای نما سازی در سطوح از سنگ پلاک استفاده می شود برای تهیه سنگ پلاک سنگ قله را در کارگاه سنگبری به ضخامتهای مورد نظر برش داده و سپس آن را تا حد جلا و آینه شدن ساب می دهند. سنگ تزئیناتی ارزان را از تراورتن و سنگهای گران قیمت را از گرانیت و مرمر انتخاب می کنند. سنگ پلاک را برای تزئینات داخل و خارج ساختمان و در کف ، دیوارپله ، کف پنجره ، کنار و زیر دیوار گچی و .وسایل تزئیناتی نظیر گلدان ، شمعدان ، جدول و جوی و غیره استفاده می کنند. سنگ‌های کار شده را به شکل یک تیشه‌ای، دو تیشه‌ای، تخت، تراش، ساییده، لاشه و کلنگی در قسمت‌های گوناگون ساختمان مانند پی، دیوار، نمای کرسی‌چینی (ازاره)، نمای دیوار، پله، فرش‌کف‌ها و نمای داخلی و خارجی ساختمان استفاده می‌کنند. نام‌گذاری سنگ‌های خرد شده با توجه به ریزی و درشتی دانه‌هایشان انجام می‌گیرد.

از انواع سنگ های مورد استفاده در ساختمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 سنگ تراورتن  (Travertine)

تراورتن به رنگهای متنوع سفید، کرم، خاکستری، قرمز و … وجود دارد. این سنگ را برای نماسازی داخل و خارج ساختمان به کار می برند.

سنگ مرمریت  (Marbel)

مرمر از انواع سنگ های دگرگون است که در رنگهای سفید، خاکستری، سیاه، سبز، قرمز، زرد و ارغوانی می باشد. سنگ مرمر را برای تزئینات و نما سازی داخل ساختمان شامل، کف، دیوار و کارهای هنری بکار می برند.

سنگ گرانیت (Granite)

از انواع سنگهای آذرین بوده و بسیار سخت و محکم، بادوام و بسیار جلا پذیر است. گرانیت خرد شده را برای تهیه بتن زیر سازی جاده و راه آهن و سنگ ساختمانی آن را برای بناهای یادبود، زیربنای تاسیسات، تزئینات داخل و خارج ساختمان و کف سازی به کار می برند. از انواع گرانیت ساختمانی میتوان گابرو، دیاباز که اصطلاحا به ان گرانیت سیاه هم می گویند نام برد.

سنگ کوارتزیت  (Quartzite)

این سنگ با ظاهر زبر و بلوری خود قابل شناسایی است. کوارتزیت را بخاطر ظاهر زبر آن بیشتر در ساختمان های ارزان قیمت و روستایی به کار می برند. رنگ آن بیشتر قهوه ای سوخته، سرخ، خاکستری و قهوه ای است.

ماسه سنگ (Sand Stone)

این سنگها از نوع رسوبی هستند که از چسبیدن دانه های سیلیس به یکدیگر به وجود آمده اند. رنگ این سنگها معمولاخاکستری، قهوه ای، سرخ و ارغوانی است. ماسه سنگ کاملا سیمانی شده را ممکن است کاملاخرد نموده و در زیر سازی راه آهن و جاده ها به کار برند. همچنین ماسه سنگ کوارتزی رابه عنوان ماسه ریخته گری و ماده اولیه شیشه استفاده می کنند.

سنگ لایم استون (Limestone)

این گونه سنگ‌ها به نسبت سنگهای تراورتن و مرمر به لحاظ زمین شناسی جوانتر بوده و در معرض فشار و دمای بالا قرار نگرفته‌اند. از این رو سنگ‌های کاملاً رسوبی محسوب می‌شوند. این سنگ‌ها به نسبت مرمریت و تراورتن بیشترین جذب آب را دارند و در مقابل فرسایش مقاومت کمتری دارند. نمونه‌هایی از پر مصرف‌ترین سنگ‌های لایم استون عبارتند از : سنگ سمیرم، کوه سفید قم، اسلام آباد و … مزایای این سنگ قیمت مناسب و یکدستی در رنگ آن است و جذب آب بالا و مقاومت کم در برابر فرسایش از معایب آن است. از این رو این سنگ‌ها تنها برای مکانهای دور از رطوبت و فرسایش می‌توان توصیه کرد. بهترین مکان کاربرد آن کنار راه پله‌ها (بغل پله‌ها) و دیواره پارکینگ می‌باشد.

