پکیج فلزی تصفیه فاضلاب | مشخصات فنی و قیمت

تجهیزات و واحدهای مختلف پکیج تصفیه فاضلاب فلزی چیست؟

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی از واحدهای مختلفی تشکیل می شود که در ادامه آن ها را معرفی کرده ایم:

    آشغال گیرها

    ایستگاه پمپاژ و ایستگاه متعادل ساز

    دیفیوزر و بلوئرهای هوادهی

    واحد ته نشینی

    هاضم لجن

    سیستم گندزدایی و ضدعفونی با کلر و یا گاز ازن

1. آشغال گیرها

آشغال گیر مورد نیاز در سیستم تصفیه فاضلاب فلزی یک سبد آشغال گیری به ابعاد 30*50*50 سانتی متر می باشد که در ورودی ایستگاه پمپاژ نصب می گردد. این آشغال گیر از نوع دانه ریز و برای جدا کردن آشغال های بزرگتر از 0.5 سانتی متر می باشد.

2. ایستگاه پمپاژ و ایستگاه متعادل ساز

پساب یا فاضلاب ورودی از لوله های تعبیه شده در بالای مخزن سپتیک تانک وارد آن شده، مواد جامد ته نشین گردیده و آب یا همان پساب بدون مواد جامد وارد فاز بی هوازی می گردد و از آن جا به بیرون از سپتیک تانک هدایت می شود.

وقتی فاضلاب داخل سپتیک تانک بدون حضور اکسیژن در مخزن اولیه باقی ماند باکتری های بی هوازی شروع به رشد و نمو نموده و جهت زنده ماندن از فاضلاب موجود استفاده کرده و خود ثقیل گردیده و ته نشین می گردند و پساب کم تصفیه شده از سیستم خارج می گردد.

در این مخزن، پمپ ها جهت انتقال و نیز یک عدد فلوتر جهت تنظیم سطح قرار می گیرند. این مجموعه شامل 2 دستگاه پمپ لجن کش است که ظرفیت هرکدام از پمپ ها بسته به میزان فاضلاب می باشد. سپتیک تانک می تواند از جنس پلی اتیلنی باشد و در داخل زمین دفن گردد و یا به صورت سازه بتنی توسط کارفرما در زیرزمین اجرا شود.

3. دیفیوزر و بلوئرهای هوادهی

در این قسمت عمل هوادهی به فاضلاب انجام می گردد. 2 دستگاه بلوئر دمنده هوا با دبی هوادهی مناسب عمل هوادهی را از طریق دیفیوزرهایی که در کل سطح هوادهی تقسیم شده اند انجام می دهند. در این سیستم نیاز به اختلاط و رساندن اکسیژن به فاضلاب جهت تجزیه مواد آلی و رشد میکروارگانیزم ها می باشد که توسط بلوئرهای هوادهی انجام می گردد. دیفیوزرهای مورد استفاده جهت هوادهی از کف پکیج از نوع حباب ریز می باشد که در هنگام قطع هوادهی کامل دستگاه، به دلیل دارا بودن سوپاپ بر روی خود، مانع از پس زدن آب به داخل لوله های هوادهی می گردد.

4. واحد ته نشینی

وظیفه واحد ته نشینی در پکیج تصفیه فاضلاب فلزی، حذف کلیه مواد معلق به جای مانده از مراحل قبلی می باشد. در این مرحله نیز تجهیزات آرام کننده جریان و سپر جلوگیری از عبور مواد معلق را نیز به همراه دارد. در این سیستم لازم است که لخته های ایجاد شده در مخزن ته نشین شود. در این مخزن یک دستگاه پمپ که به اصطلاح فنی ایرلیفت پمپ نامیده می شود نصب می گردد. ضمناً این واحد دارای آرام کننده جریان و کانال جمع آوری می باشد.

5. هاضم لجن

در هاضم لجن، لجن اضافی تولید شده در کل فرآیند تصفیه انبار می شود که پس از پر شدن مخزن پس از مدت 2 سال توسط ماشین لجن کش تخلیه می گردد. (تولید کمپست لجن و کود انسانی در این واحد صورت می پذیرد.)

6. سیستم گندزدایی (کلر زنی)

جهت گندزدایی پساب تصفیه شده با محلول کلری که قبلاً در یک پکیج آماده سازی شده است ضد عفونی می گردد و آماده دفع می باشد. این واحد جهت از بین بردن میکروارگانیزم های بیماری زا و کلیفرم های موجود در پساب خروجی تصفیه شده، تعبیه می گردد.

این سیستم شامل دو مخزن 200 لیتری پلی اتیلن، دوزینگ پمپ تزریق کلر با مارک اتاترون ایتالیا (Etatron Italy)،5 لیتر 8 بار فشار به همراه الکتروموتور و شافت و پروانه، شاسی و متعلقات می باشد.

