عمومیکسب و کار ویژه

ماساژ بعد از عمل لیپوساکشن

معمولا پس از انجام برخی اعمال زیبایی چون عمل ، بدن در پاسخ به تغییرات ایجاد شده در بخش‌های تحت عمل اقدام به تجمع مایعات لنفاوی می‌کند که این عامل باعث بروز تورم و ناراحتی در فرد تحت عمل جراحی می‌گردد. به همین دلیل ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک (LDM) که یک تکنیک ماساژ تخصصی است توسط جراحان پلاستیک پس از لیپوساکشن غبغب برای تسریع دوره نقاهت توصیه می‌شود. سیستم لنفاوی کلید بهبود، بازسازی بافت‌ها و حذف سموم از بدن است. هنگامی که بدن بنا به دلایلی چون مبارزه با بیماری، بهبود عفونت، یا تجربه استرس عاطفی دچار استرس می‌شود، عملکرد سیستم لنفاوی می‌تواند کند شود.

به همین دلیل می‌توان با انجام ماساژ لنفاوی دستی به حرکت سیستم لنفاوی  بدن کمک کرده و عوامل زیر را باعث شد:

 • درمان مؤثرتر بیماری، جراحت یا عوارض ناشی ازجراحی
 • فراهم کردن آرامش و از بین بردن استرس
 • کاهش تشکیل اسکار با افزایش پاسخ‌های درمانی
 • دفع آب اضافی و مواد زائد متابولیک از بافت‌های بدن
 • کاهش و احتباس مایعات در بدن
 • بهبود کیفیت پوست

دستورالعمل و تعداد جلسات مورد نیاز برای ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک در هر بیمار متفاوت است، با این حال، اکثر پزشکان به بیماران خود توصیه می‌کنند که درمان LDM خود را پس از 4 یا 5 روز بعد از جراحی شروع کنند تا بهترین و سریع‌ترین نتایج را به دست آورند.

اهمیت ماساژ دادن شکم بعد از لیپوماتیک

یکی از تورم است. تورم یا تجمع مایع لنف یک پاسخ التهابی طبیعی و بخشی از فرآیند بهبودی است زیرا مایع به سمت ناحیه تحت عمل حرکت می‌کند تا بدین طریق گلبول‌های سفید را به محل آسیب دیده برساند. عمل جراحی شکم یا لیپوماتیک نیز ، اغلب باعث تورم اضافی در بدن می‌شوند، زیرا سلول‌های چربی و مایع اضافی در عرض چند هفته پس از جراحی شروع به سفت شدن در محل جراحی می‌کنند.

ماساژ لنفاوی به حرکت مایع جمع شده کمک می‌کند تا از مسیرهای لنفاوی به غدد لنفاوی یعنی جایی که مواد زائد و مایع اضافی از بدن خارج می‌شود برگردند. با این عمل به راحتی می‌توان از تشکیل فیبروز که همان بافت اسکار ضخیم و فیبری زیر پوست است جلوگیری کرد، از طرفی تورم و کبودی را به میزان زیاد و در مدت زمان اندک کاهش داد. بسیاری از پزشکان تخلیه لنفاوی پس از جراحی را برای راحتی بیماران و همچنین کمک به آنها برای گرفتن بهترین نتایج ممکن پس از عمل بسیار توصیه می‌‌کنند.

مزیت ماساژ بعد از جراحی لیپوماتیک

برخی از بیماران در نواحی تحت تاثیر لیپوماتیک برآمدگی‌هایی را تجربه خواهند کرد. اینگونه مشکلات برای اکثر بیماران پس از جراحی لیپوماتیک طبیعی است.این برآمدگی ناشی از التهاب و ضربه ناشی از ابزار جراحی است که در زیر پوست برای استخراج بافت چربی از آن استفاده شده است. تونل‌ها و کانال‌هایی که توسط ابزار جراحی ایجاد می‌شوند، پر از مایع می‌شوند و با مایع و چربی باقی‌مانده متورم می‌شوند. این مایع و چربی باقیمانده بین یک هفته تا سه هفته پس از جراحی شروع به سفت شدن می‌کند. LDM با فشار دادن آرام نواحی از بدن به حرکت مایعات اضافی به داخل مجاری لنفاوی کمک می‌کند، و بدین طریق مایعات اضافی و همچنین مواد مضر موجود در بدن از این طریق از بدن دفع می‌شوند.

پزشکان به بیماران خود توصیه می‌کنند که بدون LDM یا ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک، این خطر وجود دارد که تورم و التهاب به فیبروز تبدیل شده و یک سخت شدن دائمی در ناحیه را باعث شود. ولی در صورت انجام ماساژ تضمین می‌کند که بهترین نتایج ممکن را از جراحی انجام شده خواهند گرفت. اکثر بیماران به 4 تا 6 درمان LDM برای حذف بیشتر مایع اضافی نیاز دارند، پس از ششمین جلسه ماساژ تورم ناشی از لیپوماتیک قطعا تسکین خواهد یافت.

در حالت کلی از جمله مزایای ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • تورم را کاهش داده و به جلوگیری از تجمع مایعات کمک می‌کند.
 • باعث دفع سموم می‌شود.
 • از تشکیل بافت اسکار و فیبروز جلوگیری می‌کند.
 • گردش خون و مایع لنفاوی را بهبود می‌بخشد.
 • بهبود زخم را تسریع می‌کند.
 • ممکن است از میزان ناراحتی تا حدودی بکاهد.

نحوه ماساژ دادن شکم بعد از لیپوماتیک

در اینجا چند دستورالعمل ساده در رابطه با انجام ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک برای شما آورده شده است تا با هدایت مایعات اضافی به سیستم لنفاوی و سپس گره‌های لنفاوی موجود در ناحیه زیر بغل و نیز قسمت پشتی شکم در خارج کردن آن‌ها از بدن موثر واقع شده و عوارض ناشی از عمل لیپوماتیک را در اسرع وقت بهبود بخشید.

 • با کف دست یا چهار انگشت خود به آرامی از قسمت بالای شکم در زیر قفسه سینه به سمت پایین شکم حرکت کنید، یا با انگشت شست خود به آرامی بدون وارد کردن فشار زیاد در خلاف جهت عقربه‌های ساعت از قسمت بالای شکم به سمت پایین به صورت دورانی حرکت کنید تا بدین طریق مایعات اضافی را به سمت گره‌های لنفاوی هدایت کنید.
 • انگشت اشاره و وسط را در ناحیه فرورفتگی، درست بالای استخوان ترقوه قرار دهید. انگشتان خود را به آرامی روی ناحیه گردن به سمت بالا حرکت دهید.
 • به آرامی در جهت عقربه‌های ساعت روی قفسه سینه را مالش دهید. مطمئن شوید که لنف را به سمت گره‌های لنفاوی هدایت می‌کنید. این کار باعث می‌شود که مایع لنفاوی در سراسر بدن تصفیه شود.
 • دست خود را به طور کامل در ناحیه زیر بغل قرار داده و به آرامی با حرکات دایره‌وار این قسمت را ماساژ دهید. این حرکت را چندین بار و در ناحیه زیر بغل هر دو سمت تکرار کنید.
 • با استفاده از کف دست، ناحیه ران را از قسمت پشت در جهت قسمت داخلی زانو و به سمت بالا ماساژ دهید. از اعمال فشار زیاد خودداری کنید، زیرا باعث صاف شدن گره‌ها می‌شود.
 • در نهایت، پشت زانو را با حرکت هل دادن و اسکوپ کردن ماساژ داده و مایعات لنفاوی را مجددا به سمت بالا و غدد لنفاوی واقع در ناحیه پشت شکم هدایت کنید.

نحوه ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک غبغب

بعد از اینکه عمل لیپوماتیک را انجام می‌دهید باید در زمان‌هایی که متخصص به شما می‌گوید، محل جراحی را به آرامی ماساژ دهید چون خونابه‌هایی که در محل زخم تشکیل شده‌اند باید به سرعت از بدن شما تخلیه گردند تا هم از خطر بروز عفونت پیشگیری شده و هم ورم در محل جراحی هر چه زودتر فروکش کند.

از آنجایی که لیپوماتیک غبغب یکی از روش‌های رایج برای برداشتن چربی‌های انباشته شده در ناحیه گردن است، بنابراین شما باید بدانید که بعد از جراحی چگونه این قسمت را ماساژ دهید تا بدون اینکه خونریزی اتفاق بیفتد خونابه از محل زخم خارج گردد. برای این منظور دو روش برای ماساژ بعد از عمل پیکرتراشی غبغب وجود دارد که البته متخصص براساس شرایط شما شاید یکی از این دو روش را به شما پیشنهاد کند:

 • روش اول به این صورت است که پوست در ناحیه غبغب را بدون اینکه فشاری به محل بخیه‌ها وارد شود جمع کرده و سپس به سمت پایین بکشید. با این کار ترشحاتی که در محل زخم‌ها تشکیل شده‌اند سریعتر تخلیه خواهند شد.
 • اما روش دیگر، روش ماساژ دایره‌ای است. شما باید انگشتان خود را در ناحیه اطراف جراحی قرار دهید و به صورت دایره‌ای ماساژ بدهید. توجه داشته باشید که فاصله انگشتان از محل جراحی، زیاد دور نباشد. از طرف دیگر در زمان ماساژ دادن مو باید به حرکات منظم و دایره‌ای شکل ادامه دهید تا مایعات تجمع یافته از محل زخم‌ها خارج گردند. هر موقع که می‌خواهید گردن خود را ماساژ دهید باید به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه این عمل را تکرار کنید.

، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران با چندین سال تجربه در زمینه اعمال زیبایی است که شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به کلینیک دکتر شیرینگی از مشاوره و راهنمایی‌های رایگان این کلینیک در زمینه لیپوماتیک استفاده نمایید و اطلاعات لازمماساژ بعد از عمل لیپوماتیک یکی از گزینه هایی است که در تسریع بهبودی این عمل بسیار موثر است. ممکن است برخی از متخصصان و جراحان لیپوماتیک این عمل را تایید نکرده و آن را بدون تاثیر تلقی کنند، اما عده زیادی نیز ماساژ دادن را بعد از عمل لیپوماتیک توصیه می کنند چرا که موجب بهبودی بهتر و سریعتر می گردد.

