طرز تمیز کردن هود آشپزخانه آموزش تصویری و راهنمای کامل

تمیز کردن هود آشپزخانه: سطحی

یکی از روش‌های ساده برای تمیزکاری هود آشپزخانه، طرز تمیز کردن هود آشپزخانه به صورت سطحی است، یعنی در این روش نیازی به جدا کردن فیلتر و اجزای هود ندارید و می‌توانید با چند مواد شوینده موجود در خانه تمام بدنه و سطح هود را تمیز و درخشان کنید.

پیشنهاد مطالعه: سینک توکار یا روکار؟ کدامیک برای آشپزخانه شما مناسب تر است؟

۱٫ سرکه سفید هود را درخشان می‌کند

یکی از پاک کننده‌های قوی و قدیمی چربی، سرکه سفید است. سرکه قدرت بالایی در تمیز کردن لکه‌های چربی و دوده روی سطح هود آشپزخانه دارد. همچنین سرکه سفید به درخشان شدن سطح و بدنه هود کمک بسزایی می‌کند.

در این روش مقداری سرکه سفید را در یک بطری اسپری بریزید و آن را روی سطح هود آشپزخانه اسپری کنید. سپس با یک دستمال نخی یا حوله‌ای هود را کاملا پاک کنید. البته به یاد داشته باشید حوله کمک بسزایی در دارد. در این صورت شما می‌توانید تمام بدنه هود را با سرکه سفید تمیز و درخشان کنید.

۲٫ مایع ظرفشویی لکه چربی را پاک می‌کند

روش دوم استفاده از مایع ظرفشویی است. مایع ظرفشویی قدرت بالایی در پاک کردن لکه‌های چربی و حتی لکه دوده دارد. از این رو مقداری مایع ظرفشویی را با کمی آب ترکیب کنید و آن را داخل یک بطری بریزید و سپس روی سطح و بدنه هود اسپری کنید.

پس از چند دقیقه سطح هود را با یک دستمال مرطوب پاک کنید تا اثری از کف و مایع ظرفشویی روی هود باقی نماند. در پایان یک حوله خشک بردارید و تمام رطوبت هود را پاک کنید. توجه کنید که هیچ رطوبتی روی سطح هود و فیلتر‌ها باقی نماند، چرا که ممکن است رطوبت خشک و تبدیل به لکه شود.

۳٫ جوش شیرین دوده را از بین می‌برد

سومین روش تمیز کردن هود آشپزخانه، استفاده از جوش شیرین است، با این حال توصیه می‌کنیم هرگز جوش شیرین را روی فیلتر هود نریزید، چرا که ممکن است سوراخ‌های فیلتر را مسدود کند. از این رو بهتر است از جوش شیرین تنها برای پاک کردن دوده روی سطح هود آشپزخانه استفاده کنید.

مقداری جوش شیرین را همراه با چند قطره آب مخلوط کنید تا یک خمیر حاصل شود. خمیر جوش شیرین را روی بدنه هود آشپزخانه بریزید و چند دقیقه صبر کنید تا کاملا خشک شود. سپس با یک دستمال مرطوب خمیر جوش شیرین را از روی هود آشپزخانه پاک کنید. در پایان با یک حوله خشک، تمام لکه‌های رطوبت را خشک و تمیز نمایید.

پاك كردن چربي هود با جوش شیرین و سرکه |پاك كردن چربي هود شیشه ای

تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه با تمیز کردن سطحی هود متفاوت است. در این صورت ابتدا فیلتر هود آشپزخانه را جدا کنید تا بتوانید آن را به سادگی تمیز نمایید. این روش اگرچه سخت‌تر از تمیز کردن سطحی هود آشپزخانه است، اما در نهایت هود آشپزخانه کاملا تمیز و فاقد هر گونه باکتری، چربی و آلودگی می‌گردد.

۱٫ جوش شیرین

فیلتر فلزی هود را می‌توانید در تشت، حمام یا سینک ظرفشویی بشویید. از این رو شما می‌توانید از همان خمیر جوش شیرین استفاده کنید و فیلتر را کاملا با آن تمیز نمایید. پس از خشک شدن خمیر روی فیلتر هود، آن را با یک مسواک از بدنه جدا کنید و در نهایت فیلتر هود را با آب ولرم بشویید.

۲٫ گاز پاک‌کن

در صورتی که به مواد شیمیایی حساسیت ندارید، می‌توانید از گاز پاک‌کن نیز بهره‌مند شود. مقداری گاز پاک‌کن را روی سطح فلزی فیلتر هود آشپزخانه بزنید و کمی صبر کنید. سپس آن را با یک دستمال کاملا پاک کنید. در نهایت می‌توانید فیلتر را با آب ولرم بشویید.

۳٫ مایع ظرفشویی

مایع ظرفشویی یک پاک کننده قوی است. از این رو مقداری مایع ظرفشویی روی اسفنج بریزید و فیلتر هود آشپزخانه را کاملا تمیز کنید. توجه کنید ممکن است اسکاچ یا سیم ظرفشویی باعث ایجاد خراش روی بدنه فلزی فیلتر هود شوند. در این صورت اسفنج یا ابر انتخاب مناسب‌تری خواهد بود. در پایان شستشو و تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه می‌توانید آن را با آب ولرم بشویید.

نکاتی که باید در تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه به یاد داشته باشید

پیش از تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه ابتدا بهتر است بدنه و جنس قابل شستشوی آن را بررسی کنید، چرا که برخی از فیلترها قابل شستشو نیستند. برای مثال فیلتر الیافی هود آشپزخانه در گروه فیلترهای غیرقابل شستشو قرار دارد و باید هر شش ماه یک بار تعویض شود. در غیر این صورت کارایی خود را از دست خواهند داد.

همچنین فیلتر ذغالی هود آشپزخانه نیز قابل شستشو نیست. این نوع فیلتر باید هر سال تعویض شود، چرا که ممکن است فیلتر ذغالی هود آشپزخانه قدیمی به دستگاه آسیب برساند و باعث خرابی و حتی آتش سوزی شود.

در پایان به یاد داشته باشید، در صورتی که می‌خواهید فیلتر آلومینیومی آشپزخانه را تمیز کنید، حتما پیش از نصب، کاملا آن را خشک کنید. شما می‌توانید از یک حوله آشپزخانه به منظور خشک کردن فیلتر هود آشپزخانه استفاده نمایید

نحوه تمیز کردن هود آشپزخانه

اگر کمی دقت کرده باشید، می دانید که هود از دو قسمت درونی و بیرونی تشکیل شده است که هر کدام از این دو بخش، روش های خاص خود را برای نظافت می طلبد. در ادامه با روش های تمیز کردن هود آشپزخانه برای هر دو قسمت بیشتر آشنا می شویم:

چگونه شیشه هود آشپزخانه را تمیز کنیم؟

قدم اول: استفاده از پاک کننده ها برای تمیز کردن شیشه هود

برای تمیز کردن شیشه هود و کلا قسمت بیرونی هود، تقریبا کاری آسان در پیش دارید. برای انجام این کار میتوانید از پاک کننده ها استفاده کنید. تنها نکته ای که لازم است در این قسمت بدانید، آن است که به مواد تشکیل دهنده پاک کننده و نوع هود توجه داشته باشید تا از آسیب دیدن آن بتوانید جلوگیری کنید. هود ها دارای انواع مختلفی هستند. برخی از انواع پلاستیکی، آهنی ضد زنگ و مسی هستند.

  • برای انواع پلاستیکی یا وینیل از تمیزکننده ها و یا صابون هایی که همه منظوره هستند، میتوانید استفاده کنید.
  • برای تمیزکاری هودهای آهنی ضد زنگ از ترکیب آب و صابون گرم استفاده کنید.
  • و در نهایت هم برای هودهای مسی، پاک کننده های مس بهترین انتخاب هستند.

قدم دوم: تمیز کردن هود با دستمال

همانطور که میدانید قسمت بیرونی زیاد با دود و بار غذا در ارتباط نیست، از این رو بعید است دارای کثیفی عمیق باشد. پاک کننده یا ترکیب های انتخابی تان را بر روی دستمال اسپری کنید و روی هود را با آن تمیز کنید. دقت داشته باشید که اگر از تمیزکننده ها استفاده می کنید، تابع دستور العملی که روی آن نوشته شده است، باشید.

قدم سوم : خشک کردن هود

آخرین قدمی که باید بردارید، خشک کردن هود است. در این مرحله از یک دستمال نرم و خشک برای تمیز کردن آثار تمیز کننده ها استفاده کنید. قسمت بیرونی هود شما، مانند روز اول است!

تمیز کردن داخل هود آشپزخانه

قدم اول: تمیز کردن هود با استفاده از بخار

در این قسمت می خواهیم به تمیز کردن هود آشپزخانه در قسمت های درونی آن بپردازیم. پیش از آنکه کار را شروع کنید، نگاهی به داخل هود بیدازید. اگر کثیفی ها زیادی را مشاهده کردید، روش بخار اولین قدن برای شما است.

بخار به شما کمک می کند تا جرم ها سریع تر پاک شوند و مقاومت زیادی از خودشان نشان ندهند. برای انجام این کار نصف بیشتر یک قابلمه را پر کنید و آن را روی حرارت شعله بگذارید. اجازه دهید آب به جوش بیاید و با هود تماس پیدا کند. دقت داشته باشید که برای تمیز کردن داخل هود، نیاز به خم شدن روی گاز دارید؛از این رو حتما مراقب باشید گاز و شعله آن کاملا سرد شده باشد.

قدم دوم: استفاده از اسپری تمیز کننده هود

در این قسمت باید تمیز کننده را در داخل هود اسپری کنید و اقدام به پاک کردن آن بکنید. گاهی کثیفی های داخل هود کم است و برای پاک کردن آنها نیازی به تمیز کننده ها قوی ندارید. پیش از آنکه اقدام به تمیز کردن هود آشپزخانه بکنید، دقت داشته باشید که مواد تشکیل دهنده آن با جنس هود سازگار باشد.

اگر در این مرحله از تمیز کننده های قوی استفاده می کنیم، توصیه می کنیم حتما از دستکش استفاده کنید. همچنین پنجره های خانه را باز بگذارید، حال با استفاده از یک دستمال اسفنجی نرم، کار تمیز کردن را شروع کنید.

زمان تمیز کردن با دستمال، بسته به نوع تمیز کننده متفاوت است. در برخی از انواع مواد شست و شو لازم است که بلافاصله آن را پاک کنید؛ در برخی دیگر هم نیاز دارید مدت زمان کوتاهی روی آن باقی بماند.

قدم سوم: استفاده از حوله مرطوب برای تمیز کردن هود

مشابه حالت قبل در نهایت باید توسط حوله یا دستمالی نرم، مواد شست و شو را از داخل هود پاک کنید. اگر تمیز کننده انتخابی تان باعث ایجاد لک و بو بر روی هود شد، حوله را کمی مرطوب کنید و پس از آن اقدام به خشک کردن بکنید.

دقت داشته باشید که فاصله های زمانی برای تمیز کردن هود آشپزخانه کم باشد. تنها در این صورت است که هود همیشه سالم و تمیز باقی می ماند. اگر غذایی می پزید که روغن زیادی دارد یا ذرات آن از قابلمه خارج می شود، پس از نوش جان کردن آن حتما اولین کارتان باید تمیزکاری هود باشد.

راهنمای تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

در سایت homesazeh.com شما میتوانید انواع برندهای هود آشپزخانه از جمله: هود آشپزخانه اخوان جم، هود آشپزخانه کن، هود آشپزخانه استیل البرز را در تخفیف ویژه و با مشاوره ی کارشناسان ما خریداری کنید.

