استان ها

مازندران آینه ۴۵ سال پویایی انقلاب اسلامی

پرتال پارسی/مازندران سن انقلاب اسلامی ایران از مرز ۴۵ سال گذشت و نهال انقلابی که دشمنان با فشارهای همه‌جانبه‌ به‌دنبال خشکاندن و شکست آن بودند نه تنها اکنون به درختی تناور بدل گشته بلکه در سایه رحمت خدا و همت جمهورش، مسیرهای پیشرفت را پیموده و همچنان بسوی قله پیشرفت در حرکت است. مازندران نیز یکی از ۳۱ آیینه تجلی توسعه در بیش از چهار دهه انقلاب شکوهمند اسلامی است.

ایران اسلامی در طول بیش از چهار دهه و با وجود تمامی مشکلات ناشی از جنگ، ترور، تحریم و انواع کینه‌توزی‌های دشمنانش، گاه آهسته و گاه تند اما پیوسته، حرکتِ رو به جلوی خویش را بر مدار توسعه ادامه داده و استان مازندران نیز یکی از تجلی‌گاه‌های شکوفایی و توسعه آن است.

با نگاهی گذرا به گزارش‌ها و آمارهای موجود و نیز بررسی شاخص‌های توسعه در بخش‌‎ها و نظام‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی به سهولت می‌توان برکات و ثمرات و دستاوردهای انقلاب اسلامی را در استان سرسبز مازندران ارزیابی کرد.

به اعتقاد کارشناسان، مازندران یکی از استان‌های تاثیرگذار و مهمترین رکن اقتصاد کشور بوده و به گواه آمار، مازندران ۷.۶ تا ۷.۷ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی را تولید می‌کند که در بین ۱۰ استان برتر کشور از نظر حجم تولیدات کشاورزی قرار دارد. همچنین ۱۰ درصد اقتصاد کشاورزی کشور متعلق به مازندران است و این استان با اختلاف رتبه نخست اقتصاد کشاورزی کشور را دارد.

البته، سهم بالای مازندران در خودکفایی کشاورزی و تامین محصولات غذایی کشور و نیز جایگاه ویژه گردشگری با داشتن منابع طبیعی و خدادادی، آن را به یکی از استان‌های استراتژیک کشور تبدیل کرده است و نکته مهم اینجاست که تمامی این اتفاقات خوش برای مازندران در ۴ دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی به وقوع پیوسته است.

مازندران آینه ۴۵ سال پویایی انقلاب اسلامی

آمارها و گزارش‌هایی که در این گزارش به آن اشاره می‌شود تنها بخشی کوچک از اطلاعاتی است که از تحلیل داده‌های موجود با همکاری استانداری مازندران و برخی نیز به نقل از رئیس سازمان برنامه‌وبودجه استان به دست آمده و قابل راستی‌آزمایی است.

مازندران تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی  با حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دارای ۸ شهرستان، ۳۲ شهر، ۲۳ بخش و ۱۰۱ دهستان بود اما امروز با رشد قابل توجه در حوزه‌های جمعیت و سازندگی دارای ۲۲ شهرستان، ۶۴ شهر، ۵۸ بخش و ۱۳۳ دهستان است که جمعیتی حدود ۳.۵ میلیون نفر را در خود جای داده؛ ناگفته نماند که مازندران در فصول گردشگری حتی تا ۲۰ میلیون جمعیت را میزبانی می‌کند.

نرخ باسوادی استان مازندران قبل از انقلاب در مناطق شهری ۶۳ درصد و در مناطق روستایی ۳۸ درصد بود اما حالا و پس از چهار دهه از انقلاب شکوهمند اسلامی این ارقام به ۹۷ درصد در حوزه شهری و ۹۰ درصد در روستاها افزایش داشته که نشانگر رویکرد توسعه‌ آموزشی در مازندران است.

نگاهی به حوزه‌های زیرساختی و زیربنایی مازندران شاید بتواند توصیفی بهتر از شاخص‌های توسعه را آشکار کند. تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ سدی بر رودخانه‌های مازندران وجود نداشت اما امروزه ۱۱ سد فعال در استان وجود دارد و به همین تعداد و بیشتر نیز طرح مطالعاتی سدهای مخزنی و لاستیکی در استان در حال بررسی و ارزیابی است.

طول جاده‌ها و راه‌های مازندران در اوایل انقلاب ۲۰۸۵ کیلومتر گزارش شده که از این میزان فقط ۸۱۷ کیلومتر آسفالته بود اما هم‌اکنون بیش از ۱۰ هزار و ۳۰۰ کیلومتر جاده در مازندران وجود دارد که نزدیک ۷۰۰۰ کیلومتر از آن دارای آسفالت هستند.

