عمومی

اصول استاندارد انتخاب پوشاک ورزشی مناسب با هر رشته ورزشی

مهمترین ویژگی انواع لباس های ورزشی و نحوه نگهداری صحیح آنها

یکی از مهمترین اصول برای ورزش، انتخاب لباس ورزشی مناسب است. گاهی اوقات خرید لباس ورزشی می تواند انگیزه برخی افراد را برای شروع ورزش ایجاد کند. همانطور که می دانید ورزش باعث افزایش تعریق می شود. پس بهتر است از لباس هایی برای ورزش استفاده کنید که از آسیب های پوستی ناشی از تعریق جلوگیری کرده و همچنین بتواند رطوبت را از بدن خارج کند.

اگر می خواهید از امروز ورزش را شروع کنید، ابتدا باید لباس و کفش ورزشی مناسب تهیه کنید. در این مقاله قصد داریم نکات مهمی در مورد خرید لباس تیم ملی ایران و سایر لباس های ورزشی به شما ارائه دهیم. با ما بمانید.

ویژگی های لباس ورزشی مناسب

پوشیدن لباس ورزشی مناسب برای حفظ سلامت فرد در حین ورزش بسیار مهم است. لباس های ورزشی بسته به نوع ورزشی که انجام می دهید ویژگی های متفاوتی دارند. البته آب و هوا و محیطی که در آن ورزش می کنید نیز نقش مهمی در انتخاب نوع لباس ورزشی شما دارد. بهتر است لباس های ورزشی سبک بپوشید و هنگام ورزش در آن احساس راحتی کنید.

پوشاک ورزشی مناسب باید در عین راحتی، از تعریق بدن شما جلوگیری کرده و همچنین بدن شما را زیباتر کند. در یک فروشگاه لباس ورزشی، تنوع مدل های مختلف لباس ورزشی شما را گیج می کند. اما سعی کنید به دنبال لباس هایی باشید که برای ورزش خاص خود نیاز دارید و به این نکته توجه کنید که جنس لباسی که انتخاب می کنید علاوه بر سایز مناسب، از الیاف نرم و راحت تشکیل شده باشد که در آن احساس راحتی کنید و همچنین رطوبت را از بدن خود حذف کنید.

متریال مناسب برای لباس های ورزشی

لباس های ورزشی نخی و پنبه که از الیاف طبیعی ساخته شده اند سبک هستند و به راحتی رطوبت را جذب کرده و خارج می کنند، در نتیجه لباس خوبی برای ورزش هستند. الیاف مصنوعی مانند نایلون اگرچه سبک و راحت هستند، اما توانایی جذب رطوبت را ندارند و باعث ایجاد مشکلات پوستی می شوند.

اگر قصد دارید لباس ورزشی با الیاف مصنوعی بسازید، قبل از خرید مطمئن شوید که آستر آن از نخ یا الیاف طبیعی دیگر باشد تا از آسیب به پوست جلوگیری شود. الیاف مصنوعی عمر طولانی تری نسبت به الیاف طبیعی دارند و دیرتر تجزیه می شوند. فیبرهای طبیعی از پوست بدن محافظت می کنند.

اگر زیاد عرق می کنید بهتر است در حین ورزش فقط لباس های نخی بپوشید، زیرا لباس هایی که الیاف مصنوعی دارند بیشتر عرق می کنید و لباس هایتان بو می گیرد. بسته به آب و هوا و محیطی که در آن ورزش می کنید، مقدار لباسی که می پوشید را کم یا زیاد کنید. دمای بیش از حد بدن بسیار خطرناک است و حتی می تواند منجر به حمله قلبی شود. همچنین دمای پایین بدن و ورزش با شدت کم در هوای سرد می تواند باعث سرماخوردگی یا خشکی ماهیچه شود.

لباس مناسب برای هر ورزشی

هر ورزشی به لباس ورزشی خود نیاز دارد. مثلاً بدنسازان باید از شلوارهای کوتاه و گشاد استفاده کنند و حتی بهتر است از شلوارک استفاده کنند تا زانوهایشان آزاد باشد و تنگی لباس مانع دست و پاهایشان نشود. یا کسانی که بوکس کار می کنند باید کفش های ساق بلند بپوشند، زیرا در این ورزش حرکات سریع باعث پیچ خوردن مچ می شود و کفش های ساق بلند از آسیب های احتمالی جلوگیری می کند.

یکی از مهم ترین اصول خرید لباس ورزشی، خرید لباس برای آن ورزش است. ورزشکاران حرفه ای می دانند چه لباسی را برای یک تمرین راحت انتخاب کنند. اگر یک ورزشکار مبتدی هستید، این مقاله می تواند تا حدودی به شما در انتخاب مناسب ترین لباس ورزشی کمک کند.

پارچه های نخی به راحتی رطوبت را جذب می کنند. لباس های ساخته شده از پنبه خالص سریعتر از سایر الیاف شکل خود را از دست می دهند. اگرچه این پارچه به راحتی رطوبت را جذب می کند، اما نمی تواند به سرعت آن را خشک کند. در نتیجه لباس سنگین و بدبو می شود و فرد نمی تواند به راحتی تمرین را ادامه دهد.

