آشنایی با الگوهای قیمتی در فارکس

گرفتن تاییدیه با استفاده از الگوهای طلایی به فرایند تایید یک سیگنال ترید در بازار فارکس با انواع ابزارها میباشد که شانس کسب سود را بالا خواهد برد. استفاده از الگوهای طلایی در فرآیند تایید یک سیگنال ترید در بازار فارکس با بهره‌ گیری از ابزارهای تحلیل تکنیکال و بهترین استراتژی سشن های فارکس برای سودآوری؛ افزایش می یابد. هدف این روش، ارزیابی دقت سیگنال و افزایش احتمال موفقیت در یک معامله می‌باشد. دریافت تاییدیه، به معامله‌ گران کمک می‌ کند تا از سیگنال‌ های نادرست پیشگیری نمایند و احتمال از دست دادن سرمایه را به حداقل برسانند.

فهرست مطالب

انواع الگوهای قیمتی در تحلیل تکنیکال

نقش الگوهای بازگشتی و ادامه‌دهنده در تحلیل تکنیکال

الگوهای کندلی نوعی دیگر از الگوهای مهم قیمتی

آشنایی |در

انواع الگوهای طلایی برای گرفتن تاییدیه در تحلیل تکنیکال

به‌طورکلی دو نوع الگوی قیمتی وجود دارد که عبارت‌اند از:

  • الگوهای کلاسیک
  • الگوهای کندلی

توجه به این الگوها کیفیت معاملات را افزایش می‌دهد. جهت آشنایی بیشتر با این الگوها و بهترین بروکر ایرانی، با ادامه مطلب همراه باشید.

الگوهای قیمتی کلاسیک در فارکس چیست؟

الگوهای قیمتی کلاسیک به صورت نمایش گرافیکی حرکت قیمت در یک دوره زمانی خاص ایفای نقش می‌کنند. این الگوها اطلاعات ارزشمندی را درباره روند بازار، بازگشت‌های احتمالی و تغییرات قیمت در آینده به معامله‌ گران ارائه می‌دهند. این الگوها از تاثیر نیروهای عرضه و تقاضا در بازار برخوردار بوده و به علت تاثیر روان‌شناسی انسان و رفتار بازار، به طور مکرر تکرار می‌شوند.

دو نوع اصلی از الگوهای نمودار وجود دارد:

  • الگوهای ادامه‌دهنده
  • الگوهای بازگشتی

در ادامه به طور مختصر موارد بالا را توضیح می‌دهیم.

الگوهای ادامه‌دهنده: الگوهای ادامه‌دهنده، نشان می‌دهند که روند فعلی احتمالا پس از یک توقف موقت یا تثبیت ادامه خواهد یافت. این الگوها حاکی از آن است که بازار قبل از اینکه مسیر قبلی خود را از سر بگیرد، نفسی می‌کشد. الگوهای ادامه‌دهنده اغلب به‌عنوان نشانه‌ای از قدرت بازار در نظر گرفته می‌شوند، و معامله‌گران به دنبال فرصت‌هایی برای پیوستن به روند جاری هستند.

الگوهای بازگشتی: الگوهای بازگشتی، همان‌طور که از نام آن پیداست، نشان‌دهنده یک برگشت بالقوه در روند فعلی است. این الگوها زمانی اتفاق می‌افتند که حرکت قیمت تغییر جهت می‌دهد که نشان‌دهنده تغییر بالقوه در احساسات بازار است. الگوهای بازگشتی اغلب در انتهای یک روند زمانی که بازار در شرف تغییر جهت است دیده می‌شود.

با شناسایی این الگوها، معامله‌گران می‌توانند حرکت بعدی بازار را پیش‌بینی کنند و استراتژی‌های معاملاتی خود را بر اساس آن تنظیم کنند.

انواع الگوهای قیمتی کلاسیک رایج در بازار فارکس

درحالی‌که الگوهای قیمتی کلاسیک متعددی وجود دارد، برخی از آنها بیشتر در بازار فارکس مشاهده می‌شوند. این الگوها عبارت‌اند از:

  • کف و سقف دوقلو
  • سرو شانه استاندارد و معکوس
  • انواع مثلث

در ادامه مطلب این موارد را تشریح خواهیم کرد.