مازندران آینه ۴۵ سال پویایی انقلاب اسلامی

در بحث انرژی به برکت انقلاب اسلامی، تعداد ایستگاه‌های انتقال برق مازندران از ۱۳ به ۳۲ پست افزایش یافت، ضمن اینکه قبل از پیروزی انقلاب تنها به ۴ شهر گازرسانی شده بود که در سایه خدمات گسترده نظام، اکنون هر ۶۴ شهر استان از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند بوده و شمار مشترکان گاز از ۹۳۳۶ مشترک به یک میلیون و ۵۶۴ هزار مشترک افزایش یافته است.

از دیگر اتفاقات زیربنایی و مهم می‌توان به افزایش تعداد معادن استان مازندران از ۴۸ معدن در سال ۱۳۵۶ به ۱۴۸ معدن در امسال اشاره کرد. همچنین در موضوع صادارات کالا، مازندران طی بیش از ۴ دهه توانسته از ۵۳۱۱ تن به رقمی حدود یک میلیون و ۲۳۰ هزار تن کالا برسد.

دستاوردهای کشاورزی مازندران که در ابتدای گزارش به آن پرداخته شد نمونه‌ای دیگر از حرکت در مسیر پیشرفت پس از انقلاب است. گفتنی است تولید محصولات باغی استان در اوایل انقلاب ۱۹۳ هزار تن بود که اکنون به بیش از ۳.۵ میلیون تن افزایش یافته و محصولات زراعی مازندران نیز افزایش بیش از ۳.۵ برابری را نسب به قبل از پیروزی انقلاب تجربه کرده است.

در رژیم پهلوی نسبت شاخص پزشک عمومی به یک‌هزار نفر جمعیت رقمی معادل ۰.۲ درصد بود که اکنون این میزان به ۱.۲۶ درصد افزایش پیدا کرده و شمار پزشکان در مازندران از ۴۰۶ به ۲۸۷۶ نفر افزایش یافته است. شاید بد نیست که بدانیم در اوایل انقلاب تنها ۱۳۰ مرکز بهداشتی و درمانی به مازندرانی‌ها خدمات ارایه می کردند که اکنون این آمار به ۲۷۰ مرکز افزایش یافته است.

در کنار افزایش پزشکان و درمانگاه‌ها، تعداد بیمارستان‌ها نیز در مازندران از ۲۱ به ۴۹ بیمارستان افزایش یافته و تعداد تخت‌های بیمارستانی مازندران در طی بیش از چهار دهه از ۱۷۳۳ تخت در سال ۱۳۵۶ به ۶۳۶۲ تخت در سال ۱۴۰۲ رسیده و پیش‌بینی می‌شود با چندین پروژه عظیم بیمارستانی که در آستانه افتتاح قرار دارند تعداد تخت‌های بیمارستانی به حدود ۷۰۰۰ تخت افزایش یابد.

مازندران آینه ۴۵ سال پویایی انقلاب اسلامی

تا پیش از انقلاب ۴۸ مکان ورزشی روباز در مازندران وجود داشت که اکنون این رقم به ۳۵۸ مکان رسیده و همچنین تعداد اماکن سرپوشیده ورزشی از ۴۲۷ به ۲۴۸۹ مکان افزایش یافته است. گفتنی است تعداد کتابخانه‌های عمومی استان نیز در همین مدت زمانی، از ۲۵ به ۱۱۶ کتابخانه رسیده و با افزایش تعداد دانشگاه‌های مازندران از ۷ به ۱۰۱ مرکز، شمار دانشجویان از ۲۶۰۰ نفر به رقمی نزدیک به ۱۶۲ هزار دانشجو نزدیک شده است.

همچنین بررسی شاخص‌هایی چون نرخ اشتغال، نرخ بیکاری، ارزش افزوده بخش‌های کشاورزی، خدمات، صنعت و معدن طی ۴ دهه و نیم از عمر انقلاب اسلامی نه تنها بیانگر پیشرفت چشمگیر مازندران در توسعه و شکوفایی است بلکه نشانگر اهمیت و جایگاه ویژه مازندران در بین سایر استان‌های کشور دارد.

در کنار همه این آمارها و گزارش‌ها، چهره دیگر پیشرفت مازندرانِ انقلابی را می‌توان در تقویت منابع انسانی و تاثیرگذاری این سرمایه عظیم در خرده‌نظام‌های سیاسی، فرهنگی و هنری، علمی و آموزشی، ورزشی و نظامی و امنیتی کشور جست‌وجو کرد. چهره‌ها و نخبگانی از دیار همیشه سبز علوی که طی بیش از ۴ دهه در سرنوشت کشور مشارکت داشته و منشاءاثر بودند. مازندران به برکت و پشتوانه انقلاب اسلامی خاستگاه نام‌آورانی بوده که بر تارک تاریخ ایران‌زمین درخشیده و همچنان چون سربازانی خوش‌نام در التزام رکاب ولایت همراه و هم‌قدم هستند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا