عمومیکسب و کار ویژه

پاجوش درخت گردو

نحوه کامل هرس پاجوش ها یقه جوش ها در گیاهان

هرگونه رشد رویشی که از ریشه گیاه ( درخت ، درختچه و …) حاصل می شود را پاجوش می گویند. رشد شاخه ها از روی تنه و طوقه درختان را یقه جوش گویند.معمولا وقتی گیاه در شرایط سلامتی می باشد ، پاجوش (rootstock ) تولید نمی کند ، پاجوش در شرایط خشکی بیش از اندازه ، آبیاری بیش از اندازه ، بیماری ، آفات حاصل می شود ، البته برخی گونه ها استعداد پاجوش دهی بیشتری دارند.

رشد بیش از اندازه پاجوش و یقه جوش منجر به ازدحام بیش از اندازه درخت و نافرم شدن آن می شود اینگونه درختان زیبایی مناسبی نداشته و عمر کمی خواهند داشت و علاوه بر این ، اینگونه درختان بیشتر مستعد امراض و بیماری خواهند بود . همچنین ایجاد فرم درختچه ای برای درختان از جمله معایب رشد بیش از اندازه پاجوش و یقه جوش است.معمولا این شاخه ها بایستی از ته حذف شوند اگر این شاخه ها کوتاه شوند امکان تشدید رشد رویشی و ازدحام آنها وجود خواهد داشت البته هرس شدید هم گاهی می تواند رشد پاجوش ها و یقه جوش ها را تشدید کند.

در قطع کردن این شاخه ها از ابزارآلات هرس تیز استفاده کنید و حتی المقدور هنگام هرس درخت جدید تیغه های قیچی را در وایتکس (یک قسمت وایتکس تجاری و نه قسمت آب ) یا الکل 70 درصد ضدعفونی کنید .در پا جوش ها برای اطمینان از حذف کامل بهتر است اطراف پاجوش بدقت از خاک خالی شود ( بدون صدمه به سایر نقاط ریشه درخت ) و از منشاء ( محل اتصال پاجوش به ریشه درخت ) قطع گردد .

اشک درخت گردو |پاجوش درخت چیست

وقتی پاجوش و یقه جوش کوچک است بهتر است حذف شود و گرنه از بین بردن آنها بعدا مشکل می شود .بهترین زمان حذف پاجوش ها برای مقابله با گسترش آفات و بیماریها ، زمستان می باشد ولی در سایر زمان ها هم حذف آنها بسته به نوع درخت ضرورت دارد ولیکن بطور کلی حذف تابستانه آنها بهتر از حذف در اواخر زمستان و اوایل بهار است چون در این زمان امکان دارد رشد آنها مجددا تحریک شود .

یک لایه ضخیم مالچ پس از حذف پاجوش ها می تواند مانع رشد مجدد آنها گردد.درختان با ریشه کم عمق تمایل بیشتری به تولید پاجوش دارند.برخی هورمونهای گیاهی مثل نفتالین استیک اسید ( NAA ) و علف کش های گلایفوسیت هم می توانند مانع رشد پاجوش ها شوند . البته استفاده از این مواد شیمیایی در نهال گردو چندلر معمولا چندان توصیه نمی شود، چون امکان خشکاندن درخت در اثر استفاده خارج از دز مجاز وجود دارد. همچنین با توجه به اینکه بکار گیری سموم موجبات آلودگی های زیست محیطی می گردد لذا مبارزه مکانیکی توصیه می شود.

هرس درخت گردو از 1 تا 5 سالگی چگونه است؟

هرس درخت گردو یکی از اقدامات لازم جهت افزایش باروری درخت؛ رشد بهتر و همچنین افزایش سلامتی در درختان است. هرس درخت گردو اگر توسط فرد متخصص انجام نشود ممکن است موجب قطع اندام‌های بارور درخت شده و باردهی آن را کاهش دهد. در مقابل اگر هرس درخت گردو به صورت اصولی به انجام برسد. علاوه بر ایجاد یک فرم منسجم در درختان؛ به افزایش بهره وری از آن نیز کمک میکند. در این مطلب قصد داریم بدانیم هرس درخت گردو از سال اول تا سال پنجم چگونه انجام میشود؟ پس با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

ارتفاع نهال گردو نشانگر رشد نهال و سرعت باروری آن محسوب میشود. در نهال‌های بیش از 120 سانتیمتر؛ به ازای هر سانتیمتر ارتفاع بیشتر؛ 1 سال باردهی درختان به تاخیر میوفتد. به همین دلیل 1 سال پس از کاشت نهال؛ درخت را از ارتفاع 120 سانتیمتری به صورت مورب هرس نموده و برای جلوگیری از تجمع بیماری و آفات و نفوذ آب و پارازیت‌ها و خشکیدگی نوک ساقه بریده شده؛ محل برش را با چسب باغبانی بپوشانید.

