عمومیکسب و کار ویژه

سیلندر و جک پنوماتیک | خرید با قیمت روز

جک پنوماتیک یا سیلندر پنوماتیک چیست؟

سیلندر و جک پنوماتیک یکی از عملگرهای اصلی در سیستم های پنوماتیک می باشد که توسط هوای فشرده کار می کند و به کمک این جک می توانیم نیروی فشار باد را به نیروی خطی یا چرخشی برای استفاده های صنعتی تبدیل بکنیم. جک پنوماتیک اصلی ترین قطعه در یک سیستم صنعتی پنوماتیک می باشد و مابقی قطعات مانند شیر برقی پنوماتیک ، واحد مراقبت پنوماتیک و … برای کنترل و به حرکت در آوردن آن استفاده می شوند.

تماس با شرکت گذرگاه
ادرس: تهران ضلع شمالی میدان هفتم تیر ساختمان تجاری ادری نگین ابی طبقه اول واحد ۱۰۲
تلفن: ۰۲۱۸۸۸۲۰۰۸۹
همراه1: 09353234729
همراه2: 09122039983
همراه3: 09123505979

انواع جک پنوماتیک |جک پنوماتیک بادی

انواع جک پنوماتیک :

در کل جک های پنوماتیک به 2 دسته کلی تقسیم می شوند :

 • جک های یک طرفه : این جک ها توانایی کنترل یک مسیر را دارند و مسیر برگشت یا به وسیله یک فنر تعبیه شده در داخل آن انجام می گیرد یا به وسیله وزنی که بر رو جک می باشد. در این مدل معمولا یک پورت برای ورود باد وجود دارد که می تواند در ابتدا یا انتهای جک وجود داشته باشد.
 • جک های دو طرفه : توانایی کنترل در هر دو مسیر رفت و برگشت را دارد . یعنی هم باز شدن و هم بسته شدن جک به وسیله نیروی باد انجام می گیرد. در این جک دو پورت برای ورود و خروج باد وجود دارد.

یکی از مهم ترین نکاتی که می بایست در انتخاب جک پنوماتیک خود رعایت کنید. توان تولید یا تحمل نیروی آن می باشد. نیروی عملگر (جک) پنوماتیک رابطه مستقیمی با قطر داخلی سیلندر و فشار باد تولید شده از کمپرسور دارد. بنابراین هذچه قطر و فشار باد بالا تر باشد ، نیروی جک نیز بیشتر است. برای راحتی در انتخاب شما جدول زیر از قبل محاسبه شده (با فشار استاندارد 6 بار) و می توانید قطر مورد نیز خود را انتخاب کنید. همچنین برای دیدن فرمول و انجام محاسبات می توانید صفحه محاسبات جک را بررسی کنید.

15 کیلوگرم             قدرت قطر 16

22 کیلوگرم             قدرت قطر 20

35 کیلوگرم             قدرت قطر 25

55 کیلوگرم             قدرت قطر 32

90 کیلوگرم             قدرت قطر 40

140 کیلوگرم           قدرت قطر 50

220 کیلوگرم           قدرت قطر 63

350 کیلوگرم           قدرت قطر 80

550 کیلوگرم           قدرت قطر 100

860 کیلوگرم           قدرت قطر 125

1400 کیلوگرم        قدرت قطر 160

2200 کیلوگرم        قدرت قطر 200

نحوه قیمت گذاری جکهای پنوماتیک:

قیمت جک پنوماتیک به چند عامل بسیار مهم بستگی دارد که بعد از انتخاب آن حتما باید به موارد زیر توجه کرد:

    نوع جک:

همانطور که می دانید جکهای پنوماتیک انواع بسیار مختلفی دارند که با توجه به نوع ساخت خود می توانند قیمت گذاری شوند. در این مقاله 4 تا از پرمصرف ترین جک های پنوماتیک را بررسی می کنیم و می بینیم که چه عواملی بر قیمت آنها موثر است؟

جک پنوماتیک چهارمیل:

بیشترین تفاوت قیمت این مدل جک مربوط به نوع سایز بندی آن می باشد. در این مدل از جک ها قیمت به دو عامل قطر داخلی سیلندر و کورس جک بستگی دارد چرا که طبیعتا هرچقدر قطر داخلی بزرگتر باشد باید از متریال بیشتری برای ساخت آن استفاده کرد. مثلا باید از پیستون بزرگتر، سیلندر با سطح مقطع بزرگتر و از اورینگ و پکینگهای بزرگتر استفاده کرد. همینطور هرچقدر کورس جک بزرگتر باشد قیمت جک پنوماتیک نیز افزایش می یابد چرا که می بایست از طول سیلندر بزرگتر و میله پیستون بزرگتر استفاده کنیم. به طور کلی بازه ی قیمتی این مدل از جک در برند های چینی از 250 هزار تومان (کوچکترین سایز 25*32)  تا 5 ملیون تومان (بزرگترین سایز موجود 500*200) متغیر است. (البته که این قیمت ها برای نمونه های چینی این مدل هستند و قیمت اصلی آن بسیار بالاتر می باشد)

جک پنوماتیک قلمی:

قیمت جک پنوماتیک در این مدل بیشتر به جنس استفاده شده در بدنه رسیلندر می باشد. این نوع سیلندرها در دو مدل بدنه آلومنیومی و بدنه استیل ساخته می شوند. پس طبیعتا جکی که دارای بدنه استیل باشد هم طول عمر بالاتری دارد و هم تحمل فشار بالاتری دارد بنابراین با بدنه استیل این مدل گرانتر از مدل های آلومنیومی است.