پس بهتر است از لباس هایی استفاده کنید که از ترکیب پنبه با الیاف دیگر تهیه شده اند. برای مثال لباس هایی که از ترکیب پنبه و پلی استر ساخته شده اند دیرتر خراب می شوند و ظاهر اولیه خود را برای مدت طولانی تری حفظ می کنند. همچنین به دو صورت رطوبت را جذب کرده و سریع خشک می کند. به همین دلیل مواد بسیار مناسبی برای لباس های ورزشی هستند. مخصوصاً برای کسانی که تعریق زیاد دارند و ورزش های سنگین با تحرک بالا انجام می دهند.

پارچه اسپندکس که نوعی پارچه است و در لباس آسیایی استقلال نیز به کار رفته است، به سرعت رطوبت را جذب کرده و آن را از روی پوست پاک می کند. این نوع پارچه به دلیل خاصیت ارتجاعی، از انعطاف خوبی برخوردار است و در حین انجام حرکات کششی در آن راحت خواهید بود. این پارچه به دلیل انعطاف بالا برای ورزش هایی مانند پیلاتس، یوگا، ایروبیک و دویدن مناسب است.

الیافی مانند پلی استر، پلی پروپیلن، گرافیت و سایر پارچه های کامپوزیت برای ورزش مناسب هستند. عملکرد این نوع الیاف این است که رطوبت را جذب نمی کنند، اما رطوبت از سوراخ های ریز پارچه و درزهای لباس خارج می شود. این سوراخ ها همچنین اجازه می دهند هوا در پوست جریان یابد و دمای بدن را کنترل کند. این مواد کامپوزیتی انعطاف پذیری بالایی دارند و در حین حرکات کششی شکسته و پاره نمی شوند و در اثر شستشو از بین نمی روند.

نکات کلیدی انتخاب لباس ورزشی استاندارد

پوشیدن لباس ورزشی زنانه مناسب یکی از نیازهای اساسی برای انجام حرکات ورزشی مفید و با کیفیت است. بنابراین توجه به چند نکته کلیدی در انتخاب لباس ورزشی می تواند موثر باشد.

لباس‌های ورزشی باید راحت، نرم، سبک و انعطاف‌پذیر باشند تا هوا به راحتی از آن عبور کند. از طرف دیگر، مقدار لباسی که می پوشید و ضخامت آن باید متناسب با دمایی باشد که در آن ورزش می کنید. در آب و هوای گرم، لباس نازک و در صورت امکان شلوارک و تاپ اسپرت و در هوای سرد علاوه بر لباس زیر مناسب، استفاده از گرمکن الزامی است. اما به طور کلی ورزش در هوای خیلی گرم یا سرد توصیه نمی شود.

در فضای باز در فضای سبز ورزش کنید. در صورت نامساعد بودن دما و شرایط آب و هوایی، از سالن های سرپوشیده استفاده کنید. هنگام ورزش از جوراب نخی مناسب استفاده کنید. اگر در هوای سرد ورزش یا فعالیت های زمستانی انجام می دهید، لازم است از دستکش و جوراب پشمی نرم و کلاهی که گوشه ها را بپوشاند، استفاده کنید.

همیشه به یاد داشته باشید که کارهای زیادی برای انجام دادن پاهایتان دارید و علاوه بر ورزش باید در ساعات دیگر روز نیز از شما حمایت کنند. پس همیشه مراقب کفش های ورزشی خود باشید و حساس باشید. کفش های ورزشی در درجه اول باید دقیقاً به اندازه پای شما باشند.

اگر قرار است هنگام ورزش از جوراب های مخصوص استفاده کنید، هنگام خرید کفش حتما آن جوراب ها را بپوشید و کفش های خود را با آن تست کنید. کفش های ورزشی باید سبک و راحت باشند و وزن زیادی روی زانوها و پشت شما وارد نکنند. حتی در بین کفش های کوهنوردی نیز مدل های جدیدی وجود دارد که سبک تر و ماندگارتر هستند. می توانید با تا کردن آن در دست و پیچاندن آن به طرفین آزمایش کنید.

وقتی کفش را می پوشید، چند بار با پنجه روی آن بپرید و مطمئن شوید که کفش برای شما تنگ، سفت و سنگین نباشد. امروزه داشتن گوه های نرم با زاویه مناسب در کفش های ورزشی مزیت بزرگی برای کاهش فشار روی زانو و ستون فقرات است. گوه نباید خیلی بلند باشد و مانند زنی که کفش پاشنه بلند دارد به پشت پا فشار نیاورد.

همچنین زمانی که پاشنه خود را به کفش فشار می دهید، باید با نرمی و انعطاف پذیری فشرده شود و با کاهش فشار به سرعت به حالت اولیه خود بازگردد. کف کفش های کتانی نباید صاف باشد و شکل کف پای شما را داشته باشد. به عبارت دیگر، کف کفش ورزشی باید دارای برآمدگی در قوس پا و فرورفتگی جزئی در پاشنه و پنجه باشد.

دکمه بازگشت به بالا