عمومیکسب و کار ویژه

کفپوش مهد کودکف فومی | گروه تولیدی و صنعتی بافوم

فوم و کفپوش مناسب برای مهد کودک

مهدکودک‌ها مکان‌هایی هستند که کودکان اولین فعالیت‌های اجتماعی خود را بدون حضور والدین انجام می‌دهند و جهت کسب چنین تجربه‌ هیجان‌انگیزی باید محیطی امن برای آنها به وجود آورد. کودکان اولین‌بار است که با تعداد زیادی کودک دیگر در یک مکان قرار می‌گیرند و در نتیجه شور و شوق بالایی خواهند داشت و با یکدیگر به انجام بازی‌های مختلفی خواهند پرداخت، در نتیجه امکان افتادن و آسیب‌دیدن کودکان نیز وجود دارد. برای رفع این عیب، کفپوش مهدکودک یا فوم مناسب فضای بازی کودکان تولید شده است؛ ابزاری که از آسیب‌دیدگی کودک کاسته و او را به سمت شور و شادی سوق می‌دهد.

انواع کفپوش برای مهد کودک |قیمت کفپوش رولی مهدکودک

کفپوش مهدکودک چیست؟

نوعی از کفپوش که علاوه بر پوشانندگی کف زمین، قابلیت بازی و جست‌وخیز کردن کودکان را ممکن می‌سازد، کفپوش مهدکودک نام دارد. این نوع از کفپوش حداقل دارای دو ویژگی خاص است:

  • دارای خاصیت ارتجاعی است؛ در کنار خاصیت ارتجاعی، کفپوش مناسب مهدکودک انعطاف‌پذیر نیز هست و می‌توان به‌سادگی آن را خم و راست کرد.
  • زیبایی خاص خود را دارد و برای کودکان جذاب است؛ شکل و رنگ کفپوش مهدکودک خاص بوده و در طرح و رنگ‌های کودکانه تولید می‌شود.

انواع فپوش مهدکودک

کفپوش مناسب مهدکودک در طرح‌ها و انواع مختلفی تولید می‌شود. برای گروه‌بندی، فوم مناسب برای مهدکودک توسط تولیدکنندگان و فروشندگان گروه‌های زیر عنوان شده است:

کفپوش تاتامی

نام دیگر این نوع کفپوش‌، فوم پازلی است. این نوع کفپوش برای کودکان جذابیت خاصی دارد و به دلیل پازلی بودن بازی‌کردن روی آن برای بچه‌ها جذاب است. این نوع کفپوش به‌راحتی در مهدکودک نصب می‌شود؛ به همین دلیل مدیران مهد، تمایل زیادی برای استفاده از این کفپوش دارند. همچنین دارای ضخامت‌های متفاوتی است. بازه ضخامت کفپوش پازلی از 10 تا 25 میلی‌متر متفاوت است. رنگ‌های تاتامی نیز مختلف بوده و 5 رنگ پرطرفدار قرمز، آبی، سبز، زرد و نارنجی دارد.

این کفپوش‌ها در کنار هم جفت می‌شوند و قرارگیری آنها در کنار هم، با توجه به سلیقه افراد متفاوت خواهد بود. همچنین در ابعاد مختلفی تولید می‌شوند که بسته به فضای بازی، افراد انتخاب‌های متفاوتی خواهند داشت. ابعاد 50*50cm، 1*1m و 2*2m از جمله ابعاد آن هستند.

کفپوش گرانولی

کفپوش گرانولی، کفپوش مناسب فضای بازی کودکان است و از آن برای فضاهای بدون سقف استفاده می‌شود. گرانول نوعی پلیمر است که از بازیافت ضایعات لاستیک و پلاستیک به دست می‌آید. این کفپوش نسبت به نوع پازلی از ضخامت بیشتری برخوردار است. طرح آن نیز مانند بلوک سیمانی است که مانند پازل در کنار هم قرار می‌گیرد.

کفپوش عروسکی

نوع دیگری از کفپوش مناسب مهد کودک، فوم عروسکی است. این کفپوش از لحاظ طرح متفاوت بوده و ساخت یک برند آلمانی است؛ همچنین طول عمر بیشتری نسبت به کفپوش پازلی و گرانولی دارد.

فوم مناسب مهدکودک چه ویژگی‌هایی دارد؟

همان‌طور که گفته شد کفپوش مناسب مهد کودک برای کودکان جذاب است و کودکان تمایل دارند روی آن بازی کنند. از دیگری مزایای کفپوش مهدکودک به موارد زیر می‌توان اشاره کرد.

  • کفپوش وزن کمی دارد، برای همین به‌راحتی می‌توان آن را در سالن‌ها و اتاق‌های بازی جابه‌جا کرد.
  • کفپوش‌های ضخیم گرانولی یا پازلی در برابر انتقال حرارت از کف عایق بوده و حرارت را به بالا انتقال نمی‌دهند.
  • تمیزکردن کفپوش ساده بوده و به‌راحتی می‌توان آن را تمیز کرد.
  • کفپوش مهدکودک در برابر نفوذ مایعات نفوذناپذیر است و هر مایعی روی آن ریخته شود، به‌طرف دیگر کفپوش نشتی نمی‌دهد. این امر موجب می‌شود تا والدین یا مدیران مهد، نسبت به نقاشی با رنگ کودکان حساس نشوند.
  • آج کفپوش موجب می‌شود کفپوش روی زمین لیز نخورده و روی زمین ثابت بماند.

مزایای استفاده از فوم مهدکودک

کفپوش مناسب مهدکودک، هم برای کودکان و هم برای مدیران دارای مزایای خاص است که عبارت‌اند از:

مزایا استفاده از فوم برای کودکان شامل موارد زیر می‌شود:

امنیت در زمان بازی

همیشه دغدغه والدین محافظت از کودکان در زمان بازی‌کردن است. فوم مناسب مهدکودک به دلیل متریال به‌کاررفته در آن و خاصیت ارتجاعی فوم، موجب می‌شود تا کودکان با بالاترین ضریب ایمنی مشغول بازی شوند.

خلاقیت و آموزش

فوم پازلی یا تاتامی این امکان را به کودکان می‌دهد تا خودشان کفپوش را آن‌گونه که می‌خواهند در کنار هم قرار دهند. فوم مناسب مهدکودک تاتامی در انواع مختلفی مانند آموزش الفبا، اعداد و حتی چهار عمل اصلی تولید می‌شود. انتخاب هوشمندانه خواهد توانست بازی و آموزش همراه با هم انجام شود.کودکان در دورانی که به مهدکودک می‌روند، می‌توانند الگوهای ذهنی خود را تشکیل دهند. کنار هم قراردادن فوم مهدکودک موجب می‌شود، کودک خود یک الگوی ذهنی برای خود خلق کند. چینش متفاوت و غیرتکراری نیز باعث می‌شود کودکان خلاق شده و ذهنش پرورش پیدا کنند.

مزیت‌های استفاده از فوم برای مدیران شامل موارد زیر است:

کاهش هزینه‌های عملیاتی

نصب فوم مناسب برای مهدکودک آسان است و کارکنان مهدکودک خودشان می‌توانند فوم را در کنار هم قرار دهند. برای همین مدیر یک مهدکودک نیاز ندارد هزینه اضافی بابت نصب فوم بپردازد. کافی است فوم‌ها‌ی پازلی یا گرانولی در کنار هم قرار دهند. فوم‌های رولی و یک‌پارچه نیز به‌راحتی روی زمین پهن شده و به دلیل داشتن آج روی زمین حرکت نخواهد کرد.

کاهش هزینه انرژی

فوم مناسب مهدکودک این خاصیت را دارد که حرارت کف زمین را به‌پای کودکان انتقال ندهد؛ لذا پهن کردن فوم موجب می‌شود تا کمتر به وسایل گرمایشی و سرمایشی احتیاج شود.

ایجاد فضای شاد

کفپوش مناسب فضای بازی کودکان دارای رنگ‌های شاد است و همین رنگ‌بندی شاد موجب می‌شود کودک در فضا و اتمسفر مثبت بازی کند. فضای شاد موجب خلاقیت بیشتر و بازی‌کردن بهتر کودکان می‌شود.

انتخاب فوم مناسب برای مهدکودک

برای خرید کفپوش مناسب برای مهد کودک بهتر است به موارد زیر توجه داشته باشید:

ضخامت فوم

هرچه ضخامت فوم بیشتر شود، امکان آسیب‌دیدن به کودکان کمتر خواهد بود. ضمن اینکه فوم ضخیم انتقال حرارت از کف به پای کودک را کم می‌کند.

قابلیت شستشو

قابلیت شستشوی فوم یکی از مواردی است که باید به آن توجه کرد. کودکان در مهدکودک بیشتر از هر سن دیگری رنگ، نوشیدنی و خوراکی‌های خود را روی زمین می‌ریزند، فوم قابل شستشو کار شما را ساده خواهد کرد.

رعایت نکات استاندارد

امروز تولیدکنندگان زیادی در حال تولید فوم مناسب برای مهد کودک هستند. بعضی از تولیدکنندگان خود را ملزم به رعایت قوانین استاندارد نمی‌دانند. اگر قصد خرید فوم مهدکودک را دارید حتماً محصول شرکتی را خرید کنید که تولید شرکت، دارای مهر استاندارد است.

حساسیت‌زا نبودن فوم مناسب مهدکودک

استفاده از رنگ و مواد شیمیایی بی‌کیفیت موجب حساس شدن پوست کودکان در زمان بازی روی فوم می‌شود. فوم مناسب مهدکودک از مواد استاندارد و با کیفیت تشکیل شده است؛ لذا در زمان خرید فوم از حساسیت‌‌زا نبودن آن مطمئن شوید.

جمع‌بندی

انتخاب و خرید فوم مناسب مهدکودک باید از مراکز خاص صورت بگیرد. این امر متفاوت از فومی است که والدین برای بازی در خانه برای کودکان خریداری می‌کنند. نکته‌ای دیگر که باید به آن توجه شود و بسیار مهم است، استفاده از کفپوش خارج از مهدکودک است. کفپوش مناسب برای مهد کودک صرفاً در مهدها استفاده نمی‌شود و در باشگاه‌های ورزشی به‌خصوص باشگاه‌‌های رزمی کاربرد زیادی دارد؛ لذا استفاده از واژه مهدکودک این ذهنیت را نباید ایجاد کند که این کفپوش تنها برای مهدکودک است، بلکه در مدارس، باشگاه‌های رزمی و دانشگاه‌ها نیز استفاده می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا