عمومیکسب و کار ویژه

علت خاموش شدن جاروبرقی ال جی (LG) در حین کار

علت خاموش شدن جاروبرقی ال جی در حین کار، سوالی است که شاید ذهن شما را نیز مشغول کرده باشد. و شاید در جست و جوی پاسخ این سوال که مقدمه‌ای بر رفع مشکل است به این مقاله رسیده اید! اگر اینطور است، تا انتها با ما همراه باشید.

علت خاموش شدن جاروبرقی ال جی (LG) در حین کار چیست؟

ال جی نامی آشنا در صنعت لوازم خانگی است. اگر از جاروبرقی‌های این برند استفاده کرده باشید، حتماً می‌دانید که در کیفیت و کارایی سرآمدند. اما آیا شده هنگام کار کردن با جاروبرقی ال جی، با خاموشی ناگهانی آن مواجه شوید؟ آیا تاکنون به علت بروز این مسئله فکر کرده اید؟

مهم‌ترین دلایل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی ال جی:

  • داغ شدن موتور
  • خراب شدن ترموستات
  • پر شدن کیسه
  • انباشت گرد و غبار بر روی موتور
  • آلودگی فیلترها
  • گرفتگی مسیر لوله
  • مشکلات الکتریکی

داغ شدن موتور، چگونه باعث خاموشی جاروبرقی ال جی حین کار می‌شود؟

موتور یا همان کمپرسور، قلب تپنده جاروبرقی است. گاهی موتور، به دلایل مختلف از جمله مشکلات مکانیکی، بیش از اندازه گرم می‌شود. در اینجاست که سیستم ایمنی جاروبرقی، به کمک می‌آید و برای جلوگیری از سوختن موتور، جریان برق را قطع می‌کند.

وقتی ترموستات به درستی کار نمی‌کند

ترموستات یا همان سنسور، قطعه‌ای کوچک بوده که وظیفه آن محافظت از موتور است؛ اما چگونه؟ وقتی موتور به دلایل مختلف از جمله کارکرد طولانی داغ می‌شود، در معرض آسیب‌های شدید قرار می‌گیرد. ترموستات با حس این گرما، جریان ورودی به موتور را قطع و جاروبرقی را خاموش می‌کند تا بیش از این تحت فشار نباشد.

اما گاهی جاروبرقی در همان دقایق ابتدایی روشن شدن، یکباره خاموش می‌شود و این علامت خرابی ترموستات است. وقتی ترموستات به درستی کار نکند، قادر به تشخیص گرما نیست و موتور را (بدون آنکه داغ شده باشد) خاموش خواهد کرد. در صورت بروز این مشکل، بد نیست ترموفیوز یا همان فیوز حرارتی را نیز بررسی کنید.

مشکل خاموش شدن جاروبرقی ال جی، با تعویض کیسه رفع می‌شود

بررسی وضعیت کیسه، برای پیشگیری از بروز مشکل خاموش شدن جاروبرقی ال جی ضروری است. وقتی کیسه یا همان پاکت جاروبرقی پر می‌شود، نمی‌تواند آشغال‌ها و گرد و غبار بیشتری را در خود جای دهد. در نتیجه موتور دچار فشار و گرمای شدید شده و به عنوان یک واکنش دفاعی، خاموش می‌گردد. در این مواقع، حتی احتمال سوختن موتور نیز دور از انتظار نیست؛ بنابراین حواستان به تخلیه به موقع کیسه جاروبرقی باشد.

گرد و غبار نشسته بر روی موتور، عامل خاموشی جاروبرقی ال جی

هر دفعه که جاروبرقی در دست می‌گیرید و خانه را جارو می‌زنید، مقادیر زیادی گرد و غبار بر روی موتور می‌نشیند. اگر شدت این گرد و خاک به حدی باشد که روی موتور را بپوشاند، قادر به دفع گرما از خود نخواهد بود و این یعنی فشار مضاعف بر موتور. حتماً اصطلاح موتور خفه کرده است را شنیده اید! این جمله در واقع توصیف وضعیت موتوری است که بر اثر شدت گرد و غبار گرم می‌شود. در اینجا هم سیستم ایمنی، به داد موتور می‌رسد و با خاموش کردن دستگاه، آن را از آسیب بیشتر در امان نگه می‌دارد.

فیلترهای کثیف، دیگر علت خاموش شدن جاروبرقی ال جی

شاید باورتان نشود اما حتی کثیف بودن فیلترها نیز بر گرم شدن موتور و خاموشی جاروبرقی ال جی تاثیر می‌گذارد. همانطور که می‌دانید جاروبرقی‌های ال جی، دو فیلتر دارند که اگر یکبار مصرف باشند، باید آن‌ها را تعویض کرد. فیلترهای دائمی نیز با شستشو مجدداً قابل استفاده می‌شوند. (زمان حدودی برای تعویض یا شستشوی فیلترها، ۶ ماه است.)