سنگ چینی(کریستال)

توده سنگ های آهکی که در اثر عوامل درونی، نظیر درجه حرارت و فشار، دوباره متبلور شده اند و از این رو جزء سنگ های دگرگون به شمار می روند. سنگ چینی در دو دهه اخیر در ایران مصطلح شده و احتمالا به آن جهت چینی گفته اند که در ضخامت‌های کم (حدود دو سانتیمتر) در مقابل ضربه صدای چینی می‌دهد.  سنگ‌ چینی دارای تنوع رنگ پایینی می‌باشند و معمولاً به رنگ سفید و یا رنگ سفید با هاله یا رگه‌های زرد می‌باشد.

سنگ توف (Tuff)

از انواع سنگهای خاکسترآتشفشان بوده که به علت چسبندگی کم ذرات آن در اثر هوازدگی پوسته پوسته می شود و به صورت دانه های ریز از آن جدا می شود. این سنگ را به علت سبزی چشم نوازی که دارد درکار دیوار سازی، پارک سازی و دیوارهای حایل استفاده می کنند.

سنگ گابرو (Gabro)

سنگ گابرو از جمله سنگ های آذرین درونی است که بافت آن درشت بوده و رنگی تیره دارد. گابرو در رنگ های خاکستری مایل به سبز، سیاه و سبز موجود است و اگر سطح آن صیقل داده شود زیبایی بی نظیری را به تصویر خواهد کشید. این سنگ به دلیل عدم آسیب در برابر هوازدگی، برای کفپوش و نمای خارجی ساختمان مناسب است. سنگ گابرو با جذابیت خاص خود برای ساخت کانتر آشپزخانه و کاشی گزینه ای ایده آل است و هم در دکوراسیون داخلی و هم نمای خارجی کاربرد دارد.

سنگ دیوریت

سنگ دیوریت نوعی سنگ آذرین است که دانه های آن درشت و رنگ آن خاکستری، خاکستری مایل به سبز و خاکستری تیره می باشد. دانه بندی این سنگ ممکن است شکل دار، بدون شکل و یا هم اندازه باشد. امروزه از سنگ دیوریت در کف ساختمان، پله ها و نماکاری استفاده می شود. این سنگ کمیاب است و اغلب در مناطق آتش فشانی یافت می شود. در گذشته این سنگ را برای نوشتن کتیبه به کار می بردند. سختی سنگ دیوریت به حدی است که در دوران باستان از آن برای تراشکاری سنگ گرانیت استفاده میکرده اند. این سنگ نسبتا کمیاب می باشد و در مناطق آتش فشانی بوجود می آید که بسیار سخت می باشد. به همین دلیل تراش و کار با آن مشکل است که در تمدن های باستان از آن برای تراش و کنده کاری سنگ گرانیت استفاده می شده از سنگ دیوریت در سنگ نما، سنگ پله، کف و در جاده سازی استفاده می شود.

سنگ لاشه

سنگی است که شکل خاصی نداشته و به همان صورتی که از معدن آورده می شود بکارمی رود و کاربرد آن در زیرسازی ها، پر کردن فاصله بین سنگها و کف سازی خشن محدود می شود.

  استانداردها

ویژگی ها

ویژگی های سنگ های ساختمانی گرانیت، سنگ آهک و مرمریت به ترتیب در استانداردهای ۵۶۹۴ ، ۵۶۹۵ و۵۶۹۶ آمده است. ویژگی سنگ های کوارتز و تراورتن باید مطابق استانداردهای معتبر باشد.

آزمایش های استاندارد

آزمایش های استاندارد جذب آب، چگالی، مقاومت فشاری، مدول گسیختگی، مقاومت خمشی و مقاومت سایشی برای سنگ های ساختمانی مورد نیاز هستند.

استانداردهای مرجع

۱- استاندارد ملی ایران شماره ۴۴۹ ، ” روش آزمایش مقاومت مصالح سنگی در مقابل عوامل جوی ” .

۲- استاندارد ملی ایران شماره ۶۱۷ ، ” روش های تعیین تاب گسیختگی ، فشاری و خمشی مصالح سنگی ” .

۳- استاندارد ملی ایران شماره ۶۱۸ ، ” بلوک های سنگ های طبیعی برای برش به منظور استفاده در نما ، کف و تزئینات ” .

۴- استاندارد ملی ایران شماره ۶۶۵ ، ” روش تعیین تاب فشاری مصالح سنگی ” .