·         هرس درخت گردو یک ساله

هرس سال اول مهم ترین هرس درخت به حساب میاید. در حالت کلی برای هرس درخت گردو یک ساله در آن زمان برای ایجاد 3 بازوی اصلی که زاویه باز نسبت به ساقه داشته باشند. جوانه اصلی را به نفع جوانه‌های فرعی قطع مینمایند. این مورد باعث میشود تا درخت در برابر بادهای تند و باردهی زیاد مقاومت بیشتری داشته باشد.

·         هرس درخت گردو در سال دوم چگونه انجام میشود؟

در سال دوم 2 هرس به نام به هرس زمستانه و هرس سبز انجام میشود.

هرس زمستانه درخت گردو

در هرس زمستانه درخت گردو 3 شاخه اصلی که در سال پیش نگاه داشته شده بود را برحسب ضخامت و میزان خشبی بودن چوب آنها بین 1 سوم تا 1 پنجم انتهایی جوانه بیرونی را قطع کنید. تا فرم جامی درخت به سمت بیرون کشیده شده و بازتر شود.

هرس سبز درخت گردو

برای کنترل رشد رویشی درخت؛ در فصل تابستان نوک شاخه‌ها را هرس نمایید. پاجوش‌ها را نیز قطع نمایید تا درخت فرم جارویی به خود نگیرد.

·         هرس درخت گردو در سال سوم و چهارم چگونه است؟

در سال سوم و چهارم هرس زمستانه انجام میشود.

·         هرس درخت گردو در سال پنجم چگونه است؟

در سال پنجم که سال باروری درخت است. اگر درخت قدرتمند باشد فقط نرک‌های غیر مفید را حذف نمایید.

    هرس درخت گردو بارده چگونه انجام میشود؟

هرس درخت گردو بارده به منظور کنترل اندازه درخت و حفظ قدرت رشد و باروری سیخک‌های درخت و تولید شاخه‌های جوان برای جایگزینی با شاخه‌های پیر و کم بارتر انجام میشود. در هرس شاخه‌های ضعیف و پیر و مزاحم حذف میشوند. در هرس نباید زیاده روی نمایید. یعنی قطع شاخه‌ها نباید بیش از 25 درصد باشد. چراکه به این ترتیب تعداد برگ‌های درخت که وظیفه تولید انرژی درخت را از طریق فتوسنتز برعهده دارند؛ کاهش میابد.

در درختان بین 16 تا 35 سال، انتهای شاخه‌های 3 ساله هرس شود.

در درختانی که بیش از 40 سال سن دارند؛ انتهای شاخه‌های 4 الی 5 ساله هرس شود.

اولویت های هرس:

  • شاخه های متقاطع: شاخه های که بهم برخورد دارند و باعث جلوگیری از عبور نور به درون درخت می گردند.
  • نرک: دارای شاخه های جانبی نیستند و به دنبال نور مستقیم به سمت بالا می روند، معمولا این شاخه ها به شکل متقاطع هستند و رشد آن ها روی بازوی درخت است.
  • شاخه های رو به پایین: این شاخه ها به سمت پایین رشد می کنند که معمولا در سایه قرار می گیرند و باعث عدم باردهی می شوند. با هرس این شاخه ها، عبور ادوات کشاورزی در باغ راحت تر است.
  • شاخه های با فاصله کم: این شاخه ها تراکم اضافی ایجاد کرده و مانع عبور نور به داخل درخت هستند.
  • شاخه های شکسته:شاخه های شکسته، عبور ادوات کشاوزی را با مشکل مواجه می کنند. علاوه بر این عملیات برداشت محصول به سختی انجام می گیرد.
  • تنه جوش: تمامی شاخه های که از پایه درخت رشد کرده اند بایر هرش شود.
  • پاجوش: پاجوش ها در کنار تنه و یا فاصله چند سانتی از درخت رشد می کنند باید کاملا هرس شود، هرگز این شاخه ها با قیچی بریده نشود.

در پایان عملیات هرس روی قسمت هایی که هرس کرده اید از چسب مخصوص باغبانی استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا