عمومیکسب و کار ویژه

طریقه نصب فونداسیون های آماده پایه چراغ

پایه چراغ خیابانی روشنایی چیست؟

پایه چراغ خیابانی (Street Light Poles) که به جهت روشنایی خیابان، اتوبان، بلوار و معابر مورد استفاده قرار می گیرد از اصلی ترین سازه های شهری محسوب می شود. عموما مدل های پایه چراغ روشنایی خیابانی در دو دسته زیر قرار می گیرند:

 • پایه چراغ خیابانی لوله ای
 • پایه چراغ خیابانی چند وجهی

مشخصات فنی پایه چراغ خیابانی

ارتفاع پایه چراغ روشنایی خیابانی اغلب 6، 9، 12، 15 و 18 متر می باشد. می توان پایه چراغ روشنایی خیابانی را در انواع ساده و دکوراتیو نیز دسته بندی کرد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم. در انتها نیز مشخصات فونداسیون آماده پایه چراغ استاندارد را بررسی می کنیم.

پایه بتنی چراغ پارکی‬‎ |دتایل فونداسیون پایه روشنایی‬‎

مروری بر انواع پایه چراغ خیابانی

پایه چراغ خیابانی ساده

پایه چراغ خیابانی ساده بدون هیچ گونه دکور و طراحی خاصی در ساده ترین شکل و ساختار تولید می شود. پایه چراغ خیابانی ساده می تواند به صورت چند وجهی یا لوله ای تولید شود.

پایه چراغ خیابانی لوله ای ساده

پایه چراغ خیابانی لوله ای ساده معمولا از جنس فولاد ST37 می باشد. جنس این پایه ها بر اساس سفارش مشتری نیز قابل تغییر است. پایه چراغ خیابانی لوله ای ساده در قسمت پایین دارای قطر بیشتری می باشد که قطر آن تا بالای لوله به تدریج کمتر می شود. اندازه قطر لوله در پایه چراغ خیابانی لوله ای ساده می تواند در بازه 2 تا 5 اینچ قرار بگیرد.

پایه چراغ خیابانی لوله ای ساده در دو نوع رنگ شده و گالوانیزه شده تولید می شود. نوع رنگی پایه چراغ خیابانی لوله ای ساده دارای روکشی از رنگ های آلکیدی روغنی، رنگ اپوکسی و رنگ پودری کوره ای می باشد.

نوع گالوانیزه پایه چراغ خیابانی لوله ای ساده دارای روکشی از جنس روی می باشد که مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت و زنگ زدگی برخوردار است به همین جهت پایه چراغ خیابانی لوله ای که دارای پوشش گالوانیزه است برای نصب در مناطق شرجی و با رطوبت زیاد و بر روی فونداسیون پیش ساخته انتخاب بسیار مناسبی می باشد.

پایه چراغ خیابانی چند وجهی ساده

پایه چراغ خیابانی چند وجهی ساده در واقع از چند تکه عموما با طول 6 متر تشکیل شده است که به هم اتصال داده شده یا اورلپ (Over Lap) شده اند. مثلا پایه چراغ خیابانی چند وجهی ساده با طول 9 متر از یک بخش پایه 6 متری و یک بخش 3 متری تشکیل شده است.

پایه چراغ خیابانی دکوراتیو

پایه چراغ خیابانی دکوراتیو معمولا برای مواقعی استفاده می شود که در کنار کارایی، زیباسازی مبلمان شهری هم اهمیت پیدا می کند. این پایه ها نیز در دو نوع لوله ای و چند وجهی دسته بندی می شوند. پایه چراغ خیابانی دکوراتیو با نام پایه چراغ روشنایی خیابانی فانتزی نیز شناخته می شود. پایه چراغ های دکوراتیو معمولا از جنس آلومینیوم ریخته گری شده و یا چدنی و همچنین ستون لوله ای از جنس آهن تولید می گردند. پایه های دکوراتیو شهری که معمولا به صورت لوله‌ای تولید می‌شوند، به سبب استفاده از بهترین متریال و مواد اولیه در فرآیند ساخت از طول عمر و دوام بسیار زیادی برخوردار می باشند.

پایه چراغ خیابانی لوله ای دکوراتیو

نصب انواع چراغ های گازی و هم چنین چراغ های ال ای دی (LED) بر روی پایه چراغ خیابانی لوله ای دکوراتیو امکان پذیر می باشد. اندازه پایه چراغ خیابانی لوله ای دکوراتیو می تواند در بازه 2 تا 15 متر قرار بگیرد.

