التهاب در بازار تعمیر موبایل، مقصر کیست؟

با سر زدن به بازار موبایل تهران، علاالدین و چارسو در خواهید یافت که هزینه تعمیر موبایل طی سه ماهه اخیر به طور ناگهانی افزایش چشمگیری داشته است.پیرو همین موضوع در این بخش خبری به بررسی این گرانی پرداخته ایم و با مراجعه حضوری به برخی از تعمیرکاران موبایل در این مراکز خرید موبایل تهران دریافتیم علت این موضوع را جویا شدیم.

بازار تعمیرات موبایل |قیمت ابزار آلات تعمیر موبایل

چرا تعمیر موبایل افزایش قیمت داشته است؟

یکی از جمله اصلی ترین دلایلی که سبب افزایش قیمت تعمیرات موبایل شده است به گران شدن قطعات موبایل مرتبط است. هر چه قطعاتی که برای تعمیر موبایل افزایش قیمت داشته باشند به طبع هزینه ای که برای تعمیر موبایل دریافت می شود بیشتر خواهد بود. از جمله اصلی ترین دلایل این افزایش قیمت جلوگیری از واردات قطعات موبایل و همچنین تاثیر افزایش قیمت ارز طی ماه های گذشته بر روی قیمت آنهاست.

بیشتر بخوانید: افزایش ۱ درصدی مالیات ارزش افزوده چه کسب و کارهای اینترنتی را تحت تاثیر قرار میدهد؟

افزایش قیمت ابزار آلات تعمیر موبایل

افزایش قیمت ابزار آلات تعمیر موبایل نیز یکی دیگر از دلایلی است که سبب افزایش قیمت تعمیر موبایل به صورت غیر مستقیم شده است. باتوجه به اینکه برخی از ابزار آلات تعمیر موبایل در داخل تولید می شوند دیگر اجازه واردات مشابه خارجی آنها در گمرک داده نمی شود و همین امر سبب کم شدن این اجناس در بازار و افزایش قیمت آنها شده است. به طور مثال یک لوپ تعمیر موبایل که قیمت آن در ابتدای تابستان حدود 4 میلیون بوده است در حال حاضر با قیمتی 9 میلیون تومانی در بازار عرضه می شود.

با توجه به اهمیت موضوع استفاده از دستگاه ها و ابزارهای تعمیر موبایل با کیفیت و استاندارد برای تعمیرکاران موبایل حرفه ای، این دسته از افراد اقدامی در جهت خرید ابزار آلات تعمیر موبایل تولید داخل نکرده و با وجود افزایش قیمت اجناس خارجی و کمیاب شدن آنها در بازار همچنان مایلند تا از اجناس خارجی حتی با قیمت بالاتر استفاده کنند و در نهایت هزینه بیشتری در خصوص تعمیر موبایل دریافت کنند.

چه اقداماتی در خصوص تنظیم بازار تعمیرات موبایل صورت گرفته است؟

با بررسی بیشتر در بازار دریافتیم که از میان کلیه وارد کنندگان قطعات موبایل و ابزار آلات تعمیر موبایل، تنها یک مجموعه با نام جرمن پارت به آدرس https://gpgsm.ir/ در حال حاضر در راستای تنظیم بازار این بخش اقدامات موثری انجام داده است و با واردات مستقیم از چین و سایر کشورهای تولید کننده قطعات موبایل و ابزار آلات تعمیر موبایل در تلاش است تا قطعات موبایل پر فروشی همچون ال سی دی موبایل و باتری موبایل را در کنار ابزار آلات پر استفاده ای همچون دستگاه التراسونیک، سشوار صنعتی، مولتی متر و هویه را با قیمتی اقتصادی و شرایط فروش مناسب در اختیار تعمیر کاران قرار دهد.

 

منبع روزنامه صمت

دکمه بازگشت به بالا