البته که سایز بندی نیز مانند جکهای چهارمیل در قیمت تاثیر دارد بر فرض مثال کمترین قیمت ابا بدنه استیل در جکهای قلمی حدود 450 هزار تومان (سایز 25*16) و بزرگترین آن در سایز های استاندارد 800 هزار تومان (سایز 200*32) می باشد. همین سایزها در مدل آلومنیومی 200 هزار تومان ( سایز 25*16) و 450 هزار تومان در بزرگترین سایز استاندارد ( 200*32) می باشد. (البته که این قیمت ها برای نمونه های چینی این مدل هستند و قیمت اصلی آن بسیار بالاتر می باشد)

جک پنوماتیک پروفیلی (DNC):

شکل ظاهری این جک ها همانند جکهای چهارمیل می باشد با این تفاوت که در این مدل میله ها داخل خود بدنه جاگذاری شده اند. اما قیمت این مدل تقریبا 2 تا 3 برابر مدل های چهارمیل می باشد. در واقع ابداع کننده این مدل از جکها شرکت آلمانی فستو می باشد که با استفاده از بهترین متریال موجود توانسته با کیفیت ترین جک را با طول عمر بسیار بالا تولید کند به همین دلیل قیمت آن بسیار بالاتر از مدل های چهارمیل که برای اولین بار آنهارا شرکت SMC  ژاپن تولید کرده به فروش می رساند.

پایین ترین سایز قیمت جک پنوماتیک در این مدل حدود 600 هزار تومان در سایز 25 * 32 و بالاترین قیمت آن حدود 15 ملیون تومان در سایز 500*200 می باشد. (البته که این قیمت ها برای نمونه های چینی این مدل هستند و قیمت اصلی آن بسیار بالاتر می باشد)

جک پنوماتیک کامپکت

تغییر بازه ی قیمتی این مدل از جکها بیشتر به دلیل تنوع در مدل و نحوه ی نصب آنها می باشد. همچنین نوع شفت آن بسیار در قیمت تاثیر گذار است به طوری که قیمت مدل شفت معمولی (گرد) نسبت به قیمت مدل های خاص (چهارگوش و ثابت) معمولا نصف می باشد. جکهای کامپکت مدل های بسیار مختلفی دارند که در اینجا به 2 مدل معروف آن می پردازیم:

قیمت جک پنوماتیک کامپکت مدل SDA  به دلیل فراوانی در بازار ایران و پرمصرف بودن آن و همچنین متریال ضعیف تر نسبت به مدل های دیگر ارزان تر می باشد. اولین بار این مدل را شرکت ژاپنی SMC  تولید و روانه بازار ایران کرد که بعدها مدل های چینی از روی این شرکت کپی کردند. قیمت این مدل ها در سایزهای استاندارد در حدود 300 هزار تومان تا 1 ملیون و 500 هزار تومان می باشد. (البته که این قیمت ها برای نمونه های چینی این مدل هستند و قیمت اصلی آن بسیار بالاتر می باشد)

مدل دیگر که به آنها سری ADVU  می گویند متعلق به شرکت آلمانی فستو می باشد که متریال و کیفیت بسیار بالایی دارد. قیمت سایز های مختلف آن از 700 هزار تومان تا 3 ملیون تومان می باشد. (البته که این قیمت ها برای نمونه های چینی این مدل هستند و قیمت اصلی آن بسیار بالاتر می باشد)

15 نکته مهم قبل از خرید جک پنوماتیک:

 • سایز قطر سیلندر پنوماتیک (موثر در نیروی جک پنوماتیک)
 • کورس سیلندر پنوماتیک (اندازه جا به جایی شفت جک پنوماتیک)
 • نیرو یا قدرت سیلندر پنوماتیک
 • استاندارد ایزو ISO سیلندر پنوماتیک
 • قابلیت نصب سنسور سوئیچ بر روی سیلندر پنوماتیک (دارای شیار یا بدون شیار)
 • قابلیت استفاده از سنسور سوئیچ با سیلندر پنوماتیک مورد نظر (دارای مگنت یا بدون مگنت)
 • ترمز دار یا بدون ترمز بودن سیلندر پنوماتیک (قابلیت کنترل ضربه جک پنوماتیک)
 • طرز عملکرد جک پنوماتیک (سیلندر یک طرفه یا دو طرفه)
 • راهنما یا گاید جک پنوماتیک
 • تعداد شفت جک پنوماتیک
 • سایز رزوه پورت های ورودی و خروجی جک پنوماتیک جهت تهیه اتصالات مناسب
 • جنس بدنه سیلندر پنوماتیک ( سیلندر پنوماتیک استیل برای صنایع غذایی، سیلندر پنوماتیک آلومینیومی)
 • میزان فضای اشغالی توسط جک پنوماتیک ( اندازه ابعاد سیلندر پنوماتیک)
 • کشور سازنده جک پنوماتیک چینی، آلمانی، انگلیسی، ایرانی، ترک، تایوانی
 • گارانتی و خدمات پس از فروش سیلندر پنوماتیک
دکمه بازگشت به بالا