پایه چراغ خیابانی چند وجهی دکوراتیو

پایه چراغ خیابانی چند وجهی دکوراتیو می تواند از دو تا 4 بخش با سایز های مختلف تشکیل شود. از آن جا که پایه چراغ خیابانی چند وجهی در قطعات 6 متری تولید می شود حمل نقل آن به نسبت نوع لوله ای راحت تر است و فرایند گالوانیزه کردن آن از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است.

وقتی صحبت از نورپردازی فضا های بیرونی، خیابان ها و شریان های بین شهری می شود، باید در انتخاب نوع پایه چراغی که برای تامین روشنایی استفاده می شود، بسیار محتاط باشید. از این رو بسیاری از موارد از قبیل رنگ، ارتفاع، شکل، محدودیت وزن و سایر عوامل محیطی را باید در نظر گرفت. اما جدا از محدودیت های ظاهری، هنگام انتخاب پایه چراغ خیابانی، عملکرد پایه چراغ و سایر موارد محدودیت زا را باید در نظر گرفت.

به سبب عوامل و ملاحظاتی که در مورد نوع پایه چراغ خیابانی استفاده می کنید انتخاب بهترین نوع همیشه نیاز به بررسی دقیق خواهد داشت. دو فلز برجسته آلومینیوم و فولاد وجود دارد که معمولا پایه چراغ های خیابانی از آنها ساخته می شوند. و از آنجا که هر دو این فلزات را می توان به جای یکدیگر و با ویژگی های منحصر به فرد خود استفاده کرد، می توان به راحتی در اتخاذ بهترین انتخاب دچار اشتباه شد.

پایه چراغ خیابانی آلومینیومی

پایه چراغ خیابانی آلومینیومی از آلومینیوم با بالاترین کیفیت تولید شده است. در فرآیند تولید پایه چراغ خیابانی، این فلز در قالب ها قرار داده می شود و بر اساس الزامات مربوط به طرح ها، به اشکال و انواع مختلف تبدیل می شود. در واقع می توان آنها را به شکل مربع، گرد، معمولی یا مخروطی تبدیل کرد. سپس میله های آلومینیومی با دستک های متعدد بر اساس آنچه برای یک پروژه روشنایی لازم است تولید خواهد شد. بنابراین اساسا می توانید انواع گزینه های مختلفی نورپردازی را با این پایه های آلومینیومی فراهم کنید.

کاربرد های پایه چراغ خیابانی آلومینیومی

پایه چراغ خیابانی آلومینیومی را می توان برای کاربرد های گوناگونی مورد استفاده قرار داد، اما برخی از رایج ترین کاربرد های آنها در زیر ذکر شده است:

 • خیابان ها: رایج ترین و محبوب ترین کاربرد پایه چراغ های آلومینیومی در خیابان ها می باشد.
 • بزرگراه ها و آزاد راه ها: روشنایی بزرگراه و آزاد راه ها تقریبا به صورت کلی از طریق پایه های آلومینیومی انجام می شود.
 • پارکینگ ها: قطعا تا به حال نوع روشنایی را در پارکینگ مراکز خرید و سوپر مارکت ها را دیده اید. خوب، این پایه چراغ های آلومینیومی هستند که سراسر فضا را روشن کرده اند.
 • زمین های ورزشی: زمین های تنیس و سایر مناطق ورزشی سرپوشیده، از پایه های آلومینیومی برای نصب چراغ روشنایی خود استفاده می کنند.
 • ورزشگاه ها: آیا تا به حال چراغ های بزرگ ورزشگاه ها را روی پایه چراغ نصب کرده اید؟ خوب، آنها پایه های آلومینیومی هستند.
 • پایگاه های نیروی هوایی و مناطق نظامی: روشنایی در این مکان ها از اهمیت بالایی برخوردار است، بنابراین آنها باید به خوبی روشن شوند. از این رو تقریبا در هر پایگاه نیروی هوایی و نظامی پایه های آلومینیومی بلندی خواهید یافت.
 • فرودگاه ها: فرودگاه را فراموش نکنید، این پایه چراغ ها در فرودگاه ها و همچنین برای پروژه های روشنایی باند و فرودگاه وجود دارد.

مزایا و معایب پایه چراغ خیابانی آلومینیومی

مزایای استفاده از پایه چراغ خیابانی آلومینیومی به شرح زیر است:

 • سبک وزن: پایه چراغ خیابانی آلومینیومی سبک هستند و بنابراین جابجایی و انتقال آنها به مکان های دورتر آسان تر می شود. علاوه بر این، پایه چراغ های سبک آلومینیومی به سبب وزن سبک، کنترل و نصب آنها در محل نصب آسان تر است.
 • مقاومت در برابر خوردگی: این چیزی است که ما در مبحث مقایسه نیز به آن پرداختیم. آلومینیوم بسیار در مقابل خوردگی مقاوم است زیرا هنگام تماس با اکسیژن با یک پوشش نازک اکسید آلومینیوم پوشانده می شود. به همین دلیل آنها یک پایه روشنایی مناسب تمام شرایط آب و هوایی هستند و در تمام فصل ها دچار خوردگی نمی شوند.
 • بادوام: پایه های آلومینیومی نیز بسیار بادوام هستند. به شرطی که در جاده ها توسط وسایل نقلیه یا کامیون ها مورد اصابت قرار نگیرند و یا به آنها برخورد نکنند، در این صورت می توانند در محل نصب شده خود برای مدت ها ایستاده بمانند.
 • بسیار انعطاف پذیر: آلومینیوم یک فلز چکش خوار است و به همین دلیل است که آلومینیوم را تقریبا در همه اندازه ها، اشکال و انواع مختلف مشاهده خواهید کرد.
 • ارتفاعات بیشتر: پایه های آلومینیومی از ارتفاع بلندتری نسبت به فولاد ضد زنگ برخوردار هستند زیرا آلومینیوم را می توان در سازه های بلند و لوله ای با ارتفاع بیشتر از پایه های فولادی قالب بندی کرد.
 • صرفه اقتصادی: آلومینیوم ممکن است ارزان تر نباشد اما در بلند مدت بسیار مقرون به صرفه است.

معایب استفاده از پایه های خیابانی آلومینیومی به شرح زیر است:

    نه چندان قوی: تیر های آلومینیومی به اندازه کافی قوی هستند اما به طور یقین قوی ترین نیستند و با ضربه های ناگهانی ممکن است به پایین بیفتد یا خم شود.

    ارتعاش زیاد: آنها نمی توانند باد های شدید را تحمل کنند و ممکن است در باد های شدید ارتعاش زیادی داشته باشند.

    جوشکاری: آلومینیوم به روش های جوشکاری خاصی نیاز دارد و بنابراین تعمیر پایه های آلومینیومی ممکن است مشکل باشد.

پایه چراغ خیابانی فولادی

پایه چراغ خیابانی فولادی از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند و چراغ ها روی آنها نصب شده است. اشکال، اندازه ها و تکنیک های قالب گیری تقریبا مشابه مدل آلومینیومی است.

کاربرد های پایه چراغ خیابانی فولادی

پایه های فولادی دارای کاربری مشابه پایه های آلومینیومی هستند. اگر بخواهیم همین موارد را سریعا لیست کنیم، خیابان ها، بزرگراه ها، آزادراه ها و تقریبا در همه پروژه های روشنایی جاده ها می توانید پایه های فولادی را به همراه نمونه های آلومینیومی آنها استفاده کنید.

 مزایا و معایب پایه چراغ خیابانی فولادی

مزایای استفاده از پایه چراغ خیابانی فولادی به شرح زیر است:

 • استحکام بالا: بدون تردید تیر های فولادی قوی ترین هستند و برای کاربرد های سنگین شناخته می شوند.
 • بادوام: تیر های فولادی برای سال ها پایدار می مانند. برخی از سازه های سربار سابقه ای برای بیش از 100 سال وجود دارد. بنابراین، آنها بسیار بادوام هستند.
 • مستعد ارتعاش نیست: تیر های فولادی برای مناطق مستعد طوفان ایده آل هستند زیرا ارتعاشی ندارند یا می توانند باد های شدید را تحمل کنند.
 • جوشکاری و تعمیر آسان است: تیر های فولادی را می توان به راحتی با استفاده از تکنیک های معمولی جوشکاری نگهداری و تعمیر کرد.
 • تغییر شکل نمی دهد: تیر های فولادی تحت فشار زیاد دچار تغییر شکل نمی شوند.
 • ارزان تر: تهیه و نصب تیر های فولادی نسبت به تیر های آلومینیومی ارزان تر است.

معایب استفاده از پایه های خیابانی فولادی به شرح زیر است:

 • هزینه های نگهداری بالا: تیر های فولادی نیاز به نگهداری زیادی دارند زیرا هنگام قرار گرفتن در معرض آب و هوا یا رطوبت بسیار مستعد خوردگی هستند. معمولا آنها را با رنگ می پوشانند و این کار باید به صورت دوره ای انجام شود.
 • وزن زیاد: فولاد یک فلز سنگین است و تیر های فولادی نیز همین طور هستند و بنابراین حمل و نصب آنها گران است.
 • شکننده: تیر های فولادی تحت شرایط خاصی ممکن است فقط ترک خورده یا از ناحیه ضربه یا استرس جدا شوند.