7. خروجی تصفی خانه

خروجی حاصل از تصفیه خانه آبی است شفاف، با خلوص 98 درصد راندمان حذف آلاینده ها، بدون بو و رنگ، که میزان BOD5 زیر 100 میلی گرم و COD زیر 200 میلی گرم در لیتر است و مطابق با استانداردهای سازمان محیط زیست مناسب آبیاری فضای سبز و مصارف کشاورزی و آب های سطحی می باشد.

کاربرد پکیج فلزی تصفیه فاضلاب

انتخاب متریال مناسب برای ساخت پکیج های تصفیه فاضلاب، نقش مهمی در کارکرد صحیح و بهره برداری مناسب از فرایند های تصفیه فاضلاب دارد و به عنوان زیرساختی برای مهار و تسهیل مراحل مختلف تصفیه عمل کرده و حذف موثر آلاینده ها و مواد آلی فاضلاب را به همراه دارد. یکی از محبوب ترین متریال به کار رفته در ساخت پکیج تصفیه آرکا گستر، انواع فلز است. ویژگی های ذاتی فلز مانند دوام، مقاومت در برابر خوردگی و استحکام، آن را به ماده ای ایده آل برای ساخت پکیج های تصفیه تبدیل می کند که می توانند در برابر شرایط سختی که در تاسیسات تصفیه فاضلاب با آن مواجه می شوند، مقاومت کنند.

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی برای ذخیره سازی و تصفیه فاضلاب، نگهداری تجهیزات و اجزای لازم برای فرایندهای مختلف تصفیه استفاده می شود. آنها یک محیط امن و کنترل شده برای عملکرد کارآمد مکانیسم های غربالگری، مخازن ته نشینی، سیستم های تصفیه شیمیایی، رآکتورهای بیولوژیکی و سایر واحدهای تصفیه فراهم می کنند.

نوع نصب هرکدام از پکیج های تصفیه فاضلاب با توجه به متریال به کار رفته در ساخت، جنس و نوع پوشش بدنه و همچنین شرایط آب و هوایی منطقه، به صورت دفنی و غیر دفنی مشخص می شود. پکیج فلزی تصفیه فاضلاب به صورت غیردفنی و بر روی زمین نصب می گردد.

از جمله فلزات مورد استفاده در ساخت پکیج فلزی تصفیه فاضلاب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فولاد ضد زنگ: فولاد ضد زنگ به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و دوام عالی، انتخاب محبوبی است. در برابر طیف وسیعی از مواد شیمیایی، مقاوم است و می تواند در برابر دماهای بالا مقاومت کند و برای تصفیه فاضلاب با ویژگی های تهاجمی یا خورنده مناسب است.

آلومینیوم: آلومینیوم فلزی سبک وزن و مقاوم در برابر خوردگی است و یکپارچگی ساختاری خوبی را ارائه می دهد. معمولاً در مواردی که وزن پایین پکیج مورد نظر است یا در جایی که فاضلاب به شدت خورنده نیست استفاده می شود.

آهن: آهن به دلیل استحکام بالا و مقرون به صرفه بودن شناخته شده است.

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی نیز همانند سایر پکیج های تصفیه پساب که با متریال متفاوتی ساخته می شوند، در صنایعی کاربرد پیدا می کند که حجم قابل توجهی از فاضلاب تولید می کنند، از جمله:

  • صنایع تولید مواد شیمیایی، فراوری مواد غذایی، داروسازی و ساخت فلز
  • صنعت نفت و گاز
  • استخراج فلزات و عملیات فراوری مواد معدنی

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی نیز حذف موثر آلاینده ها، عوامل بیماری زا و مواد سمی را امکان پذیر می سازد تا از تصفیه درست فاضلاب که استانداردهای کیفی مورد نیاز را برآورده می کند، اطمینان حاصل شود. اما دلیل محبوبیت پکیج های فلزی برای فرایند تصفیه فاضلاب، مزایای جنس فلز نسبت به سایر متریال ها است که در ادامه به آن می پردازیم.

مزایای پکیج فلزی تصفیه فاضلاب

یکی از مزایای اولیه پکیج تصفیه فاضلاب فلزی، استحکام و دوام ذاتی آنها است. فلزاتی مانند فولاد ضد زنگ، آلومینیوم یا آهن دارای استحکام و یکپارچگی ساختاری بالایی هستند که به آنها اجازه می دهد در شرایط سختی که در تاسیسات تصفیه فاضلاب با آن مواجه می شوند مقاومت کنند. پکیج فلزی تصفیه فاضلاب می تواند بارهای سنگین، فشار و تنش های مکانیکی را تحمل کنند و عملکرد طولانی مدت را تضمین کنند.

پکیج فلزی تصفیه فاضلاب مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی نشان می دهد که آن را برای کاربردهای تصفیه فاضلاب بسیار مناسب می کند. فاضلاب اغلب حاوی مواد خورنده، مواد شیمیایی، یا سطوح بالای اسید یا قلیا است که می تواند مواد دیگر را در طول زمان تخریب و خراب کند. با این حال، فلزات به کار رفته در این پکیج ها به طور خاص به دلیل مقاومت در برابر خوردگی انتخاب می شوند که طول عمر و یکپارچگی سیستم تصفیه را حتی در شرایط سخت تضمین می کند.