تاثیر انسداد و گرفتگی لوله بر داغ کردن موتور و خاموش شدن جاروبرقی ال جی حین کار

اگر بخواهیم آنچه تا بدین جای مقاله گفته شد را در یک جمله خلاصه کنیم، باید بگوییم هر عاملی که بر موتور فشار آورد و آن را داغ کند، در فهرست دلایل خاموش شدن جاروبرقی ال جی قرار می‌گیرد.

حال فرض کنید مانعی در مسیر لوله جاروبرقی وجود دارد و آن را مسدود کرده است. مسلماً موتور دستگاه فشار زیادی تحمل می‌کند و گرم می‌شود. باز هم در اینجا ترموستات نقش خود را به عنوان یک محافظ انجام می‌دهد و با هدف جلوگیری از سوختن موتور، دستگاه را خاموش می‌کند. برای رفع مسئله یک چراغ قوه بردارید و لوله جاروبرقی را به دقت چک کنید. چنانچه مانعی در مسیر لوله مشاهده شد، با استفاده از یک چوب ساده آن را خارج نمایید؛ به همین سادگی!

مشکلات الکتریکی جاروبرقی ال جی و ارتباط آن با خاموش شدن ناگهانی

مشکلات الکتریکی جاروبرقی یکی و دو تا نیست؛ از نرسیدن برق به دستگاه گرفته تا خرابی هر قطعه الکتریکی در این سیستم، ایرادات موتور جاروبرقی و…همگی بخشی از مشکلات الکتریکی‌اند که ممکن است برای هر مدل از جاروبرقی‌های ال جی پیش بیاید. بسیار اتفاق افتاده که خاموش شدن جاروبرقی ال جی در حین کار، ناشی از ایرادات الکتریکی دستگاه باشد. در ادامه با شایع‌ترین مشکلات الکتریکی جاروبرقی ال جی آشنا خواهید شد.

سیم جاروبرقی و خرابی‌های آن

گاهی معیوب بودن سیم جاروبرقی، علت خاموش شدن دستگاه در حین کار است و این یعنی، بیهوده به دنبال دلایل بزرگ و پیچیده برای این مسئله نباشید و مشکل را با تعویض سیم، به راحتی حل کنید. بهتر است در قدم اول به سراغ دو شاخه سیم بروید و مطمئن شوید سالم است. پس از آن طول سیم را چک کنید و ببینید آیا پارگی دارد یا نه؟ البته گاهی قطعی در محل اتصال موتور به سیم است که در این صورت، چاره‌ای جز تعویض سیم نیست.

یک علت ساده دیگر؛ خراب شدن دکمه روشن/خاموش

یکی از اجزای کوچک جاروبرقی که با گذشت زمان خراب می‌شود، کلید روشن/خاموش دستگاه است. در این مواقع، یا اصلاً جاروبرقی روشن نمی‌شود و یا در حین کار خاموش خواهد شد. برای حل کردن مسئله، حتماً باید کلید روشن/خاموش را تعویض نمایید. البته قبل از آن، با استفاده از یک مولتی متر، مطمئن شوید که دکمه معیوب است.

آیا سوختن موتور جاروبرقی ال جی، علت خاموشی آن در حین کار است؟

علت خاموش شدن جاروبرقی ال جی در حین کار، با مشکلات احتمالی موتور بی‌ارتباط نیست. البته نگران نباشید؛ مشکلات موتور که صرفاً به سوختگی محدود نمی‌شود. گاهی مسئله پیش آمده برای موتور ساده‌تر از این حرف هاست و با انجام تعمیرات می‌توان آن را رفع کرد. اما اگر موتور سوخته و یا نیم سوز شده باشد، چاره‌ای جز تعویض آن نیست!

تعمیر جاروبرقی ال جی در منزل

علت خاموش شدن جاروبرقی

تعمیر جاروبرقی

نشانه سوختن و یا نیم سوز شدن موتور، بوی سوختگی است که موقع استفاده از جاروبرقی، به مشام خواهد رسید. دیگر نشانه ها، ضعف مکش جاروبرقی و خاموش شدن آن در حین کار است.

جمع‌بندی

علت خاموش شدن جاروبرقی ال جی در حین کار، در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. گفتیم که این مشکل یا ناشی از مشکلات الکتریکی جاروبرقی ال جی است و یا گرم شدن ترموستات و برخی ایرادات مکانیکی نظیر کثیفی فیلتر، پر شدن کیسه زباله، گرفتگی لوله و… موجب خاموش شدن جاروبرقی در حین کار خواهد شد. در هر صورت بهتر است مشکل را با یک فرد ماهر در تعمیر جاروبرقی در میان بگذارید و از آن‌ها مشورت بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا