معرفی بهترین نهال سیب

در این مطلب سعی بر آن داریم که به معرفی بهترین نهال سیب بپردازیم. سیب یکی از پرفروش‌ترین و محبوبترین میوه‌ها در ایران است. با توجه به تنوع بسیار فراوان ارقام سیب، انتخاب بهترین نهال سیب برای باغداران ممکن است دشوار باشد. در صورتی که شما هم تصمیم به کاشت بهترین نهال سیب دارید، بهتر است با مشخصات گونه های مختلف بهترین نهال سیب آشنا شوید.

البته باید توجه داشته باشید که نهالی که انتخاب می‌کنید، برای کاشت در منطقه مناسب باشد. اغلب گونه‌های سیب مناسب مناطق معتدل هستند. اما برخی گونه ها به دلیل نیاز سرمایی بالاتر، باید در مناطق سردسیر کاشته شوند. معمولا این درختان دیرگل هستند و در برابر سرمای بهاره مقاوم هستند. در بین انواع بهترین نهال سیب، نهال‌هایی که زودگل هستند، باید در مناطق گرمسیر و معتدل کاشته شوند تا در صورت سرمای بهاره آسیب نبینند.

البته پس از انتخاب بهترین نهال سیب، باید توجه داشته باشید که کیفیت محصولات نهال به شرایط آب و هوایی، کیفیت خاک، زهکشی مناسب خاک، میزان رسیدگی به نهال و میزان آبیاری نیز بستگی دارد. در ادامه توضیح مختصر چند نمونه از بهترین نهال سیب می‌پردازیم. البته در صورت تمایل برای خرید انواع نهال باید تحقیقات بیشتری انجام داد.

سیب گلاب، از محبوب‌ترین ارقام سیب در ایران

سیب گلاب یکی از ارقام بهترین نهال سیب در ایران به شمار می‌رود. با وجود کوچک بودن این سیب، بافت ترد و شیرین این سیب، باعث محبوبیت فوق العاده آن شده است. این سیب به رنگ سبز و سفید است که هاله‌ای قرمز رنگ روی آن وجود دارد. سیب گلاب در ماه‌های تیر و مرداد برداشت می‌شود. این سیب به دلیل بافت نرمی که دارد، بسیار حساس است و نباید پس از چیده شدن به روی زمین انداخته شوند. همچنین این سیب ماندگاری کمی دارد.

درخت سیب گلاب از اوایل تا اواخر اردیبهشت در طول یک دوره چهارده روزه شکوفه می‌دهد. نیاز سرمایی درخت سیب گلاب بسیار زیاد است. این نهال نیاز دارد حدود 1000 تا 1600 ساعت سرما دریافت کند تا گلدهی کند. بنابراین سیب گلاب، بهترین نهال سیب برای کاشت در مناطق معتدل و سردسیر است و کاشت آن در مناطق گرمسیر مناسب نیست. درخت سیب گلاب تا ارتفاع 4 الی 6 متر قد می‌کشد. این نهال از سه الی چهار سالگی شروع به گلدهی و تولید میوه می‌کند.  بازده بهترین نهال سیب حدود 70 تن در هر هکتار است که بسیار عالی است. این نهال حدود 40 سال بازدهی بسیار عالی دارد، اما پس از آن میزان باردهی کاهش یافته و متوقف می‌شود.

دومین رقم از بهترین نهال سیب، سیب فرانسه

سیب قرمز فرانسه با داشتن ظاهری زیبا و جذاب یکی از بهترین نهال سیب است. سیب قرمز فرانسه درشت و به رنگ سرخ است. هر سیب حدود 150 الی 200 گرم وزن دارد. بافت سیب به رنگ کرم استخوانی، سفت و آبدار است. یکی از مزیت‌‌های سیب فرانسه ماندگاری خیلی خوب آن است. سیب قرمز فرانسه از سه الی چهار سالگی به بار می نشیند. هر درخت سیب قرمز فرانسه حدود 430 کیلوگرم میوه می‌دهد. بنابرای از هر هکتار حدود 70 الی 100 تن محصول برداشت می‌شود. اوایل مهرماه زمان برداشت سیب قرمز فرانسه است. درختان سیب قرمز فرانسه حدود 20 الی 30 سال میوه‌دهی می کنند.

سیب میراکل، از برترین ارقام سیب

سیب میراکل از خاص‌ترین و بهترین ارقام سیب است. شکل کلی این سیب کاملا شبیه سیب‌های دیگر است، اما رنگ سیاه سیب وجه تمایز آن است. این سیب اندازه متوسط الی درشت دارد و وزن هر سیب حدود 160 تا 200 گرم است. چین بزرگترین تولید‌کننده سیب میراکل در جهان است و حدود نیمی از سیب میراکل دنیا، در این کشور پرورش می‌یابد. طعم منحصر به فرد سیب میراکل بازار فروش بسیار خوبی را فراهم کرده است.

درخت سیب میراکل 3 الی 6 متر ارتفاع دارد. از مهمترین مزیت های بهترین نهال سیب مقاومت بسیار خوبی در برابر تغییرات دمایی و انواع آفات و بیماری است. این نهال نیاز فراوانی به دریافت نور خورشید دارد و باید در محیط های نورگیر کاشته شود. سیب میراکل از دو سالگی شروع با تولید محصول می‌کند. گرده افشانی این نهال توسط حشراتی مانند ملکه زنبور انجام می‌شود. درخت سیب میراکل در اوایل اردیبهشت شکوفه می‌دهد. از هر هکتار حدود 70 تن سیب میراکل مرغوب و خوش طعم برداشت می‌شود. کاشت این نهال حدود 40 سال برای شما باردهی اقتصادی خواهد داشت.

سیب زرد لبنان، چهارمین سیب برتر

سیب زرد لبنان که با عنوان سیب گلدن دلیشیز نیز شناخته می‌شود، یکی از بهترین نهال سیب است. این سیب به رنگ زرد درخشان است. این سیب در ابتدا به رنگ سبز است، اما پس از رسیدن به رنگ زرد می‌شود. این نهال نسبت به دیگر ارقام درخت سیب رشد سریعتری دارد. درخت سیب زرد لبنان تا حدود 7 متر رشد می‌کند، اما با هرس اصولی می‌توان ارتفاع آن را تا 4 متر کاهش داد.

بهترین نهال سیب لبنان در برابر سرما مقاومت بالایی دارد و برای کاشت در مناطق سردسیر مناسب است. محصول درخت سیب زرد لبنان در اواخر شهریور ماه قابل برداشت است. هر هکتار به طور میانگین حدود 60 الی 80 تن محصول می‌دهد. عمر مفید این درخت حدود 25 الی 30 سال است. پس از پایان عمر اقتصادی نهال بهتر است با نهال دیگری جایگزین شود.

پنجمین بهترین نهال سیب، سیب خونی

سیب خونی یکی از پرسودترین و بهترین نهال سیب است. این نهال بومی کشورهای اروپایی است. پوست و قسمت گوشتی سیب خونی به رنگ قرمز شفاف است. سیب خونی درشت است و هر سیب حدود حدود ۱۸۰ تا ۱۹۰ گرم وزن دارد. این سیب از ارقام پیوندی و اصلاح‌ شده است به همین دلیل محصولات آن بسیار مرغوب است و از پربارترین ارقام سیب است.

نیاز سرمایی این نهال حدود 1000 الی 1600 ساعت سرمای زیر 7 درجه سانتیگراد است که برای تامین این نیاز سرمایی باید در مناطق سردسیر کاشته شود. این نهال مقاومت بالایی در برابر آفات و بیماری‌ها دارد؛ به همین جهت به عنوان بهترین نهال سیب شناخته می‌شود. این درخت به دلیل پیوندی بودن ارتفاع کمی نیز دارد. سیب خونی یا به اصطلاح سیب تو خونی از دو سالگی باردهی می کند. محصول این نهال در اردیبهشت ماه قابل برداشت است. از هر هکتار از زمین زیر کشت این نهال حدود 50 الی 60 تن سیب برداشت می‌شود. عمر اقتصادی بهترین نهال سیب حدود 25 الی 40 سال است.

در انتهای مطلب اگر تصمیم کاشت هر نوع نهالی گرفته اید باید اقدام به تهیه نهال از یک نهالستان معتبر کنید، پیشنهاد ما خرید نهال از نهالستان اکین نهال میباشد.

دکمه بازگشت به بالا