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی برای به حداکثر رساندن راندمان تصفیه طراحی شده اند. طراحی و پیکربندی آنها، جداسازی و حذف موثر آلاینده ها و مواد آلی از فاضلاب را تسهیل می کند. مواد به کار رفته در این پکیج ها، همراه با تجهیزات و فرایندهای تخصصی، عملکرد بهینه تصفیه را تضمین کرده تا پساب با بالاترین کیفیت ممکن و بر طبق استانداردهای تعیین شده، تصفیه شود.

پکیج فلزی تصفیه فاضلاب راه حل های مقرون به صرفه ای را در دراز مدت ارائه می دهند. اگرچه ممکن است هزینه های اولیه بالاتری در مقایسه با مواد جایگزین داشته باشند، اما دوام و مقاومت آنها در برابر خوردگی به طور قابل توجهی هزینه های تعمیر، نگهداری و جایگزینی را کاهش می دهد. پکیج فلزی تصفیه فاضلاب به حداقل تعمیرات نیاز داشته و عمر طولانی تری دارد که منجر به صرفه جویی طولانی مدت می شود. علاوه بر این، راندمان بالای تصفیه آنها منجر به کاهش هزینه های عملیاتی، از جمله مصرف انرژی و استفاده از مواد شیمیایی می شود.

علاوه بر این، طراحی پکیج فلزی تصفیه فاضلاب کاملاً انعطاف پذیر بوده و می توان مولفه های آن مانند اندازه، ظرفیت و پیکربندی را مطابق با سرعت جریان و فرایند تصفیه فاضلاب، به صورت کاملاً سفارشی طراحی کرد. پکیج فلزی تصفیه فاضلاب اغلب دارای اجزای پیش ساخته است که نصب را ساده می کند و زمان و هزینه ساخت را به حداقل می رساند. گزینه های سفارشی سازی پکیج فلزی تصفیه فاضلاب امکان استفاده کارآمد از فضای موجود، بهینه سازی روند تصفیه و کاهش آلودگی محیط را فراهم می کند.

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

قیمت خرید پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی – انسانی بنابر مصالح مورد استفاده در ساخت پکیج و تجهیزات موردنیاز متغیر می باشد و طراحی و ساخت آن نسبت بر حجم فاضلاب ورودی از 300 میلیون تومان تا 4 میلیارد تومان برآورد می گردد. کیفیت فاضلاب و دبی ورودی فاضلاب در برآورد قیمت پکیج تصفیه فاضلاب فلزی تاثیر به سزایی دارد.

برآورد قیمت پکیج تصفیه فاضلاب فلزی به چندین عامل اثرگذار بستگی دارد:

میزان حجم ورودی فاضلاب:

مقدار فاضلاب ورودی به تصفیه خانه در شبانه روز تآثیر به سزایی بر روی قیمت تمام شده پکیج تصفیه فاضلاب فلزی دارد.

نوع و ساختار فاضلاب ورودی به تصفیه خانه:

بسته به اینکه چه فاضلابی قرار است در تصفیه خانه مورد عمل تصفیه قرار گیرد؛ قیمت پکیج تصفیه فاضلاب فلزی متغیر خواهد بود.

کیفیت خروجی فاضلاب تصفیه شده:

بسته به اینکه فاضلاب ورودی تصفیه خانه قرار است به چه میزان مورد تصفیه قرار گیرد؛ قیمت پکیج تصفیه فاضلاب فلزی تغییر خواهد کرد. این میزان براساس اینکه فاضلاب تصفیه شده می خواهد به استاندارد سازمان محترم محیط زیست کشور مبتنی بر آبیاری فضای سبز و مصارف کشاورزی یا تخلیه به آب های سطحی و یا هر مصرف دیگری قرار گیرد؛ تغییر می کند.

اجناس مورد استفاده در ساخت پکیج:

بسته به اینکه در ساخت بدنه پکیج تصفیه فاضلاب فلزی از استیل یا آهن، یا آلیاژهای متفاوت استفاده شود؛ قیمت تمام شده متفاوت خواهد بود.

تجهیزات مورد استفاده و برند تجهیزات:

استفاده از تجهیزات اروپایی، چینی یا ایرانی و یا هر برند دیگر می تواند در قیمت تمام شده پکیج تاثیر قابل توجهی داشته باشد.

ضمانت و گارانتی پکیج تصفیه فاضلاب:

در مواردی گارانتی پکیج به مدت یک سال در قراردادهای فی مابین طرفین قرارداد پیش بینی و لحاظ می شود ولی طبق نظر کارشناسان این شرکت، دو سال گارانتی تجهیزات الکترومکانیکال برای پکیج تصفیه فاضلاب امری ضروری بوده و باید لحاظ گردد.

سود شرکت سازنده:

سودی که شرکت های سازنده برای ساخت، نصب و راه اندازی پکیج های تصفیه فاضلاب برای خود در نظر می گیرند تآثیر زیادی بر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب فلزی دارد.

دکمه بازگشت به بالا