۵- استاندارد ملی ایران شماره ۵۶۹۴ ، ” سنگ گرانیت ساختمانی – ویژگی ها ”

۶- استاندارد ملی ایران شماره ۵۶۹۵ ، ” سنگ آهک ساختمانی – ویژگی ها ”

۷- استاندارد ملی ایران شماره ۵۶۹۶ ، ” سنگ مرمریت – ویژگی ها ”

۸- استاندارد ملی ایران شماره ۵۶۹۷ ، ” سنگ های ساختمانی – روش آزمون ضریب گسیختگی ”

۹- استاندارد ملی ایران شماره ۵۶۹۸ ، ” سنگ های ساختمانی – تاب فشاری – روش آزمون ”

۱۰- استاندارد ملی ایران شماره ۵۶۹۹ ، ” سنگ های ساختمانی – تعیین جذب آب و وزن مخصوص روش آزمایش ”

۱۱- استاندارد ملی ایران شماره ۵۷۰۰ ، ” سنگ های ساختمانی – روش آزمون تعیین مقاومت سایش در اثر تردد ”

۱۲- استاندارد ملی ایران شماره ۸۲۲۸ ، ” سنگ های تزئینی و نما – واژه نامه ”

۱۳- استاندارد ملی ایران شماره ۸۲۲۹ ، ” سنگ های تزئینی و نما – تعیین مقاومت خمشی – روش آزمون ”

۱۴- استاندارد ملی ایران شماره ۸۲۳۰ ، ” سنگ های تزئینی و نما – تعیین مقاومت سایش در اثر تردد با استفاده از دستگاه سایش تیبر – روش آزمون ”

۱۵- استاندارد ملی ایران شماره ۱۲۰۳۸ ، ” سنگ بتنی برای کاربردهای معماری – ویژگی ها “

ایمنی، بهداشت و ملاحظات زیست محیطی

استفاده از سنگ در ساختمان، یا نوع مصالح، یا روش اجرا، نباید خطری برای بهداشت و سلامتی افراد و محیط زیست ایجاد کند. در صورت احتمال هرگونه تابش مضر از سنگ، آن را باید مورد بررسی و آزمایش قرار داد. عملیات ساخت و ساز و دفع ضایعات نباید موجب آلوده شدن محیط زیست ، آب ، خاک و فضای سبز در محیط پیرامون شود.

بسته بندی، حمل و نگهداری

 • سنگ ساختمانی باید مناسب و با دوام بسته بندی شود، چنان که سنگ در حمل و نقل و انبار کردن آسیب نبیند. بسته بندی باید مانع از تکان خوردن و حرکت کردن آنها در داخل بسته ها شود. بسته ها باید دارای وزن و ابعاد مناسب برای حمل و نقل باشند. جابه جایی آنها با لیفتراک، بالابرها و دیگر وسایل رایج به نحو مناسب ممکن باشد.
 • در تمام مراحل کار لازم است سنگ ها درست محافظت شوند. همچنین باید به سطح خارجی، به خصوص در گوشه ها یا بخش های برجسته ی تزئینی، توجه ویژه شود. برای این کار می توان از قطعات باریک چوب، پارچه کنفی یا روکش پلی اتیلن استفاده کرد. از این روکش برای محافظت سنگ در برابر باران و برف نیز می توان بهره گرفت.
 • در هنگام انتقال سنگ ساختمانی بریده شده از محل تولید به محل فروش و کارگاه ساختمانی، باید اصول ایمنی کاملا رعایت شود، تا کارگران یا دیگر افراد آسیبی نبینند. برای حمل سنگ ها ، باید از دستکش مناسب استفاده شود.
 • پس از عملیات ساختمان سازی، سنگ باید از گرد و غبار ، ملات و دیگر ذرات پاک شود. هنگام برداشتن و جمع کردن داربست ها نیز باید مراقب بود که لکه های زنگ از لوله ها به نما نپاشد و به آن ضربه وارد نشود.
 • بهتر است از سنگ های تیره رنگ در نمای ساختمان استفاده نشود، زیرا ممکن است بر اثر تابش آفتاب، رنگ آنها محو شود.

شستشو و نگهداری نمای ساختمان

 • برای شستن سنگ، بهتر است تنها از آب استفاده شود. برای تمیز کردن گرانیت ها می توان برس مویی غیر فلزی و محلول های شوینده ی رقیق و مناسب به کار برد. مرمرها را نیز می توان با آب و محلول های شوینده رقیق تمیز کرد.
 • سنگ‌های گرانیت، مرمر و شیت استفاده شده در نمای ساختمان به تناوب نیاز به شست شو با مواد تمیز کننده رقیق دارند.
 • برای جلوگیری از کدر شدن همیشگی سطح مرمر حداقل هر دو سال دو بار باید سطح نما را شست و شو داد. می‌توان برای این منظور از واتر جت یا کارواش خانگی استفاده کرد.
 • در صورت استفاده از محلول های شوینده، حتما انواع مطمئن آنها و مطابق دستورالعمل تولید کننده به کار برد. برای این کار، پیش از استفاده از این محلول ها، اثر آنها بر روی نمونه ی کوچک و مشابهی از سنگ آزمایش شود. از مصرف شوینده های اسیدی و قلیایی، از جمله اسیدکلریدریک، محلول آمونیوم و سود سوزآور خودداری کنید.
مرور محتوای این مطلب پنهان کردن
دکمه بازگشت به بالا