شستشوی فیلتر آلومینیومی هود

یکی دیگر از مهم ترین بخش های هود، فیلتر های آن است که نیازمند تمیزکاری هستند. فیلتر هود معمولا از جنس های مختلفی درست شده است. در گام اول شما نیاز دارید این فیلترها را از هود جدا کنید. فیلترهای به روش های مختلفی از هود جدا می شوند. ممکن است توسط یک بست، پیچ یا تنها لبه هایی گیرنده به هود متصل شده باشند. با کمی دقت می توانید به خواسته تان برسید.

اگر جنس فیلتر هود زغالی است، تحت هیچ شرایطی آن را تمیز نکنید. تنها باید آن را به سطل آشغال بیندازید و با تجهیزاتی جدید آن را جایگزین کنید. البته لازم به ذکر است که بعضی از انواع هودها، هوای کثیف آشپزخانه را می گیرند و پس از تصفیه، هوای پاک را به محیط برمی گردانند. اگر هود شما این گونه کار می کند، نیازی به تعویض فیلترهای زغالی آن ندارید.

برای تمیز کردن فیلتر های آهنی و آلومینیومی هم باید سینک ظرفشویی را از آب گرم پر کنید.مقداری به آن تمیز کننده قوی یا ضعیف، بسته به میزان کثیفی ها، اضافه کنید. فیلترها را بین 10 تا 30 دقیقه در این ترکیب بگذارید. سپس آن را در آب تکان دهید، تا جرمهای آن جدا شود.

تمیز کردن چربی فیلتر هود با جوش شیرین

اگر چربی و کثیفی فیلتر های هود شما زیاد باشد بهتر است برای تمیز کردن فیلتر ها از ترکیب صابون مایع با جوش شیرین مطابق تصویر زیر استفاده کنید.

با استفاده از برس طبق تصویر زیر فیلتر هود را چربی زدایی می کنید.

در این قسمت می توانید از برس هایی برای راحت تر کردن کار شستشو استفاده کنید. پس از آنکه فیلتر هود کلا خشک شدند، به سر جایشان بر گردانید.

ممکن است با بررسی دقیق هود منزلتان، متوجه قدیمی بودن آن شوید. حتی ممکن است دلتان هوس یک هود تازه کرده باشد و نتوانید از پس کثیفی های آن بر بیایید. در این صورت می توانید سری به سایت کالا 118 بزنید و انواع هودها با برندها و کارایی های مختلف را ببینید. در سایت کالا 118 همه چیز برای یک خرید درست و مقرون به صرفه هود آشپزخانه آماده شده است.

قویترین پاک کننده چربی هود

هودها همواره نیاز به تمیز کردن دارند و با توجه به ارتباط مستقیم با غذاها احتمال چرب شدن آنها بسیار زیاد است. روش هایی که تا اینجا بررسی کردیم، همگی با مواد غیر طبیعی بودند. برای پاک کردن چربی های هود آشپزخانه، مواد طبیعی بهترین و قویترین انتخاب های هستند که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

پاک کردن چربی هود با جوش شیرین

برای آنکه از جوش شیرین برای از بین بردن چربی ها استفاده کنید، دو انتخاب پیش رویتان است و هم میتوانید از آن به صورت محلول و هم به صورت خمیر بهره ببرید. مقداری جوش شیرین را با آب قاطی کنید و آن را در اسپری بریزید. محلول را مستقیما به هود بزنید و با استفاده از یک اسفنج نرم اقدام به تمیز کردن آن بکنید. به طور مشابه این کار برای خمیر جوش شیرین هم می توانید به کار بگیرید. این شیوه ساده ترین طرز تمیز کردن هود آشپزخانه است که می توانید به کار ببرید. پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

منبع : prolinerangehoods

مرور محتوای این مطلب پنهان کردن

دکمه بازگشت به بالا