سلامت و تندرستیکسب و کار ویژه

ویژگی‌ها و تجهیزات جکوزی خانگی کدام است؟

جکوزی چیست؟

جکوزی (Jacuzzi) نام شرکت آمریکایی تولیدکننده وان جکوزی است که اولین محصول این شرکت وان حمام با جت‌های آب ماساژدهنده بود. این شرکت در سال 1915 تاسیس شد. بنیانگذاران این شرکت برادران جکوزی بودند که در حدود سال 1900 میلادی از ایتالیا به آمریکا مهاجرت کرده بودند. دفتر مرکزی این شرکت در کالیفرنیا قرار دارد. در ایران این نوع محصولات غالباً با همان نام تجاری جکوزی و گاهی هم با نام‌‌‌‌‌هایی چون کابین دوش یا وان آب گرم چرخان شناخته می‌شوند.

جکوزی در واقع محیط بسته حوضچه مانندی است که آب موجود در آن فضا جهت ماساژ دادن عضله‌های مختلف بدن با فشار زیاد توسط پمپ‌های قوی از طریق لوله‌‌های تعبیه شده در قسمت های مختلف دیواره به داخل حوضچه رانده می شود. از جکوزی به منظور رفع خستگی و ماساژ آبی استفاده می‌شود. ماساژ در زیر آب از روشهای درمانی بسیار مؤثر در رفع درد عضلات، مفاصل و استخوانها می باشد.

استفاده کنندگان از جکوزی در داخل حوضچه قرار میگیرند و اعضاء بدن خود را به تناوب در مسیر فواره‌های زیر آب قرار میدهند. همچنین جکوزی دارای یک یا چند پله یا پاشویه است تا افرادی که از آن استفاده می‌کنند بتوانند بر روی آن بنشینند و عمل ماساژور ماهیچه پا و پشت را در تماس با آب پرفشار همراه با هوا انجام دهند. معمولا از سرامیک و کاشی برای تزیین جکوزی استفاده می‌شود.

بهترین مارک وان جکوزی |خرید وان جکوزی

تقسیم بندی جکوزی

جکوزی از نظر گنجایش به دو دسته یک نفره و چندنفره تقسیم می شود. جکوزی یک نفره مانند وان حمام بوده وجهت تامین فشار مورد نیاز جت ها از یک پمپ استفاده می کند. بدنه جکوزی یک نفره که در حمام یا در اتاقها نصب می شود معمولا از جنس فایبرگلاس ساخته می شود. در این نوع جکوزی پس از هر بار مصرف ، آب جکوزی تخلیه می شود که بعضی از این نوع جکوزی ها مجهز به المنت حرارتی جهت گرم کردن آب نیز هستند. جکوزی چندنفره با توجه به ظرفیت آن (2نفره،4نفره،6نفره،8 نفره،12نفره) دارای ابعاد مختلفی است؛ داخل آن از آب پر شده و توسط جت‌هایی به داخل آن از اطراف با فشار معین آب گرم دمیده می‌شود.

جکوزی چند نفره که در ساختمان ها و محل های عمومی مورد استفاده قرار می گیرد. جکوزی چند نفره از مصالح ساختمانی و با همان شرایط دیوارهای استخر ساخته می شود. اجزای سیستم تصفیه جکوزی های چند نفره تجهیزات استخرهای کوچک می باشد. پمپ تصفیه پمپ تصفیه در سیستم جکوزی مانند کار پمپ تصفیه می باشد آب را از کف جکوزی گرفته وپس از عبور از صافی اولیه به سمت صافیهای اصلی هدایت می کند.

جکوزی یا در محل ساخته می‌شود یا بطور پیش ساخته تهیه شده و در محل نصب می‌گردد. جکوزی بادی یکی از انواع جکوزی پیش‌ساخته است که در مقایسه با جکوزی‌های سرامیکی قیمت کمتری دارد. این نوع از جکوزی سبک و قابل حمل است. برخی از جکوزی‌های مدرن دارای تجهیزات و امکاناتی مانند ماساژور، سیستم تزریق گاز ازن به منظور استرلیزه کردن آب، چراغ‌های زیر آب، چراغ‌های پس‌زمینه، صفحه کنترل کامپیوتری، رادیو، اسپیکر ضدآب، ریموت کنترل و بالشتک زیرسری می‌باشند.

اصلا از جکوزی استفاده نکنید اگر …

استفاده از جکوزی جهت مادران باردار به هیچ عنوان توصیه نمی شود. زیرا گرمای آب به کودک درون رحم مادر آسیب جدی وارد می نماید. استفاده از لنز نیز در محیط جکوزی با توجه به حرارت آب و تاثیر آن بر لنز توصیه نمی شود. هر فرد در زمان استفاده از حمام در حالت عادی حدود 180 لیتر آب مصرف می نماید. البته مشروط به آنکه یک شخص وسواسی یا دارای یک عارضه کند کننده رفتار عمومی خود در زمان تنظیف اسحتمام نباشد! جالب است بدانیم یک جکوزی با حدود 60 لیتر آب پر می شود. بدیهی است که هر شخص در بدو ورود به جکوزی در حدود بیست دقیقه از امکانات ماساژ جکوزی استفاده می نماید.

در این حالت بدن انسان برای تنظیف کاملا آماده است زیرا آب به جسم چربی های آلوده موجود بر روی پوست نفوذ کرده و به سادگی این چربی ها آماده جدا شدن از بدن هستند لذا پس از این مرحله شما به سادگی توسط بلوئر های کف جکوزی و مقدار کمی شامپوی مایع کل جکوزی را تبدیل به یک وان پر از کف خواهید کرد. سپس بدن خود را توسط شامپوی مایع به راحتی تنظیف نموده و در نهایت نیز توسط شیر دوشی تلفنی متحرک و شلنگ یک و نیم متری فلزی استیل آن بدن خود را آب خواهید کشید.

فواید جکوزی

مهم‌ترین مزیت جکوزی‌ها استفاده برای آب درمانی و ماساژ آبی است که این خود منجر به رفع خستگی بدنی و کاهش استرس‌های عصبی می‌شود، فشار آبی که جکوزی به سطح پوست و عضلات شما وارد می‌کند جریان خون شما را تسریع کرده و در نتیجه آرامش خاصی به شما می‌دهد. استفاده متناوب از آب سرد و گرم در جکوزی می‌تواند به مشکلات گرفتگی عضلانی شما کمک کند و سلامت مفاصلتان را هم تضمین کند، بنابراین اگر شما یا همسرتان ورزش حرفه‌ای انجام می‌دهید یا اگر به تازگی به علت کهولت سن دچار دردهای مفصلی شده‌اید، بد نیست که حتما یکی از این وان‌های های مجهز را در خانه داشته باشید.

مزیت بسیار مهم دیگر جکوزیهای خانگی این است که هزینه تعمیر و نگهداری خاصی برایتان نمی‌تراشد و مطمئنا اگر شما از جکوزی خانگی خودتان استفاده کنید، از نظر بهداشتی خیالتان راحت‌تر است، چرا که شما می‌توانید به‌راحتی خودتان با مواد شوینده مناسب هر چند وقت یکبار آنها را نظافت کنید، ضمن اینکه نیازی نیست نگران تغییر رنگ سرامیک آنها باشید. جکوزی‌های خانگی امروزی از مواد مقاومی ساخته می‌شوند تا تحمل وزن بالای افراد را داشته باشند و دچار شکستگی نشوند.

