عمومیکسب و کار ویژه

نحوه هواگیری پکیج ایران رادیاتور

هواگیری پکیج ایران رادیاتور را چگونه انجام دهیم؟

یکی از مشکلات پکیج های ایران رادیاتور، نفوذ هوا به داخل سیستم گردش آب پکیج هست. که عملکرد گرمایشی و تأمین آب گرم مصرفی پکیج را مختل می‌کند که در این صورت، می‌بایست با نحوه هواگیری پکیج ایران رادیاتور آشنا باشید و آن را هواگیری کنید. در ادامه مطلب، روش هواگیری پکیج ایران رادیاتور را به‌طور کامل توضیح داده‌ایم.

اگر از پکیج‌های گرمایشی شرکت ایران رادیاتور استفاده می‌کنید. یکی از کارهایی که لازم است با شروع فصل سرما انجام بدهید هواگیری پکیج ایران رادیاتور هست. چون تأثیر خیلی زیادی در عملکرد درست پکیج دیواری ایران رادیاتور شما دارد. در این مقاله از تهران سرویس کاران نحوه هواگیری پکیج های ایران رادیاتور را شرح داده‌ایم. اهمیت هواگیری پکیج دیواری خود را دست‌کم نگیرید. چون یکی از مهم‌ترین فاکتورها در نگهداری و سرویس پکیج است.

چرا پکیج‌ها نیاز به هواگیری دارند؟

در طول سال که پکیج دارد کار می‌کند. هم تأمین آب گرم مصرفی و هم تأمین گرمایش در زمستان. به علل مختلفی ممکن است هوا به داخل مدار گردش و آب نفوذ کند. درصورتی‌که اقدام به هواگیری پکیج دیواری خود ننمایید. وجود هوا در مدار گرمایش پکیج، می‌تواند به قطعات پکیج آسیب بزند و همچنین عملکرد گرمایشی پکیج شما را مختل می‌نماید. به همین خاطر لازم است حداقل یک بار در سال نسبت به هواگیری پکیج دیواری ایران رادیاتور خود اقدام کنید. البته اگر سرویس پکیج ایران رادیاتور خود را به‌طور منظم انجام بدهید. مناسب‌ترین زمان جهت هواگیری دستگاه پکیج، زمان سرویس پکیج دیواری ایران رادیاتور هست.

مزایای هواگیری دستگاه پکیج چیست؟

قابل‌توجه دوستانی که سرویس پکیج و هواگیری پکیج را دست‌کم می‌گیرند. انجام هواگیری دستگاه پکیج مزایای مختلفی دارد. ازجمله:

 • افزایش کارکرد بهینه پکیج دیواری
 • افزایش راندمان گرمایش رادیاتورهای پکیج
 • کمتر شدن بهای گاز مصرفی به خاطر بهینه شدن عملکرد پکیج
 • بیشتر شدن عمر مفید دستگاه به خاطر کاهش آسیب‌های احتمالی به قطعات دستگاه
 • و…

مناسب‌ترین زمان جهت هواگیری پکیج ایران رادیاتور

ممکن است این سؤال، سؤال شما هم باشد که چه وقت‌هایی به انجام هواگيري پكيج ايران رادياتور نیاز هست؟

پاسخ:

 • در زمان نصب و راه‌اندازی دستگاه پکیج
 • در زمان سرویس پکیج ایران رادیاتور
 • شنیده شدن صدای شرشر آب از رادیاتورها
 • رادیاتورها به‌طور کامل گرم نمی‌شوند.

توصیه متخصصان نمایندگی ایران رادیاتور این است که «حداقل هر سال یک بار نسبت به هواگیری دستگاه پکیج ایران رادیاتور خود اقدام کنید.»

نحوه هواگیری پکیج ایران رادیاتور چگونه است؟

دقت داشته باشید که نکات ایمنی را در هنگام هواگیری دستگاه پکیج رعایت کنید. همان‌طور که می‌دانید سیستم پکیج دیواری دارای قسمت‌های مختلفی هست. که لازم است به‌طور جداگانه هواگیری هر قسمت دستگاه انجام گیرد. در ادامه آموزش هواگیری پکیج ایران رادیاتور با تهران سرویس کاران همراه باشید.  تا تمامی مراحل را خدمتتان توضیح بدهیم.

با توجه به اینکه رادیاتورهای پکیج فضای داخلی بزرگی دارد. محل مستعدی برای تجمع هوای موجود در مدار گرمایش سیستم پکیج هست. به همین جهت بهتر است ابتدا هواگیری رادیاتور پکیج ایران رادیاتور را انجام بدهید. مراحل کار هواگیری رادیاتورها به قرار زیر هست:

1- پکیج را خاموش نمایید. و تقریباً ۱۰ – ۱۵ دقیقه صبر نمایید.

2- بعد سراغ پیچ هواگیری پکیج بروید. اگر نمی‌دانید پیچ هواگیری ایران رادیاتور کجاست؟  پیچ هواگیری بر روی رادیاتور نصب می‌گردد. سمتی از رادیاتور که ورودی و خروجی آب ندارد.

3- پیچ هواگیری پکیج را شل کنید. (خلاف جهت عقربه‌های ساعت.) اندکی صبر نمایید. تا هوا خارج گردد. حتماً سطل و دستمالی جهت جلوگیری از پاشیدن آب به زمین همراه داشته باشید. همچنین مراقب آب داغ باشید.

4-پیچ هواگیری را سفت نمایید. فشار پکیج را به‌اندازه یک الی یک و نیم بار تنظیم نمایید. با استفاده از شیر پرکن پکیج.

5- اگر مراحل کار را به‌درستی انجام داده باشید. هواگیری رادیاتور پکیج ایران رادیاتور تمام است.

البته باید مراحل بالا را برای تمامی رادیاتورهای ساختمان خود نیز انجام بدهید.

مرحله بعد در هواگیری دستگاه پکیج دیواری، هواگیری پمپ پکیج ایران رادیاتور هست.

یکی دیگر از محل‌هایی که هوا در آن گیر می‌افتد. پمپ آب پکیج های ایران رادیاتور می‌باشد. پمپ آب پکیج دارای یک محفظه هست. که معمولاً هوای موجود در مدار گردش آب در این محفظه نیز انباشته می‌گردد که موجب می‌شود عملکرد  پمپ پکیج ایران رادیاتور مختل گردد.

محل پیچ هواگیری پمپ پکیج ایران رادیاتور کجاست؟

با استفاده از پیچ هواگیری پمپ پکیج ایران رادیاتور می‌توان هواگیری آن را انجام داد. این پیچ معمولاً بر روی محفظه پمپ پکیج تعبیه می‌گردد. با شل کردن پیچ هواگیری، هوای داخل محفظه پمپ آب پکیج تخلیه می‌گردد. بعد از خارج شدن هوا، می‌بایست مجدداً پیچ هواگیری را سفت نمایید.

«رعایت نکات ایمنی فراموش نشود.»

یک نکته در مورد نحوه هواگیری پمپ آب پکیج ایران رادیاتور

 • در این مرحله لازم است پمپ آب پکیج روشن باشد. به همین دلیل لازم است یکی از شیرهای آب گرم باز باشد. تا پمپ آب پکیج در حال کار کردن قرار بگیرد. سپس با پیچ‌گوشتی دو سو پیچ هواگیری پمپ را شل کنید.
 • مراقب پاشیدن آب داغ باشید. از یک دستمال و سطل برای جلوگیری از پاشیدن آب استفاده نمایید.
 • وقتی هوای داخل پمپ کامل خارج شد. پیچ هواگیری را سفت کنید.

(پیچ هواگیری به اسم شیر هواگیری پکیج ایران رادیاتور نیز شناخته می‌شود).

توصیه می‌کنیم چنانچه خودتان می‌خواهید هواگیری دستگاه پکیج را انجام بدهید. بهتر است قبل از دست‌به‌کار شدن، نگاهی به دفترچه راهنمای پکیج ایران رادیاتور خود نیز بیندازید. چون ممکن است محل قرارگیری پیچ هواگیری در برخی از مدل‌های پکیج های ایران رادیاتور تفاوت داشته باشد.

طریقه هواگیری پکیج ایران رادیاتور گرمایش از کف

کارشناسان تهران سرویس کاران توصیه می‌کنند هر ساله در زمان سرویس کامل پکیج ایران رادیاتور هواگیری گرمایش از کف ساختمان خود را نیز انجام بدهید. تا مشکلی در عملکرد آن پیش نیاید. شیرهای هواگیری سیستم گرمایش از کف بر روی کلکتور سیستم گرمایش از کف قرار دارد. که لازم است هواگیری هر قسمت از گرمایش از کف را از روی کلکتور انجام بدهید.

نکته مهم:

قبل از اقدام به هواگيري پكيج ايران رادياتور گرمایش از کف لازم است آن را چک کنید. تا سیستم کاملاً از آب پر باشد و میزان فشار سیستم نیز تنظیم باشد. البته بعدازاینکه هواگیری گرمایش از کف را انجام دادید.لازم است دوباره میزان فشار سیستم را چک و تنظیم کنید.

چنانچه با سیستم پکیج های دیواری ایران رادیاتور یا بوتان آشنایی کامل و لازم ندارید، بهتر است هواگیری دستگاه پکیج را به سرویس‌کاران مجرب و ماهر در این زمینه بسپارید.

هواگیری مبدل پکیج ایران رادیاتور

مبدل پکیج های دیواری از دیگر قسمت‌هایی هست که ممکن است هوا در آنجا محبوس شده باشد. معمولاً بر روی مبدل‌های پکیج های دیواری پیچی جهت تخلیه هوا تعبیه می‌گردد که لازم است پیچ را شل نمایید تا هوای داخل مبدل پکیج تخلیه گردد.

نکته:

 • یکی از علل گرم نشدن آب پکیج و رادیاتورها می‌تواند وجود هوا در داخل مبدل پکیج دیواری باشد. البته علل دیگری نیز در گرم نشدن آب پکیج می‌تواند دخالت داشته باشد. ازجمله رسوب گرفتن مبدل پکیج و غیره.
 • فرایند و طرز هواگیری پکیج ایران رادیاتور مدل m24ff مشابه هم هست. ازجمله مدل l24ff، مدل  m24cf، مدل  es28ff، مدل  eco22ff، مدل  e24ff، مدل  l28ff و…
 • بعد از انجام هواگیری شوفاژ و رادیاتورها حتماً باید تنظیم فشار پکیج را نیز انجام بدهید.
 • چنانچه تنظیم فشار پکیج را انجام ندهید، عملکرد دستگاه پکیج مختل خواهد شد.

بهترین روش برای هواگیری پکیج ایران رادیاتور

هواگیری پکیج یکی از موثرترین کارهایی است که به منظور نگهداری و استفاده بهینه از این دستگاه انجام می‌شود. شما با این عمل هوای اضافی را از دستگاه خارج و به بهبود عملکرد پکیج کمک می‌کنید. در واقع هواگیری پکیج مزایای بسیاری را به همراه دارد که می‌توان گفت پس از هواگیری پکیج ایران رادیاتور، شما شاهد عملکرد بهتر دستگاه خواهید بود.

نشانه های نیاز پکیج به هواگیری چیست؟

بروز برخی از علائم و اختلالات در پکیج دیواری ایران رادیاتور، به معنای یک هشدار جدی برای هواگیری پکیج هستند. این علائم عبارتند از:

 • شنیدن صدای بلند و ناهنجار در هنگام روشن شدن پکیج: به وجود آمدن این صدا به دلیل هوای اضافی موجود در دستگاه است.
 • آب مصرفی به خوبی گرم نشده و یا سرد است.
 • رادیاتورها گرمای یکنواختی تولید نمی‌کنند و یا کاملا سرد هستند.
 • یک قسمت از رادیاتور سرد و بخش دیگر گرم است.

بعد از هواگیری پکیج ایران رادیاتور مشکلاتی مانند سر و صدای اضافی دستگاه و یا گرم نشدن آب برطرف می‌شود، در صورتیکه سر و صداها همچنان باقی است با یک تعمیرکار برای سرویس و تعمیر پکیج ایران رادیاتور خود اقدام کنید.

بعد از هواگیری اتفاقات خوبی برای دستگاه میفتد:

 • ایمنی دستگاه و کارکرد پکیج و رادیاتورها بهتر می‌شود.
 • آب گرم مصرفی با فشار مناسب منتقل می‌شود.
 • سر و صدای اضافی و ناهنجاری لوله‎‌ها و پکیج رفع می‌شود.
 • گرمادهی رادیاتورها به صورت یکنواخت پخش می‌شود و عملکردشان بهینه می‌گردد.
 • از نشت آب از رادیاتورها جلوگیری می‌شود.
 • در هزینه‌ها صرفه جویی می‌شود.

به دو روش پکیج ایران رادیاتور را هواگیری کنید

دو روش برای هواگیری پکیج وجود دارد؛ هر کدام از این دستورالعمل‌ها دارای مراحل مختلفی هستند. این دستورالعمل ها مشابه با دستورالعمل نمایندگی بوتان جهت هواگیری پکیج بوتان می باشد. بنابراین اگر پکیج بوتان دارید می توانید این مراحل را پس از مشورت با مشاوران بوتان دنبال کنید.