تاثیر ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک

در بسیاری از عمل های جراحی مانند لیپوماتیک، درد یکی از مشخصه های مهم در زمان پس از عمل و بهبودی است که ناشی از اعصاب در حال ترمیم و بازسازی است. تاثیر ماساژ بعد از لیپوماتیک بدین صورت است که باعث حساسیت زدایی در اعصاب در حال ترمیم می شود و بدین ترتیب درد ناشی از عمل را تا حد زیادی بهبود می بخشد.

متخصصان به افرادی که عمل لیپوماتیک انجام داده  اند توصیه می کنند که با ماساژ دادن مناطق جراحی شده به روند بهبود خود کمک کنند و همچنین با این عمل به برطرف شدن بی حسی موضعی که ممکن است بعد از عمل اتفاق بیفتد کمک کننند. تاثیر ماساژ بعد از لیپوماتیک همچنین در کاهش حساسیت بافت در ناحیه مورد نظر نیز اهمیت دارد.

آیا ماساژ بعد از عمل ابدو درد دارد |تخلیه خونابه بعد از لیپوماتیک

مزایای ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک

یکی از مهم ترین دلایل استفاده از ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک، تخلیه ترشحاتی است که ممکن است  پس از عمل ایجاد شوند که شامل خونابه و سایر ترشحات هستند. ماساژ دادن یک روز بعد از انجام عمل شروع می شود که این کار می تواند توسط دستگاه ماساژور یا ماساژ دادن با استفاده از دست صورت گیرد.

ماساژ دادن به صورت دستی و لمسی می تواند توسط خود بیمار یا همراه بیمار صورت گیرد و نیاز نیست که حتما کادر درمان اینکار را انجام دهد. پس از جراحی زیبایی لیپوماتیک ماساژ  نباید عمیق باشند و باعث شود که فشار زیادی به بیمار تحمیل گردد. هر چه ماساژ نرم تر و آرام تر صورت گیرد،  تاثیرات بهتر و بیشتری دارد.

افرادی که از مدل لب خود راضی نبوده و امید به داشتن لب‌هایی با کمان زیبا دارند، افرادی که لب‌هایشان کمان ندارد، افرادی که ممکن است کمان (Cupid) کمی داشته باشند، افراد مسن که به دلیل افزایش و کهولت سن، لب های بالا فرم و حالت خود را از دست داده و چروک شده است.
البته در نظر داشته باشید افرادی که به صورت طبیعی Cupid Bow نداشته باشند فرآیند تزریق و اصلاح لب کمی دشوار‌تر می‌باشد و نیاز به چندین جلسه تزریق ژل لب روسی می‌باشد. اما برای افرادی که به صورت طبیعی Cupid Bow را داشته باشند و به دلایل مختلف از دست رفته باشد، با تشخیص متخصص پوست و زیبایی تزریق فیلر اسید هیالورونیک در ناحیه مورد نظر صورت می‌گیرد و بلافاصله پس از تزریق حجم لب افزایش می‌یابد.

ماساژ لنفاوی چیست؟

یکی از انواع ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک، ماساژ غدد لنفاوی است. این نوع از ماساژ به صورت تخصصی روی غدد لنفاوی انجام می گیرد. این ماساژ دارای مزایایی است که در ادامه به آنها اشاره می شود :

 1. باعث شده و از تجمع مایعات در نواحی لنفاوی جلوگیری می کند.
 2. به دفع سموم از بدن کمک می کند.
 3. باعث جلوگیری از ایجاد جای زخم و اسکار بر روی پوست می شود.
 4. موجب افزایش جریان خون و لنف در این غدد و نواحی اطراف آن می گردد.
 5. با خونرسانی بیشتر باعث می شود جای زخم ها سریع تر بهبود یابند.
 6. و در آخر با کاهش حساسیت اعصاب درد ناشی از عمل را نیز کاهش می دهد.

انجام عمل لیپوماتیک، به علت اینکه چربی های اضافی بدن حذف شده اند، بدن با تولید کردن مایع لنفاوی اضافی در صدد جبران این چربی های از دست رفته بر می آید. ان عمل ممکن است باعث جمع شدن مایعات لنفاوی و آب در زیر پوست گردد که به این حالت ادم گفته می شود. ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک می تواند این حالت را بهبود را بخشد و تجمع لنف در زیر پوست جلوگیری کند.

نکات مهم ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک

ماساژ لنفاوی گرچه بعد از عمل لیپوماتیک ضروری نیست اما می تواند به آرامش بیمار و کاهش درد همچنین خوشایند تر کردن دوران بعد از عمل کمک کند. میزان ماساژ هایی که بعد از عمل باید صورت گیرو بسته به وضع بیمار متفاوت است. معمولا انجام ماساژ سه تا ۵ بار برای اکثر بیماران کافی است گرچه بعضی از آنها با دو بار ماساژ نیز نتایج مطلوبی به دست آورده اند.

 

دکمه بازگشت به بالا