ویژگی‌ ها و تجهیزات جکوزی خانگی

جکوزی‌ها در ابعاد و شکل‌های مختلفی ساخته می‌شوند، جکوزی همواره برای تعداد زوجی از افراد ساخته می‌شوند، اما نوع خانگی آن تنها ظرفیت یک یا دو نفر را دارد. جکوزی‌های مدرن امروزی بسیار متفاوت از آن وان‌های ساده قدیمی‌اند و امکانات فوق‌العاده‌ای دارند، که البته هر چه امکاناتشان بیشتر شود، قیمتشان بالاتر می‌رود.

جکوزی‌های مدرن علاوه بر دوش ثابت و دوش کوچک دستی مجهز به جت آب‌هایی هستند که دور تا دور بدنه داخلی جکوزی تعبیه شده‌اند و به صورت ماساژور‌های کوچکی عمل می‌کنند. تعدادی از این جت آب‌ها نیز در کف وان قرار دارد و ماساژور پا هستند. جکوزی‌های خانگی دارای سیستم تهویه هوای محیط اطراف و تصفیه آب مورد استفاده در سیستم هستند.

از تجهیزات اصلی جکوزی که بگذریم، می‌رسیم به سیستم صوتی و تصویری که می‌تواند برایتان آرامش متفاوتی به وجود بیاورد، رادیو، امکان اتصال به سی دی و پخش موسیقی و ال سی دی پخش تصویری که همگی با ریموت کنترل دیجیتال قابل دسترسی و کنترل‌اند. علاوه بر تمام اینها شما می‌توانید هنگام استفاده از جکوزی پاسخگوی تلفن‌های ضروری خود نیز باشید. یکی دیگر از امکانات جکوزی‌های جدید وجود یک نمایشگر لمسی است که زمان و دما را نشان می‌دهد و می‌توانید دمای دلخواهتان را به‌راحتی تنظیم کنید. سیستم آب پرکن امکان تکنولوژیکی دیگری است که با فشار دادن یک دکمه می‌توانید در عرض چند ثانیه وان را پر از آب گرم یا سرد کنید.

تجهیزات جکوزی

همانطور که اشاره شد تجهیزات جکوزی متنوع هستند و هر کسی قادر به تأمین و نصب آن‌ها نیست. برخی افراد متخصص هستند که در این کار حرفه‌ای هستند و می‌دانند که جکوزی چطور باید ساخته شود و به چه تجهیزاتی نیاز دارد. به شما پیشنهاد می‌کنیم که ساخت و نصب تجهیزات جکوزی را به افراد حرفه‌ای بسپارید تا مشکلی در ساخت و عملکرد آن ایجاد نشود. جکوزی به طور کلی دو نوع دارد که یکی از آن‌ها خصوصی و دیگر عمومی است و لوازمی که در آن‌ها استفاده می‌شود با یکدیگر متفاوت هستند.

در جکوزی‌های عمومی افراد معمولا بیشتر از 7 دقیقه در محل می‌مانند، بنابراین آب باید بسیار تمیز شود. برای تمیز کردن آب جکوزی قطعاتی و وسایلی وجود دارد که این کار را به آسانی انجام می‌دهند.

پمپ جکوزی

این وسیله یکی از ارکان اصلی جکوزی است و عملکرد کلی جکوزی به پمپ آن بستگی دارد. اگر پمپ نباشد آبی وارد و خارج نمی‌شود و آب جکوزی مانند آب استخر ساکن می‌ماند. در جکوزی‌ها برای اینکه آب جریان داشته باشد از پمپ جکوزی استفاده می‌کنند که قدرت بسیار زیادی نیز دارد و می‌تواند آب را به سرعت خارج و وارد کند. پمپ به طور همزمان اجزای دیگر را نیز به کار وا می‌دارد تا همه چیز در حالت استاندارد قرار بگیرد. به طور مثال زمانی که آب خارج می‌شود، آب برگشتی باید گرم شود، تصفیه شود، سختی آب گرفته شود و سپس به جکوزی برگردد. همه این موارد در کمتر از چند دقیقه انجام می‌شود. به طور معمول در اکثر جکوزی‌ها از هر فواره بین 49 تا 63 لیتر آب خارج می‌شود.

با یک محاسبه ساده می‌توان گفت که با بزرگ‌تر شدن قطر لوله و بیشتر شدن قدرت پمپ، مقدار آبی که از لوله خارج می‌شود بیشتر است. بنابراین باید حواستان باشد که از چه نوع پمپی در جکوزی استفاده می‌کنید. یکی از راه‌های مقایسه بازه پمپ، محاسبه ظرفیت آبدهی پمپ نسبت به توان مصرفی است. با انجام این نوع محاسبات می‌توانید یک پمپ مناسب را انتخاب کنید.

نانو جت

نانو جت‌ها از دیگر تجهیزاتی هستند که در جکوزی‌ها به کار می‌روند. این نوع جت‌ها آب را به صورت سوزنی و یا نقطه به نقطه از خود خارج می‌کنند و اگر بدن خود را در مقابل آن‌ها قرار دهید، حس آرامش و ماساژ را دریافت می‌کنید. این جت‌ها در مدل‌های 40 تایی، 150 تایی، و 300 تایی قابل نصب بر روی هر نوع جکوزی هستند. استفاده از این جت‌‌ها کاملا اختیاری است و هم در جکوزی‌های عمومی و هم در جکوزی‌های خصوصی قابل نصب هستند. در نظر داشته باشید که در صورت نصب این جت‌ها، دیگر قادر به نصب کردن جت دیگری نخواهید بود، تمام فضای جکوزی اشغال می‌شود.

بلوئر یا حباب ساز

در برخی از جکوزی‌ها یک پمپ هوا نصب می‌شود که به آن بلوئر می‌گویند، با استفاده از این پمپ حباب‌هایی ایجاد می‌شود که با فشار آب به روی آب هدایت می‌شوند. از این حباب‌ها دارای اکالیپتوس هستند که ریه‌های شما را باز می‌کنند تا هوا خیلی آسان وارد و خارج شود. این وسیله هم در جکوزی‌های عمومی و هم در جکوزی‌های خصوصی استفاده می‌شود.

توربو جت یا ایر جت

این وسیله یکی از مهم‌ترین تجهیزات جکوزی است که می‌تواند آب را خروشان کند. توربو جت اغلب در دیواره‌هایی جکوزی نصب می‌شود و با قدرتی که دارد آب را به سمت مرکز جکوزی هدایت می‌کند. در اطراف جکوزی معمولا بیشتر از 4 توربو جت قرار می‌دهند تا آب به سرعت وارد و خارج شود. این توربو جت‌ها قابل تنظیم هستند و شما در هر زمانی می‌توانید آن‌ها را از حالت توربو خارج کنید.

واتر جت

واتر جت یکی دیگر از تجهیزات جکوزی است که وجود آن در هر جکوزی الزامی است. واتر جت‌ها معمولا در کف جکوزی نصب می‌شود و آب را از پایین به بالا پمپاژ می‌کند. پمپاژ کردن آب با هر فشاری ممکن است و شما بسته به علاقه و نیاز خود می‌توانید فشار واتر جت‌ها را کم و زیاد کنید. واتر جت‌ها هم در جکوزی‌های عمومی و هم خصوصی استفاده می‌شوند.

جت نازل

یکی دیگر از انواع جت‌هایی که در جکوزی‌ها استفاده می‌شود و خاصیت درمانی و ماساژ نیز دارد، جت نازل است. شما قبل از اینکه تصمیم به ساخت استخر بگیرید، باید به سازنده بگویید که قصد دارید از جت نازل استفاده کنید تا فضایی برای قرار گیری آن‌ها ایجاد کند. معمولا بسته به ظرفیت جکوزی، برای هر نفر باید 1 یا 2 جت نازل با فشار آب استاندارد قرار داده شود تا خواص درمانی آن حفظ شود.

مرجع: فروشگاه اینترنتی فرس

دکمه بازگشت به بالا