بنابراین می توانیم ببینیم که برای هر دو نوع پایه روشنایی خیابانی، مناطق پر کاربرد کم و بیش یکسان است. اجازه دهید اکنون خواص مختلف هر دو نوع پایه را مقایسه کنیم.

مقایسه پایه روشنایی خیابانی آلومینیومی در مقایسه با مدل فولادی

برای درک و مقایسه خواص آنها را با پارامتر ها و عوامل مختلف، اندازه گیری می کنیم. هر دو این فلز ها کاملا شبیه به هم هستند اما تفاوت زیادی در خواص آنها وجود دارد. در ادامه این تفاوت ها را کمی دقیق تر بررسی می کنیم.

 • نسبت قدرت به وزن: آلومینیوم فلزی سبک است در حالی که فولاد از آلومینیوم سنگین تر است. از این رو، پایه های فولادی مطمئنا از پایه های آلومینیومی بسیار قوی تر هستند، اما از آنجا که پایه های آلومینیومی سبک هستند، حمل و نصب آنها آسان است و از این رو محبوبیت بیشتری دارند. علاوه بر این، نصب پایه چراغ خیابانی سبک آلومینیومی در موارد خاص مانند بزرگراه ها ترجیح داده می شود زیرا تصادف خودرو با تیر های فولادی می تواند کشنده تر از تصادف اتومبیل با پایه آلومینیومی باشد.
 • سختی: بر حسب این ویژگی، فولاد به عنوان یک برنده واضح ظاهر می شود. فولاد از آلومینیوم سفت تر است به این دلیل انعطاف پذیری کمتری دارد و نمی توان به راحتی تغییر شکل داد. این ویژگی در واقع زیر مجموعه ای از مقاومت فولاد است. فولاد قوی و سفت است.
 • مقاومت در برابر باد (ارتعاش): آلومینیوم فلز سبک تری است و در صورت وزش باد شدید و در شرایط آب و هوایی شدید و مناطق مستعد طوفان بیشتر مستعد لرزش و ارتعاش است. از طرف دیگر فولاد بسیار قوی است و در برابر وزش باد بسیار مقاوم است و بنابراین حداقل ارتعاشات ایجاد می شود.
 • خوردگی: در حالی که فولاد از آهن، نیکل، مس و منگنز تشکیل شده است، آلومینیوم فلزات اضافی ندارد. وجود کروم فولاد را تا حدودی در برابر خوردگی مقاوم می کند اما آلومینیوم هنوز مقاومت به خوردگی بهتری نسبت به فولاد دارد. آلومینیوم نیازی به روکش ندارد که ممکن است خراشیده شود. از این رو، پایه های آلومینیومی در شرایط آب و هوایی مختلف حداکثر مقاومت را در برابر خوردگی دارند.
 • قیمت: قیمت هر دو نوع پایه چراغ خیابانی بر اساس قیمت بازار و نرخ مواد اولیه مانند بوکسیت آلومینیوم و سنگ آهن برای فولاد تعیین می شود. به این ترتیب قیمت ها متغیر خواهد بود اما هزینه تولید پایه چراغ خیابانی آلومینیومی بیشتر از هزینه تولید تیر های فولادی است. اگرچه تهیه آلومینیوم به عنوان یک فلز ارزان تر از فولاد است.
 • حداکثر ارتفاع پایه: بدیهی است که آلومینیوم نسبت به اکثر فلزات چکش خوارتر است، بنابراین می توان آنها را ساخته و به پایه هایی با ارتفاع بالا تبدیل کرد. از این رو می توان پایه های آلومینیومی را تا ارتفاع بسیار زیاد تا 30 فوت ارتقا داد. فولاد انعطاف پذیر نیست و به همین دلیل ارتفاع پایه های فولادی به اندازه آلومینیوم نخواهد بود اما می توانند در همه کاربرد های اصلی به خوبی مورد استفاده قرار گیرند.
 • شکل پذیری: آلومینیوم یک فلز نرم است و بنابراین برش دادن آن به اشکال دلخواه و کار با آن آسان تر است. از طرف دیگر فولاد ضد زنگ در برابر سایش مقاوم است و بنابراین کار با آن دشوار است و به سختی به اشکال دلخواه تبدیل می شود. فولاد ضد زنگ همان طور که مشاهده می کنیم از آلومینیوم سخت تر است و بنابراین نمی تواند به راحتی تغییر شکل دهد مگر اینکه به حالت مذاب برگردد و به محصولات مورد نظر تبدیل شود.
دکمه بازگشت به بالا