*استفاده از روش اول در برخی از مدل‌های پکیج ایران رادیاتور مانند مدل m24ff امکان‌پذیر است.

روش اول:

 • برای اینکه دستگاه و پمپ کار کنند، باید شیر آب گرم را باز کنید.
 • به وسیله پیچ گوشتی مخصوص، پیچ هواگیری را باز کنید تا هوای آن خارج شود.
 • دقت داشته باشید که همراه با هوا مقداری آب هم از دستگاه خارج می‌شود. برای جلوگیری از خیس شدن محل پکیج تمهیدات لازم را در نظر بگیرید.
 • مکث کنید تا صدای هوای اضافی همراه با حباب قطع شود.
 • در انتها پیچ‌ها را در جهت عقربه‌های ساعت محکم کنید.
 • هواگیری در این مرحله به پایان می‌رسد.

آپارتمان‌هایی که دارای موتورخانه مرکزی هستند، نیاز به هواگیری بیشتری دارند

روش دوم:

 • پکیج را خاموش و بعد از گذشت مدتی با آچار مخصوص، پیچ هواگیری رادیاتورها را باز کنید.
 • بعد از خروج هوای اضافی از دستگاه، پیچ را محکم ببندید.
 • در این هنگام می‌توانید با تنظیم فشار دستگاه بین یک تا یک و نیم درجه، پکیج را روشن کنید.

بعد از هواگیری پکیج ایران رادیاتور مشکلاتی مانند سر و صدای اضافی دستگاه و یا گرم نشدن آب برطرف می‌شود. اگر باز هم مشکلات پکیج رفع نشد، باید تعمیر پکیج، را به افراد متخصص این حوزه بسپارید، چرا که ممکن است مبدل‌های حرارتی دچار مشکل شده باشند.

طریقه تنظیم فشار پکیج ایران رادیاتور

در قسمت هواگیری پکیج به تنظیم کردن فشار دستگاه اشاره کردیم به همین جهت در این قسمت به نحوه تنظیم فشار پکیج می‌پردازیم:

بالا بردن فشار پکیج ایران رادیاتور

 • برای بالا بردن فشار پکیج ایران رادیاتور باید شیر کوچک آبی رنگی که در زیر پکیج قرار دارد را باز کنید.
 • در این هنگام به درجه فشارسنج نگاه کنید تا زمانی که عقربه آن بر روی ۵/۱ قرار بگیرد.
 • وقتی که فشار پکیج تنظیم شد، شیر را ببندید.

پایین بردن فشار پکیج ایران رادیاتور

 • برای پایین بردن درجه فشار پکیج، اغلب رادیاتور موجود در حمام را هواگیری می‌کنند. هواگیری رادیاتور هم با باز کردن پیچ هواگیری و خروج هوا از آن انجام می‌شود.
 • هنگامی که عقربه فشارسنج بر روی عدد ۵/۱ قرار گرفت، پیچ هواگیری را ببندید.

هواگیری رادیاتور و شوفاژ

اگر دستگاه پکیج به درستی کار می‌کند ولی رادیاتورها گرم نمی‌شوند، باید رادیاتورها را هواگیری کنید. هواگیری رادیاتورها به این طریق انجام می‌شود:

 • پیچ هواگیری شوفاژ را به وسیله پیچ گوشتی مخصوص به آرامی باز کنید.
 • یک سطل را زیر پیچ قرار دهید.
 • صبر کنید تا آب به همراه هوای آن خارج شود.
 • زمانی که خروج هوا کاملا صورت گرفت، پیچ را ببندید.
 • دقت کنید بعد از هواگیری٬ فشار پکیج را چک کنید که عدد استاندارد ۱/۵ را نمایش دهد٬‌ در غیر اینصورت فشار را به شیوه ای که گفته شد تنظیم کنید.

در این مقاله سعی شد که کوتاه ترین راه هواگیری پکیج ایران رادیاتور آموزش داده شود. پیشنهاد می‌شود که هر چند ماه یکبار دستگاه پکیج خود را توسط یک پکیج کار سرویس و چکاپ کنید تا مدت زمان طولانی تری برای شما کارایی داشته باشد و از پرداخت هزینه های زیاد بابت خرید مجدد دستگاه جلوگیری کنید.

دکمه بازگشت به بالا