الگوهای کف و سقف دوقلو: الگوی سقف دوقلو یک الگوی نزولی است که معمولاً در نمودار قیمت با تشکیل دو قله متوالی که تقریباً به یک اندازه هستند ایجاد می‌شود. این الگو نشان‌دهنده قدرت فروشندگان است. در یک دارایی با روند صعودی معمولاً سقف اول در نزدیکی یک ناحیه مقاومتی تشکیل می‌شود. در بیشتر مواقع مومنتوم سقف دوم کندتر است و می‌توان آن را با کاهش حجم معاملات نیز تأیید کرد. حرکت کندتر نشانه خوبی است که خریداران در حال حاضر قدرت چندانی ندارند و فروشندگان می‌توانند به‌راحتی بازار را تصاحب کنند. پس از تکمیل الگو، همچنان باید الگو را با تشکیل کف پایین‌تر تأیید کنیم.

الگوی کف دوقلو یک الگوی صعودی است که معمولاً در نمودار قیمت با تشکیل دو دره متوالی که تقریباً به یک اندازه هستند ایجاد می‌شود. این الگو نشان‌دهنده قدرت خریداران است. در یک دارایی با روند نزولی معمولاً کف اول در نزدیکی یک ناحیه حمایتی تشکیل می‌شود. در بیشتر مواقع مومنتوم دره دوم کندتر است و می‌توان آن را با کاهش حجم معاملات نیز تأیید کرد. حرکت کندتر نشانه خوبی است که فروشندگان در حال حاضر قدرت چندانی ندارند و خریداران می‌توانند به‌راحتی بازار را تصاحب کنند. پس از تکمیل الگو، همچنان باید الگو را با تشکیل سقف بالاتر تأیید کنیم.

الگوهای سر و شانه استاندارد و سر و شانه معکوس: الگوی سر و سرشانه استاندارد یکی دیگر از الگوهای بازگشتی محبوب است، اما از نظر ساختار با الگوی سقف دوقلو تفاوت دارد. این الگو از سه قله تشکیل شده است: یک قله بالاتر در وسط (سر) و دو قله پایین‌تر در دو طرف (شانه‌ها). قله‌های اول و سوم تقریباً در یک سطح هستند. همانند الگوی سقف دوقلو، الگوی سر و شانه نشان‌دهنده معکوس شدن روند صعودی است. معامله‌گران این الگو را با اتصال دو فرورفتگی که بین قله‌ها تشکیل شده است شناسایی می‌کنند که یک خط گردن ایجاد می‌کند. تأیید الگو زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت خط گردن را به سمت پایین می‌شکند.

الگوی سر و شانه معکوس برعکس الگوی استاندارد است و نشان‌دهنده بازگشت احتمالی روند از نزولی به صعودی است. از سه دره تشکیل شده است: شانه چپ، سر و شانه راست. خط گردن قله‌ها را بین شانه چپ و سر و بین سر و شانه راست وصل می‌کند. این الگو زمانی کامل در نظر گرفته می‌شود که قیمت خط گردن را به سمت بالا بشکند.

انواع مثلث: یکی از این الگوهای مهم در بازار فارکس الگوی مثلث است. مثلث‌ها الگوهای قیمتی قدرتمندی هستند که می‌توانند بینش‌های ارزشمندی را در مورد جهت بازار و نقاط شکست بالقوه ارائه دهند. در این بخش، ما به بررسی 3 الگوی مثلث در معاملات فارکس خواهیم پرداخت که عبارت‌اند از:

مثلث متقارن: مثلث متقارن یک الگوی تثبیت است که زمانی اتفاق می‌افتد که بازار در مورد حرکت بعدی خود تصمیم نگرفته و با اتصال یک سری از کف‌های بالاتر و سقف‌های پایین‌تر تشکیل می‌شود. این الگو نشان می‌دهد که خریداران و فروشندگان در تعادل هستند و احتمال وقوع شکست وجود دارد. معامله‌گران اغلب منتظر شکست در بالا یا پایین هستند تا وارد معامله شوند. جهت شکست می‌تواند سرنخی در مورد جهت بازار ارائه دهد.

مثلث صعودی: مثلث صعودی یک الگوی صعودی است که احتمال شکست روبه‌بالا را نشان می‌دهد. این الگو با اتصال یک سری از کف‌های بالاتر و یک خط مقاومت افقی تشکیل می‌شود. این الگو نشان می‌دهد که خریداران تهاجمی‌تر می‌شوند و احتمالا قیمت را بالاتر می‌برند. معامله‌گران اغلب منتظر شکست رو به بالای خط مقاومت برای ورود به یک پوزیشن خرید هستند.

مثلث نزولی: مثلث نزولی یک الگوی نزولی است که احتمال شکست روبه‌پایین را نشان می‌دهد. این الگو با اتصال یک سری سقف‌های پایین‌تر و یک خط حمایت افقی شکل می‌گیرد و نشان می‌دهد که فروشندگان تهاجمی‌تر هستند و احتمالا قیمت را کاهش می‌دهند. معامله‌گران اغلب منتظر شکست روبه‌پایین خط حمایت برای ورود به یک پوزیشن فروش هستند.

الگوهای کندلی رایج در بازار فارکس

الگوهای کندلی در قرن هجدهم در ژاپن ایجاد شد و برای تحلیل قیمت آتی برنج مورد استفاده قرار گرفت. این الگوها بعدها توسط استیو نیسون در کتاب خود با عنوان “تکنیک‌های نمودار کندلی ژاپنی” به دنیای غرب معرفی شدند. امروزه، به طور گسترده توسط معامله‌گران فارکس برای تفسیر احساسات بازار و پیش‌بینی تغییرات قیمت در آینده و همچنین گرفتن تاییدیه در معاملات استفاده می‌شود. برخی از الگوهای کندلی محبوب در بازار فارکس عبارت‌اند از:

  • الگوی چکش و شوتینگ استار
  • الگوی انگالف صعودی و نزولی
  • الگوی ستاره صبحگاهی و شامگاهی

در ادامه هر الگوی را به‌صورت مختصر توضیح خواهیم داد.

الگوی چکش و شوتینگ استار: الگوهای چکش و شوتینگ استار نیز به طور گسترده توسط معامله‌گران فارکس استفاده می‌شود. الگوی چکش زمانی اتفاق می‌افتد که کندل در نزدیکی قیمت حداکثر باز می‌شود، سپس در طول تایم فریم کاهش قابل‌توجهی پیدا می‌کند و در نهایت نزدیک به قیمت حداکثر بسته می‌شود. این الگو نشان‌دهنده یک بازگشت روند بالقوه به یک روند صعودی است.

برعکس، یک الگوی شوتینگ استار زمانی اتفاق می‌افتد که کندل نزدیک به قیمت حداقل باز می‌شود، سپس در طول تایم فریم معاملات به طور قابل‌توجهی افزایش می‌یابد و در نهایت نزدیک به قیمت حداقل بسته می‌شود. این الگو نشان‌دهنده بازگشت احتمالی به یک روند نزولی است.

الگوی انگالف صعودی و نزولی: یکی دیگر از الگوهای مهم کندلی، الگوی انگالف است. الگوی انگالف زمانی اتفاق می‌افتد که یک کندل بزرگ‌تر پس از یک کندل کوچک‌تر قرار می‌گیرد و کندل قبلی را کاملاً احاطه می‌کند. این الگو نشان‌دهنده یک بازگشت روند قیمت است و اغلب توسط معامله‌گران برای ورود یا خروج از معاملات استفاده می‌شود. یک الگوی انگالف صعودی در انتهای یک روند نزولی رخ می‌دهد و یک بازگشت بالقوه به روند صعودی را نشان می‌دهد، درحالی‌که یک الگوی انگالف نزولی در انتهای یک روند صعودی رخ می‌دهد و یک بازگشت بالقوه به روند نزولی را نشان می‌دهد.

ستاره عصرگاهی، نقطه مقابل ستاره صبحگاهی است و ژاپنی‌ها این الگو را با سیاره زهره، به‌عنوان نشانه‌ای از غروب خورشید مرتبط کردند. این الگو زمانی ایجاد می‌شود که یک کندل سبز بلند با یک کندل کوچک و یک کندل قرمز بزرگ همراه شود. همانند الگوی ستاره صبحگاهی، یک شکاف یا گپ در دومین کندل کوچک ایجاد می‌شود و کندل سوم حداقل تا نیمه اولین کندل نزول می‌یابد.

سخن آخر

ورود به یک پوزیشن همواره نیاز به تایید نهایی دارد. در این مقاله، به تفصیل الگوهای قیمتی که سیگنال‌های ایده‌آلی را به معامله‌گر ارائه می‌دهند، بررسی شده است و نشان دادیم کدام بروکر برای ایرانیان بهتر است. البته تعداد زیادی الگوهای قیمتی، از جمله الگوهای کلاسیک و کندلی وجود دارند؛ اما ما در تلاش هستیم تا بهترین آنها را شناسایی کنیم که به استراتژی ما کمک کرده و سودآوری را افزایش دهند.

برای افزایش کیفیت معاملات مهم است که معامله‌گران با دقت به الگوهای قیمتی توجه کنند و از تاییدهای دیگری همچون شاخص‌های فنی و اخبار بازار نیز بهره‌مند شوند. این اقدامات می‌توانند به تصمیم‌گیری بهتر و کاهش ریسک در معاملات کمک کنند. همچنین، در نظر داشته باشید که وجود تعادلی میان تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال نقشی حیاتی در موفقیت شما در معامله گری خواهد داشت.

دکمه بازگشت به بالا